Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Aktywni lubanianie  (Przeczytany 1815 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Moderator
*****

Punkty: +121/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 638
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« : 10 Październik, 2014, 12:19:20 »

Od początku 2014 r. w Lubaniu realizowanych jest szereg ciekawych działań w ramach „Programu Rewitalizacji Społecznej Śródmieścia Miasta Lubań”. W projekcie unijnym, który już dobiega końca, uczestniczą mieszkańcy Lubania z obszaru wsparcia. Wśród nich są dzieci i młodzież, osoby poszukujące zatrudnienia oraz seniorzy. Korzystają oni z szerokiego wachlarza aktywności. W ostatnim czasie instytucje zrealizowały ze swoimi podopiecznymi kolejne inicjatywy.
Przez ostatnie miesiące uczestnicy Akademii Seniora przy Ośrodku Wsparcia Dziennego w Lubaniu brali udział m.in. w warsztatach teatralnych. Zapoznali się z ogólnym aspektem funkcjonowania jednostki kulturalnej z uwzględnieniem pracy reżysera, scenografa, kostiumologa i aktora. Finałem warsztatów była premiera spektaklu teatralnego w ich wykonaniu, która odbyła się 3 października w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu. Seniorzy zaprezentowali szerszej publiczności sztukę pt. „Teraz albo nigdy” w reżyserii Grażyny Glodek. Rekwizyty i stroje na potrzeby spektaklu, seniorzy przygotowali samodzielnie. Wartym zaznaczenia jest fakt, że stroje zostaną przekazane na rzecz Historycznej Straży Miejskiej działającej w Lubaniu.
Wiele działo się także u uczestników zadania „Teraz Ty!” realizowanego przez Łużyckie Centrum Rozwoju. Większość z nich zakończyła już szkolenia zawodowe dobrane indywidualnie przez doradcę, 4 osoby uzyskały certyfikat obsługi kas fiskalnych, dwie ukończyły kurs fryzjerski, jedna kurs języka niemieckiego, trwa jeszcze kurs prawa jazdy kat. B zorganizowany dla jednej osoby. Celem zadania jest przygotowanie uczestników do znalezienia stabilnego zatrudnienia. Teraz czas na "doładowanie baterii". Uczestnicy szkolą tak zwane umiejętności miękkie, czyli m.in. radzenie sobie ze stresem, organizowanie pracy zespołowej. Tworzą także plany poszukiwania pracy z profesjonalnym coachem. Przed zakończeniem udziału w projekcie każdy otrzyma również możliwość poprawy wizerunku - skorzystania z usług fryzjera, kosmetyczki a także zrobienia ładnego i odpowiedniego zdjęcia do CV.
Praca wre również w Akademii Lokalnych Liderów Młodzieżowych koordynowanej przez Stowarzyszenie  PZFST POGRANICZE. Jej uczestnicy od sierpnia pracują nad własnymi projektami dla innych mieszkańców Śródmieścia. Grupę liderów tworzą osoby w wieku 14 – 18 lat, uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy uczą się jak realizować inicjatywy i projekty. Wiosną młodzież uczestniczyła w trzech szkoleniach wyjazdowych. Kolejny krok stanowiła część praktyczna - zaplanowanie i przeprowadzenie przez młodych lubanian własnych akcji dla innych mieszkańców Śródmieścia. We wrześniu i październiku mieszkańcy centrum mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia w akcjach przygotowanych przez młodzież. W sobotę 27 września odbyła się pierwsza z nich – spływ kajakowy „Kajakiem pod prąd”. Jego 12-kilometrowa trasa wiodła z Szyszkowej do Lubania. Dopisała pogoda oraz humory. Zakończenie wyprawy uczestnicy świętowali wspólnie w Lubaniu w lokalnej pizzerii. Natomiast w niedzielę 28 września kolejna grupa młodzieży zorganizowała swój projekt - edukacyjną „Wycieczkę do średniowiecza” na Zamek Czocha. W programie tego rodzinnego dnia znalazło się m.in. zwiedzanie zamku,  wspólne ognisko, konkursy dla dzieci i dorosłych oraz rejs statkiem po Jeziorze Leśniańskim. Uczestnicy obu akcji bardzo pozytywnie ocenili przedsięwzięcia młodzieży, wyrażając jednocześnie nadzieję na kolejne takie inicjatywy w przyszłości.

rewitalizacja rajd.JPG

* rewitalizacja rajd.JPG (155.46 KB, 600x450 - powiększony/pobrany 198 razy.)
spekt2.JPG

* spekt2.JPG (71.28 KB, 812x647 - powiększony/pobrany 204 razy.)
Rewitalizacja kajaki.jpg

* Rewitalizacja kajaki.jpg (74.04 KB, 960x535 - powiększony/pobrany 202 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
ARCH. - Programy "START", "RÓWNE SZANSE", "AKTYWNI 50 PLUS" - komunikat PUP Lubań Powiatowy Urząd Pracy w Lubaniu 0 4951 Ostatnia wiadomość 20 Wrzesień, 2012, 12:23:41
wysłane przez Powiatowy Urząd Pracy w Lubaniu
Dni Lubania 2013 Polecane - Strona główna « 1 2 » Paweł Sokołowski 22 32669 Ostatnia wiadomość 06 Lipiec, 2013, 23:23:06
wysłane przez edward osman
Lubanianie powitali Goethego Miasto Lubań « 1 2 » Urząd Miasta 22 10995 Ostatnia wiadomość 02 Listopad, 2014, 23:19:28
wysłane przez globus