Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Organizacje i samorząd  (Przeczytany 2801 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Moderator
*****

Punkty: +121/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 638
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« : 28 Sierpień, 2014, 15:04:20 »

Miarą tego, jak oddycha i żyje miasto jest funkcjonowanie w nim organizacji pozarządowych – grup tworzonych przez między innymi społeczników, pasjonatów, artystów, sportowców, hobbystów i związkowców – słowem ludzi mających coś ciekawego do zaoferowania innym ludziom. W Lubaniu działa ich ponad 60. Właśnie teraz mogą zdecydować o kształcie przyszłej współpracy z miastem.
Organizacje mają różne idee, zakres i sposób działania, niektóre z nich wymagają instytucjonalnego wsparcia, zwłaszcza że realizują zadania będące w gestii samorządów, takie jak na przykład pomoc najbiedniejszym, organizację czasu wolnego dzieci i młodzieży, propagowanie sportu, krzewienie kultury, upamiętnianie historii.
- Współpraca z organizacjami musi być misją każdego miasta, każdego samorządumówi burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński. - To prawda, że musimy nauczyć się mówić wspólnym językiem, choć nie jest to łatwe. My samorządowcy jako służba publiczna służymy ludziom, ale tkwimy w świecie narzuconych nam procedur i przepisów, musimy się w nim poruszać i umiemy to robić, pasjonaci i społecznicy z kolei są najbliżej realnych ludzkich potrzeb i bardzo ich złości, jeśli czegoś, co jest ważne i potrzebne, nie można zrobić szybko i po prostu. A potrzeby są ogromne, właściwie dopiero teraz, od paru lat w mieście mamy rozkwit organizacji. Twórczy, aktywni ludzie, mający konkretne pomysły na polepszenie naszej wspólnej egzystencji to ogromny kapitał dla społeczności, ich zapał należy uszanować i umożliwiać im działanie. Powoli wypracowujemy rozwiązania, możliwe do przyjęcia przez wszystkich, wsparliśmy bardzo dużo świetnych inicjatyw – od zawodów i zajęć sportowych po wyjazdy dla dzieci, imprezy kulturalne i historyczne. Z organizacjami współpracują też ściśle miejskie jednostki – Muzeum Regionalne, Miejski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Łużyckie Centrum Rozwoju, jest to użyczanie sprzętu i pomieszczeń, ale także wzajemne korzystanie ze swojej wiedzy, umiejętności i kontaktów. Co roku spotykamy się także na forum organizacji pozarządowych, organizacje były także współautorami części Rewitalizacji Społecznej Śródmieścia Miasta Lubań, ponad 20 ich wzięło udział w Dniu Aktywnej Rodziny. Przedstawiciele organizacji byli także zapraszani do spotkań, na których budowaliśmy strategię Miasta Lubań i bardzo aktywnie w nich uczestniczyli. Ich głos, także krytyczny, jest dla nas niezwykle cenny. - podkreśla burmistrz Lubania.
Na co dzień działalność organizacji wspierana jest przez miasto między innymi poprzez realizowanie Rocznego Programu Współpracy samorządu Gminy Miejskiej Lubań z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. W tej chwili trwają prace nad jego projektem na 2015 rok. Program ten jest najważniejszym dokumentem we współpracy między Miastem a przedstawicielami organizacji pozarządowych. Jego zapisy określają cele współpracy, formę i zakres, a także ramy realizacji zadań publicznych przez sektor pozarządowy oraz podejmowania wspólnych przedsięwzięć. Obecnie trwają prace nad stworzeniem katalogu priorytetowych zadań, które organizacje pozarządowe chciałyby realizować w przyszłym roku. Jest on tworzony na podstawie składanych propozycji działań przez zainteresowane podmioty działające w sferze pożytku publicznego. Każda organizacja pozarządowa ma możliwość zgłaszania swoich propozycji i pomysłów, które będą mogły być realizowane w 2015 r. Po stworzeniu katalogu tych zadań projekt Programu zostanie poddany społecznej konsultacji, co nastąpi we wrześniu br. Zachęcamy organizacje nie tylko do konsultacji wypracowanego projektu Rocznego Programu Współpracy, ale także do współtworzenia projektu Programu od podstaw. Szczegółowe informacje w tym zakresie możecie Państwo uzyskać w Wydziale Spraw Obywatelskich, ul. Mickiewicza 6, tel. 75 64 64 473 lub 75 64 64 439.

ŁCR
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
To już jedenasty samorząd! Miasto Lubań Urząd Miasta 0 2581 Ostatnia wiadomość 23 Grudzień, 2011, 11:24:44
wysłane przez Urząd Miasta
ODPOWIEDZIALNY SAMORZĄD 2014 [Gmina Lubań] Polityka x 3 27323 Ostatnia wiadomość 14 Listopad, 2014, 17:25:11
wysłane przez julia
Poznaj lubańskie organizacje pozarządowe Miasto Lubań Urząd Miasta 0 2821 Ostatnia wiadomość 26 Listopad, 2014, 10:52:25
wysłane przez Urząd Miasta