Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Opłata planistyczna  (Przeczytany 2447 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Moderator
*****

Punkty: +121/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 638
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« : 23 Maj, 2014, 15:10:51 »

Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jeżeli wskutek uchwalenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wzrosła wartość objętej nim działki, a właściciel zbywa tę nieruchomość, wówczas gmina pobiera tzw. opłatę planistyczną. Wysokość tej opłaty ustalana jest w planach miejscowych i może wynosić do 30% wzrostu wartości ceny nieruchomości.

W Lubaniu, na terenie miasta, tego typu sytuacje zdarzają się nieczęsto, przede wszystkim z uwagi na fakt, iż w planach miejscowych niegdyś (jeszcze w latach 70-tych, następnie 80-90-tych) wprowadzono bardzo dużo terenów pod zabudowę, które jednakże do dnia dzisiejszego są nadal nie zabudowane. Więcej tego typu przypadków jest w okolicznych wsiach, gdzie grunty rolne ostatnio masowo zamieniane są na budowlane. Tymczasem opłatę planistyczną można pobrać wyłącznie w przypadku, gdy sprzedaż gruntu nastąpiła nie później niż 5 lat od zmiany planu (w domyśle funkcji terenu). Wielu więc właścicieli po prostu czeka ze sprzedażą gruntów owe 5 lat. W ostatnim czasie jednakże zmieniono kilka kompleksów gruntów rolnych na grunty pod zabudowę mieszkaniową w rejonie osiedla pod Harcerską Górą. W zeszłym roku miała tam miejsce sprzedaż 4 nieruchomości, które były objęte tzw. opłatą planistyczną (czasem błędnie zwaną rentą planistyczną). Na podstawie operatów rzeczoznawcy majątkowego wydano decyzje, w których dla owych 4 nieruchomości ustalono opłatę w wysokości 21.660 zł, która została w pełni uiszczona przez sprzedającego.
- W ten sposób zwiększamy dochody miasta – mówi Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań - Tym samym można podjąć decyzję o dawno odkładanych pracach, jak np. remonty przedszkoli miejskich.
Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +139/-42
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 432
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #1 : 23 Maj, 2014, 18:13:20 »

Ha. Opłatę pobrano bodajże poraz pierwszy w historii samorządu lubańskiego. W kręgu sympatyków PO zapewne znów zawrzało. Znów będą mówić i pisać że burmistrz jest be!
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: