Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Wywiad z Edytą Jasińską - zdobywczynią medali w kolarstwie torowym  (Przeczytany 3963 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Moderator
*****

Punkty: +121/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 638
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« : 11 Kwiecień, 2014, 13:24:49 pm »

Edytę Jasińską, kolarkę EMDEK Budopol Bydgoszcz i członkinię polskiej kadry śmiało można nazwać kolekcjonerką medali. W kolarstwie torowym kilkakrotnie była mistrzynią Polski,  a drużynowo wicemistrzynią Europy. Na mistrzostwach świata w Cali zajęła drużynowo 4 miejsce. Obecnie szykuje się do olimpiady. A wszystko zaczęło się w Lubaniu, skąd pochodzi Edyta.

Tu właśnie jeździła w maratonach na rowerze MTB a następnie zaczęła przygodę z szosówką w MGKS Kwisa Lubań.
- Chłopaki z klubu mi powiedzieli, że jest dziewczyna, która jeździ tu w okolicy i której mimo wszelkich swoich wysiłków nie są w stanie zerwać z koła (wyprzedzić – przyp. red.) – opowiada trener Adam Kowalów. – Oni byli dość mocni, więc zacząłem się zastanawiać jak to w ogóle możliwe i bardzo chciałem poznać tę dziewczynę. Kiedy tylko zobaczyłem Edytę, już wiedziałem o co chodzi, natychmiast zaprosiłem ją do trenowania kolarstwa szosowego.
- Zaczęło się w Lubaniu, tutaj miałam okazję jeździć na szosówce – potwierdza Edyta Jasińska. Trochę ciężko było się przełamać, bo wszyscy z reguły zaczynają trenować w wieku 12-13-14 lat, a ja jak miałam 19. Później poszłam na studia i też było ciężko przenieść się do innego klubu, ale miałam dużo szczęścia w tym okresie, że wszystko się tak potoczyło.
Szczęście to jedno, a drugie to wspaniała kondycja, możliwości i determinacja zawodniczki. Na studiach znów zmieniła dyscyplinę – zafascynowało ją kolarstwo torowe. Reprezentując EMDEK Budopol Bydgoszcz pod opieką ternera Mariana Szirockiego szybko zaczęła odnosić sukcesy, okazała się najlepsza w Polsce. Z kolei w roku 2013 w holenderskim Apeldoorn jej drużyna zdobyła wicemistrzostwo Europy na dystansie 4 km z czasem 4.35,957 min. W skład drużyny oprócz Edyty wchodzą jeszcze 4 kolarki: Małgorzata Wojtyra (BePink), Katarzyna Pawłowska (GSD Gestion Kallisto), Eugenia Bujak i rezerwowa Natalia Rutkowska (obie GK Żyrardów). Kolarstwo torowe to dyscyplina kolarska wyróżniająca się dużymi prędkościami, niezwykłą dynamiką i… niezwykle drogim sprzętem. Kolarstwo torowe dzieli się na dwa podtypy średni dystans i sprinty. Rowery są bardzo lekkie, ważą tyle co damska torebka. Specyficzne to, że jest jeden ustalony obrót i nie można go zmienić w trakcie jazdy. Ceny rowerów są bardzo wysokie, co bywa problematyczne, bo Polski Związek Kolarski ma problemy finansowe i nikt tego nie ukrywa.
Przed wyjazdem na tegoroczne Mistrzostwa Świata do Cali zawodniczki obawiały się, jak ich organizmy zniosą zmiany klimatyczne i czasowe, ale były pozytywnie nastawione. W poprzednich mistrzostwach zajęły 4 miejsce.
- Przygotowywałyśmy się do mistrzostw podczas zgrupowania na Teneryfie, ok. 18 dni, w tym 11 dni na wysokości 2000 m.n.p.m. Dzienny trening trwa zzasem nawet 5 godzin, a czasem 2,5-3 godzinne. W pewnym sensie jest to zawodowstwo, chociaż nie jestem w grupie zawodowej. W czołówce od lat jest W. Brytania, silne są Australijki, Rosjanki, Nowozelandki, Kanadyjki, Rosjanki, USA. Tor w Cali jest nieprzewidywalny, jest zadaszony, ale boki są odkryte – opowiada zawodniczka.
Zajęły czwarte miejsce na świecie i choć po cichu liczyły na medal, cieszą się tym sukcesem i ambitnie planują przyszłość.
- Cel kolarski jest jeden: olimpiada – podkreśla Edyta i dodaje, że nastawia się na drużynę, bo skoro drugi raz udało się zdobyć czwarte miejsce na świecie, to potencjał jest ogromny.
Tak wybitna zawodniczka to ogromny splendor dla miasta, z którego pochodzi. W dniu 21 marca Edyta Jasińska gościła u Burmistrza Miasta Lubań, który dziękując jej za promocję miasta na arenie międzynarodowej i zapewniając o tym, że jej krajanie gorąco jej kibicują wręczył jej drobny upominek. Zawodniczka zrewanżowała się koszulką z autografem, którą opatrzyła sentencją „O korzeniach nie zapomina się”.
W styczniu Edyta Jasińska obroniła pracę magisterską w Collegium Medicum w Bydgoszczy na kierunku analityka medyczna, temat pracy był związany z kolarstwem. Plany zawodowe wiąże ze sportem i szkoleniem swoich następców.

Anna Łagowska


EJ 1.jpg




EJ 2.jpg




EJ 3.jpg




EJ 4.jpg




EJ 61.jpg


EJ 1.jpg

* EJ 1.jpg (319.77 KB, 960x717 - powiększony/pobrany 636 razy.)
EJ 2.jpg

* EJ 2.jpg (282.47 KB, 960x594 - powiększony/pobrany 1283 razy.)
EJ 3.jpg

* EJ 3.jpg (173.84 KB, 636x449 - powiększony/pobrany 630 razy.)
EJ 4.jpg

* EJ 4.jpg (288.05 KB, 960x640 - powiększony/pobrany 643 razy.)
EJ 61.jpg

* EJ 61.jpg (250.56 KB, 1215x815 - powiększony/pobrany 997 razy.)
« Ostatnia zmiana: 11 Kwiecień, 2014, 14:03:17 pm wysłane przez Urząd Miasta » Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +139/-42
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 432
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #1 : 15 Kwiecień, 2014, 17:06:47 pm »

Zuch dziewczyna. Podoba mi się jej dedykacja na koszulce. Oby więcej takich postaw.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Wywiad z K. Konopką - Prezesem ŁCM Lubań okiem luzyce.info Iza 0 2875 Ostatnia wiadomość 10 Grudzień, 2008, 09:33:25 am
wysłane przez Iza
Eksmisji nie będzie - wywiad z wiceburmistrzem Lubania Henrykiem Rogackim Bieżące wiadomości Leo 0 2995 Ostatnia wiadomość 02 Lipiec, 2009, 19:05:56 pm
wysłane przez Leo
Lubań jest otwarty, radosny, .....- Wywiad z wicepremierem Grzegorzem Schetyną Bieżące wiadomości Leo 0 3181 Ostatnia wiadomość 04 Październik, 2009, 16:58:46 pm
wysłane przez Leo
Wywiad z Eriką Steibach, szefową Związku Wypędzonych Bieżące wiadomości Leo 0 3124 Ostatnia wiadomość 14 Czerwiec, 2010, 20:09:06 pm
wysłane przez Leo
Wręczenie srebrnych medali za Zasługi dla Obronności Kraju Gmina Lubań x 0 4283 Ostatnia wiadomość 03 Luty, 2011, 11:36:39 am
wysłane przez x
Komplet medali dla lubańskich szkół Informacje i Komunikaty Instytucji Młodzieżowy Dom Kultury 0 6301 Ostatnia wiadomość 08 Marzec, 2012, 08:43:54 am
wysłane przez Młodzieżowy Dom Kultury
Kolekcjonerka medali Polecane - Strona główna Urząd Miasta 0 2744 Ostatnia wiadomość 16 Styczeń, 2013, 13:20:15 pm
wysłane przez Urząd Miasta