Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: O wodzie i ściekach na sesji Rady Miasta Lubań  (Przeczytany 2391 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Moderator

Punkty: +121/-0

Wpisy: 638
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych

« : 05 Marzec, 2014, 12:53:29 »

Podczas XLVIII Sesji Rady Miasta Lubań rajcy miejscy przyjęli jednogłośnie nowe stawki za wodę i ścieki, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2014 roku. Główna księgowa Lubańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. Wiesława Ogonowska przedstawiła także podsumowanie roczne spółki i jej plany na rok bieżący.
Od 1 kwietnia stawka za wodę i ścieki będzie nieznacznie wyższa. Lubanianie zapłacą netto 2,93 zł za m3 wody i 5,60 zł za m3 odprowadzonych ścieków. Według obliczeń przedstawionych radnym, które sporządzono według norm przeciętnego zużycia wody, koszt wzrośnie o 75 groszy za miesiąc za jedną osobę. A zatem czteroosobowa rodzina wyda na wodę i ścieki więcej o przeciętnie 26,83 zł rocznie. Wiesława Ogonowska zapewniła rajców, że lwia część przychodu firmy przeznaczana jest na prowadzone inwestycje.

tn_P2280354.JPG

Warto wiedzieć, że LPWiK Sp. z o.o. utrzymuje w eksploatacji 52,2 km sieci wodociągowej i 26,8 km przyłączy wodociągowych oraz 59,7 km sieci kanalizacji sanitarnej i 21,7 km przyłączy kanalizacji sanitarnej. W 2013 roku wybudowano 2,2 km sieci wodociągowej, 0,5 km przyłączy wodociągowych, 1,3 km sieci kanalizacyjnych. Najważniejsze zadania inwestycyjne to kontynuacja realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. W ramach tego zadania wykonano sieci kanalizacyjne w rejonie ulic: Główna, Różana i Mostowa. Realizacja programu ma być zakończona w 2015 r. i wówczas też zostaną rozliczone efekty rzeczowe tej strategicznej dla miasta inwestycji. Ponadto w minionych miesiącach wybudowano sieci wodociągowe w ulicach: Główna, Polna, Gajowa, Łąkowa, Curie - Skłodowskiej. Łączna wartość nakładów inwestycyjnych w 2013 r wyniosła 2.144 tys. zł. W ubiegłym roku spółka przyjęła do użytkowania środki trwałe o wartości 2.793 tys. zł. Wspomniane prace finansowane są z środków własnych spółki. Rok bieżący to dla spółki czas kontynuacji przyjętej strategii inwestycyjnej. Należy spodziewać się ciągu dalszego robót kanalizacyjnych na Uniegoszczy (łącznie z rejonem ulicy Wyspowej). Poza tym inwestycje obejmą tereny przy ul. Esperantystów, Karola Miarki i Starolubańskiej. Dodatkowo LPWIK w ciągu 5 lat chce wprowadzić zdalne odczyty wodomierzy, co wymaga nakładów, ale jest przyszłościową inwestycją, ponieważ zapobiega stratom związanym z nielegalnym poborem wody. Warto wspomnieć, że temat ten wywołał podczas sesji żywą dyskusję radnych. W jej trakcie mówiono o przyczynach nieścisłości w odczytywanych danych o poborze wody we wspólnotach mieszkaniowych i możliwościach rozwiązania tego problemu.
ŁCR/BRM

tn_P2280354.JPG

* tn_P2280354.JPG (379.33 KB, 967x614 - powiększony/pobrany 363 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane

*

Punkty: +85/-7

Wpisy: 610
Znajomi: 8
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych

« Odpowiedź #1 : 06 Marzec, 2014, 02:15:28 »

Podczas XLVIII Sesji Rady Miasta Lubań rajcy miejscy przyjęli jednogłośnie nowe
stawki za wodę i ścieki, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2014 roku.

Nasi super rajcy bardzo ochoczo jednogłośnie podnoszą mieszkańcom miasta podatki
oraz ceny usług które świadczą spółki których głównym udziałowcem jest miasto.
Nie tak dawno podnieśli nam o 100% ceny za wywóz śmieci. Segregując śmieci płaciłem
do ZGiUK - u 98 zł za kwartał, obecnie 66 zł za miesiąc tj. 198 zł za kwartał. Śmieci nic
nie urosło (raczej zmalało).
Czytałem na portalu, że rajcy uchwalili podwyżkę wynagrodzeń dla pracowników Urzędu.
W związku z powyższym podnieśli podatki.
       Zadaję pytanie, (może ktoś z Urzędu odpowie) czy urzędnicy (z pomocą radnych)
z czystym sumieniem zabrali mi na podwyższone podatki część moich stałych pieniędzy
na podwyższenie własnych wynagrodzeń. Ja zubożałem oni się wzbogacili. Czy mają
czyste sumienie kiedy się spowiadają. Ja mam stałą 10-cio letnią umowę na wynajem
lokalu i nie mogę podnieść czynszu a miasto podnosi sobie wynagrodzenia. Ja ubożeję
a elity się bogacą. Jestem rencistą, renta moja wynosi 890 zł tak mają byli "prywaciarze".
Moi pracownicy za których płaciłem ZUS (50% wynagrodzenia) przy składce ZUS równej
mojej, mają o 100% wyższą rentę lub emeryturę. Ale "żyd" nic nie robił i tak ma za dużo.
       W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Urząd mieścił się tylko w jednym
budynku. Urzędników była garstka a ludności w mieście było więcej niż obecnie i jakoś
sobie radzili. Teraz Urząd miasta zajmuje kilka obiektów, zatrudnia sporą ilość urzędników
i pochodnych. Dlatego bezrobocie nie rośnie. Ale coś za coś, trzeba podnosić podatki to
najprostszy i najłatwiejszy sposób. U matematyka 2 + 2 = 4 ; U ekonomisty 2 + 2 = 3
albo 2 + 2 = 5; zysk albo strata (lichwa albo fałsz).

Teraz podniesiemy wodę. Płynie z Pisarzowic i nic nie kosztuje. Ludność miasta zmniejszyła
się a z tym zużycie to cenę do góry. Może się wygospodaruje na nowe dwa etaty albo na
nagrody dla Rady Zarządu. Kiedyś w wodociągach pracowało kilka osób (mniej niż 10),
obecnie sztab ludzi ma eleganckie biura, żeby nie stały puste muszą być wypełnione
urzędnikami bo kto liczył by ile wody przypłynęło z Pisarzowic. Bo pieniędzy za wodę
to nieraz nie chcą. Ostatnio jak chciałem zapłacić w kasie to 5 min po 14-tej Pani nie
chciała pieniędzy.

Wymyślcie coś jeszcze radni by was zauważono (przecież niedługo wybory) im więcej
zdobędziecie dla miasta tym szybciej Was wybiorą. Bo i za co by innego (może za
piaskownice) jeszcze ze dwie podwyżki i przyjdę po zapomogę, ale wtedy skąd weźmiecie.
Idzie niedługo nowa transza pieniędzy z Uni Europejskiej to może się podszkolcie w jaki
sposób wytargować jak najwięcej funduszy. Na naukę nigdy nie jest za późno a i nie
będziecie się nudzić.
 Pozdrawiam i czekam na odzew i następne podwyżki.
Henryk Gil - globus
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Po sesji Rady Miasta Bieżące wiadomości Leo 0 2697 Ostatnia wiadomość 01 Kwiecień, 2009, 08:01:46
wysłane przez Leo
Rak szyjki macicy i sytuacja ŁCM zdominowały obrady sesji Rady Miasta Lubań Bieżące wiadomości Leo 0 3178 Ostatnia wiadomość 26 Styczeń, 2010, 20:12:07
wysłane przez Leo
Samuraje na Sesji Rady Miasta Bieżące wiadomości zubertuse 2 3877 Ostatnia wiadomość 24 Listopad, 2010, 12:58:22
wysłane przez firebal
VI Sesja Rady Miasta Lubań Polecane - Strona główna Urząd Miasta 0 3401 Ostatnia wiadomość 01 Kwiecień, 2011, 07:59:59
wysłane przez Urząd Miasta
VII Sesja Rady Miasta Lubań Miasto Lubań Urząd Miasta 3 5456 Ostatnia wiadomość 29 Kwiecień, 2011, 12:32:43
wysłane przez Samozapłon
Na XX sesji Rady Miasta Lubań… Miasto Lubań « 1 2 3 4 » Urząd Miasta 46 31844 Ostatnia wiadomość 05 Maj, 2012, 20:48:10
wysłane przez Albatros1
XXI sesja Rady Miasta Lubań. Miasto Lubań Urząd Miasta 3 5252 Ostatnia wiadomość 30 Kwiecień, 2012, 16:20:21
wysłane przez czarek
XXVIII Sesja Rady Miasta Lubań Miasto Lubań Urząd Miasta 0 2797 Ostatnia wiadomość 03 Październik, 2012, 09:11:56
wysłane przez Urząd Miasta
Zmiany w prezydium Rady Miasta Lubań Miasto Lubań Urząd Miasta 2 4487 Ostatnia wiadomość 21 Kwiecień, 2013, 20:50:54
wysłane przez edward osman