Strony: 1 [2] 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wymiana drzewostanu  (Przeczytany 22465 razy)
0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.
Przyjaciel forum
*

Punkty: +398/-238
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2469
Znajomi: 11
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #15 : 15 Styczeń, 2014, 19:46:05 pm »

Wysłane: Dzisiaj o 19:38:39
Wysłany przez: Lider


Cytuj
W jesieni w jednym z parków w Polsce konar starego drzewa przywalił i zabił małą fotografująca się pod tym drzewem dziewczynkę. Nikogo nie winię, ale może drzewo to oszczędzono przed wycinką aby nie burzyć gustów estetów.

 Bo widzisz Lider przyroda powinna budzić w nas respekt. Nie powinnyśmy w nią ingerować a powinnyśmy się z nią integrować. Zachowując jednak umiar. Czy w Parkach Narodowych a tam również bywają ludzie, wycinamy to co może im zagrażać ?
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Nie jestem idealny, ale idealnie sobie z tym radzę...
Przyjaciel forum
*

Punkty: +398/-238
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2469
Znajomi: 11
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #16 : 15 Styczeń, 2014, 19:49:43 pm »

chyba ktoś kupił monopol na jedynie słuszną linię. No nie Fire? Przesada i to do kwadratu. I uważaj na siebie. Nie denerwuj się

 Łał zadziwiasz mnie. Spostrzegawczy jesteś. Zaraz ile to ja zapłaciłem "za jedynie słuszną linię " Sorry jednak nie kupiłem tego.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Nie jestem idealny, ale idealnie sobie z tym radzę...
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +475/-99
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2611
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


http://trickymind.pl/wp-content/uploads/2013/12/wo


« Odpowiedź #17 : 15 Styczeń, 2014, 20:02:04 pm »

Liderze, Twoje wypowiedzi zazwyczaj są mądre i wyważone ale tym razem stosujesz spychologię i odwracasz kota ogonem. Lasy państwowe to jedno a drzewa w mieście to drugie, ja również nie lubię traktowania przyrody przedmiotowo.  



Fire, Lisku drogi, nie płacz po kątach, na środku pokoju też nie wylewaj łez. Już Cię przytulam



Zuza na pewno wróci do pisania. Ona urodziła się z piórem w ręku.
Fire, ja też postaram się coś zrymować w sprawie tych drzew i wrzucę to jak będzie gotowe na mój wątek.
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń, 2014, 20:04:13 pm wysłane przez Jola » Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jolanta Dobrzyńska - podobno baba z jajem 

(...) czasem pomimo pozorów religijności czyjś stan umysłu może być bardzo negatywny. Prawdziwa duchowość powinna owocować łagodnym usposobieniem, poczuciem szczęścia i spokoju. - Dalajlama XIV
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #18 : 15 Styczeń, 2014, 20:13:47 pm »

Krysiu ... też przeżywam każde stare drzewo. Lubię przyrodę bardziej niż jakakolwiek osoba, którą znam. Drzewa się odradzają. My, już się nimi nacieszyliśmy a w ich miejscu wyrosną nowe i będą cieszyć kolejne pokolenia do czasu, aż ktoś ich nie zetnie. Takie życie.

Na koniec wrzucę żart parafrazujący, utrzymany w konwencji gminnej
"Cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa?" Jeszcze większy wiatrak szumiący za oknem.
Spodziewajcie się ich za oknem po nieudanych wyborach na wójta gminy Lubań.



 

Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +81/-59
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 353
Znajomi: 4
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #19 : 15 Styczeń, 2014, 20:37:00 pm »

Wiem, że marne to pocieszenie, bo drzewa swoje już widziały.... na swojej działce zasadziłem 24 świerki (7 ma już kilkanaście lat), 5 brzóz (1 zasadził ojciec, ma tyle lat co ja), 23 sosny, 7 modrzewi i 1 kasztana. Dopóki będę żył nikt tych drzew nie ruszy. Piotr, nie tylko Ty lubisz przyrodę
Zgłoś do moderatora   Zapisane

GB
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #20 : 15 Styczeń, 2014, 22:26:14 pm »

Nie będę się licytował Bero bo każdy z nas przeżywa to inaczej. Coś opowiem teraz...
Rok temu mój sąsiad usunął kombajnem do drzew młody las koło mnie w czerwcu. Nie myślałem wtedy o tej pięknej zieleni, ale o ptakach w gniazdach i ich pisklętach, które latały wszędzie szukając utraconego domu. Zbierałem to z ulicy i z łąki i było mi bardzo smutno. Zwierzęta przecież i moi śpiewający mieszkańcy. Sąsiad to troglodyta, jak 80% ogółu mojego sąsiedztwa, ale nie mogę się na nich w...ć, że takimi są, bo to też zwierzęta - ludzie. Takie życie Bero
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +463/-184
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 439
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #21 : 15 Styczeń, 2014, 22:49:28 pm »

O solidne wyjaśnienie opisywanej wycinki poprosiłem Tomasza Bernackiego. Mam nadzieję, że niebawem pojawi się ono na L24.
Teraz informacja ogólna. Drzewa, które wycięto (proces widać na zdjęciach) nie stały na gruncie gminy lecz miejscowej spółdzielni. Decyzje o zgodzie na ich wycięcie nie podjęto ot tak sobie lecz na podstawie solidnej ekspertyzy dendrologicznej sporządzonej przez zewnętrznego fachowca.
Każdego drzewa żal. To fakt. Na szczęście nie jest tak, że miasto ogołaca się z drzewostanu. W miejsce wyciętych "okazów" (choć niekoniecznie w tym samym miejscu) dokonywane są nowe nasadzenia. I po czasie cieszą one oko. Choć zanim urosną czas mija...
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +475/-99
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2611
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


http://trickymind.pl/wp-content/uploads/2013/12/wo


« Odpowiedź #22 : 15 Styczeń, 2014, 23:00:57 pm »

Piotr, troglodyta, to raczej żyłby w symbiozie z przyrodą. Może nie kupiłby żonie kwiatka, nie znałby znaczenia takich słów jak dziękuję czy proszę ale z pewnością nie skracałby życia młodym jeszcze drzewom. Ja taką osobę nazwałabym po prostu dupkiem  
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jolanta Dobrzyńska - podobno baba z jajem 

(...) czasem pomimo pozorów religijności czyjś stan umysłu może być bardzo negatywny. Prawdziwa duchowość powinna owocować łagodnym usposobieniem, poczuciem szczęścia i spokoju. - Dalajlama XIV


*

Punkty: +214/-137
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 590
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



WWW
« Odpowiedź #23 : 15 Styczeń, 2014, 23:12:28 pm »

Ja taką osobę nazwałabym po prostu dupkiem  
I nie zdziwiłbym się gdyby był z PSL

Ostatnio "Bury PSL" wpadł na pomysł jak zmniejszyć PKB i dokopać rolnikom.
Otóż, należy bojkotować Tesco!
"Ludowcy" rozpoczęli kampanię wyborczą

Pozdrawiam

tsetse
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń, 2014, 23:18:05 pm wysłane przez Prowincjusz » Zgłoś do moderatora   Zapisane

Aequitas et Veritas
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #24 : 15 Styczeń, 2014, 23:21:59 pm »

Jolu, pozwolisz, że zostanę przy człowieku pierwotnym - troglodycie ... Śpijcie spokojnie robaczki
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +21/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 87
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #25 : 16 Styczeń, 2014, 12:15:55 pm »

Krótka, acz solidna informacja, o której pisał burmistrz:

1.   Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody do burmistrza Lubania zwrócili się właściciele budynku/mieszkań przy ul.Dąbrowskiego 13 z wnioskiem o wydanie zezwolenia na wycinkę należących do nich 5 drzew (a więc własność prywatna a nie komunalna). Pod wnioskiem podpisali się dokładnie wszyscy właściciele, gdyż w przypadku wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni musi być to obecnie decyzja jednogłośna. Gdyby, któryś z właścicieli się nie zgodził, wówczas sprawy takie rozstrzyga  sąd a nie burmistrz, w oparciu o opinię biegłego.

2.   Do wniosku dołączono ekspertyzę dendrologiczną, sporządzoną  przez moim zdaniem najlepszą w byłym województwie jeleniogórskim specjalistkę,  mgr  Grażynę Polanicę. Fachowiec – ogrodnik, architekt krajobrazu, autorka i wykonawczyni renowacji wielu zabytkowych parków (Polanica Zdrój, Czerniawa, Świeradów, Bolesławiec itd.), osoba z ogromnym doświadczeniem,  miłośniczka zieleni jakich mało, każdy kto miał z nią do czynienia jest pod wielkim wrażeniem wiedzy, a zarazem wielkich uczuć do drzew. Widziałem Jej opinii już sporo i zawsze były solidne, nie pisane pod żadne dyktando.

3.   Fragmenty z analizy dendrologicznej:
- „fundamenty budynku znajdują się w odległości 3-4 metrów od potężnych pni. Przypuszczalnie już przy budowie drzewa te utraciły znaczną część systemu korzeniowego oraz dolne konary. Od wzniesienia budynku drzewa są systematycznie podkrzesywane, gdyż konary siłą rzeczy wchodziły w okna i balkony budynku oraz obijały się o elewację”;
-  „w oczywisty sposób drzewa te mają nikłe walory estetyczne i przyrodnicze. Gałęzie z koron spadają na dach budynku i obijają się o niego przy silniejszych wiatrach”;
- „jesiony nie mają żadnej przyszłości wegetacyjnej i powinny być usunięte. Pomiędzy budynkami znajdują się dwa sporej wielkości klony pospolite, które mogłyby w pełni przejąć funkcję zieleni wewnętrznej i pozostać w dobrej kondycji, co warunkowane jest między innymi usunięciem jednego z jesionów”.


jesion2.jpg



jesion.jpg



jesiony.jpg



jesiony2.jpg



4.   Do wniosku dołączono równocześnie sporządzony plan nowych nasadzeń, w sumie 5 drzew liściastych o sadzonkach wysokości co najmniej 3 metrów oraz szpaler krzewów liściastych na długości minimum około 15 metrów. Gatunki drzew o koronach kulistych lub kolumnowych, które będą dobrane do wielkości działki, tak aby nie powodowały kolizji.

5.   Analizując te materiały , w tym opinię po oględzinach pracownika zajmującego się tematem ,  przychyliłem się do wniosków, iż  stan drzew jest fatalny, wpływają  negatywnie na sąsiedni budynek i z up. b-strza wydałem zgodę na wycinkę 5 drzew – jesionów, z nałożeniem obowiązku nasadzeń wspomnianych sadzonek drzew w najbliższym sezonie wegetacyjnym.

Uważam, że decyzja była jak najbardziej zasadna, oparta na solidnej  i fachowej ocenie.


jesion2.jpg

* jesion2.jpg (79.21 KB, 400x533 - powiększony/pobrany 600 razy.)
jesion.jpg

* jesion.jpg (70.92 KB, 400x533 - powiększony/pobrany 603 razy.)
jesiony.jpg

* jesiony.jpg (93.78 KB, 400x533 - powiększony/pobrany 606 razy.)
jesiony2.jpg

* jesiony2.jpg (234.16 KB, 875x1194 - powiększony/pobrany 642 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +475/-99
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2611
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


http://trickymind.pl/wp-content/uploads/2013/12/wo


« Odpowiedź #26 : 16 Styczeń, 2014, 16:24:07 pm »

Wypowiedź pana Bernackiego jest bardzo rzeczowa, jak widać złożyło się na to wiele czynników i ścięcie tych drzew wydaje się być uzasadnione ale mimo to moje subiektywne odczucie powoduje, iż nie jestem do końca przekonana, czy takie piękne drzewa musiały zakończyć swój żywot. Dlaczego właściciele posesji nie zdecydowali się np na przycięcie niektórych konarów.  Nie szanujemy przyrody i to się często na nas mści.
Oczywiście powtórzę raz jeszcze, to tylko moje subiektywne odczucie. 
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jolanta Dobrzyńska - podobno baba z jajem 

(...) czasem pomimo pozorów religijności czyjś stan umysłu może być bardzo negatywny. Prawdziwa duchowość powinna owocować łagodnym usposobieniem, poczuciem szczęścia i spokoju. - Dalajlama XIV
Przyjaciel forum
*

Punkty: +398/-238
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2469
Znajomi: 11
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #27 : 16 Styczeń, 2014, 17:18:30 pm »

 Jolu nie tylko Twoje. 
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Nie jestem idealny, ale idealnie sobie z tym radzę...
Przyjaciel forum
*

Punkty: +119/-11
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2578
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Krystyna Sławińska


« Odpowiedź #28 : 30 Styczeń, 2014, 17:59:42 pm »

Nie tylko w Lubaniu: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/51,35771,15358004.html?i=2
Zgłoś do moderatora   Zapisane

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Mahatma Gandhi)
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #29 : 30 Styczeń, 2014, 18:32:36 pm »

Niedługo Lasy Państwowe pójdą do tartaków. A to, co się obecnie widzi w lasach ANR, to po prostu przeraza. I nikt z tym nic nie robi.

Grabież Polski trwa w najlepsze.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: 1 [2] 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Kondolencje Bieżące wiadomości x 2 10503 Ostatnia wiadomość 29 Kwiecień, 2009, 20:05:34 pm
wysłane przez Leo
SYLWESTER Ogłoszenia drobne martad 7 19973 Ostatnia wiadomość 19 Luty, 2011, 01:29:54 am
wysłane przez globus
Avatar Polecam - Niepolecam gracjano 8 15030 Ostatnia wiadomość 22 Kwiecień, 2010, 20:36:04 pm
wysłane przez gracjano
ELEKTRYK instalacje , montaż, wymiana Ogłoszenia drobne gotyde 0 2207 Ostatnia wiadomość 15 Lipiec, 2011, 12:49:23 pm
wysłane przez gotyde
ELEKTRYK instalacje , montaż, wymiana Komercyjnie - Biznes, firmy, etc gotyde 0 2714 Ostatnia wiadomość 15 Lipiec, 2011, 12:50:39 pm
wysłane przez gotyde
11.11.... Hydepark « 1 2 ... 5 6 » widelec 77 87988 Ostatnia wiadomość 09 Grudzień, 2011, 22:17:45 pm
wysłane przez borisem
„Marketing regionalny – droga do sukcesu - wymiana doświadczeń”. Miasto Lubań Urząd Miasta 0 4227 Ostatnia wiadomość 25 Kwiecień, 2012, 09:14:28 am
wysłane przez Urząd Miasta
Wymiana świec żarowych w Citroen Xsara - Gdzie warto? Męskie Sprawy nawrokrz 0 7572 Ostatnia wiadomość 13 Październik, 2015, 18:18:17 pm
wysłane przez nawrokrz