Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Inwestycje za miliony  (Przeczytany 2139 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« : 03 Styczeń, 2014, 08:09:11 »

Mijający, jak i ubiegły rok, to dla powiatu lubańskiego lata rozwoju i inwestycji. Tylko w tym roku i tylko na poprawę infrastruktury drogowej samorząd przeznaczył aż 7 mln zł. Liczba ta staje się jeszcze bardziej imponująca po zsumowaniu wydatków z trzech ostatnich lat. To aż 27 mln zł, za które wyremontowanych zostało ponad 65 km dróg! W tym zestawieniu nie można też pominąć blisko 12 mln zł pozyskanych z UE na realizację projektów z zakresu oświaty, służby zdrowia, aktywizacji bezrobotnych, czy promocji. Tylko na remonty budynków oświatowych oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych powiat wydał ponad 4 mln zł!


DROGI

Nowe nawierzchnie asfaltowe, nowe zatoczki autobusowe, przebudowane chodniki i pobocza. Jeszcze w tym roku do użytku oddanych zostanie 10 km przebudowanych dróg, 5 km chodników oraz 3 mosty. Wartość tych inwestycji to 7 mln zł.
 
- Powiat lubański aż trzykrotnie w tym roku nawiedzał kataklizm powodzi. Zniszczenia w infrastrukturze drogowej były olbrzymie – wyszacowane na 38 mln zł. Stąd właśnie tak wielki nasz nacisk na odbudowę dróg – mówi Walery Czarnecki, starosta lubański.

Pierwszą z ważnych inwestycji na tym polu był remont ponad 3 km ulicy Wolności w Olszynie. W ramach modernizacji została tam położona nowa nawierzchnia jezdni i nowe chodniki.

Wyremontowana została także ul. Marchlewskiego, między drogą krajową nr 30 a ulicą Wolności. W jej ciągu przebudowany został także most. Podobnie most w Mściszowie. Tam modernizacja polegała m.in. na poszerzeniu jezdni. Wykonano również przepusty z klapą zapobiegającą cofaniu się wody. W trakcie realizacji jest również przebudowa drugiego mostu w tej miejscowości, znajdującego się kilometr od pierwszej inwestycji. Koszt tego remontu to około 600 tys. zł. Zakończony został także remont drogi z Leśnej do Miłoszowa. W ub. roku wyremontowano 2 km. W tym roku był to odcinek 1.550 m. Prace polegały na położeniu nowej nawierzchni, przebudowie chodników oraz odwodnieniu. Ku końcowi zbliża się również remont ulicy Lwóweckiej.


EDUKACJA I WYCHOWANIE

W przyszłym roku w Świeradowie-Zdroju rozpocznie pracę nowa, powiatowa placówka opiekuńczo-wychowawcza. Będzie domem dla 28 dzieci pozbawionych całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej. W pierwszej kolejności znajdą w niej miejsce młodzi mieszkańcy powiatu lubańskiego, ale podopiecznymi placówki będą też dzieci z innych terenów. Trafią tam w tzw. trybie interwencyjnym, gdy z dnia na dzień okaże się, że ich biologiczna rodzina nie jest im w stanie zapewnić opieki.

Zarząd powiatu podjął też decyzję o rozszerzeniu działalności Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Smolniku. Powołano filię tej placówki we Włosieniu. Dzięki temu, ośrodek będzie mógł przyjąć dodatkowo 36 niedostosowanych społecznie młodych ludzi.

- Mam nadzieję, że ten ośrodek pokaże, jakie efekty można uzyskiwać właściwie pracując z uczniem zagrożonym niedostosowaniem społecznym - mówi starosta lubański Walery Czarnecki. - Dzięki utworzeniu obu tych placówek, powiat będzie w stanie zapewnić opiekę wymagającym tego dzieciom i młodzieży bez zwracania się o pomoc do innych samorządów – dodaje starosta.


SŁUŻBA ZDROWIA

Ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Łużyckie Centrum Medyczne w Lubaniu Sp. z o.o. realizuje projekt pn. „Podniesienie jakości usług medycznych oraz zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów przy wykorzystaniu e- komunikacji na terenie powiatu lubańskiego i lwóweckiego”. Dzięki zbudowanemu w ramach projektu nowemu systemowi informatycznemu, pacjentom zapewniona zostanie sprawniejsza i szybsza obsługa. Na realizację projektu udało się pozyskać 2.17 mln zł. W ramach tych środków lubański szpital będzie mógł zakupić sprzęt i oprogramowanie na kwotę blisko 1,5 mln zł (Powiatowe Centrum Zdrowia w Lwówku Śl. na kwotę 670 tys. zł).

Niewątpliwie jednak największym sukcesem samorządu powiatu w dziedzinie polityki zdrowotnej w ostatnich latach było pozyskanie niebagatelnej kwoty 18 mln zł na spłatę zobowiązań publicznoprawnych (wobec ZUS i Urzędu Skarbowego) po zlikwidowanym SP ZOZ.


OŚWIATA

Jednym z większych i ciekawszych zadań realizowanych w mijającym roku przez powiat lubański jest projekt pn. „Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół i przedszkoli poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie lubańskim”. Ta innowacyjna oferta doskonalenia zawodowego nauczycieli skierowana została do 37 szkół i przedszkoli. W ramach projektu każda ze szkół otrzymuje wszechstronne wsparcie w formie szkoleń, konsultacji i warsztatów prowadzonych przez profesjonalnie przygotowaną kadrę. Wartość tych wszystkich działań to 2,7 mln zł. Kolejnym projektem na kwotę ponad 2 mln zł jest „Multimedialne przedszkole – program edukacji przedszkolnej”. W kwietniu tego roku zakończony został również projekt pn. „Praktyki nauczycieli szansą na poprawę jakości edukacji zawodowej w powiecie lubańskim”. Jego finansowanie (ponad 1,5 mln zł) w całości pochodziło ze środków zewnętrznych - 85 proc. z Banku Gospodarstwa Krajowego (środki UE) i 15 proc. z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

AKTYWIZACJA BEZROBOTNYCH

W swoich działaniach powiat lubański nie ominął również kwestii bezrobocia. Przykładem jest tu zakończony w sierpniu, a wart 2,1 mln zł projekt ,,Uwierz w siebie, zostań bizneswoman”. Dzięki niemu, kobiety z terenu powiatu miały możliwość skorzystania z dotacji w wysokości do 36 tys. zł na utworzenie nowych miejsc pracy.

Powiatowy Urząd Pracy w Lubaniu współuczestniczy także w pilotażowym projekcie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pn. „Partnerstwo dla pracy”. Jego celem jest wypracowanie optymalnego modelu współpracy pomiędzy wojewódzkim urzędem pracy, powiatowymi urzędami pracy, agencjami zatrudnienia oraz innymi partnerami rynku pracy w celu stworzenia efektywnego systemu aktywizacji bezrobotnych. PUP skieruje do projektu 250 osób.

W powiecie lubańskim realizowany jest również program pn. „Aktywizacja bezrobotnych DROGOWSKAZ” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość projektu na rok 2013 r. wynosi 3 445 800,00 zł.

 
POMOC SPOŁECZNA

Działania prowadzone w zakresie pomocy społecznej w obrębie powiatu mają na celu umocnienie poczucia bezpieczeństwa socjalnego mieszkańców powiatu znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Jak wynika z analizy, w mijającym roku wrosła liczba rodzin zastępczych oraz liczba dzieci kierowanych do instytucjonalnej pieczy zastępczej. Na szczęście coraz więcej osób korzysta z pomocy specjalistów np. psychologa.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaniu realizuje szereg działań  mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Jednym z nich jest realizacja projektu obejmującego jeden z najtrudniejszych obszarów działania -  integracji społecznej. Od 2008 roku PCPR realizuje projekt systemowy pn. ,,Promocja integracji społecznej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaniu”. Projekt zakłada podniesienie kwalifikacji zawodowych osób niepełnosprawnych, pełnoletnich wychowanków placówek i rodzin zastępczych oraz wzrost kompetencji społecznych tych grup. W latach 2008-2013 na ten cel wydatkowano kwotę ponad 2 mln 179 zł. W trakcie realizacji jest pilotażowy program dla osób niepełnosprawnych - ,,Aktywny samorząd”. W tym roku o uczestnictwo w projekcie wnioskowało 57 osób. Wartość projektu w tym roku przekroczyła kwotę 109 tysięcy złotych.

 
TURYSTYKA

Powiat lubański to region niezwykle atrakcyjny turystycznie. Wycieczki piesze, spływy kajakowe, rajdy rowerowe, czy imprezy kulturalne to przykłady takich działań. Są one realizowane m.in. w ramach projektu ,,Rowerem po atrakcjach Księstwa Czocha”. Szereg inicjatyw pro-turystycznych odbywa się przy współpracy z czeskim miastem Žacléř. I aby tę współpracę jeszcze poprawić, w październiku br. uroczyście została podpisana partnerska umowa o współpracy, co jest szczególnie cenne biorąc pod uwagę unijną perspektywę finansową na lata 2014 – 2020.

Droga w Lubaniu.jpg

* Droga w Lubaniu.jpg (223.24 KB, 742x499 - powiększony/pobrany 527 razy.)
Droga z Leśnej do Miłoszowa.jpg

* Droga z Leśnej do Miłoszowa.jpg (233.38 KB, 869x577 - powiększony/pobrany 543 razy.)
Świeradów.jpg

* Świeradów.jpg (146.83 KB, 1024x680 - powiększony/pobrany 522 razy.)
Ulica Wolności w Olszynie.jpg

* Ulica Wolności w Olszynie.jpg (207.6 KB, 865x576 - powiększony/pobrany 574 razy.)
Walery Czarnecki.jpg

* Walery Czarnecki.jpg (191.38 KB, 909x885 - powiększony/pobrany 273 razy.)
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń, 2014, 08:14:19 wysłane przez Piotrek » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Lubań ocalał, Leśna zrujnowana, straty w powiecie idą w miliony Bieżące wiadomości Leo 3 6837 Ostatnia wiadomość 17 Wrzesień, 2010, 20:15:43
wysłane przez gracjano
[VIDEO] Nowe parkingi oraz inwestycje Bieżące wiadomości x 6 6790 Ostatnia wiadomość 20 Październik, 2011, 00:47:37
wysłane przez cezar
Inwestycje, budżet i medale za zasługi Miasto Lubań Urząd Miasta 0 3015 Ostatnia wiadomość 23 Kwiecień, 2012, 15:23:07
wysłane przez Urząd Miasta
Inwestycje na prośby mieszkańców Miasto Lubań Urząd Miasta 11 9289 Ostatnia wiadomość 24 Wrzesień, 2012, 07:32:03
wysłane przez x
Inwestycje dla pieszych Miasto Lubań Urząd Miasta 4 4512 Ostatnia wiadomość 18 Czerwiec, 2013, 17:58:08
wysłane przez Tony
Kolejne miliony z dotacji Miasto Lubań « 1 2 » Urząd Miasta 20 13734 Ostatnia wiadomość 16 Wrzesień, 2013, 13:03:05
wysłane przez mieszek
Unijne miliony? Miasto Lubań Urząd Miasta 0 2956 Ostatnia wiadomość 05 Luty, 2015, 13:34:19
wysłane przez Urząd Miasta
Dodatkowe środki na inwestycje Polecane - Strona główna ŁCR 0 2283 Ostatnia wiadomość 23 Marzec, 2017, 09:49:01
wysłane przez ŁCR