Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Historia komunikacji miejskiej w Lubaniu  (Przeczytany 4880 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Konto usunięte
*

Punkty: +0/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 752
Znajomi: 2
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« : 08 Grudzień, 2008, 13:50:00 »

Komunikację miejską w Lubaniu uruchomiono w czerwcu 1989 roku. Inicjatorem przedsięwzięcia był ówczesny  Naczelnik Miasta i Miejska Rada Narodowa .Kursy w mieście były obsługiwane przez autobusy PKS zupełnie nie przygotowane do wykonywania takich zadań .Brak drzwi otwieranych pneumatycznie w pojazdach czy sprzedaż biletów bezpośrednio u kierowcy to tylko niektóre elementy znacznie utrudniające życie pasażerom. Jednak sama idea miejskich autobusów w Lubaniu była w tamtych czasach można by  rzec rewolucyjna.

Miejskim do pracy

Mimo niedogodności mieszkańcy miasta ,zwłaszcza ci ,mieszkający w odległych od centrum częściach Lubania jak Księginki , Uniegoszcz czy osiedle Piastów  bardzo szybko polubili ten środek transportu publicznego. Rozmach z jakim stawiano tabliczki przystankowe z charakterystyczną literą  A w kółeczku  a  w niektórych miejscach miasta budowano specjalne zatoczki dla autobusów (osiedle) i pętle(Księginki) był naprawdę imponujący.
Autobusy kursowały mniej więcej co godzinę z tym że częściej w godzinach porannego i popołudniowego szczytu rzadziej w godzinach wieczornych .To pozwalało  wielu lubanianom dotrzeć do pracy a uczniom do  szkół i  z powrotem. Początkowo była tylko jedna linia o numerze 50 łącząca osiedle piastów z Księginkami a po kilku miesiącach powstała kolejna o numerze 51.Wielu się zastanawiało dlaczego 50 i 51.Otóż wszystkie linie w miastach gdzie nie było typowych  ,tzw ,,czerwonych autobusów” tylko kursowały pojazdy PKS zaczynały się właśnie od numeru 50. W Zgorzelcu do dzisiaj jeździ ,, Pięćdziesiątka '' w najlepsze wożąc pasażerów po nadnyskim mieście.
                                                  

Autobusy z kaczorem
 
                                                      
Przełom społeczno- polityczny w Polsce na przełomie 1989 i 1990 roku , który dał niezależność społecznościom lokalnym i stworzył zdecentralizowany samorząd, tym samym uprawniając  władze miejskie  do decydowania ,na przysłowiowym własnym podwórku stworzył możliwość, do przejmowania przez te organy także komunikacji miejskiej .

Tak stało się we wszystkich miastach gdzie takowa istniała. Odtąd MZK stawały się spółkami komunalnymi w dużych i średnich miastach ,natomiast w mniejszych  autobusy miejskie funkcjonowały w ramach zakładów gospodarki komunalnej ,jak np.w Nowej Soli , funkcjonowały nadal w ramach przedsiębiorstw PKS jak w Kłodzku czy dotąd w wspomnianym już Zgorzelcu, lub jak w Lubaniu gdzie PKS świadczy usługi przewozowe dla miasta.

Tak  więc miejska komunikacja w Lubaniu się rozwijała, pojawiły się nawet specyficzne bilety z herbem miasta a na mapach Lubania nierozłącznym elementem stało się  oznakowanie tras kursów  i przystanków ,obok informacji o barach czy hotelach.

Po kilku latach przetarg na obsługę komunikacji wygrała firma  której  logiem był wizerunek kaczora Donalda .Wówczas ,na ulicach Lubania pojawiły się  znane Ikarusy, typowe miejskie autobusy  produkcji węgierskiej , które firma kupiła od Niemców w jednym z  miast byłej NRD.
Jednak po pewnym czasie kursy ponownie zaczął obsługiwać PKS.
                                                
Autobus miejski lekiem na korki

Stagnacja w całej sferze komunikacyjnej lat 90 odbiła się czkawką także w Lubaniu. Powszechnie wiadomo że komunikacja miejska nie tylko w Polsce ale w całej Europie jest  dotowana z kasy miejskiej. Lubań jest za małym miastem aby mogła powstać tu sieć komunikacyjna z kilkoma liniami  i taborem na miarę choćby Bolesławca.

Jednak zadowalającą sytuacją byłoby zapewne rozwiązanie które znakomicie funkcjonuje w Zgorzelcu .Autobus przystosowany do jazdy w mieście, niewielki ,ekonomiczny i wożący pasażerów nie tylko w mieście ale i poza jego granicami , w najbliższej okolicy – Jędrzychowice,
Łagów a w Lubaniu mogłyby to być  wsie – Kościelniki czy Radogoszcz. Ludzie są przyzwyczajeni do autobusu i wkomponował się on na stałe w krajobraz  tego przygranicznego miasta.

W Lubaniu, o ile kiedyś ludzie się przyzwyczaili  się do autobusu o tyle dzisiaj  na zadane pytanie o komunikacji miejskiej szeroko otwierają oczy , twierdząc że pierwsze słyszą.

Autobus miejski w Lubaniu jeździ, usługę świadczy dla miasta PKS, kursy odbywają się godzinach  porannych i popołudniowych wtedy kiedy należy ludzi przewieść z jednego końca miasta na drugi, Lubań niby niewielkie ale jeżeli codziennie miałoby się pokonywać drogę z osiedla na Księginki to byłoby to uciążliwe a tak jest możliwość skorzystania z autobusu. Przy czym nie słychać żadnych uwag ze strony mieszkańców że tych kursów jest za mało lub za dużo, więc zapewne swoją rolę komunikacja  w mieście spełnia -mówi Henryk Rogacki  wiceburmistrz miasta .

Miasto dotuje kursy kwotą ok.4000 zł miesięcznie a z przejazdów korzystają głównie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i  mieszkańcy nie dysponujący samochodem .Każdego roku w dniu Wszystkich Świętych autobus kursuje bardzo często dowożąc pasażerów na miejscowy cmentarz.

Gdyby grupa osób , dla których nie były obojętne losy Lubania , jeszcze w latach 70 zdołała przeforsować pomysł miejskiego transportu  , kto wie, może dzisiaj jeździlibyśmy lśniącymi, czerwonymi autobusami  które obok tramwajów są publicznymi środkami zrównoważonego transportu w coraz bardziej zakorkowanych miastach.
                                                                                                                       SP

100_4020.jpg

* 100_4020.jpg (94.62 KB, 500x375 - powiększony/pobrany 453 razy.)
« Ostatnia zmiana: 05 Czerwiec, 2009, 09:29:40 wysłane przez Piotr Cichanowicz » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Historia  komunikacja miejska  Lubań 
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Historia Loży Masońskiej w Lubaniu Ogłoszenia drobne Iza 1 8491 Ostatnia wiadomość 26 Luty, 2008, 16:38:45
wysłane przez x
Ciekawe miejsca w Lubaniu i jego historia Bieżące wiadomości « 1 2 3 » Paweł Sokołowski 34 69215 Ostatnia wiadomość 08 Październik, 2014, 19:48:30
wysłane przez Ryhopl
Autobusami po mieście- czyżby renesans komunikacji miejskiej w Lubaniu? Bieżące wiadomości Leo 0 2848 Ostatnia wiadomość 02 Marzec, 2009, 19:02:04
wysłane przez Leo
Powakacyjna sesja Rady Miejskiej w Lubaniu Bieżące wiadomości Leo 0 2863 Ostatnia wiadomość 21 Sierpień, 2009, 19:16:39
wysłane przez Leo
Przemarsz lubańskiej straży miejskiej Video Luban24 x 4 6062 Ostatnia wiadomość 04 Czerwiec, 2012, 21:36:49
wysłane przez Jeżyk
20 lat Straży Miejskiej w Lubaniu Video Luban24 x 0 6482 Ostatnia wiadomość 31 Sierpień, 2012, 20:03:39
wysłane przez x
Bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej Miasto Lubań Urząd Miasta 0 1832 Ostatnia wiadomość 28 Październik, 2013, 09:28:57
wysłane przez Urząd Miasta
Bezpłatne przejazdy komunikacji miejskiej Miasto Lubań Urząd Miasta 0 1785 Ostatnia wiadomość 24 Październik, 2014, 14:47:00
wysłane przez Urząd Miasta
Awanturował się w miejskiej stołówce Polecane - Strona główna Marszałek 0 1696 Ostatnia wiadomość 30 Kwiecień, 2015, 17:46:17
wysłane przez Marszałek
Staranował radiowóz straży miejskiej Polecane - Strona główna Marszałek 0 1683 Ostatnia wiadomość 14 Maj, 2015, 14:38:08
wysłane przez Marszałek