Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Święto Niepodległości w Lubaniu  (Przeczytany 3172 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.Punkty: +121/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 638
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« : 13 Listopad, 2013, 09:00:18 »


Jak powiedział Bolesław Prus, jeden z najwybitniejszych polskich prozaików XIX wiecznych: Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę, ale – ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny, którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa.

Zgodnie z tą myślą lubanianie uczcili Święto Niepodległości mądrze i ciekawie. Każdy mógł zaangażować się na swój sposób, świętując oficjalnie, radośnie, uroczyście podniośle, energetycznie, twórczo. Do organizacji uroczystości i imprez towarzyszących włączyły się jednostki samorządowe oraz szkoły.

Część wydarzeń miała miejsce już w piątek, 8 listopada.

Przemarsz uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaniu
Właśnie w piątkowe popołudnie mieszkańcy miasta podziwiali malowniczy pochód najmłodszych patriotów ze szkoły podstawowej nr 1. W wesołej atmosferze przedefilowali oni ulicami w centrum, śpiewając pieśni patriotyczne. Głównym bohaterem pochodu były nasze barwy narodowe pokazane na różne sposoby – dzieci miały białe i czerwone baloniki, furorę robiły też okolicznościowe ubrania, szaliki, flagi, kotyliony, wstęgi a nawet makijaże.
 
Uroczyście w Miejskim Domu Kultury
Następnie w Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczysta akademia, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Podczas przemówienia Starosta Lubański Walery Czarnecki podkreślił zobowiązanie, jakie mamy obecnie wobec naszych przodków, którzy w roku 1918 stanęli wyzwaniem odbudowy rozbitej okresem zaborów Polski i temu wyzwaniu podołali.
Było to wspaniałe pokolenie, które rzeczywiście decyzje ważne dla narodu wypracowywało w sporze, ale ten spór był twórczy i w końcu dał efekt – niepodległą II Rzeczpospolitą. Co prawda – tylko dwadzieścia lat potem trwała, ale jakże wspaniałe dokonania osiągnęła. Odbudowa gospodarki, odbudowa systemu monetarnego, słynne reformy Grabskiego, budowa portu w Gdyni, Centralny Okręg Przemysłowy. Jakże wspaniałe pokolenie, które dało dowód krwi, najwyższego poświęcenia w trakcie II Wojny Światowej. Bierzmy z nich przykład, mimo że w tej chwili takich zagrożeń, jakie oni przeżywali, nie mamy, ale wszak nie jesteśmy wolni od sporów i obowiązku wyznaczania kierunku rozwoju naszego kraju. – zakończył Walery Czarnecki.

Podczas święta narodowego tradycyjnie wręczono odznaczenia pracownikom samorządowym oraz odznaczono i awansowano funkcjonariuszy Straży Granicznej. Część oficjalną zakończyło uroczyste ślubowanie klas pierwszych o profilu graniczno-obronnym z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu, nad którymi patronat sprawuje Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej. Ciekawie przeprowadzone ślubowanie było dla uczniów zarazem pokazem musztry, był to wzruszający moment nie tylko dla uczniów i nauczycieli, ale i obecnych na sali rodziców i funkcjonariuszy patronującego szkole OSS SG.

Uroczystość zakończył program słowno-muzyczny przygotowany przez zespoły Miejskiego Domu Kultury. Na scenie patriotyczne utwory były prezentowane przez recytatorów, aktorów, wokalistów i muzyków w różnym wieku. Złożone w scenariuszu w harmonijną całość, zrobiły ogromne wrażenie na przybyłych gościach.
 

Spotkanie z nowoczesnym patriotyzmem - Gimnazjum nr 3

Gimnazjum nr 3 im. Euroregionu Nysa w Lubaniu po raz kolejny zaprosiło do patriotycznego świętowania w nowoczesnej odsłonie. W ubiegłym roku uczniowie i kadra tej szkoły odnieśli niebagatelny sukces, szyjąc największy w Polsce kotylion, opisany w mediach ogólnopolskich.  W efekcie Prezydent RP Bronisław Komorowski zaprosił ich do Warszawy na uroczyste obchody Dnia Flagi.

W tym roku pod Ratuszem na lubanian czekał ciekawy program teatralny przedstawiający artystyczną wizję odzyskania przez nasz kraj niepodległość, na ścianie Ratusza zaś odbyła się projekcja spotu „Niepodległość – lubię to”, który wcześniej promował nowoczesny patriotyzm na lubańskich portalach internetowych, a w którym wystąpili uczniowie gimnazjum i osoby biorące udział w życiu publicznym naszego miasta. Wielką atrakcją był pokaz biało-czerwonych fajerwerków. Uczestnicy wydarzenia częstowani byli także okolicznościowymi muffinkami.
 

Wykład profesora Jerzego Maronia „Bitwa Warszawska”
Kolejną propozycją na ten dzień był wykład profesora Jerzego Maronia o Bitwie Warszawskiej, który odbył się w Muzeum Regionalnym. Prof. Jerzy Maroń specjalizuje się w historii nowożytnej i historii militarnej. Wrocławski uczony jest autorem licznych publikacji poświęconych dziejom wojen i wojskowości. Uchodzi za jednego z najwybitniejszych polskich znawców tej tematyki. Dzięki prelekcji profesora lubanianie mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi badaniami polskich historyków nad wojną polsko-bolszewicką, usłyszeć wiele ciekawostek, anegdot i jeszcze głębiej zrozumieć wagę tego zwycięstwa w historii naszego Państwa i Narodu.


Oficjalnie przy kurhanie
Zbiórka przy kurhanie Józefa Piłsudskiego, apel, złożenie kwiatów, uroczysta Msza Święta – to żelazny punkt patriotycznych obchodów, nadający im poważniejszy ton i głębszy wymiar. Oczywiście uroczystości te odbyły się już w samo Święto Niepodległości, 11 listopada. O niecodzienną oprawę muzyczną Mszy Św. odprawionej w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Lubaniu zadbała orkiestra Miejskiego Domu Kultury.
Także w Święto Niepodległości w kawiarence lubańskiego MDK odbyła się wieczornica zorganizowana przez 8 Wielopoziomową Drużynę Harcerską "Azyl” a jeszcze 14 listopada Dyrektor, nauczyciele, uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Wyspiańskiego w Lubaniu zapraszają na Koncert Pieśni Patriotycznych z okazji 95 lat Niepodległej Polski, który odbędzie się o godz. 16.30 w siedzibie szkoły na Księginkach.

 

Burmistrz Miasta Lubań dziękuje wszystkim osobom i podmiotom zaangażowanym w obchody Święta Niepodległości za wspaniałą lekcję patriotyzmu, w jaką złożył się program tegorocznych uroczystości.

 
Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć z wydarzeń, już wkrótce zaś najnowsze wydanie wideoinformatora z relacjami z imprez.
ŁCR
foto: ŁCR /Teresa Kraska
« Ostatnia zmiana: 13 Listopad, 2013, 12:40:16 wysłane przez Piotrek » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Uroczyste obchody Święta Niepodległości Kalendarz wydarzeń Iza 0 3887 Ostatnia wiadomość 31 Październik, 2008, 21:16:30
wysłane przez Iza
Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości Kalendarz wydarzeń Iza 0 3246 Ostatnia wiadomość 31 Październik, 2008, 21:23:05
wysłane przez Iza
VI Uliczny Bieg Niepodległości Kalendarz wydarzeń Leo 0 3103 Ostatnia wiadomość 03 Listopad, 2008, 09:18:27
wysłane przez Leo
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Straży Granicznej Bieżące wiadomości Iza 0 3474 Ostatnia wiadomość 08 Listopad, 2008, 18:51:46
wysłane przez Iza
Dzisiaj obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości Bieżące wiadomości Leo 0 2394 Ostatnia wiadomość 11 Listopad, 2009, 10:31:21
wysłane przez Leo
Święto Niepodległości - program uroczystości Bieżące wiadomości Iza 0 3905 Ostatnia wiadomość 08 Listopad, 2010, 13:17:03
wysłane przez Iza
Święto 11 listopada 2011 - obchody w Lubaniu Polecane - Strona główna x 5 8682 Ostatnia wiadomość 13 Listopad, 2011, 21:30:26
wysłane przez Ewa Gutek
Święto OSS SG w Lubaniu Polecane - Strona główna x 0 2417 Ostatnia wiadomość 28 Maj, 2013, 16:20:34
wysłane przez x
Święto Niepodległości 8 - 9 listopada Polecane - Strona główna x 4 4727 Ostatnia wiadomość 08 Listopad, 2013, 21:04:31
wysłane przez arekc