Strony: 1 ... 5 6 [7]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Powstanie Warszawskie...  (Przeczytany 67527 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +91/-14
Offline Offline

Wpisy: 577
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #90 : 03 Październik, 2013, 08:22:37 am »

3 października w Powstaniu
64. dzień
wtorek

Około 2.00 w nocy po długich negocjacjach prowadzonych w Dworku Reicherów w Ożarowie Mazowieckim upoważnieni przez komendanta głównego Armii Krajowej gen. dyw. Tadeusza Komorowskiego "Bora" płk. dypl. Kazimierz Iranek Osmecki "Jarecki" i ppłk. dypl. Zygmunt Dobrowolski "Zyndram" podpisali Układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Żołnierze Armii Krajowej zostali uznani przez Niemców za jeńców wojennych, przyznane zostały im prawa kombatanckie, ludność cywilna miała być natomiast chroniona i traktowana zgodnie z konwencjami wojennymi. Były to niektóre z warunków kapitulacji powstańców. Warunki w sprawie ludności cywilnej zostały przez Niemców złamane, gdyż ludność cywilną osadzono w obozie w Pruszkowie, skąd masowo wywożono ją do obozów koncentracyjnych i na roboty przymusowe.

Generał „Bór” Komorowski podpisuje rozkaz o zakończeniu walki.

Od 5.00 rano następuje zawieszenie broni.

Opuszczanie miasta przez ludność cywilną. Zwiększenie liczby wychodzących po rozgłoszeniu informacji o rozpoczęciu rozmów kapitulacyjnych. […].

Do niewoli dostał się 15. pułk piechoty AK, a w nim 375 oficerów, 1227 żołnierzy i 221 łączniczek bądź sanitariuszek.

Ostatni, pożegnalny, 102 numer Biuletynu Informacyjnego.

cytaty za
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_powstania_warszawskiego_-_3_pa%C5%BAdziernika
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +91/-14
Offline Offline

Wpisy: 577
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #91 : 04 Październik, 2013, 12:47:48 pm »

4 października w Powstaniu
środa

Nadany został ostatni (10-minutowy komunikat) Błyskawicy. Następnie radiostacja została zniszczona przez kierownika zespołu - Jana Georgicę (ps. Grzegorzewicz).

Rada Ministrów [w Londynie] podjęła uchwałę o 2-tygodniowej żałobie narodowej.

cytaty za
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_powstania_warszawskiego_-_4_pa%C5%BAdziernika
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +174/-715
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1232
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Pragmatyk


« Odpowiedź #92 : 05 Październik, 2013, 08:41:58 am »

5 października w Powstaniu
czwartek

Ostatnie oddziały żołnierzy Armii Krajowej zebrane na Placu Politechniki wychodzą z Warszawy.

Odmaszerowanie do niewoli oddziałów 28 dywizji piechoty AK, ze Śródmieścia jest to ok. 11 700 żołnierzy, sztabu Komendy Głównej i Korpusu AK, 6 generałów...

cytaty za
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_powstania_warszawskiego_-_5_pa%C5%BAdziernika


W imieniu swoim dziękuje Lider za przybliżenie dramatu jaki tam rozgrywał się

Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jeśli walczymy możemy przegrać
jeśli nie walczymy jesteśmy przegrani
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +91/-14
Offline Offline

Wpisy: 577
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #93 : 05 Październik, 2013, 18:42:10 pm »

Ostatni Komendant Armii Krajowej gen. Leopold Okulicki ps. "Niedźwiadek" po wydostaniu się z Warszawy z ludnością cywilną, przedostaje się do Częstochowy, która staje się stolicą Polskiego Państwa Podziemnego.

W trakcie dwumiesięcznych walk oddziały powstańcze straciły bezpowrotnie blisko 16 tys. żołnierzy – z czego 10 tys. poległych oraz 6 tys. zaginionych, których należy uznać za zabitych. Rannych zostało ok. 20 tys. powstańców – w tym 5 tys. ciężko.

U boku Armii Krajowej w powstaniu walczyli również żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) podporządkowane Komendzie Głównej AK w liczbie około 4500 żołnierzy. W walkach zginęło 1079 z nich.

Duże straty poniosły również oddziały 1. Armii Wojska Polskiego. W walkach o Pragę, a zwłaszcza podczas prób forsowania Wisły, utraciły one blisko 5,5 tys. zabitych i rannych.

Nie jest znana dokładna liczba ofiar cywilnych. Niemcy na użytek propagandowy szacowali, że wynosiła ona ok. 250 tys. osób. […] Polscy i zagraniczni historycy przyjmują zazwyczaj, że straty ludności cywilnej wyniosły od 150 tys. do 200 tys. zabitych. W wyniku powstania od 500 tys. do 550 tys. mieszkańców stolicy oraz około 100 tys. osób z miejscowości podwarszawskich zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, z czego blisko 150 tys. zostało deportowanych do obozów koncentracyjnych lub wywiezionych na roboty przymusowe w głąb Rzeszy.

Do walki warszawiaków z niemieckim okupantem przyłączyło się kilkuset obcokrajowców. Byli wśród nich m.in.: Węgrzy, Słowacy, Francuzi, Belgowie, Holendrzy, Grecy, Brytyjczycy, Włosi, Ormianie, Rosjanie, a także pojedynczy przedstawiciele innych narodów: Azer, Czech, Ukrainiec, Rumun, Australijczyk i Nigeryjczyk. Niektórzy z nich – np. pochodzący z Nigerii czarnoskóry August Agbola O’Brown – mieszkali w Warszawie przed wojną. Kolejnym przykładem są Słowacy, z których wielu pracowało w gazowni na Czerniakowie. W czasie powstania, w porozumieniu z AK, utworzyli oni 535. pluton Słowaków, który m.in. wziął udział w natarciu na Belweder 1 sierpnia 1944 roku. W powstańczych szeregach znaleźli się również niemieccy dezerterzy oraz cudzoziemcy, którzy uciekli z robót przymusowych lub obozów jenieckich.

Do powstania przyłączyła się także większość spośród 348 Żydów uwięzionych w obozie przy ul. Gęsiej („Gęsiówka”), którzy zostali uwolnieni przez żołnierzy AK w pierwszych dniach sierpnia. Byli wśród nich obywatele Grecji, Holandii, Niemiec i Węgier. Brali udział w pracach fortyfikacyjnych i pomocniczych (transportowali rannych i broń, gasili pożary). Niektórzy uczestniczyli także w działaniach bojowych. Ponadto w powstaniu udział wzięło również wielu Żydów ukrywających się dotąd na terenie miasta […]. Według niektórych źródeł liczba Żydów walczących w powstaniu warszawskim mogła osiągnąć 1000.

Erich von dem Bach-Zelewski [dowodzący siłami niemieckimi] w raporcie dla Himmlera wstępnie podał także straty swoich sił:
73 zabitych oficerów, 1453 podoficerów i żołnierzy, 44 obcokrajowców w służbie niemieckiej – razem 1570 zabitych. Rannych: 242 oficerów, 7054 podoficerów i żołnierzy, 178 obcokrajowców – razem 7474 rannych. Zabitych i rannych ogółem – 9044 osoby.
Trzeba jednak pamiętać, że nie znał strat niemieckich w pierwszych dniach powstania, gdyż dowodzenie objął wieczorem 5 sierpnia, a także dlatego iż na początku powstania zwalczone zostały całe jednostki hitlerowców, o których później nie udało się dowiedzieć. Straty w pierwszym dniu powstania dowódca garnizonu generał Stahel w raporcie z 28 sierpnia określił na około 500 zabitych i rannych. Raport dowództwa 9. armii z 18 września określił straty niemieckie od 1 sierpnia na 8951 zabitych lub rannych hitlerowców. Od 25 września nie wszystkie oddziały zwalczające powstanie podlegały von dem Bachowi gdyż do zwalczania powstańców włączyły się znaczne siły 9 armii, a część sił Bacha przeszła pod rozkazy dowództwa XXXXVI Korpusu Pancernego.

Przyjęło się powszechnie uważać, że powstanie trwało 63 dni, tzn. do 2 października, kiedy to Armia Krajowa zaprzestała działań ofensywnych i wysłała emisariuszy w celu wynegocjowania kapitulacji. Jednak negocjacje prowadzone w Ożarowie Mazowieckim wydłużyły się i decyzja o zawieszeniu broni została oficjalnie podpisana dopiero po północy 3 października.

Można mówić również o 66 dniach, gdyż do 5 października trwało wychodzenie z miasta do niewoli zwartych oddziałów powstańczych, a w czasie tych trzech ostatnich dni nadal działało powstańcze dowództwo wydające rozkazy do swoich żołnierzy. Jednocześnie w tym czasie nadal funkcjonowały struktury ujawnionych władz Polskiego Państwa Podziemnego, a także miały miejsce wszelkie inne przejawy aktywności życia w powstańczym mieście, takie jak np. ukazywanie się prasy powstańczej, emisje audycji radiowych z powstańczych radiostacji, działalność powstańczej poczty harcerskiej itp.

Żołnierze Powstania Warszawskiego nie złożyli broni po jego upadku. Ci którzy nie dostali się do niewoli kontynuowali walkę z Niemcami aż do upadku III Rzeszy. 
Wielu z nich po pokonaniu Niemców rozpoczęło walkę z drugim najeźdzcą:  Sowietami i pomagającymi im ujarzmić Polskę komunistami.
Żołnierze biorący udział w Powstaniu byli ścigani przez aparat bezpieczeństwa władzy ludowej i sowieckie NKWD. Wielu wywieziono na Syberię. Wielu więziono i zamordowano w kraju. Niemal wszyscy Powstańcy byli przez cały czas trwania PRL szykanowanych.

Walkę z komunistyczną władzą o wolną Polskę kontynuowano jeszcze w latach 50-tych. Ostatni walczący żołnierz niepodległej Polski Józef Franczek „Lalek” zginął 1963 roku osaczony przez oddziały bezpieczeństwa PRL. 21 października minie 50 lat od chwili, kiedy został zabity w Piaskach na Lubelszczyźnie.

Ostatni żołnierz niepodległej Polski wyszedł z więzienia na wolność w latach 70-tych ubiegłego wieku.

cytaty m.in. za
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_powstania_warszawskiego_-_5_pa%C5%BAdziernika
http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_warszawskie
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: 1 ... 5 6 [7]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Pod Mirskiem nie powstanie kopalnia skalenia Bieżące wiadomości Leo 0 3151 Ostatnia wiadomość 17 Czerwiec, 2009, 10:48:02 am
wysłane przez Leo
Powstanie nowe boisko szkolne w Kościelniku Bieżące wiadomości Leo 0 3346 Ostatnia wiadomość 23 Czerwiec, 2009, 13:08:06 pm
wysłane przez Leo
W Leśnej powstanie Polsko - Czeskie Centrum Współpracy Bieżące wiadomości Leo 0 4142 Ostatnia wiadomość 27 Lipiec, 2009, 17:11:24 pm
wysłane przez Leo
Najwyzszy wieżowiec w Polsce powstanie jednak we Wrocławiu Bieżące wiadomości Leo 0 3042 Ostatnia wiadomość 29 Październik, 2009, 18:42:29 pm
wysłane przez Leo
Uniwersytet III Wieku powstanie w jednej z podlubańskich wsi Bieżące wiadomości Leo 0 3119 Ostatnia wiadomość 05 Listopad, 2009, 19:44:06 pm
wysłane przez Leo
We Wrocławiu powstanie Biuro Parlamentu Europejskiego Bieżące wiadomości L.Geringer de Oedenberg 0 2868 Ostatnia wiadomość 29 Styczeń, 2010, 11:37:41 am
wysłane przez L.Geringer de Oedenberg
Nowy obiekt / Nowy basen powstanie w Bolesławcu Bieżące wiadomości Black 0 5097 Ostatnia wiadomość 25 Marzec, 2010, 22:42:55 pm
wysłane przez Black
11.11.... Hydepark « 1 2 ... 5 6 » widelec 77 87987 Ostatnia wiadomość 09 Grudzień, 2011, 22:17:45 pm
wysłane przez borisem
Powstanie Warszawskie... Hydepark widelec 0 3167 Ostatnia wiadomość 01 Sierpień, 2012, 09:28:23 am
wysłane przez widelec
Podwórko NIVEA - oddawaj głos codziennie na Lubań, niech powstanie Rodzinne Miej Miasto Lubań Urząd Miasta 0 3729 Ostatnia wiadomość 10 Kwiecień, 2015, 15:31:33 pm
wysłane przez Urząd Miasta