Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu i Europejski Dzień bez Samochodu  (Przeczytany 2715 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Moderator
*****

Punkty: +121/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 638
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« : 22 Wrzesień, 2013, 10:19:30 am »

W roku 2013 znów przystępujemy w naszym mieście do udziału w europejskiej kampanii promującej racjonalne podejście do korzystania z samochodu.  Miasto Lubań uczestniczy w "Europejskim Dniu bez Samochodu" od 2004 roku a w "Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu" od 2006. Pierwsze imprezy w ramach kampanii już za nami.

Celem kampanii jest:
- poprawa bezpieczeństwa na ulicach i w ekosystemie miejskim,
- zachowanie obszarów wyłączonych z ruchu samochodowego,
- kształtowanie racjonalnego podejścia do korzystania z samochodu.
W ramach kampanii lokalnej przewidziana jest organizacja:
- imprezy sportowo- rekreacyjnej dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Rower z pasją",
- turnieju sportowo-rekreacyjnego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Z odpadami na wesoło",
- happening,
- kampania medialna,
- akcja „Jestem widoczny”.
Koordynatorem lokalnym jest Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej O/MiPBP w Lubaniu.

W piątek 20 września 2013 roku na boisku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubaniu odbyła się impreza sportowo-rekreacyjna dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Rower z pasją", przeznaczona dla uczestników ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz uczniów szkół masowych z Lubania i okolic.
Imprezę otworzył happening przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 3 w Lubaniu.Rozegrano konkurencje indywidualne na czas na torze rowerowym, zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci gadżetów rowerowych i sportowych.
W ramach lokalnej kampanii informacyjno-edukacyjnej o nowych zasadach gospodarki odpadami w Gminie Miejskiej Lubań zorganizowany został także turniej sportowo-rekreacyjny pt. „Z odpadami na wesoło”. Turniej ten był przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych z Lubania i okolic. Uczestnicy wykazywali się umiejętnością segregacji odpadów na przygotowanym specjalnie torze zadaniowym.
Najlepsi zostali nagrodzeni sprzętem sportowym. W ramach konkursu na najlepsze hasło turnieju nagrodzono slogan „I ten mały, i ten wielki segreguje dziś butelki” autorstwa uczniów Gimnazjum nr 3 w Lubaniu (po segregacji proponujemy również zagospodarowanie nakrętek – przyp. ŁCR https://luban.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=2778&menu_id=0). Zadanie wsparło Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich w Lubaniu.

Z kolei 25 września planowany jest rajd pieszy i rowerowy pod hasłem kampanii "Czyste powietrze - to Twój ruch".

Cele rajdu:
- propagowanie idei Europejskiego Dnia bez Samochodu i Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu;
- rozbudzenie zainteresowań krajoznawczych i turystycznych;
- poznawanie walorów szlaków rowerowych wytyczonych przez Związek Gmin „Kwisa” w powiecie lubańskim;
- rozbudzanie zainteresowań problematyką leśną;
- uświadamianie zagrożeń wynikających z niekontrolowanego rozwoju motoryzacji.

W czasie rajdu zaplanowane są „Wędrówki z leśnikami” w ramach programu „Lasy Państwowe, zapraszamy”, których zadaniem będzie przybliżenie problematyki funkcji lasu na przykładzie kompleksu leśnego w Leśnictwie Radostaw.
Rajd jest przeznaczony dla różnych grup wiekowych. Na uczestników przy „Kaczej chacie” w Leśnictwie Radostaw będzie czekać przygotowane, zgodnie z tradycją, ognisko rajdowe.
W ramach akcji lokalnej pod hasłem „Jestem widoczny” wszyscy uczestnicy imprez organizowanych przez RCEE otrzymają specjalnie przygotowane znaczki i opaski odblaskowe.

Informacji udziela Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu Tel/fax: 75 722 68 35; e-mail: ekoluban@interia.pl
Agnieszka Wierzbicka kierownik RCEE

Oba przedsięwzięcia objęte są dofinansowaniem ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu
www.luban.pl
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
XII Europejski Festiwal Muzyki Organowej „Silesia Sonans” w Jeleniej Górze Kultura i sztuka ZUZA 0 4013 Ostatnia wiadomość 02 Wrzesień, 2009, 21:04:10 pm
wysłane przez ZUZA
16 - 22 wrzesień dniami bez samochodu w Lubaniu Bieżące wiadomości Leo 2 4587 Ostatnia wiadomość 14 Wrzesień, 2009, 19:18:14 pm
wysłane przez x
Parlament Europejski ogłosił trzecią edycję Nagrody Dziennikarskiej  Bieżące wiadomości Leo 0 2897 Ostatnia wiadomość 26 Luty, 2010, 08:52:17 am
wysłane przez Leo
Wczoraj obchodziliśmy dzień bez papierosa Bieżące wiadomości Leo 1 2928 Ostatnia wiadomość 01 Czerwiec, 2010, 22:11:14 pm
wysłane przez borisem
Dzisiaj europejski ,,Dzień bez samochodu" Bieżące wiadomości Leo 0 2490 Ostatnia wiadomość 22 Wrzesień, 2010, 08:50:41 am
wysłane przez Leo
koszty transportu Hydepark curious 2 3217 Ostatnia wiadomość 18 Styczeń, 2012, 04:55:13 am
wysłane przez curious
Konserwacja samochodu Ogłoszenia drobne kasienka0501 1 3026 Ostatnia wiadomość 06 Sierpień, 2012, 18:22:00 pm
wysłane przez janus58144
Dzień bez Samochodu Polecane - Strona główna x 0 3093 Ostatnia wiadomość 19 Wrzesień, 2012, 23:04:29 pm
wysłane przez x
Szukam transportu z Lubania do Wykrot i z powrotem dla 2 osób Ogłoszenia drobne ulka2210 0 2714 Ostatnia wiadomość 29 Grudzień, 2012, 19:08:12 pm
wysłane przez ulka2210
Ponad tydzień bez prądu Hydepark janus58144 8 7831 Ostatnia wiadomość 27 Wrzesień, 2013, 21:51:04 pm
wysłane przez edward osman