Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Ścięta lipa, czyli o tym, jak zostałam wrogiem ludu i chyba nie tylko  (Przeczytany 14689 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« : 12 Sierpień, 2013, 17:36:20 pm »

Zdarzenie, które opisuję miało miejsce niedawno. Przedstawię je w trybie sprawozdawczym, aby było czytelne.


Dnia 7. lipca tego roku pewien turysta jechał w ramach rekreacji przez Nawojów Śląski. Przy wiacie wiejskiej zobaczył ściętą lipę o pokaźnych rozmiarach. Wyczulony na ochronę przyrody zapytał miejscowych obywateli, dlaczego drzewo zostało ścięte? Usłyszał, że na dożynki. Zgłosił sprawę do odpowiednich władz w Warszawie, które zgodnie z uprawnieniami przekazały ją Starostwu Powiatowemu w Lubaniu. Podobną informację z innego źródła otrzymałam i ja, jako członek Komisji Ochrony Przyrody przy Zarządzie PTTK w Lubaniu. Udałam się na miejsce i zrobiłam zdjęcia. W tym miejscu zostały widoczne pnie po dwóch wyciętych lipach.

Pierwszą czynnością w takich przypadkach jest sprawdzenie, czy została wydana decyzja zezwalająca na wycinkę. Decyzję taką wydaje Starostwo Powiatowe. Na stronach internetowych Gminy Wiejskiej Lubań i Powiatu Lubańskiego decyzji nie było. Nie zawsze wszystkie informacje są umieszczane natychmiast, dlatego, ponieważ jest to informacja jawna, sprawdziłam w Starostwie. Nikt decyzji w 2012 i 2013 roku na ścięcie lip w miejscowości Nawojów Śląski nie wydawał. W tej sytuacji, działając z upoważnienia Przewodniczącego Komisji Ochrony Przyrody przy Zarządzie PTTK w Lubaniu, zwróciłam się do Starostwa Powiatowego o udzielenie informacji o zasadności i prawomocności ścięcia tych drzew. W dniu 30. lipca razem z pracownikami Starostwa Lubańskiego uczestniczyłam w wizji terenowej stwierdzającej stan faktyczny. Na miejscu zastaliśmy pracowników gminy, radną, sołtysa i osoby postronne. Reakcja obecnych była taka, jakby miał się tam odbyć sąd. Padały niemalże zarzuty, że się zjawiliśmy? Oczywiście, wszystko to była nasza wina a moja w szczególności.

Wersje zdarzenia można było usłyszeć różnorodne: lipa się przewróciła; ścięto konar i okazało się, że jest spróchniały, no to cięto dalej; nie wiadomo, kto ściął lipę (o drugiej nie było żadnej wzmianki); w Radostowie ścięto wcześniej wiele drzew i nikt nie interweniował; zmieniła się opcja polityczna i stąd sprawa; jestem żądna władzy; chcę istnieć w mediach. Padało jeszcze wiele innych słów, dochodziło niemalże do awantury.
Jedno jest pewne. Lipy zostały ścięte nielegalnie. Nikt, też w przypadku stwierdzenia spróchnienia i zagrożenia nie zawiadomił policji ani straży pożarnej w celu zabezpieczenia miejsca, bądź dokonania ścięcia interwencyjnego.  

Prawo w tym przypadku jest przejrzyste. Za drzewa na terenie gminnym odpowiedzialny jest jej właściciel, czyli gmina.  Na terenie prywatnym jego właściciel. Na ścięcie każdego drzewa powyżej 10. lat życia decyzję wydaje Starostwo Powiatowe. Za nielegalną wycinkę grozi kara pieniężna.



Bardzo łatwo to obliczyć. Wystarczy wiedzieć, jaki jest obwód i to rzeczywisty pnia, który pozostał. Wchodzimy na stronę - Ecomedio. Kalkulator wycinki drzew. Wpisujemy rodzaj drzewa i obwód. Kalkulator sam oblicza i cóż mamy?

Lipa pierwsza: 268cm obwodu, drzewo nie znajduje się na obszarach chronionych.
Opłata za wycięcie wynosi: 114971.14Zł.
Kara za wycięcie wynosi: 344913.41Zł.
Lipa druga: 260cm obwodu.
Opłata za wycięcie wynosi: 125598.72Zł.
Kara za wycięcie wynosi: 376796.16Zł.

Z powyższego wynika, że absolutnie nie opłaca się ścinać drzew bez uzasadnionego powodu, bo i tak kosztuje to niemało. Warto wiedzieć, że w przypadku opłaty za legalną wycinkę mierzy się obwód drzewa w tzw. pierśnicy, czyli na wysokości 130cm od gruntu.

Kara za te dwa drzewa jest ogromna. Jeżeli zostanie nałożona na Gminę Wiejską Lubań to będzie ona musiała taką kwotę w budżecie przesunąć na zadania proekologiczne, np.: zamiast opłacić imprezę gminną -  ufundować nagrody dla wyróżniających się szkół w działaniach proekologicznych, zrobić inwestycje np. kanalizację itp.
 
Która Gmina się zgodzi, żeby w zasadzie -karać samą siebie? Moim zdaniem myśl prawodawcy może była i społeczna, ale chyba nietrafiona „Nie zabierać pieniędzy z budżetu gminy, tylko za niekompetencję wesprzeć jej budżet zadań proekologicznych”. Jednak, gdyby kary zasilały środki na ochronę przyrody i środowiska w budżecie powiatów, skuteczność i wykonywanie kar wzrosłoby zdecydowanie, a każda gmina sto razy by się zastanowiła i uczuliła innych przed czynieniem nierozważnych kroków.

Nie wiem, jak sprawa się potoczy? Co zrobi Gmina Lubań? Zgłoszenie kradzieży, czy nielegalnej ścinki po sporym upływie czasu też się nie trzyma kupy, bo w czasie wizji terenowej widać było drewno, które zostało pocięte na szczapy i pięknie ułożone przy wiacie. Możliwe, że działał tam jakiś Robin Hood, Janosik, albo „niewidzialna ręka”. Z reguły sprawca zabiera drewno szybko i w sobie tylko wiadomym kierunku, a tu taki prezent. Nie dość, że w środku wsi dokonał wycinki, to drewno zostawił, pięknie pociął i ułożył. Wcześniej widziałam tam jedynie pocięte kloce.

Cóż. Zostałam wrogiem. Na dożynki nie zostałam zaproszona. Trudno, przeżyję. Taka moja rola. Najczęściej podejmuję działania na podstawie zgłoszenia obywatelskiego, a nie ganiam po całym powiecie, żeby sobie dokładać społecznej pracy. Tak już zupełnie na marginesie. Nie wycina się lip w okresie kwitnienia (są pożytkiem pszczelim) i w okresie lęgowym. Chyba, że jest to zdarzenie losowe. Gdyby lipa w Nawojowie niespodziewanie upadła toby z pewnością wieść rozeszła się szeroko po okolicy, a tu cisza. Pień drugiej lipy pozwala sądzić, że wycięto ją kilka miesięcy wcześniej. Ciekawe, na co została przeznaczona?

z-u. Agnieszka Wierzbicka, wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Przyrody przy Zarządzie PTTK w Lubaniu.          
          


*  (246.33 KB, 758x568 - powiększony/pobrany 8647 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +214/-137
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 590
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



WWW
« Odpowiedź #1 : 13 Sierpień, 2013, 20:48:18 pm »

Gmina Lubań, gminą z klasą!
 
No, ale jaka klasa, taka kasa.

Po zmianie sił w Radzie Gminy miało być cudownie.
I prawie jest, "bez lipy".
Cuda, cuda... były lipy, nie ma lipy!
Za to jest "wróg u bram".
Cytuj
Zostałam wrogiem. Na dożynki nie zostałam zaproszona.
Pani Agnieszko, to jest, po prostu, prewencja.
Jeszcze by się, nie daj boże, okazało że odkryła Pani, w trakcie dożynek, zniknięcie paru innych artefaktów czy też ekofaktów

Mamy czas Perseidów. Czy to może zwiastować pojawienie się zaginionej Komety?

Cuda, cuda...

Pozdrawiam

tsetse
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Aequitas et Veritas



Punkty: +9/-1
Offline Offline

Wpisy: 31
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #2 : 20 Sierpień, 2013, 10:23:12 am »

Kara niezła Chichot:D:D ale swoją drogą to wszystko to wina ,,tuska,, hahaha:) a poważnie to w gminie jest brak chociażby Straży Miejskiej która by właśnie interweniowała w takich sytuacjach dlatego jest taka samowola jaka jest i ludzie wycinają co chcą śmiecą gdzie chcą spalają odpady smrodząc w wiosce, po co mają wypompowywać szambo jak w castoramie za kilka złotych kupią pompę w promocji i ścieki idą w rów bo nikt tego nie sprawdza a gmina reaguje po czasie jak urzędnicy znajda chwilę wolnego na wyjazd bo policja często ma inne ważniejsze sprawy na głowie lub po prostu nie zwraca na to uwagi a jak juz przyjadą to się zastanawiają jaki to artykuł. Jak by Zbyszek doszedł do porozumienia z Arkadiuszem i wydłużył dla SM pole manewru na całą gminę tak jak jest w Olszynie Leśnej czy Gryfowie, może by to zapobiegło podobnym sytuacjom. ale widocznie Zbyszkowi to odpowiada bo takie nagłe czepianie się mieszkańców zwłaszcza w miejscowości z której pochodzi odpychało by mu to grono wyborców bo jak ktoś całe życie lał w rów to ciężko ten nawyk zmienic Chichot
« Ostatnia zmiana: 20 Sierpień, 2013, 10:25:43 am wysłane przez andriu84 » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #3 : 28 Marzec, 2014, 22:38:40 pm »

Co dalej w sprawie:
Prawo powszechnego ciążenia, zwane także prawem powszechnego ciążenia Newtona, głosi, że każdy obiekt we wszechświecie przyciąga każdy inny obiekt z siłą, która jest wprost proporcjonalna do iloczynu ich mas i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między ich środkami. Jest to ogólne prawo fizyczne, bazujące na empirycznych obserwacjach Newtona oraz wybranych mieszkańcach gminy wiejskiej Lubań, z władzami na czele
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +28/-53
Offline Offline

Wpisy: 155
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #4 : 29 Marzec, 2014, 01:21:54 am »

moderuj
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #5 : 29 Marzec, 2014, 09:12:32 am »

przewijaj
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +1177/-1164
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 1670
Znajomi: 8
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #6 : 29 Marzec, 2014, 20:23:28 pm »

przewijaj

plusuję
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jeżeli absolutnie nikt cię nie nienawidzi to znak, że robisz coś źle.
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +475/-99
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2611
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


http://trickymind.pl/wp-content/uploads/2013/12/wo


« Odpowiedź #7 : 29 Marzec, 2014, 22:27:53 pm »

obserwuję

Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jolanta Dobrzyńska - podobno baba z jajem 

(...) czasem pomimo pozorów religijności czyjś stan umysłu może być bardzo negatywny. Prawdziwa duchowość powinna owocować łagodnym usposobieniem, poczuciem szczęścia i spokoju. - Dalajlama XIV
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #8 : 29 Marzec, 2014, 23:16:02 pm »

Nie każdy lubi i rozumie fizykę, więc jestem w obowiązku rozjaśnić wątek finałowy.
Chodzi mniej więcej o to:
Załóżmy, że z grobu powstaje Newton. Jest rok 2013. Isaac przybywa do Nawojowa w gminie Lubań i staje w cieniu dwóch rozłożystych i zdrowych drzew, którymi wcale nie są jabłonie. Newton ma pewność, że ani jedno jabłko nie spadnie mu dzisiaj na głowę. Zna już prawo powszechnego ciążenia i jest przekonany, że nic nie może się wydarzyć pod tymi lipami. I wtem jedno z tych zdrowych drzew przewraca się na drugie łamiąc, stwarza zagrożenie dla życia małego dziecka, które nie wiadomo skąd się tam nagle wzięło. Zbity z pantałyku błyskawicznym rozwojem tej sytuacji Newton nawet nie zauważa jeszcze szybszej akcji pilarzy tnących już powalone drzewa na klocki. Jeden z największych geniuszy nauki nie wie bowiem, że za kilka dni, w miejscu na którym stoi, odbędą się dożynki wiejskie czy jakoś tak
« Ostatnia zmiana: 29 Marzec, 2014, 23:18:28 pm wysłane przez Piotrek » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +475/-99
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2611
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


http://trickymind.pl/wp-content/uploads/2013/12/wo


« Odpowiedź #9 : 29 Marzec, 2014, 23:23:57 pm »

To nie zadziałało prawo ciążenia a bezprawie.

Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jolanta Dobrzyńska - podobno baba z jajem 

(...) czasem pomimo pozorów religijności czyjś stan umysłu może być bardzo negatywny. Prawdziwa duchowość powinna owocować łagodnym usposobieniem, poczuciem szczęścia i spokoju. - Dalajlama XIV
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #10 : 29 Marzec, 2014, 23:30:23 pm »

Sprawa jest umorzona. Widać, że wszystko zależy od tego, kto trzyma piłę w dłoniach. Jola, spróbuj samowolnie ściąć duże drzewo, albo dwa? 
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +1177/-1164
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 1670
Znajomi: 8
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #11 : 30 Marzec, 2014, 00:01:34 am »

obserwuję



Jolka! 


A jeśli chodzi o sprawę
to: co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie. Hej!
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jeżeli absolutnie nikt cię nie nienawidzi to znak, że robisz coś źle.
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +475/-99
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2611
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


http://trickymind.pl/wp-content/uploads/2013/12/wo


« Odpowiedź #12 : 30 Marzec, 2014, 11:21:22 am »

Piotrze, zawsze tak było, jest i będzie, że są równi i równiejsi. Kojarzysz tą Panią chorą na Alzheimera, która wzięła sałatkę ze sklepu. Policja potraktowała ją jak złodzieja i sprawa trafiła do sądu. A kojarzysz kiedyś na Łużyckiej, pewien znany obywatel Lubania spowodował wypadek potrącając śmiertelnie staruszkę i nie poniósł żadnych konsekwencji. Teraz znany obywatel ściągnął do firmy, w której pracuje pirackie oprogramowanie, prawdopodobnie aby w czasie pracy wykonywać chałturę, narażając tym  firmę na straty finansowe.  W lutym pisali o tym na eluban. Obym się myliła ale jestem pewna, że sprawa rozejdzie się po kościach. Szkoda, że tym nie zajmuje się ktoś z zewnątrz. A jeśli wodociągi czyli prawodawca pirata  będą zmuszone zapłacić karę, to po prostu za jakiś czas to sobie odbiją, podnosząc opłatę za wodę. Sorry za wyrażenie ale rzygać się chce jak patrzę na taką prowincjonalną rzeczywistość.      
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec, 2014, 11:25:03 am wysłane przez Jola » Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jolanta Dobrzyńska - podobno baba z jajem 

(...) czasem pomimo pozorów religijności czyjś stan umysłu może być bardzo negatywny. Prawdziwa duchowość powinna owocować łagodnym usposobieniem, poczuciem szczęścia i spokoju. - Dalajlama XIV
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #13 : 01 Kwiecień, 2014, 21:59:19 pm »

Lubię zabawę na skojarzenia. Kojarzę rewelacyjnie, ale wolę bazować w oparciu o fakty. Te, są tak niezbite, iż nie potrzebuję głębszej analizy.

Bulwersuje mnie natomiast podejście lubaskich "procków" do tej sprawy. Jak można łykać takie bajki... Jak gęsi jakieś! Podpowiem, że ta moja z Newtonem jest niewiarygodnie prawdziwa w zestawieniu z wersją zdarzeń, dostarczoną przez wiadomo kogo.

Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Poradnik dla singielek. Czyli jak zdobyć faceta czI Świat Kobiet Iza 4 24320 Ostatnia wiadomość 29 Luty, 2008, 20:41:47 pm
wysłane przez Nasty
KAOLIN - czyli jak tam teraz jest? Hydepark MooseDlb 3 7541 Ostatnia wiadomość 18 Sierpień, 2010, 11:02:42 am
wysłane przez Sara Kmieć
Nie tylko przy stole Arkadiusz Słowiński « 1 2 » Arkadiusz Słowiński 18 18153 Ostatnia wiadomość 24 Kwiecień, 2011, 18:08:39 pm
wysłane przez Firefoks
Porady kosmetyczne i nie tylko Świat Kobiet « 1 2 3 » bazylinka 30 31976 Ostatnia wiadomość 19 Październik, 2011, 08:24:27 am
wysłane przez bazylinka
JAK POMÓC TEMU, KTO POMAGA INNYM, CZYLI ŁAŃCUCH DOBREJ WOLI. Jolanta Dobrzyńska « 1 2 3 4 5 » Jola 70 89181 Ostatnia wiadomość 09 Grudzień, 2011, 15:46:23 pm
wysłane przez Jola
Lubańskie wietrzenie szaf i nie tylko Bieżące wiadomości x 1 6216 Ostatnia wiadomość 23 Listopad, 2011, 19:19:25 pm
wysłane przez borisem
Wodociąg gminny czyli "Nie ma, nie ma wody na pustyni..." Bieżące wiadomości « 1 2 3 » Prowincjusz 30 47873 Ostatnia wiadomość 11 Maj, 2013, 23:41:33 pm
wysłane przez x
Co, gdzie i dlaczego - czyli o tym jak poruszać się po stronie www.luban.pl Miasto Lubań Urząd Miasta 3 7018 Ostatnia wiadomość 12 Wrzesień, 2013, 16:15:09 pm
wysłane przez edward osman
tylko gorąco i nie pada :) Hydepark Tony 0 3475 Ostatnia wiadomość 28 Lipiec, 2013, 15:23:13 pm
wysłane przez Tony