Strony: 1 ... 4 5 [6] 7   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Powstanie Warszawskie...  (Przeczytany 67523 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +91/-14
Offline Offline

Wpisy: 577
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #75 : 18 Wrzesień, 2013, 11:39:52 am »

18 września w Powstaniu
49. dzień
poniedziałek

Przeprawa zza Wisły na Czerniaków 63 żołnierzy 9. pułku dowodzonych przez mjr Stanisława Łatyszonka. Ewakuacja pontonami na brzeg Pragi chorych i ciężko rannych.

Tego dnia wykonana została misja "Frantic" czyli przylot nad Warszawę 110 bombowców amerykańskich. Miały one przynieść istotną pomoc, jednak zdecydowanie spóźnioną. Dokonały zrzutów, których większa ilość spadła na tereny kontrolowane przez nieprzyjaciela. Powstańcy przejęli ok. 16 ton ładunków, co wynosiło prawie 20% całości zrzutów.

Bombardowanie ul. Wilanowskiej i Okrąg. Strata całej Czerniakowskiej. W trakcie walki Niemcy podpalają posesję przy ulicy Solec 41, w której znajdował się powstańczy szpital. Nieprzyjaciel nie pozwala ewakuować rannych, otwierając ogień do idących im z pomocą powstańczych sanitariuszek. W płomieniach lub od niemieckich kul ginie ok. 60 rannych i kilka sanitariuszek AK.

Z raportu gen. Nicolausa von Vormanna, dowódcy 9. Armii niemieckiej, do gen. Hansa Reinhardta, dowódcy armii "Środek":
Siła bojowa użytych w Warszawie oddziałów po stracie 9000 zabitych i rannych od 1 sierpnia jest obecnie na wyczerpaniu. Jednostki zdolne do walk ulicznych są wykrwawione

cytaty za
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_powstania_warszawskiego_-_18_wrze%C5%9Bnia
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +91/-14
Offline Offline

Wpisy: 577
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #76 : 19 Wrzesień, 2013, 08:43:46 am »

19 września w Powstaniu
50. dzień
wtorek

Ciężkie walki na Czerniakowie; natarcie niemieckie ul. Wilanowską i Zagórną wspierane bombowcami.

Lądowanie 2 batalionów 8. pułku piechoty, kompanii fizylierów, kompania z radzieckiego 20. batalionu miotaczy ognia; podsumowując: ok. 1050 żołnierzy. Lądowanie to odbyło się w rejonie mostu Poniatowskiego, żołnierze ci musieli przeprawić się przez Wisłę, ostatecznie niewielu dostało się na Pragę.

W godzinach wieczornych rozpoczęcie przez ppłk. Jana Mazurkiewicza ps. "Radosław" ewakuacji z Czerniakowa na Mokotów ok. 200-osobowej grupy żołnierzy kanałami.

W Śródmieściu ataki na ul. Wiejskiej i Frascati skutecznie odpierane przez powstańców.

Zginął podporucznik Jan Dąbrowski, pseudonim "Mohort" odznaczony Krzyżem Walecznych, za przepłynięcie Wisły kajakiem 17 września i nawiązaniem kontaktu z dowództwem Ludowego W.P. na rozkaz por "Jagody "

cytaty za
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_powstania_warszawskiego_-_19_wrze%C5%9Bnia
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +91/-14
Offline Offline

Wpisy: 577
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #77 : 20 Wrzesień, 2013, 08:39:44 am »

20 września w Powstaniu
51. dzień
środa

Wycofanie dużej części sił polskich z Czerniakowa. Bronili go żołnierze Zgrupowania "Kryska", "Radosława", batalionów "Zośka" i "Parasol".

Część powstańców, wraz z żołnierzami 1. Armii Wojska Polskiego, przeprawiło się łodziami na Pragę.

Trwały zaciekłe walki na ulicy Wilanowskiej. Ze zdobytych domów SS-mani Dirlewangera spędzili około 1000 osób do magazynów "Społem" na ulicy Czerniakowskiej. Tam rozstrzelali wszystkich młodych mężczyzn i kobiety, którzy w ich ocenie mogli brać udział w powstaniu. Zginęła wówczas m.in. jedna z najsłynniejszych kobiet powstania – łączniczka „Szympans” (Maria Cetys).

cytaty za
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_powstania_warszawskiego_-_20_wrze%C5%9Bnia
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +91/-14
Offline Offline

Wpisy: 577
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #78 : 21 Wrzesień, 2013, 09:28:32 am »

21 września w Powstaniu
52. dzień
czwartek

Trwają zaciekłe walki na Solcu (określanym jako Górny Czerniaków). Resztki oddziałów Kedywu i "berlingowcy" odpierają niemieckie ataki idące wzdłuż ulicy Wilanowskiej. Niemcy z wielkim trudem zdobywają domy nr 3/5, 4 i 6. Ostatecznie w polskich rękach pozostają tylko dwie zniszczone bombami kamienice: Wilanowska 1 i przyległa do niej Solec 53 oraz odcinek ok. 200 metrów brzegu Wisły z zatopionym częściowo statkiem spacerowym "Bajka". Obrońcom brakuje już wszystkiego: amunicji, żywności, nawet wody, po którą wieczorami organizowane są ryzykowne wyprawy nad rzekę.

W zajętej kamiennicy przy Wilanowskiej 5 Niemcy wieszają 12 schwytanych tam mężczyzn, w tym kapelana księdza „Karola”. W podziemiach budynku mordują 122 rannych, wśród których znajdował się m.in. kapitan "Topolnicki" (Jan Misiurewicz) - dowódca kompanii w brygadzie "Broda 53". 17 rannych ratuje opiekująca się nimi lekarka - doktor "Konstancja" (Irena Konopacka-Semadeni).

Ostatnie zrzuty z samolotów aliantów nad Warszawą, Kampinosem i Lasem Kabackim; w stolicy odebrano 45. Duże straty w załogach lotniczych. Mieszkańcy i żołnierze głodują.

Wyświetlenie w kinie Palladium (przy ul. Złotej 7/9) drugiej części kroniki filmowej pt. Warszawa walczy, w której ukazane były sceny zdobycia PAST-y (z 20 sierpnia). Wysadzenie przez Niemców Pawiaka, wraz z oddziałem kobiecym (tzw. Serbia).

Z meldunku Bora-Komorowskiego:
Sytuacja w rejonie Starego Miasta poważna. Amunicja na wyczerpaniu. Żołnierz bardzo zmęczony. Druzgocąca przewaga techniczna nieprzyjaciela wystawiła na ciężką próbę odporność naszego żołnierza i społeczeństwa.

Z meldunku Antoniego Chruściela (Montera):
Naszych zwrotów zaczepnych npl [nieprzyjaciel] nie wytrzymuje. Toteż jest to nasza najwłaściwsza forma walki.

cytaty za
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_powstania_warszawskiego_-_21_wrze%C5%9Bnia
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +91/-14
Offline Offline

Wpisy: 577
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #79 : 22 Wrzesień, 2013, 19:41:59 pm »

22 września w Powstaniu
53. dzień
piątek

Lotnictwo i artyleria sowiecka ostrzeliwuje punkty obsadzone przez Niemców: Dworzec Gdański, Cytadelę, lotniska na Bielanach.

Niezłomna obrona brzegu Wisły w rejonie Solca przez m.in. żołnierzy oddziału batalionu "Zośka" dowodzonego przez kpt. Ryszarda Białousa, przenoszenie rannych celem przeprawy, zgromadzenie ludności cywilnej. Całkowita ewakuacja nie udaje się, przetransportowano łodziami 94 osoby, niektórzy przepłynęli samodzielnie.

Sowieci organizują nad Warszawą zrzuty żywności, które jednak nie mają większego znaczenia dla pomocy potrzebującym.

Z meldunku sztabu 1. Frontu Białoruskiego [sowieckiego]:
Z północnym (żoliborskim) rejonem utrzymywana jest stała łączność radiowa za pośrednictwem 2. polskiej dywizji piechoty. Zgodnie z żądaniami powstańców artyleria 2. polskiej dywizji piechoty prowadziła w ciągu dnia ogień przeciwko stanowiskom nieprzyjaciela.

Z relacji Andrzeja Wolskiego ps. "Jur":
Podczas jednego ze szturmów niemieckich ginie "Jerzyk"' (Jerzy Weil). Jesteśmy śmiertelnie zmęczeni. Podzieliliśmy służbę na trzech. Walka trwa całą dobę. Trzeba czuwać cały czas. Nasz cudowny maxim ratuje nas w czasie nocnych ataków. Jego długie serie nie pozwalają zbliżyć się atakującym. Załoga cekaemu z troską spogląda na szybko malejący zapas pocisków.

Stefan Jędrychowski i Stefan Wierbłowski na rozkaz Mołotowa [ministra spraw zagranicznych ZSRS] opracowują Tezy dla propagandy o powstaniu warszawskim. Zostają mu doręczone już 25 września. Stwierdzono w nich między innymi, że: Gwardia Ludowa, a następnie Armia Ludowa były jedynymi organizacjami, które walczyły z Niemcami, a powstanie warszawskie nie było wywołane koniecznością wojenną, lecz w interesie "reakcyjnych elementów".

Rokossowski [marszałek sowiecki] wydaje rozkaz o przejściu do defensywy.

cytaty za
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_powstania_warszawskiego_-_22_wrze%C5%9Bnia
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +91/-14
Offline Offline

Wpisy: 577
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #80 : 23 Wrzesień, 2013, 12:50:30 pm »

23 września w Powstaniu
54. dzień
sobota

Pogorszenie sytuacji wojska i ludności na Żoliborzu, bombardowanie dzielnicy. Także silnie atakowany rejon obecnej al. Niepodległości na Mokotowie. Niemcy wzmacniają atak w celu zdobycia tej dzielnicy.

Ciężkie walki na Solcu (Górnym Czerniakowie) – niektóre oddziały przechodzą stamtąd do Śródmieścia. Zgrupowanie "Kryska" wraz z żołnierzami "Radosława" i "Siekiery" od 10 września wciąż broni wcześniej opanowanych terenów jednak sytuacja pogarsza się.

[…] ciężkie walki o przyczółek czerniakowski. Resztki batalionu Zośka i Parasol oraz żołnierzy 1 Armii WP tracą ostatni silnie przez nich broniony i długo utrzymywany dom na ul. Wilanowskiej 1. W rejonie tej ulicy oddziały niemieckie wzięły do niewoli 470 żołnierzy - obrońców Czerniakowa. Z nich zamordowały 200 rannych powstańców i berlingowców, wieszając część na pasach transmisyjnych. Reszta AK-owców i żołnierzy dostała się do niewoli.

Z meldunku sytuacyjnego komendanta Okręgu Warszawa AK:
Oddziały węgierskie rozlokowane na południu od Mokotowa okazują dużą życzliwość do ludności polskiej, ostrzegają i nie przeszkadzają w naszej akcji. Wśród własnych oddziałów w rejonach najcięższych walk spostrzega się przemęczenie, duch bojowy jednak bardzo dobry. Duży brak broni i amunicji.

Stalin podczas rozmowy z ambasadorem Stanów Zjednoczonych twierdzi, iż Dowódca AK opuścił miasto, gdyż nie można [go] odnaleźć w Warszawie.

Dowódca AK:
Sytuacja żywnościowa krytyczna, mogą uratować tylko masowe zrzuty.

cytaty za
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_powstania_warszawskiego_-_23_wrze%C5%9Bnia
« Ostatnia zmiana: 23 Wrzesień, 2013, 12:54:42 pm wysłane przez Lider » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +91/-14
Offline Offline

Wpisy: 577
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #81 : 24 Wrzesień, 2013, 08:35:36 am »

24 września w Powstaniu
55. dzień
niedziela

Upadek Górnego Czerniakowa (tj. terenów w rejonie ul. Wilanowskiej i Zagórnej). W wyniku tego powstaje pierścień zacieśniający się wokół trzech głównych ośrodków oporu powstańców: południowy Mokotów - północny Żoliborz - Śródmieście.

Najcięższe walki toczą się teraz na Mokotowie. Niemcy opanowali pałac i park Królikarnia przy ul. Puławskiej 113a. Duże straty po obydwu stronach.

AL [Armia Ludowa] i PAL [Polska Armia Ludowa] korzysta z zaistniałych trudności, a także ciężkiego położenia mieszkańców Warszawy i przystępuje do akcji propagandowej drukowania gazet krytykujących m.in. władze powstańcze.

Z meldunku w dzienniku 9. Armii niemieckiej:
Natarcie z południa na Mokotów i izolowanych tam powstańców robi małe postępy. Obrona jest bardzo zacięta. Jutrzejsze natarcie będzie prowadzone od zachodu. Jeśli nie będzie decydujące, nic innego nie pozostanie, jak chwilowe przerwanie walki o Mokotów

cytaty za
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_powstania_warszawskiego_-_24_wrze%C5%9Bnia
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +91/-14
Offline Offline

Wpisy: 577
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #82 : 25 Wrzesień, 2013, 11:57:28 am »

25 września w Powstaniu
56. dzień
poniedziałek

Przybycie parlamentariuszy ze strony niemieckiej - było to dwóch żołnierzy AK wziętych wcześniej do niewoli. Nie udzielono Niemcom odpowiedzi na propozycje kapitulacji Mokotowa.

Nieprzyjaciel nadal zajmuje się mordowaniem, tego dnia ofiarą padli ranni i personel szpitali przy ul. Czeczota 17 i Lenartowicza.

W nocy wycofanie kanałami z Mokotowa do Śródmieścia żołnierzy, ludności i władz cywilnych.

Powstańcy utrzymali pozycje w warsztatach Opla (ul. Włościańska) i przy ul. Bieniewickiej i Gdańskiej.

W Śródmieściu nie ma większych zmian.

cytaty za
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_powstania_warszawskiego_-_25_wrze%C5%9Bnia
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +91/-14
Offline Offline

Wpisy: 577
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #83 : 26 Wrzesień, 2013, 09:17:44 am »

26 września w Powstaniu
57. dzień
wtorek

Ewakuacja Mokotowa. Najpierw dzielnicę opuścili ranni żołnierze Radosława, następnie kilkudziesięciu żołnierzy AL i ludność cywilna w liczbie ok. 4500 ludzi.

Niemcy szybko orientują się w sytuacji i starają się utrudniać powstańcom ucieczkę poprzez spiętrzanie wody w kanałach, wrzucanie przez włazy granatów, chemikaliów i worków z piaskiem.

Na Żoliborzu sytuacja staje się coraz trudniejsza, dzielnica ostrzeliwana jest przez miotacze min i granatniki.

cytaty m.in. za
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_powstania_warszawskiego_-_26_wrze%C5%9Bnia
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +91/-14
Offline Offline

Wpisy: 577
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #84 : 27 Wrzesień, 2013, 09:31:46 am »

27 września w Powstaniu
58. dzień
środa

Odbyła się ewakuacja kanałami z Mokotowa do Śródmieścia Południowego. Około 140 żołnierzy błędnie przeszło przez kanał prowadzący na ul. Dworkową, opanowaną przez Niemców; zostali rozstrzelani przez Schutzpolizei. Wielu ruszających w drogę, nie dotarło na miejsce; ostatecznie do Śródmieścia dotarło ok. 800 osób. Dowództwo Obwodu także opuściło Mokotów. W dzielnicy tej pozostało kilka oddziałów powstańczych, dowodzonych przez m.in. majora Kazimierza Szternala (ps. "Zryw"). Domów przy ul. Belgijskiej broniła grupa powstańców pod dowództwem por. Andrzeja Chyrzewskiego (ps. "Gustaw"). W związku ze zbliżającą się kapitulacją dzielnicy strona polska ok. godz. 7 rano wysłała parlamentariuszy (byli to m.in. mjr Eugeniusz Ladenberger i ppor. Stanisław Potoręcki), aby przedyskutowali sprawę ewakuacji ludności. Pomimo to, ok. 8 Niemcy rozpoczęli natarcie na ten rejon.

Około 13:30 Mokotów skapitulował. Do niewoli poszło ponad 1000 żołnierzy i oficerów (von dem Bach podawał liczbę 2000) oraz ok. 5000 ludności cywilnej.

Z niemieckiej ulotki z 27 września:
Teraz powstańcy z Mokotowa będą mieli okazję jako jeńcy wojenni pomyśleć o tym, jak wspaniałomyślną jest decyzja niemieckiego dowództwa, uznająca ich za jeńców wojennych i nakazująca odpowiednie traktowanie.

Dowódca oddziałów żoliborskich, ppłk Mieczysław Niedzielski (ps. "Żywiciel") otrzymuje od dowódcy wojsk nieprzyjacielskich, gen. Hansa Kaellnera, propozycję zawieszenia broni, które zresztą nie następuje. Dowódca Żoliborza do odmownej odpowiedzi dołącza protokół oględzin miejsca morderstw na mieszkańcach Marymontu (ul. Gdańska 4), dokonanych przez wycofujące się oddziały niemieckie.

27 września 1944 w szpitalu przy ul. Śniadeckich 17 zmarł z ran 20-letni łącznik 3 batalionu pancernego "Golski" Eugeniusz Truszczyński (ps. "Zefir"). W szpitalu powstańczym przy ul. Drewnianej 8 na Powiślu został zamordowany przez Niemców mjr inż. Wacław Janaszek. Tego dnia poległ także kapitan Mieczysław Kurkowski.

W Śródmieściu Południowym działa ok. 120 punktów dożywiania, a na ul. Kruczej 9 otwarto punkt wymiany najniezbędniejszych artykułów

cytaty za
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_powstania_warszawskiego_-_27_wrze%C5%9Bnia
« Ostatnia zmiana: 27 Wrzesień, 2013, 09:33:48 am wysłane przez Lider » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +91/-14
Offline Offline

Wpisy: 577
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #85 : 28 Wrzesień, 2013, 09:53:22 am »

28 września w Powstaniu
59. dzień
czwartek

Od tego dnia punkty oporu powstańczego to Żoliborz i Śródmieście.

Przegrupowanie oddziałów niemieckich na przedpolach Żoliborza. Przeciwko ok. 2500 żołnierzom AK zwróconych zostaje 8000 żołnierzy wspieranych dywizją pancerną Wehrmachtu, artylerią i lotnictwem.

W Śródmieściu skierowanie najsilniejszego ognia niemieckiego na rejon: ul. Twarda, Sienna, Plac Grzybowski. Na południu zaś: Plac Zbawiciela, Koszykową, Mokotowską. Patrole pod osłoną granatników i karabinów maszynowych podchodzą do pozycji polskich na Królewskiej, Towarowej i w okolicach Politechniki, lecz zostają odrzucone.

Rozmowa kilku dowódców AK (m.in.: Jan Stanisław Jankowski, gen. Tadeusz Pełczyński, Leopold Okulicki, Antoni Chruściel, Jan Rzepecki) z von dem Bachem, służąca wysłuchaniu postulatów strony niemieckiej w sprawie kapitulacji, praw kombatanckich i ewakuacji ludności.

cytaty za
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_powstania_warszawskiego_-_28_wrze%C5%9Bnia
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +91/-14
Offline Offline

Wpisy: 577
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #86 : 29 Wrzesień, 2013, 13:18:50 pm »

29 września w Powstaniu
60. dzień
piątek

Atak na Żoliborz niemieckiej dywizji pancernej i dwóch pułków.

Do obozu koncentracyjnego w Stutthof trafia 1258 warszawiaków, w tym żołnierze i 40 kobiet z AK.

Kolejna depesza premiera Mikołajczyka do Stalina o podjęcie działań mających przynieść pomoc Warszawie.

Z depeszy Bora-Komorowskiego do Kazimierza Sosnkowskiego:
Dalsza walka w izolowanych kotłach [Śródmieście, Żoliborz] może stać się nie możliwa. Głód. Jeśli nie otrzymamy skutecznej pomocy przez uderzenie Sowietów do 1 października, będziemy zmuszeni zaprzestać walki.

Z meldunku w dzienniku bojowym 9. Armii [niemieckiej]:
W ciężkich walkach udaje się opanować umocnione rejony na peryferiach Żoliborza; nieprzyjaciel broni się zawzięcie i ponosi ciężkie straty.

Niektóre dzienniki powstańcze donoszą, że walki na Mokotowie trwają nadal (mimo kapitulacji 27 września), jednakże łączność z tym rejonem została zerwana.

Dalsze pertraktacje przedstawicieli polskich z von dem Bachem.

cytaty za
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_powstania_warszawskiego_-_29_wrze%C5%9Bnia
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +91/-14
Offline Offline

Wpisy: 577
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #87 : 30 Wrzesień, 2013, 08:27:36 am »

30 września w Powstaniu
61. dzień
sobota

Ciężkie walki o poszczególne domy przy ul. Mickiewicza i Krasińskiego na Żoliborzu.

Rozmowy w sprawie wstrzymania działań wojennych na Żoliborzu. O 18:19 dzielnica skapitulowała. Do 23:00 oddziały żoliborskie złożyły broń. Ponad 1500 żołnierzy, 60 oficerów i ok. 440 rannych poszło do niemieckiej niewoli.

Eugeniusz Szermentowski tego dnia napisał w swoich notatkach:
O świcie wszyscy ustawiają się na ulicy do wymarszu. Dokąd? Nikt nie wie. Biuletyn sprzed paru dni mówił, że całą ludność biorą do obozu w Pruszkowie. (...) Uczucie z jakim wychodzimy? Ulga, właśnie i tylko - ulga. Na dnie serca ołowianą kulą leży rozpacz, że taki właśnie jest koniec naszej walki, naszej męki, naszej nędzy. Ale jest w nas jeszcze niepokój: co z nami zrobią? Dokąd nas zawloką? Więc jednak ulga i wytchnienie, że wychodzi się z piekła, że opuszcza się to ponure, dymiące zgliszcza. Zostawiamy to wszystko. Zbiory, pamiątki, książki, słowem, co przez wiele lat było nam drogie, ba! niezbędne do życia. Zostają wszystkie rzeczy, moje skarby (Wyspiański). Niech zostają! W tej chwili nie mają już żadnego znaczenia.

cytaty za
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_powstania_warszawskiego_-_30_wrze%C5%9Bnia
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +91/-14
Offline Offline

Wpisy: 577
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #88 : 01 Październik, 2013, 08:33:41 am »

1 października w Powstaniu
62. dzień
niedziela

Tymczasowe zawieszenie broni i ewakuacja 8000 osób (większość to kobiety i dzieci). Ogólnie ludność pomimo niezwykle ciężkich warunków chce pozostać w mieście tak długo jak Armia Krajowa. Według obliczeń von dem Bacha stolicę miało opuścić w dniach 1 i 2 października, ok. 200-250 tys. osób, tymczasem wyszło ok. 3-4%.

Z mówionej relacji podchorążego Edmunda Baranowskiego, żołnierza baonu "Miotła":
Rozejm trwa do późnych godzin wieczornych. Mówi się również o tym, że jesteśmy już w przededniu kapitulacji. Ale kiedy zapadł zmrok po godzinie 20 rozpoczyna się kanonada niemiecka.

cytaty za
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_powstania_warszawskiego_-_1_pa%C5%BAdziernika
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +91/-14
Offline Offline

Wpisy: 577
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #89 : 02 Październik, 2013, 08:55:33 am »

2 października w Powstaniu
63. dzień
poniedziałek

Cały dzień trwa opuszczanie stolicy przez ludność cywilną. Wyszło ok. 16 000 osób, jednak 80% mieszkańców Śródmieścia nadal pozostawało w mieście.

Około godziny 20/21.00 walki w Warszawie ustają. [...] w Ożarowie Mazowieckim [w Dworku Reicherów] toczą się rozmowy w sprawie kapitulacji. Przedstawicielami strony polskiej są: Kazimierz Iranek-Osmecki i Zygmunt Dobrowolski, z niemieckiej - Erich von dem Bach.

cytaty za
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_powstania_warszawskiego_-_2_pa%C5%BAdziernika
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Pod Mirskiem nie powstanie kopalnia skalenia Bieżące wiadomości Leo 0 3151 Ostatnia wiadomość 17 Czerwiec, 2009, 10:48:02 am
wysłane przez Leo
Powstanie nowe boisko szkolne w Kościelniku Bieżące wiadomości Leo 0 3346 Ostatnia wiadomość 23 Czerwiec, 2009, 13:08:06 pm
wysłane przez Leo
W Leśnej powstanie Polsko - Czeskie Centrum Współpracy Bieżące wiadomości Leo 0 4142 Ostatnia wiadomość 27 Lipiec, 2009, 17:11:24 pm
wysłane przez Leo
Najwyzszy wieżowiec w Polsce powstanie jednak we Wrocławiu Bieżące wiadomości Leo 0 3042 Ostatnia wiadomość 29 Październik, 2009, 18:42:29 pm
wysłane przez Leo
Uniwersytet III Wieku powstanie w jednej z podlubańskich wsi Bieżące wiadomości Leo 0 3118 Ostatnia wiadomość 05 Listopad, 2009, 19:44:06 pm
wysłane przez Leo
We Wrocławiu powstanie Biuro Parlamentu Europejskiego Bieżące wiadomości L.Geringer de Oedenberg 0 2868 Ostatnia wiadomość 29 Styczeń, 2010, 11:37:41 am
wysłane przez L.Geringer de Oedenberg
Nowy obiekt / Nowy basen powstanie w Bolesławcu Bieżące wiadomości Black 0 5097 Ostatnia wiadomość 25 Marzec, 2010, 22:42:55 pm
wysłane przez Black
11.11.... Hydepark « 1 2 ... 5 6 » widelec 77 87979 Ostatnia wiadomość 09 Grudzień, 2011, 22:17:45 pm
wysłane przez borisem
Powstanie Warszawskie... Hydepark widelec 0 3167 Ostatnia wiadomość 01 Sierpień, 2012, 09:28:23 am
wysłane przez widelec
Podwórko NIVEA - oddawaj głos codziennie na Lubań, niech powstanie Rodzinne Miej Miasto Lubań Urząd Miasta 0 3729 Ostatnia wiadomość 10 Kwiecień, 2015, 15:31:33 pm
wysłane przez Urząd Miasta