Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Jestem mieszkanką miejscowości Radogoszcz [opinie mieszkańców]  (Przeczytany 4527 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« : 11 Czerwiec, 2013, 20:01:13 pm »

Mieszkam w tej miejscowości 59 lat. W niedzielę, 2 czerwca 2013 roku, po całym tygodniu ulewnych deszczy, jakby to już była tradycja od około 5-6. lat, właściciel zbiorników retencyjnych, które mają chronić mieszkańców zamieszkałych w dolinie rzeki Kwisy zafundował nam powódź. Tak to nazywam, gdyż nie są to podtopienia powstałe po opadach, tylko coroczne i zdarzające się nawet  dwa razy w roku, niszczenie mienia, zalewanie miejscowości i posesji, które położone są nad Kwisą. Raptownie, po zrzuceniu ogromnych ilości wody, zalane jest wszystko. Są to zjawiska powstałe na skutek podejmowanych niewłaściwych decyzji.

Woda w dniu 3 czerwca zalewała między innymi moją posesję. Ponieważ stan wody zwiększał się bardzo szybko zadzwoniłam do Urzędu Gminy Lubań, prosząc o połączenie z osobą mogącą udzielić informacji o tym, co się dzieje. Nikt się odbierał. Wówczas poprosiłam o rozmowę z panem wójtem, który podał mi numer do osoby odpowiedzialnej w Starostwie Powiatowym w Lubaniu. Tam też nikt nie mógł mi udzielić konkretnych informacji. Pan ze Starostwa powiedział, że właścicielem zapory w Leśnej jest firma Tauron i ma ona swoje procedury, które może zmienić tylko Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Zwróciłam się także do telewizji TVN i nagrałam swoją wiadomość.

Tego samego dnia około godziny 15,00 zobaczyłam u mojego sąsiada samochód z Urzędu Gminy, więc szybko wyszłam z domu, chcąc zapytać, co się dzieje i żeby obejrzano również moją posesję, lecz nie zdążyłam, gdyż ekipa z Gminy ruszyła, chociaż usiłowałam ich zatrzymać. Odjechali w stronę sklepu. Wsiadłam na rower i dojechałam do sklepu, pod którym stał samochód gminny. Urzędnicy, między innymi pani wicewójt, odwiedzili te domostwa, w których mieszkają pracownice Urzędu Gminy. Zdenerwowana czekałam przy samochodzie razem z innymi mieszkańcami. Kiedy do samochodu wróciła cała ekipa z panią wicewójt zapytałam - dlaczego nie zatrzymali się przy moim domu i, że teraz żądam, żeby zobaczyli, co się u mnie dzieje oraz dlaczego dopiero popołudniu zjawia się ktoś w naszej miejscowości i to po licznych telefonach. Pani wicewójt Usyk zamiast nas jakoś uspokajać wykrzyczała nam, że też się topi i nie ma dla nas czasu, nic ją to nie obchodzi i nie boi się żadnych telewizji. Wsiadła do samochodu, zatrzasnęła drzwi i kazała kierowcy odjechać.

W dniu 5 czerwca dowiedziałam się, że jest sesja Rady Gminy Lubań i udałam się na nią. Chciałam porozmawiać z wójtem Gminy na temat pani Usyk, jego zastępcy. Jako obserwator od godziny  9 do 16 uczestniczyłam w obradach. Jednym z punktów obrad było wystąpienie pana wójta, które totalnie mnie zaskoczyło, bo uważam, że było niesmaczne. Pan wójt ganił radnych, konkretnie dwie osoby, a pod niebiosa wychwalał swoją zastępczynię panią Usyk, jaka to miła, uczynna osoba. Na zakończenie sesji chciałam, ażeby udzielono mi głosu. Była taka możliwość, lecz niestety, nowo wybrana Przewodnicząca Rady Gminy pani Trefler bardzo szybko zakończyła obrady, nie udzielając mi głosu, o który prosiłam dwa razy, a popierali to radni.

Uważam, że pani Usyk nie powinna piastować żadnego kierowniczego stanowiska, jak również nowa Przewodnicząca Rady Gminy, która, jak widziałam, działała według wskazówek pani wicewójt. Panie te w swojej pracy mają służyć mieszkańcom radą i pomocą, a nie traktować Urząd jak własny folwark.

B. Łoś



*  (127.8 KB, 1536x864 - powiększony/pobrany 12835 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +2/-56
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 123
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #1 : 12 Czerwiec, 2013, 11:11:44 am »

Rozumiem podirytowanie Pani Łoś i subiektywną ocenę sytuacji. Niestety nie mogę się zgodzić z jej opisem sytuacji, który znacząco odbiega od stanu faktycznego. Faktem jest, że stan poziomu rzeki Kwisy była przeze mnie i pracowników monitorowany tego dni od godzin rannych.  Faktem jest, że w pierwszej kolejności zalewany jest dom ( część mieszkalna) osoby, która faktycznie pracuje w urzędzie gminy. Podobna sytuacja jest w Uniegoszczy. Czy w związku z tym, że osoby te pracują w urzędzie gminy to nie należy im się  pomoc? Każdy mieszkaniec Radogoszczy i Uniegoszczy wskaże, które domy są podtapiane w pierwszej kolejności i zapewniam, że byłyby to te domy. Tego dnia byliśmy w ciągłym kontakcie z sołtysem Radogoszczy, który pomagał nam i na bieżąco informował nas o stanie wody w rzece Kwisie. Za co serdecznie dziękuję. Kolejnym faktem jest, że pomimo naszej chęci dowiezienia do Pani Łoś piasku i worków, aby być przygotowanym na podniesienie poziomu wody w rzece Kwisie, nie wyraziła ona zgody wskazując, że nie będzie zaśmiecała sobie posesji. Faktem jest, że koło godz. 15.00 byliśmy ponownie sprawdzić poziom wody w Radogoszczy. Byliśmy na sąsiedniej posesji. Wówczas Pani Łoś miała zalany ogródek warzywny, który jest usytuowany na terenie zalewowym. Dom nie był zagrożony. Udaliśmy się do nieruchomości, gdzie już w godzinach przedpołudniowych dostarczaliśmy piach i worki, aby zabezpieczyć przed wejściem wody do mieszkania. Faktem jest, że przyjechała tam Pani Łoś. Od początku krzyczała grożąc nam radiem i telewizją. Żądała wykonania zdjęć jej posesji. Wskazywała, że cyt. „należy rozpirzyć radę gminy i wójta”.  Wskazywała, że z naszej strony nic nie robimy, aby zapobiec zrzucaniu wody ze zbiorników retencyjnych.  Ze swojej strony poprosiłam, żeby Pani Łoś nie krzyczała. Poinformowałam ją, że wiemy jak w chwili obecnej wygląda jej posesja. Wskazałam, że około godz. 16.00 będzie podjęta decyzja czy zostanie zwiększony zrzut wody ze zbiorników retencyjnych, stąd też chcemy ocenić sytuację na naszej gminie. Poinformowałam, że każdorazowo wójt na spotkaniach dotyczących ochrony przeciwpowodziowej podnosi temat zrzutu wody ze zbiorników retencyjnych, ale niestety w tym zakresie nie mamy decyzyjności.  Wskazałam, że od rana byliśmy na miejscu, jak i w pozostałych miejscowościach usytuowanych nad rzeką Kwisą. Ponadto informowaliśmy mieszkańców za pomocą systemu SISMS, że może się podnieść poziom wody w rzece Kwisie. Wówczas Pani Łoś wykrzyczała, że nie ma telefonu komórkowego i abym go jej dostarczyła. Ze swojej strony stwierdziłam, że mieszkam na terenie gminy i nie jestem oderwana od rzeczywistości oraz wiem jak zalewani są ludzie. Powiedziałam również, że nie boję się występów w telewizji i radio, ale na chwilę ówczesną muszę pomagać zagrożonym mieszkańcom. Stąd też, że zbliżała się godz. 16.00 odjechaliśmy, aby sprawdzić sytuację w Nawojwie Śląskim. Faktem jest, że nie była tam tylko Pani Łoś i ja , ale również inne osoby, które zdecydowanie inaczej oceniły sytuację aniżeli Pani Łoś.

Z naszej strony zrobiliśmy wszystko, co było możliwe. Udało się nam zabezpieczyć zagrożone domy przed zalaniem. Dzisiaj z całą pewnością podjęłabym taką samą decyzję, jak 3 czerwca br. W pierwszej kolejności skieruję siły i środki do zabezpieczenia zagrożonych domów, zalewanych niemalże co roku, nie patrząc na straty w ogródkach warzywnych.  Oczywiście każda strata jest dotkliwa, ale zdecydowanie trudniej jest w momencie zalania mieszkania.

Faktem jest, że nikt inny jak Przewodnicząca Rady Gminy Teresa Trefler zwróciła się do Pani po zakończonej sesji, że może Pani bezpośrednio porozmawiać z wójtem gminy. Ale wówczas nie była Pani już tym zainteresowana. To była decyzja Pani Łoś, a być może gdyby porozmawiała z wójtem gminy to wszystko zostałoby wyjaśnione.

Wbrew opinii Pani Łoś bardzo wielu mieszkańców, tego dnia, pomimo bezpośredniego zagrożenia ich domów skierowało pod naszym adresem – moim i pracowników urzędu gminy- wiele ciepłych słów za co im wszystkim serdecznie dziękujemy. Niemniej jednak  jestem na stanowisku Zastępcy Wójta Gminy i pamiętam, iż bez względu na wszystko moim obowiązkiem jest pomagać mieszkańcom gminy, co staram się wykonywać jak najlepiej. Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy mieszkańcy będą akceptować moje działania, ale być może jak opadną emocje to i te osoby zmienią ocenę mojej osoby oraz podjętych przeze mnie w tym dniu decyzji, które uważam za słuszne.
                              
Aneta Usyk
Zastępca Wójta Gminy Lubań
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Lubańska porodówka - opinie Świat Kobiet « 1 2 3 » Vera 41 61311 Ostatnia wiadomość 19 Marzec, 2011, 17:36:15 pm
wysłane przez Shakus
Projekt promocji miejscowości położonych na szlaku Via Regia Bieżące wiadomości Leo 0 3060 Ostatnia wiadomość 28 Grudzień, 2009, 12:51:46 pm
wysłane przez Leo
Mobilne Biuro PZU odwiedza kolejne miejscowości na Dolnym Śląsku Bieżące wiadomości Paweł Sokołowski 0 3361 Ostatnia wiadomość 12 Sierpień, 2010, 12:01:32 pm
wysłane przez Paweł Sokołowski
"Jestem widoczny" Miasto Lubań Urząd Miasta 2 5496 Ostatnia wiadomość 22 Maj, 2011, 01:52:37 am
wysłane przez cezar
LZS Radogoszcz w A klasie Bieżące wiadomości x 1 5734 Ostatnia wiadomość 09 Maj, 2012, 23:59:52 pm
wysłane przez wolly
Inwestycje na prośby mieszkańców Miasto Lubań Urząd Miasta 11 12188 Ostatnia wiadomość 24 Wrzesień, 2012, 07:32:03 am
wysłane przez x
Apel Burmistrza do Mieszkańców Lubania Miasto Lubań Urząd Miasta 0 3223 Ostatnia wiadomość 05 Grudzień, 2012, 15:14:03 pm
wysłane przez Urząd Miasta
Opinie o salach i domach weselnych. Świat Kobiet ja_i_ja 8 13268 Ostatnia wiadomość 12 Czerwiec, 2013, 21:39:30 pm
wysłane przez Shakus
Powiatowy Urząd Pracy - opinie Hydepark dorotka 14 12970 Ostatnia wiadomość 20 Listopad, 2013, 19:25:22 pm
wysłane przez Firefoks
Na prośbę mieszkańców Miasto Lubań Urząd Miasta 3 6060 Ostatnia wiadomość 25 Czerwiec, 2013, 22:16:19 pm
wysłane przez edward osman