Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Piosenka żołnierzy wyklętych  (Przeczytany 10823 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.



Punkty: +82/-42
Offline Offline

Wpisy: 281
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Teresa Zembik Przewodnicząca NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"


« : 02 Marzec, 2013, 00:15:59 am »

Piosenka żołnierzy wyklętych

!

fragment filmu zrealizowanego podczas koncertu: "Polska 39/89 Pamięci bohaterów"

tekst: autor nieznany
muzyka: Max Richter "Embers"
wykonanie:
Karolina Łukasiak - skrzypce
Przemysław Szajwaj - gitara akustyczna
Bogumił Żyromski - instrumenty perkusyjne
Dominik Naglik - pianino
Agata Pawińska - śpiew
źródło: Film "Polska 39/89 Pamięci Bohaterów"
realizacja/montaż: Rafał Zawada - BIEGUNI
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +82/-42
Offline Offline

Wpisy: 281
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Teresa Zembik Przewodnicząca NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"


« Odpowiedź #1 : 02 Marzec, 2013, 01:48:12 am »



http://wiadomosci.wp.pl/gid,15372378,kat,1342,title,Zolnierze-Wykleci,galeria.html

Makabryczna egzekucja 17-latki w Gdańsku

Danuta Siedzikówna "Inka"


 Po tym jak Gestapo po brutalnym śledztwie zabiło jej matkę, 15-letnia Danuta Siedzikówna zgłosiła się wspólnie z siostrą do Armii Krajowej. Złożyła przysięgę w grudniu 1943 roku, (…).  Po II wojnie światowej nadal współpracowała z partyzantami z AK, była ich sanitariuszką i kurierką.
 20 lipca 1946 roku została zatrzymana przez UB,(…). Mimo trwającego ponad miesiąc brutalnego śledztwa, nie przyznała się do winy i nie obciążyła nikogo zeznaniami. W liście do sióstr przemyconym z celi pisała: powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba.

 Mimo że podczas potyczek pomagała również rannym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa, Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku nie miał dla niej litości, 21 sierpnia 1946 skazał ją na karę śmierci. Egzekucję zaplanowano na 28 sierpnia - 6 dni przed jej 18 urodzinami. O godz. 6.15, razem z innym skazanym na śmierć żołnierzem 5 Brygady Wileńskiej AK - Feliksem Selmanowiczem, stanęła przed plutonem egzekucyjnym.

Na wykonawców wyroku wybrano 10 żołnierzy KBW (większość służących w tej formacji odbywała obowiązkową służbę wojskową). Każdy z nich otrzymał 10 sztuk amunicji do pistoletu maszynowego. Strzelali z odległości ok. 3 metrów - wszyscy zgodnie chybili. Po nieudanej egzekucji do dziewczyny podszedł dowódca plutonu ppor. Franciszek Sawicki i zabił ją strzałem w głowę z najbliższej odległości.

Rotmistrz Witold Pilecki

http://wiadomosci.wp.pl/gid,15372378,gpage,2,img,15373136,kat,355,title,Zolnierze-Wykleci,galeria.html

Świetna organizacja i brawurowe akcje polskiego podziemia budziły podziw nawet wśród wrogów. Bohaterowie, którzy przetrwali długie lata najcięższej wojny w historii, po zakończeniu walk nie byli przyjmowani w Polsce z honorami.

 Rotmistrz Witold Pilecki w 1940 roku zaproponował swoim dowódcom, że sprawdzi, co dzieje się z ludźmi zatrzymywanymi przez Niemców podczas łapanek, którzy byli wywożeni w nieznane miejsca. Dobrowolnie dał się złapać, aby trafić do Auschwitz. W obozie zorganizował siatkę ruchu oporu i kilka ucieczek. Po zrealizowaniu misji uciekł, aby przekazać dowództwu, co zobaczył w obozie.
 
W 1944 roku Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim, trafił do niemieckiej niewoli, a po ucieczce przedostał się do Włoch, aby kontynuować walkę w armii gen. Andersa. Jesienią 1945 roku wrócił do Polski - na rozkaz generała miał zbierać informacje o sytuacji w kraju i o losach żołnierzy AK.
 8 maja 1947 roku został aresztowany. Po pół roku ciężkich przesłuchań przyznał się do współpracy z polskim rządem na emigracji. Postawiono mu jednak szereg innych bezpodstawnych zarzutów, m.in. przygotowanie zamachu na kierownictwo Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Skład sędziowski pod przewodnictwem ppłk. Jana Hryckowiana, również byłego żołnierza AK, skazał Pileckiego na śmierć. Wyrok wykonano 18 maja 1948 roku strzałem w tył głowy. Ciało pogrzebano w tajemnicy, do dziś nie wiemy, gdzie jest grób rotmistrza.
« Ostatnia zmiana: 02 Marzec, 2013, 01:51:05 am wysłane przez Związek Zaw. Solidarność » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #2 : 02 Marzec, 2013, 01:56:54 am »

INKA - lat 17
Na wykonawców wyroku wybrano 10 żołnierzy KBW (większość służących w tej formacji odbywała obowiązkową służbę wojskową). Każdy z nich otrzymał 10 sztuk amunicji do pistoletu maszynowego. Strzelali z odległości ok. 3 metrów - wszyscy zgodnie chybili. Po nieudanej egzekucji do dziewczyny podszedł dowódca plutonu ppor. Franciszek Sawicki i zabił ją strzałem w głowę z najbliższej odległości.

Szczególna postać o której warto i należy przypominać.
 
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +82/-42
Offline Offline

Wpisy: 281
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Teresa Zembik Przewodnicząca NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"


« Odpowiedź #3 : 02 Marzec, 2013, 02:02:30 am »

Ja jedna zginę. Inka 1946-cały film

Ja jedna zginę. Inka 1946-cały film

Zgłoś do moderatora   Zapisane
Użytkownik zbanowany
*

Punkty: +33/-83
Offline Offline

Wpisy: 190
Znajomi: 2
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #4 : 02 Marzec, 2013, 22:58:25 pm »

Nieładnie, że zwiazek zawodowy Pani Zembik i jej mąż szef PiS-u nie zaszczycili udziałem obchodów ZW, ale jak widać lepiej z ekranu uprawiać martyrologię niż odważnie pójść i oddać hołd
Skaut
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +82/-42
Offline Offline

Wpisy: 281
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Teresa Zembik Przewodnicząca NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"


« Odpowiedź #5 : 03 Marzec, 2013, 00:35:22 am »

Hm! Ktoś o Nicku harcerz…  Wpisałam w wyszukiwarce hasło harcerz i znalazłam to:
http://zapytaj.onet.pl/Category/002,010/2,9191803,jakie_sa_3_cechy_harcerza__kazdy_lapke_w_gore_i_naj_DDD.html

Odpowiedziano: 2011-02-15 18:16:02
„ Harcerza powinna cechować przede wszystkim odwaga i szlachetność , ponieważ żeby zostać harcerzem trzeba być podejmować odpowiednie decyzje bez długich przemyśleń i pomagać ludziom. Nie zależnie czy młodszym , czy starszym. Harcerz powinien być również bardzo uprzejmy i miły , bo gdyby był wredny to nie dawałby rady udzielać innym dobrych rad.”

Czyli nie jesteś harcerzem, a tylko harcerzykiem. Harcerzyku! Przemawia przez ciebie jakaś nienawiść . Każdy oddaje  hołd w taki sposób w jaki uważa, że jest dobry. Jedni pomodlą się za dusze Żołnierzy Wyklętych, inni pamiętają o nich tak w duszy, jeszcze inni zaszczycają obchody a inni przypominają sylwetki  Żołnierzy Wyklętych  na L24. Czy zaszczycenie obchodów jest najważniejsze z tych wymienionych form?
Daruj sobie takie uwagi i dobrze wiesz ….
Dawno przyzwyczaiłam się do twoich działań zaczepnych.
                                                                                              Pozdrawiam
                                                                                              Teresa Zembik
Żołnierze wyklęci [Maciej Zembaty - Partyzant]

Zgłoś do moderatora   Zapisane
Użytkownik zbanowany
*

Punkty: +33/-83
Offline Offline

Wpisy: 190
Znajomi: 2
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #6 : 03 Marzec, 2013, 13:06:33 pm »

Oj...oj tam, zaraz zaczepnych... W mojej wypowiedzi nie było jednego wyrazu ujmującego Pani.
Ubolewam, że nie przeczytała Pani ze zrozumieniem, jednocześnie najwyraźniej myląc mnie z kimś innym.

P.S. Twoje pisze się z wielkiej, zwracając się do rozmówcy.....

Pozdrawiam
Przemiłego dnia życzę
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +82/-42
Offline Offline

Wpisy: 281
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Teresa Zembik Przewodnicząca NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"


« Odpowiedź #7 : 03 Marzec, 2013, 15:43:44 pm »

Mała litera… Nie zrozumiałeś aluzji: harcerz to harcerz a harcerzyk to taki mały i nie harcerz, dlatego nie wielką literą a małą.  Jaki wrażliwy harcerzyku jesteś i oczekujesz szacunku i uznania, tylko za co? Wpis dobrze zrozumiałam. W jednym zdaniu znalazły się: nieładnie, nie zaszczycili, uprawiać martyrologię (?), niż odważnie pójść i oddać hołd.
Zacznijmy od końca: ci co nie przyszli to tchórze (odważni , bohaterowie stali na ul. Bankowej trochę ich mało i ciekawe dlaczego?).

Myślę, że w dzisiejszych czasach mówić o Żołnierzach Wyklętych nie jest odwagą ani bohaterstwem, za to do więzienia ani na zsyłkę „na białe niedźwiedzie”  już nikogo nie wyślą. Ważne, żeby pamiętać i przypominać, pisać, mówić i uczyć o historii Polski.

Dziękuję, za życzenia przemiłego dnia. Jest on przemiły, czego również życzę.


Zgłoś do moderatora   Zapisane
Użytkownik zbanowany
*

Punkty: +33/-83
Offline Offline

Wpisy: 190
Znajomi: 2
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #8 : 03 Marzec, 2013, 19:15:18 pm »

Na Bankowej nie liczyła się ilość a jakość. To tak ad vocem.

Mam jednak jedno pytanie do Pani..... Dlaczego dezawuuje Pani, atakuje i obraża kogoś, kogo Pani nie zna???

Chyba warto merytorycznie podyskutować, czyż nie???
Miłego wieczoru
Z poważaniem
harcerzyk 
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +398/-238
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2469
Znajomi: 11
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #9 : 03 Marzec, 2013, 19:29:00 pm »

Na Bankowej nie liczyła się ilość a jakość. To tak ad vocem.

Mam jednak jedno pytanie do Pani..... Dlaczego dezawuuje Pani, atakuje i obraża kogoś, kogo Pani nie zna???

Chyba warto merytorycznie podyskutować, czyż nie???
Miłego wieczoru
Z poważaniem
harcerzyk 

Harcerzyku a co to według Ciebie znaczy ? Czy to że Ci tam byli to jacyś nadludzie?  A merytoryczną dyskusję to Ty położyłeś na łopatki stwierdzeniem
Cytuj
Na Bankowej nie liczyła się ilość a jakość.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Nie jestem idealny, ale idealnie sobie z tym radzę...



Punkty: +82/-42
Offline Offline

Wpisy: 281
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Teresa Zembik Przewodnicząca NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"


« Odpowiedź #10 : 03 Marzec, 2013, 19:46:09 pm »

Trudno mi znać kogoś,  kto się nie przedstawił, tym bardziej, że masz 3 wpisy i 3 skierowane nie do mnie tylko przeciwko mnie. Byłeś na Bankowej tak od serca, by oddać hołd Żołnierzom Wyklętym czy obserwować kto przyszedł a kto nie…?!  To, że znasz moje imię i nazwisko  i wiesz kim jestem również nie upoważnia ciebie do dezawuowania, atakowania i obrażania mnie. Sam zacząłeś,  a teraz krzyczysz, że obrażają. Dziwny jakiś jesteś.
Tym razem nie pozdrawiam.

Bez odbioru. (Mam nadzieję, że wiesz co to znaczy).

To znaczy nie zaśmiecaj tego wątku!
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Kondolencje Bieżące wiadomości x 2 10503 Ostatnia wiadomość 29 Kwiecień, 2009, 20:05:34 pm
wysłane przez Leo
SYLWESTER Ogłoszenia drobne martad 7 19972 Ostatnia wiadomość 19 Luty, 2011, 01:29:54 am
wysłane przez globus
Avatar Polecam - Niepolecam gracjano 8 15028 Ostatnia wiadomość 22 Kwiecień, 2010, 20:36:04 pm
wysłane przez gracjano
aerobik Świat Kobiet marti 3 12842 Ostatnia wiadomość 31 Marzec, 2010, 09:35:43 am
wysłane przez kacha48
Humor Hydepark « 1 2 3 4 » TK159 55 64749 Ostatnia wiadomość 21 Grudzień, 2012, 20:43:44 pm
wysłane przez Hubert
11.11.... Hydepark « 1 2 ... 5 6 » widelec 77 87979 Ostatnia wiadomość 09 Grudzień, 2011, 22:17:45 pm
wysłane przez borisem
1 marca Dzień Żołnierzy Wyklętych Hydepark « 1 2 » Albatros1 15 15515 Ostatnia wiadomość 07 Marzec, 2012, 15:12:26 pm
wysłane przez Ewa Gutek
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Ogłoszenia stowarzyszeń i partii politycznych. widelec 0 10903 Ostatnia wiadomość 25 Luty, 2014, 06:36:30 am
wysłane przez widelec
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH Ogłoszenia drobne MAGENTA 2 6246 Ostatnia wiadomość 01 Marzec, 2014, 16:04:30 pm
wysłane przez Prowincjusz
Pamiętajmy o wyklętych! Hydepark cezar 0 3783 Ostatnia wiadomość 20 Luty, 2015, 09:47:11 am
wysłane przez cezar