Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Informacja o połączeniu jednostek kultury  (Przeczytany 2186 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Moderator
*****

Punkty: +121/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 638
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« : 01 Luty, 2013, 12:23:32 »

Informacja o zamiarze połączenia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im Marii Konopnickiej w Lubaniu z Miejskim Domem Kultury w Lubaniu i Muzeum Regionalnym w Lubaniu.

Na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. z 2012 r., poz. 642 z późn. zm.) Burmistrz Miasta Lubań podaje  do publicznej wiadomości informację o zamiarze połączenia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Lubaniu z Miejskim Domem Kultury w Lubaniu i Muzeum Regionalnym w Lubaniu w jedną jednostkę organizacyjną   i w następstwie tego utworzenie Lubańskiego Centrum Kultury w Lubaniu.

Uzasadnienie:

W celu efektywnego wykonywania zadań gminy w zaspokajaniu potrzeb wspólnoty w zakresie kultury, a także upraszczania struktur zarządzania, Rada Miasta Lubań zamierza połączyć samorządowe instytucje kultury o nazwach: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Lubaniu, Miejski Dom Kultury w Lubaniu i   Muzeum Regionalne w Lubaniu. Działania organizatora, tj. Rady Miasta w Lubaniu   związane są z możliwością dokładniejszego nadzoru organu wykonawczego, tj. Burmistrza Miasta nad działalnością połączonej instytucji kultury.

Połączenie trzech form kultury: biblioteki, ośrodka Kultury i muzeum   umożliwi zaplanowanie pracy rocznej jako jednego organu instytucjonalnego, przy realizacji jednego budżetu dającego efektywniejsze jego wykorzystanie, niższe koszty operacyjne i możliwości nadzoru. Załogi i mienie trzech instytucji zostaną połączone w jeden organizm, co pozwoli na stosowanie jednej obsługi finansowo – kadrowej i organizacyjnej, efektywniejsze wykorzystanie pomieszczeń i przejęcie w administrowanie dwóch nowych, tj. zabytkowej Sali Rajców i Sali Ślubów, znajdujących się w budynku dawnego ratusza miejskiego – obecnie siedzib M i PBP i Muzeum Regionalnego.

Zadania biblioteki określone w art. 19 ustawy o bibliotekach będą zapewnione na dotychczasowym poziomie, nie zostanie zmieniony sposób dogodnego dostępu do materiałów bibliotecznych i informacji, pozostaną filie i MiPBP nadal będzie również wypełniać zadania biblioteki powiatowej, określonej w przedmiotowym porozumieniu zawartym z Powiatem Lubańskim. Gromadzenie i opracowywanie materiałów bibliotecznych, służących rozwijaniu czytelnictwa, zaspokajanie potrzeb informacyjnych, edukacyjnych, samokształceniowych, udostępnianie zbiorów na miejscu, wypożyczanie na zewnątrz, pośredniczenie w wymianie międzybibliotecznej, prowadzenie działalności informacyjnej będzie utrzymane i zapewnione na wysokim poziomie, przy profesjonalnej obsłudze finansowo-kadrowej i organizacyjnej.

Jednocześnie organizowanie różnorodnych form edukacji kulturalnej, wychowanie przez sztukę, gromadzenie, dokumentowanie ochrona dóbr kultur tworzenie warunków dla rozwoju ruchu turystycznego, folkloru, rozbudzanie zainteresowań, promowanie zespołów organizowanie imprez z formy działalności ośrodka kultury będzie dalej rozwijane.

Nie zostanie również zakłócona działalność Muzeum Regionalnego , które poprzez połączenie uzyska możliwość wykorzystania na realizację swoich celów statutowych dodatkowe powierzchnie, tj. zabytkową salę rajców i salę ślubów, co umożliwi ich efektywniejsze wykorzystanie, udostępnienie mieszkańcom i turystom odwiedzającym muzeum, a także umożliwi organizacje przedsięwzięć kulturalnych i wystawienniczych w tych salach.

Połączenie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu, Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu i Muzeum Regionalnego w Lubaniu nie spowoduje uszczerbku w ich działalności, nie będzie miało negatywnego wpływu na wykonywanie dotychczasowych zadań biblioteki publicznej i muzeum regionalnego, zostaną zachowane wymagania organizacyjne określone ustawą   o bibliotekach oraz ustawą o muzeach w powiązaniu z ustawą o organizowaniu prowadzeniu działalności kulturalnej.

Źródło: www.luban.pl
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Konsorcjum Jednostek Samorządu Terytorialnego Informacje i Komunikaty Instytucji x 0 2437 Ostatnia wiadomość 13 Maj, 2008, 09:20:16
wysłane przez x
Bezpieczna droga - akcja kilku jednostek powiatowych policji Bieżące wiadomości Leo 0 1891 Ostatnia wiadomość 08 Kwiecień, 2010, 15:12:51
wysłane przez Leo
Informacja Urzędu Miasta Bieżące wiadomości x 0 3025 Ostatnia wiadomość 04 Maj, 2011, 20:26:05
wysłane przez x
Informacja dotycząca wyborów Sołtysa Gmina Lubań Urząd Gminy 0 2865 Ostatnia wiadomość 09 Czerwiec, 2011, 14:05:49
wysłane przez Urząd Gminy
INFORMACJA Gmina Lubań Urząd Gminy 0 2288 Ostatnia wiadomość 20 Lipiec, 2011, 11:02:01
wysłane przez Urząd Gminy
Informacja przedwyborcza Miasto Lubań Urząd Miasta 0 2546 Ostatnia wiadomość 25 Sierpień, 2011, 09:41:31
wysłane przez Urząd Miasta
Informacja o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych Bieżące wiadomości red. 0 2298 Ostatnia wiadomość 09 Wrzesień, 2011, 21:28:32
wysłane przez red.
wybiórcza informacja o wydarzeniach Hydepark Tony 0 2759 Ostatnia wiadomość 25 Październik, 2011, 17:00:21
wysłane przez Tony
INFORMACJA Gmina Lubań Urząd Gminy 6 4892 Ostatnia wiadomość 16 Grudzień, 2011, 21:02:21
wysłane przez nawojka