Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Na psi nos - narkotyk  (Przeczytany 2148 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.Punkty: +1/-0
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 14
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« : 20 Październik, 2008, 18:18:06 »

Jeden z absolwentów „Psiej Akademii” w Lubaniu, obecnie czworonożny funkcjonariusz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej – wysokiej klasy specjalista do wyszukiwania narkotyków, 18 października, w lotniczym przejściu granicznym Kraków – Balice, „wskazał” u 41-letniego obywatela Irlandii na obecność środków odurzających.
Zaalarmowane przez psa służby graniczne, dokonały szczegółowej kontroli bagażu oraz ubrania podróżnego, w wyniku której, w kieszeni spodni Irlandczyka, znaleziono ukrytą małą grudkę, jak wykazała późniejsza ekspertyza - haszyszu. Ilość narkotyku była co prawda niewielka, bo zaledwie 1,1 grama, wskazuje jednak na niezawodność psich ekspertów Straży Granicznej, bądź co bądź szkolonych w Ośrodku Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej w Lubaniu.
Pomimo usilnych starań przemytnika, nie udało mu się oszukać psiego nosa. Zawinięcie narkotyku w chusteczkę higieniczną o intensywnym zapachu (dla odwrócenia uwagi psiego specjalisty), nie pomogło Irlandczykowi, który niezależnie od ilości przemycanego środka odurzającego, odpowie za swój czyn.
 Po konsultacjach z tłumaczem, zatrzymany na gorącym uczynku obywatel Irlandii, zgodził się na karę w trybie art. 335 § 1 Kodeksu Postępowania Karnego, czyli bez przeprowadzenia rozprawy sądowej, w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu lata oraz karę grzywny w wysokości 500 zł.
Obecnie w lubańskim Ośrodku Tresury szkolonych jest ok. 50 psów dla potrzeb Straży Granicznej oraz MON-u. Psy szkolone są do wyszukiwania narkotyków, materiałów wybuchowych i broni, wyszukiwania osób oraz jako psy patrolowo – obronne i tropiące.
Jak się okazuje, nie tylko Straż Graniczna widzi potrzebę wykorzystywania w służbie psów, które w wielu przypadkach są nie do zastąpienia, nawet przez wysokiej klasy urządzenia techniczne. Tak jak i człowieka, tak i psa maszyna nie we wszystkim może zastąpić, zwłaszcza w edukowaniu młodzieży – przyszłości tego kraju. To pozwala jeszcze długo spać spokojnie naszym czworonożnym funkcjonariuszom oraz ich przewodnikom, bez których nie byłoby tego i wielu innych sukcesów psich absolwentów lubańskiej szkoły tresury.
Wizyty psich funkcjonariuszy z Lubania w placówkach edukacyjnych, nie należą bowiem do rzadkości. Funkcjonariusze OTPS SG wraz z psami służbowymi, bardzo często pomagają nauczycielom w edukacji dolnośląskiej młodzieży. Na psi nos, dzieci są grzeczne i dobrze wychowane, przynajmniej podczas wizyt psów służbowych Straży Granicznej.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Policjanci ujawnili narkotyk przy mieszkańcu Leśnej Kronika Kryminalna Antoś 2 4560 Ostatnia wiadomość 21 Marzec, 2008, 13:40:37
wysłane przez Antoś
Skazany w więzieniu posiadał przy sobie narkotyk Kronika Kryminalna Antoś 0 2994 Ostatnia wiadomość 25 Kwiecień, 2008, 15:26:24
wysłane przez Antoś