Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Restrukturyzacja oświaty w powiecie [dyskusje i kontrowersje]  (Przeczytany 6970 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« : 21 Styczeń, 2013, 18:19:29 pm »

10 stycznia zwołana została nadzwyczajna sesja rady powiatu lubańskiego, na której przedstawione zostały propozycje zmian w powiatowej oświacie.
- Mamy świadomość, że każda propozycja reformy szkolnictwa w Powiecie Lubańskim polegająca na zmianie sieci szkół będzie zawsze rodziła protesty. Biorąc to pod uwagę, nie mogło mieć miejsca na jakiekolwiek przypadkowe działania i oceny - zapewnia Artur Zych, naczelnik Wydziału Edukacji, Spraw Społecznych i Rozwoju. Z powodu trudnej sytuacji finansowej, zbyt małej subwencji oświatowej z budżetu państwa niepokrywającej kosztów utrzymania szkół i niż demograficzny, Zarząd Powiatu Lubańskiego zastanawia się nad zmianą sieci szkolnej w powiecie.

Kiedy konkretnie doszło do pogorszenia się tej sytuacji?
- Tych działań nie byłoby w tym roku, gdyby nie dwa zdarzenia. Po pierwsze konieczności likwidacji Zespołu Szkół Specjalnych przy Szpitalu Uzdrowiskowym dla Dzieci w Świeradowie-Zdroju, ponieważ Uzdrowisko Świeradów nie będzie kontraktować leczenia dzieci. Po drugie obniżenie subwencji oświatowej na Dom Wczasów Dziecięcych w Świeradowie. Obie te sytuacje spowodowały odchudzenie budżetu oświatowego o 1,7 mln zł i niestety o tyle będzie mniej pieniędzy w następnych latach. Jeżeli dołożyć do tego około 1 mln zł, którym powiat dofinansowuje, co roku do szkół oraz 0,75 mln zł zaległości z zeszłego roku, to otrzymujemy kwotę blisko 4 mln zł – kontynuuje Artur Zych, naczelnik wydziału edukacji.
- Wiemy także, że prognoza demograficzna dla Polski nie jest dobra. W Powiecie Lubańskim w 2008 roku uczyło się około 2200 uczniów, dziś jest ich trochę ponad 1700, za kilkanaście lat, uczniów w szkołach prowadzonych przez powiat będzie 1100. Subwencja oświatowa naliczana jest na ucznia, tak więc taki spadek liczby dzieci powoduje obniżenie subwencji oświatowej i rodzi konieczność restrukturyzacji sieci placówek oświatowych. Mamy także świadomość, że kryzys w Polsce i na świecie jeszcze się nie skończył, w związku z tym sytuacja finansowa samorządów nie będzie lepsza. Niepokojące jest również myślenie o zasobach finansowych powiatu jako o worku bez dna. Głosy typu: przecież dacie sobie radę, przy tak dużym budżecie, to coś wymyślicie, nijak mają się do rzeczywistości finansowej. Odpowiedź jest prosta - dawaliśmy sobie radę do tej pory - puentuje wypowiedź naczelnik oświaty.

[red.]Gotowe plany reorganizacji systemu oświaty, które zakładają  zamykanie części placówek lub łączenie ich z innymi ma już  wiele polskich miast. W skali całego kraju może to oznaczać  likwidację kilkuset szkół. Tylko w ubiegłym roku przestało ich istnieć 300. Samorządy są w sytuacji bez wyjścia i muszą przeprowadzić reformy.




Na czym polega propozycja reformy?

- Reorganizacja każdej placówki to duży problem. Wiadomo, że szkoły w tak małych społecznościach oprócz podstawowej funkcji prowadzą działalność kulturalną, społeczną, są miejscami spotkań  mieszkańców. Dlatego decyzja w sprawie szkoły nie zapadła i sprawa jest otwarta, i jesteśmy gotowi do dyskusji – mówi Starosta Lubański – Walery Czarnecki. Każde rozwiązanie, które pozwala nam uzyskać niezbędne oszczędności jest do przyjęcia.
W trakcie spotkania z ust Starosty Lubańskiego padło kilka propozycji; kierunki kształcenia zostałyby przeniesione do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Lubaniu, a warsztaty szkolne funkcjonowałyby dalej we Włosieniu. Druga propozycja skierowana do władz Gminy Platerówka, aby gmina przejęła szkołę, a powiat odda całą subwencję na ten obiekt i dopłaci 300 tys. zł. Oczywiście są możliwe warianty pośrednie, na uzyskanie właściwego rezultatu.

Niektóre ze statystyk szkół ponadgimnazjalnych w powiecie i przeprowadzone dotąd działania.
ZSP we Włosieniu to najmniejsza szkoła w powiecie, liczy 199 uczniów, z czego do szkoły ponadgimnazjalnej uczęszcza jedynie 142 uczniów, a np. do KZL – 640 uczniów. Do szkoły powiat dopłacił w 2012 roku blisko 1 mln zł, ponad subwencję. Oddziały (klasy) są najmniej liczne (średnio 20 uczniów), dla porównania średnia dla KZL to 32 uczniów. Nie ma możliwości przeniesienia jakiejkolwiek szkoły do Włosienia. Warunki nauki uczniów są gorsze niż w pozostałych szkołach.

...W czasie dyskusji padły zarzuty, że wszystko stało się tak nagle, że to jest zły czas na reformy. No cóż, nie ma dobrego czasu na takie decyzje, Panu Staroście i Zarządowi Powiatu Lubańskiego zależało na transparentności działań. Ustawowo należy poinformować o zamiarze likwidacji szkoły na 6 miesięcy przed jej ewentualną likwidacją. Zarząd poinformował o tym radnych na 8 miesięcy przed tym terminem. Dyskusja z wójtem gminy, na temat trudności w prowadzeniu szkoły trwa od listopada zeszłego roku. Poza tym wielkość subwencji na rok 2013, była znana dopiero pod koniec października. Warto pokazać jakie działania podjął Powiat Lubański do tej pory w zakresie oszczędności i restrukturyzacji oświaty:

W 2001 rozpoczęto budowę ,,kompleksu” (koszt ok. 20 mln zł, oddany do użytku w dwóch etapach, pierwszy w 2002 r., całość w 2004 r.), połączono Zespół Szkół Ekonomicznych i Liceum Ogólnokształcące w jeden podmiot i przeniesiono do ,,kompleksu”, następnie włączono w przestrzeń obiektu Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną i Młodzieżowy Dom Kultury, przy tym zlikwidowano Bursę Szkolną.
Te decyzje też początkowo budziły wiele kontrowersji, ale po czasie okazały się słuszne. Restrukturyzacja sieci szkół zawsze budzi emocje, jednak samorządy mając na uwadze dane demograficzne i problemy finansowe nie mają innego wyjścia, niż podejmowanie takich działań. Są to decyzje niełatwe, niesprawiające nikomu przyjemności ale z drugiej strony konieczne i odpowiedzialne. Wydaje się, że połączenie Szkoły Ponadgimnazjalnej we Włosieniu w jeden organizm ze Szkołą Ponadgimnazjalną nr 2 w Lubaniu, spowoduje, że powstanie szkoła średniej wielkości, która poradzi sobie z niżem demograficznym. Problemy nie rozwiązane w zarodku, często stają się problemami nie do rozwiązania po jakimś czasie, dlatego jest to "najwyższa pora" na rozpoczęcie dyskusji i podjęcie działań.



Głosy mieszkańców.

Na Sesji wypowiadali się również mieszkańcy Gminy Platerówka, reprezentowani między innymi przez: Wójta, Przewodniczącego Rady Gminy, Rady Rodziców, przedstawiciele dwóch związków zawodowych, nauczycieli, uczniów, wielu innych osób. W dyskusji podkreślali znaczenie szkoły dla Gminy, jej historię, wskazywano, że szkoła jest przyjazna uczniom i osadzona w gminie. To oczywiście prawda.
Tydzień po sesji nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych
we Włosieniu wystosowali "list otwarty" (link) do Naczelnika Wydziału Edukacji, Spraw Społecznych i Rozwoju, Artura Zycha, krytycznie odnosząc się do formy, w jakiej przedstawiono wizerunek szkoły podczas nadzwyczajnej sesji w Starostwie.

...
Starosta Lubański Walery Czarnecki w imieniu Zarządu Powiatu, zapewnił, że wszystkie wypowiedzi będą przeanalizowane i przyczynią się do wypracowania najlepszej decyzji w tej trudnej sprawie.



Nadzwyczajna sesja 1.JPG

* Nadzwyczajna sesja 1.JPG (161.5 KB, 1296x864 - powiększony/pobrany 1340 razy.)
Nadzwyczajna sesja 2.JPG

* Nadzwyczajna sesja 2.JPG (143.21 KB, 1296x864 - powiększony/pobrany 1169 razy.)
Nadzwyczajna sesja 3.JPG

* Nadzwyczajna sesja 3.JPG (133.87 KB, 1296x864 - powiększony/pobrany 489 razy.)
« Ostatnia zmiana: 21 Styczeń, 2013, 18:22:08 pm wysłane przez Piotrek » Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +1/-2
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 29
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #1 : 21 Styczeń, 2013, 19:39:45 pm »

"Restrukturyzacja oświaty"...he, he... a może raczej likwidacja szkoły... nazywajmy rzeczy po imieniu.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +398/-238
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2469
Znajomi: 11
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #2 : 21 Styczeń, 2013, 21:48:41 pm »

"Restrukturyzacja oświaty"...he, he... a może raczej likwidacja szkoły... nazywajmy rzeczy po imieniu.

Ludku jak zwał tak zwał. Czy nazwiemy to nocnikiem czy podłóżkowcem dwu litrowym to i tak chodzi o kaczkę. Mnie przeraża inny problem. Oglądam zdjęcia z nadzwyczajnej sesji rady powiatu i widzę kto tam zasiada.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Nie jestem idealny, ale idealnie sobie z tym radzę...



Punkty: +21/-33
Offline Offline

Wpisy: 32
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #3 : 23 Styczeń, 2013, 18:46:31 pm »

Ludku jak zwał tak zwał. Czy nazwiemy to nocnikiem czy podłóżkowcem dwu litrowym to i tak chodzi o kaczkę. Mnie przeraża inny problem. Oglądam zdjęcia z nadzwyczajnej sesji rady powiatu i widzę kto tam zasiada.
Nawet nie wiesz Fire jak dobrze Cię rozumiem (sam jestem zaskoczony tym jakże wysokim stopniem empatii). Również oglądam zdjęcia z nadzwyczajnej sesji rady powiatu i również ogarnia mnie obywatelskie przerażenie, gdy widzę kto tam zasiada...chyba obok starosty.
Tak na lepszy humor: Po co Donald Tusk wstaje o 6 rano? Żeby dłużej nic nie robić! Dzwoni żona do Donka i pyta: „Co robisz?” On : „Nic, przecież jestem w pracy a więc do pracy Polacy
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +398/-238
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2469
Znajomi: 11
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #4 : 23 Styczeń, 2013, 20:00:43 pm »

Cytuj
(sam jestem zaskoczony tym jakże wysokim stopniem empatii).

Sorry. Dziękuję za zrozumienie. Niestety nie będziemy rozwijali dyskusji. Dlaczego ? Otóż ja nie mam problemu ze swoją osobowością. Ty Masz. Dlaczego tak myślę. Awatar masz kobiety a piszesz o sobie
Cytuj
sam jestem zaskoczony
Jakoś tak dyskwalifikuje to Ciebie jako mojego dyskutanta. Szerokiej drogi już czas....Powodzenia.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Nie jestem idealny, ale idealnie sobie z tym radzę...



Punkty: +21/-33
Offline Offline

Wpisy: 32
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #5 : 23 Styczeń, 2013, 20:23:43 pm »

Sorry. Dziękuję za zrozumienie. Niestety nie będziemy rozwijali dyskusji. Dlaczego ? Otóż ja nie mam problemu ze swoją osobowością. Ty Masz. Dlaczego tak myślę. Awatar masz kobiety a piszesz o sobie  Jakoś tak dyskwalifikuje to Ciebie jako mojego dyskutanta. Szerokiej drogi już czas....Powodzenia.

dostosuje się do Twoich potrzeb Fajer. Trochę żal, że czmychnąłeś do tematu avatarków uciekając od głównego problemu (why). Mam coś, aby Twoja szeroka wędrówka o której napisałeś stała się również szczęśliwą podróżą: Pyta Donka dziennikarz: „Co jest dla pana najlepszym wypoczynkiem?” - Praca- odpowiada Donek. A kiedy pan odpoczywa? - Nie mam na to czasu!
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +139/-42
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 432
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #6 : 23 Styczeń, 2013, 20:35:57 pm »

" ZLUBANIA" popieram.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +398/-238
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2469
Znajomi: 11
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #7 : 23 Styczeń, 2013, 21:04:23 pm »

dostosuje się do Twoich potrzeb Fajer. Trochę żal, że czmychnąłeś do tematu avatarków uciekając od głównego problemu (why). Mam coś, aby Twoja szeroka wędrówka o której napisałeś stała się również szczęśliwą podróżą: Pyta Donka dziennikarz: „Co jest dla pana najlepszym wypoczynkiem?” - Praca- odpowiada Donek. A kiedy pan odpoczywa? - Nie mam na to czasu!

  Jeżeli wydaje Ci się że rozszyfrowałeś moją orientację polityczną to jesteś w wielkim błędzie. Ja tak owej nie mam. Bo widzisz mi to zwisa. Przepraszam za słowo. Bo widzisz polityka to nie tylko rozmowy, to także mnóstwo myśli, które zawarte są w różnego rodzaju orientacjach politycznych. Orientacji podstawowych można wyznaczyć tylko trzy – prawica, lewica oraz centrum. Każde z nich różni się od siebie, jednak centrum przyjmuje założenia, które można znaleźć w lewicy i prawicy. Jedną z najgorszych rzeczy w całej polityce, jest właśnie to, że istnieją różne orientacje polityczne, które sprawiają tylko, że politycy się kłócą, nie zważają na dobro państwa, ale swoich przekonań i partii.

5611 (524 x 600).jpg


5611 (524 x 600).jpg

* 5611 (524 x 600).jpg (53.33 KB, 524x600 - powiększony/pobrany 962 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Nie jestem idealny, ale idealnie sobie z tym radzę...
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Lepsze drogi w powiecie? Bieżące wiadomości Iza 2 6185 Ostatnia wiadomość 12 Marzec, 2008, 22:17:06 pm
wysłane przez Iza
Radzili o powiecie Lubań okiem luzyce.info Iza 0 5677 Ostatnia wiadomość 14 Grudzień, 2008, 12:15:28 pm
wysłane przez Iza
Podsumowanie półrocza w powiecie Bieżące wiadomości x 0 3785 Ostatnia wiadomość 10 Lipiec, 2011, 21:22:07 pm
wysłane przez x
NADZWYCZAJNA SESJA W POWIECIE Powiat lubański powiat 0 3488 Ostatnia wiadomość 09 Sierpień, 2011, 10:24:13 am
wysłane przez powiat
O KOLEI W POWIECIE Powiat lubański powiat 0 4068 Ostatnia wiadomość 28 Październik, 2011, 09:20:27 am
wysłane przez powiat
DROGI W POWIECIE Powiat lubański powiat 13 13256 Ostatnia wiadomość 17 Styczeń, 2012, 09:50:36 am
wysłane przez Firefoks
Sesja w powiecie Powiat lubański powiat 0 4158 Ostatnia wiadomość 08 Luty, 2012, 09:26:47 am
wysłane przez powiat