Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Co nam przyniesie 2013 rok?  (Przeczytany 3051 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« : 06 Styczeń, 2013, 15:55:29 pm »

Początek roku skłania większość z nas do refleksji, podsumowania minionego okresu oraz budowania planów na przyszłość. Rodzi też wiele pytań i wątpliwości. A jaka będzie przyszłość naszej małej ojczyzny? Na te kilka pytań odpowiada burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński.

Jak Pan ocenia aktywność społeczną i kulturalną mieszkańców? Czy coś się zmieniło?

Cieszę się, że pewne założenia przyjęte przeze mnie podczas kampanii wyborczej nabierają realnego kształtu. W minionym roku dało się zauważyć zwiększenie aktywności stowarzyszeń, szkół i pojedynczych osób w działalności nie tylko kulturalnej ale też pomocowej . Pierwszy symptom tego ożywienia można było obserwować podczas Dni Lubania, inscenizacji historycznych oraz w ostatnim czasie - Jarmarku Bożonarodzeniowego. Wcześniej w tym względzie obserwowano pewien marazm. Stowarzyszenia wychodzą z własną inicjatywą, często potrzebują jednak wsparcia organizacyjnego niekoniecznie proszą o wsparcie finansowe. Widać to również po szkołach, które były widoczne przy Dniach Lubania a ostatnio przy Bożonarodzeniowych Jarmarkach. Cieszę się, że te ośrodki chcą działać i wychodzą ze swoją ofertę na zewnątrz, że oprócz nauki realizują się również poprzez pokazywanie uzdolnień swoich uczniów.

Coraz głośniej zaczyna się mówić o powstaniu Lubańskiego Centrum Kultury. Pomysł w niektórych środowiskach lokalnych mocno krytykowany.

Decyzja o powołaniu Lubańskiego Centrum Kultury jest przede wszystkim odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców. To kolejny krok służący rozwojowi kultury w naszym mieście. Jednostka ta w założeniach powstanie w pierwszym etapie w wyniku połączenia trzech odrębnie funkcjonujących jednostek kultury: Miejskiego Domu Kultury, Muzeum Regionalnego oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Jest to tendencja ogólnokrajowa. Konsolidacja jest szansą na sięgnięcie po pieniądze zewnętrzne. Duża jednostka, mająca szerokie spektrum działania może ubiegać się o pieniądze z wielu programów. Kolejną korzyścią jest usprawnienie sposobu zarządzania, co ułatwi organizację imprez kulturalnych w mieście i upowszechnianie szeroko rozumianej kultury.

Jak będzie wyglądać LCK od strony organizacyjnej?


O nowej strukturze decydować będzie dyrektor utworzonej jednostki. Pewną informacją jest to, że zmniejszy się liczba dyrektorów. Aby pomysł mógł zostać wdrożony konieczne jest spełnienie niezbędnych formalności. Po wyrażeniu opinii przez Ministerstwo Kultury oraz po uzyskaniu akceptacji najważniejszego gremium w mieście, jakim jest Rada Miasta, już w 2013 r. będziemy mogli obserwować korzyści wynikające z takiego rozwiązania.

A co z kinem? Czy znajdzie się w strukturze nowej jednostki?


Niestety, w podjęciu stosownych działań hamuje nas brak decyzji ze strony Urzędu Marszałkowskiego. Jeżeli się uda przejąć kino to zostanie włączone w struktury nowej jednostki.

A jakie są plany na przyszłość?


Do końca nie chciałbym zdradzić wszystkich zamierzeń. W sferze gospodarki będziemy czynić wszelkie starania aby ułatwić życie naszym przedsiębiorcom. Będziemy podejmować takie kroki, które pozwolą nam zachować jak najwięcej miejsc pracy. Jeśli chodzi o plany rozwojowe naszego miasta to oprócz inwestycji zmierzających do poprawy infrastruktury miejskiej będziemy dążyć również do stworzenia oferty inwestycyjnej pod kątem turystyki, jak również rozwoju przemysłu. W tym drugim aspekcie należałoby podjąć wspólne działania z sąsiadującymi miejscowościami. Wtedy możliwe będzie zainteresowanie przygotowaną ofertą strategicznych inwestorów.

Pomimo globalnego kryzysu na świecie jakie widzi Pan atuty naszego miasta, które mogłyby wpłynąć na jego rozwój?


W obecnej sytuacji ekonomiczno – gospodarczej regionu, kraju i Europy, trudno jest mówić o szybkim rozwoju.  Niemniej jednak nie dopuszczę do marazmu i gwarantuję, że będziemy szli na przód.   Analiza silnych i słabych stron Lubania przeprowadzona w październiku i listopadzie 2012 r. przez szerokie grono mieszkańców miasta wykazała jednoznacznie, że jego największym atutem i szansą zarazem są wynikające z położenia geograficznego walory komunikacyjne. Ktoś mógłby jednak zapytać, czy takie spostrzeżenie nie ma charakteru subiektywnego i nie wynika przypadkiem z Lubanio-centryzmu członków grupy warsztatowej? Najstarsze zachowane, pochodzące jeszcze z przełomu XVIII i XIX w. relacje o Lubaniu, napisane przez ludzi podróżujących z zachodu na wschód lub odwrotnie były zgodne co do jednego - Lubań miał ich zdaniem nadzwyczaj korzystne położenie komunikacyjne, a otaczający go krajobraz był piękny. Wartość tych relacji wzrasta, gdy uwzględni się fakt, że zostały spisane przez ludzi nauki, bardzo dobrze znających geografię Europy. Oczywiście nie są to jedyne dowody. Historia i teraźniejszość dostarczają ich bez liku.  Nie ulega żadnej wątpliwości, że stara europejska arteria Via Regia, mimo przesunięcia ciężaru komunikacyjnego na  autostradę A4, nie utraciła całkiem swojego znaczenia. Każdego dnia w bezpośredniej bliskości Lubania przemieszczają się rzesze ludzi, a wśród nich nie małą część stanowią turyści. Uważam, że jest to poważny atut.

Rząd coraz więcej zadań zrzuca na barki samorządów. Jak w świetle planów oraz nowych zadań nałożonych na miasto wyglądają jego finanse?

Ponieważ jest to bardzo istotna kwestia, pozwolę sobie zacząć od początku. W momencie objęcia przeze mnie funkcji burmistrza zastałem „chaos inwestycyjny”. Mimo to postanowiłem kontynuować inwestycje i nie przekreślać rozpoczętych już działań, lecz naprawić to, co wcześniej zostało nieprawidłowo wykonane. Przede wszystkim należy podkreślić, że koszty robót zostały oszacowane zbyt nisko. Z tego powodu pojawiły się rachunki do zapłacenia za dodatkowe, nieplanowane roboty. Pieniądze te nie były zarezerwowane w budżecie miasta na 2011 rok. Do tego doszły nowe zadania nałożone na samorządy przez rząd polski. W wyniku nawarstwienia obciążeń finansowych skorygowaliśmy  Wieloletnią Prognozę Finansową. Stąd wynika różnica w wysokości ogólnego zadłużenia miasta w stosunku do zakładanej przez mojego poprzednika. Wartym podkreślenia jest fakt, że spłata kredytów idzie zgodnie z planem, a w 2013 rok weszliśmy bez zobowiązań bieżących. Jest to komfortowa sytuacja, która pozwala nam na planowanie kolejnych przedsięwzięć z uwzględnieniem programów unijnych na lata 2014-2020.

Czy ta kadencja będzie wyłącznie nakierowana na spłacanie długów?

Oczywiście, że nie jest to kadencja spłacania długów. Realizujemy kosztowne działania wynikające z LPR-u (Lokalny Program Rewitalizacji - red.). W ciągu ostatnich 2 lat zamknęliśmy 7 dużych, opiewających na wiele milionów złotych projektów. Natomiast obecnie w trakcie realizacji jest remont budynku przedszkola nr 3, na który w minionym roku pozyskaliśmy pieniądze.
Nie można zapominać o inwestycjach spółek miejskich, które bez wydatnego wsparcia ze strony Miasta, nie mogłyby osiągnąć tak wiele, jak im się udało w ciągu ostatnich dwóch lat. Modelowo prowadzone inwestycje modernizacyjne w spółkach napawają optymizmem i mogą służyć za dobry przykład dla innych gmin. Należy nadmienić, że nie tylko dają one silny fundament pod rozwój, ale generują również nowe miejsca pracy. Na tym jednak nie koniec. Nie chcę jeszcze zdradzać szczegółów, ale żywię nadzieję, że planowane na 2014 r. inwestycje dostarczą nam powodów do satysfakcji.

AS.jpg

* AS.jpg (232.08 KB, 1555x1037 - powiększony/pobrany 418 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Póki świeci nam Słońce Peru Hydepark « 1 2 3 » x 34 27976 Ostatnia wiadomość 23 Wrzesień, 2011, 02:20:36 am
wysłane przez Jola
SZKOLENIA PROW 2007-2013 STOWARZYSZENIE LGD PARTNERSTWO IZERSKIE Informacje i Komunikaty Instytucji LGD 0 3133 Ostatnia wiadomość 18 Styczeń, 2012, 09:59:21 am
wysłane przez LGD
Nabór wrześniowy na rok szkolny 2012/2013 Komercyjnie - Biznes, firmy, etc jg_plejada 0 3548 Ostatnia wiadomość 04 Czerwiec, 2012, 13:33:08 pm
wysłane przez jg_plejada
SMOKU! - co Ty nam robisz? Hydepark edward osman 4 8212 Ostatnia wiadomość 21 Październik, 2012, 14:30:59 pm
wysłane przez teotek
Konkurs ofert na wysokość czynszu ul. Tkacka 4 [181,2m2] 10.01.2013 Informacje i Komunikaty Instytucji Paweł Sokołowski 1 5410 Ostatnia wiadomość 24 Grudzień, 2012, 07:15:52 am
wysłane przez zulaq
Przetarg na zakup mieszkania 37,4m2 przy ul. Spółdzielczej 6/23 - 18.01.2013 Informacje i Komunikaty Instytucji Paweł Sokołowski 0 3730 Ostatnia wiadomość 28 Grudzień, 2012, 14:46:40 pm
wysłane przez Paweł Sokołowski
Nauka pływania dla dzieci i niemowlat. Dzień otwarty 7.01.2013 Osiecznica. Komercyjnie - Biznes, firmy, etc Paweł Sokołowski 1 4187 Ostatnia wiadomość 02 Styczeń, 2013, 20:14:52 pm
wysłane przez Tony
Wieczór Wspomnień o Janie od Biedronki - 2013 Hydepark ZUZA 4 6427 Ostatnia wiadomość 21 Styczeń, 2013, 10:58:39 am
wysłane przez jolek5
Wideoinformator [17.01.2013] Video Luban24 x 4 9301 Ostatnia wiadomość 20 Styczeń, 2013, 23:51:33 pm
wysłane przez ZUZA
Nowy rok - nowe wyzwania. Powiat lubański w 2013 roku. Polecane - Strona główna red. 10 13303 Ostatnia wiadomość 25 Marzec, 2013, 09:45:50 am
wysłane przez widelec