Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Ruszyły prace nad budową strategii miasta  (Przeczytany 7109 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Instytucja
*

Punkty: +12/-0
Offline Offline

Wpisy: 165
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy ZnajomychWWW
« : 05 Listopad, 2012, 08:49:32 »

Pod koniec października ruszyły prace nad nową strategią rozwoju miasta. Z całą pewnością nie jeden mieszkaniec Lubania tuż po otrzymaniu powyższej informacji wyleje wiadro pomyj na głowy urzędników, po czym stwierdzi, że znowu marnuje się pieniądze podatników, opracowując nikomu niepotrzebny dokument. Rzeczywiście niezrealizowane plany budzą rozczarowanie, zniechęcenie a nierzadko i gniew.  Nie oznacza to jednak, że należy zaniechać planowania i zdać się na łaskę i niełaskę losu. Jest to najgorsza z możliwych opcji.  Lubań w dalszym ciągu, mimo braku realnych perspektyw na rozbudowę bazy przemysłowej, posiada znaczny potencjał rozwojowy na wielu innych płaszczyznach. Aby go wykorzystać najpierw trzeba na nowo zinwentaryzować mocne i słabe strony naszego miasta a następnie obrać umocowany w realiach strategiczny kierunek rozwoju oraz wyznaczyć służące jego realizacji zadania operacyjne. Jeżeli tego nie zrobimy, lub zrobimy to źle, miasto stanie w miejscu na następne kilkanaście lat. Burmistrz i radni bez strategii będą dryfować po morzu niepewności, improwizacji i niezdecydowania, niesieni zmiennymi wiatrami lokalnych układów politycznych. Dobrą strategię jesteśmy winni naszym dzieciom, gdyż to one są faktycznymi adresatami umieszczonych w niej zapisów.  Ale kto ma napisać tą nowa strategię?  My szanowni Państwo. My, to znaczy zespół złożony ze wszystkich, którzy zechcą w tym uczestniczyć.

W dniu 25 października odbyły się pierwsze warsztaty poświęcone budowie strategii dla Lubania. Uczestniczący w nich przedstawiciele różnych lubańskich instytucji i grup społecznych najpierw zostali zapoznani z podstawowymi zasadami konstruowania strategii oraz przeprowadzania analizy SWOT, a następnie przystąpili do identyfikowania mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń w kontekście rozwoju naszego miasta w sferze turystyki i promocji. Zespół wypracował ponad 4- stronicowy dokument. Zawarte w nim zapisy zostaną niebawem poddane wartościowaniu a następnie zaprezentowane publicznie. Zanim jednak to nastąpi warto ogólnie zarysować rezultaty przeprowadzonej analizy. Wynika z niej, że nasze miasto, jeśli podejmie odpowiednie kroki, przy niewielkiej liczbie istniejących zagrożeń ma spore szanse zagospodarować odbywający się na drodze nr 30, oraz w powiecie lubańskim ruch turystyczny. Konkretne cele i zadania zostaną wypracowane dopiero wtedy, kiedy będziemy już dysponować pełną analizą SWOT wszystkich sektorów miejskiej przestrzeni.

Warsztaty poświęcone budowie strategii będą odbywać się do wiosny przyszłego roku, a każdy z nich będzie dotyczył innej sfery funkcjonowania Lubania. Kolejny warsztat, tym razem poświęcony edukacji i kulturze, został zaplanowany na czwartek 8 listopada. Już teraz zapraszamy do udziału w pracach nad strategią. Pamiętajmy, że jej kształt  może zależeć od każdego z nas oraz że potencjał bez strategii jest niemalże tak samo pozbawiony znaczenia, jak strategia bez potencjału.
Na warsztaty strategiczne można zgłaszać się w Biurze Łużyckiego Centrum Rozwoju przy ul. Brackiej 12 (wejście przez Wieżę Bracką) tel. 75 64 56 603.
Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +61/-3
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 936
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Hubert Horbowski


« Odpowiedź #1 : 05 Listopad, 2012, 12:20:02 »

Czy, nie będąc "przedstawicielem różnych lubańskich instytucji i grup społecznych", lecz zwykłym (jak np. ja) mieszkańcem miasta, można uczestniczyć w kolejnych warsztatach (lub przyglądać się pracom zespołu)? Jeśli tak, to o której godzinie trzeba przyjść, żeby niczego nie przegapić?
Hubert Horbowski
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Instytucja
*

Punkty: +12/-0
Offline Offline

Wpisy: 165
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy ZnajomychWWW
« Odpowiedź #2 : 05 Listopad, 2012, 12:41:53 »

Panie Hubercie, serdecznie zapraszamy na spotkania w grupach warsztatowych. Warsztaty są otwarte dla wszystkich, którym przyszłość Lubania leży na sercu. 

Najbliższe warsztaty - "kultura i edukacja" - odbędą się w ten czwartek o godzinie 10:00 w sali konferencyjnej Galerii Łużyckiej. Zapraszamy!
Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +61/-3
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 936
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Hubert Horbowski


« Odpowiedź #3 : 08 Listopad, 2012, 12:35:46 »

Jak zwykle nie było żadnego malkontenta, dla którego "w Lubaniu nic się nie dzieje".

Sądzę, że oficjalne komunikaty i relacje z dzisiejszych warsztatów lada moment się ukażą. Mój komentarz na gorąco wygląda tak:

   Dziś "burza mózgów" się rozpętała
O edukacji i o kulturze,
Lecz choć umysły tęgie zebrała,
Wciąż "nie wybiliśmy dziury w murze".
   Niemniej - strategia jakaś powstaje
(A wielu chętnych jest do działania),
By się pochwalić przed całym krajem
Wyjątkowością miasta Lubania.
   Wypada zatem mieć nam nadzieję,
Że to zbyt długo nie będzie trwało
I malkontentów ilość zmaleje,
Bo się w Lubaniu "coś będzie działo".

Hubert Horbowski
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +178/-67
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1953
Znajomi: 14
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #4 : 08 Listopad, 2012, 14:58:21 »

Nic dodać- nić ująć..Hubert..Bardzo dobre spotkanie a brak mikrofonów wymusił koncentracje,
jeno nie to co mówione a to co napisane zostało wagi nadrzędnej nabrało.Wizja jest, są i wizje
Strategia w dobrym kierunku bierzy stąd też wartko żem się przysłuchiwał..
Pakiet końcowy będzie zapewne merytorycznym odniesieniem się  do aktualnych oczekiwań
w skali województwa ,co nie do końca przełoży się na datki, albowiem Nas by interesował priorytet edukacyjny -świetnie to  ujął pan Burmistrz Słowiński " JESTEŚMY NA ETAPIE
SCALANIA  KULTUROWEGO'"..a to oznacza chyba ,że nie ma logicznego wytłumaczenia na
dąsy..Jest okazja co by pozyskać akceptację lokalną dla ruchu ..media itp..
Nośnikiem- mniemam -powinien  być wreszcie akceptowalny twardy pomysł na zagospodarowanie góry kamiennej jako swoistego remedium rozrywkowo-klimatycznym,
bo inni Nam tego 'zazdroszczą' ,że mamy a nie mamy...
Tak czy inaczej -trzeba iść tą drogą...


mark...


Zgłoś do moderatora   Zapisane

nie czyń jako ja czynię ino jak nauczam...mark...
Przyjaciel forum
*

Punkty: +174/-715
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1232
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Pragmatyk


« Odpowiedź #5 : 08 Listopad, 2012, 19:33:23 »

"Rzadko kto obnosi się ze swym malkontenctwem, które uważane jest za coś nagannego. Ja uważam inaczej. Malkontent, czyli człowiek niezadowolony - pytanie tylko czy ze wszystkiego, czy z czegoś konkretnego? W naszym kraju mało jest powodów by być zadowolonym z czegokolwiek(...). Przeciętny człowiek to malkontent ponieważ za mało zarabia, chodzi na co dzień obskurnymi ulicami oglądając zaśmiecone chodniki i obsrane przez psy trawniki, pobazgrane ściany, zdemolowane wiaty przystanków autobusowych i tramwajowych. Za długo by wymieniać uzasadnione powody malkontenctwa Kowalskiego.. Ale pół biedy jeżeli Kowalski jest malkontentem, jeżeli nie godzi się z takim właśnie stanem rzeczy, jeżeli pisze do gazet, interweniuje w magistracie, dyskutuje z różnymi ludźmi o PROBLEMIE. Gdyby nie był malkontentem, gdyby nie zwracał uwagi na swe otoczenie byłoby gorzej, dużo gorzej. Inny Kowalski-malkontent niezadowolony jest ze swego życia; ma dom, ale niedokończony. Zarabia śmieszne pieniądze i nie jest w stanie w krótkim czasie go wykończyć. Zamarzył sobie by dom był ocieplony, ładnie otynkowany, a parter żeby był w kamieniu. I wiele innych fajnych detali wewnątrz i na zewnątrz. Biedny Kowalski miota się jak dzikie zwierze w matni żeby dokonać dzieła: pracuje po godzinach, czasem bierze fuchy w soboty itp. Właśnie to jego malkontenctwo jest owym motorem napędzającym jego działania. Tak więc malkontent nie zawsze znaczy to samo, nie zawsze to ten zły."
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jeśli walczymy możemy przegrać
jeśli nie walczymy jesteśmy przegrani
Instytucja
*

Punkty: +12/-0
Offline Offline

Wpisy: 165
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy ZnajomychWWW
« Odpowiedź #6 : 12 Listopad, 2012, 15:13:59 »

Zmiana terminu warsztatów strategicznych

Uprzejmie informujemy, że zmianie uległ termin warsztatów o tematyce "Ekologia i zdrowie". Spotkanie grupy roboczej odbędzie się 22 listopada o godzinie 13:00 w Lubańskim Centrum Historycznym (ul. Bracka 12). Ponadto informujemy, że z pełnym wykazem grup roboczych nad strategią zapoznać się można na stronie: http://luban.pl/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=479&menu_id=657&page=1
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
ZESPÓŁ ds. OPIEKI NAD DZIECKIEM I RODZINĄ Bieżące wiadomości x 0 3454 Ostatnia wiadomość 03 Marzec, 2008, 11:53:02
wysłane przez x
Niezidentyfikowane obiekty nad Lubaniem ! Hydepark x 7 8975 Ostatnia wiadomość 10 Październik, 2010, 20:41:26
wysłane przez Black
Opieka nad chorym w domu Ogłoszenia drobne Karolka 0 2954 Ostatnia wiadomość 12 Kwiecień, 2012, 12:35:36
wysłane przez Karolka
Ruszyły targi pracy Polecane - Strona główna x 0 3023 Ostatnia wiadomość 12 Czerwiec, 2012, 11:14:40
wysłane przez x
Komunikat Burmistrza Miasta Lubań – Szefa Obrony Cywilnej Miasta Miasto Lubań Urząd Miasta 3 5789 Ostatnia wiadomość 31 Lipiec, 2012, 23:02:39
wysłane przez Leon Zakrzewski
WYJAZD NAD MORZE Ogłoszenia drobne wikiel 0 3430 Ostatnia wiadomość 01 Sierpień, 2012, 09:33:12
wysłane przez wikiel
OPIEKA NAD GROBAMI w Lubaniu Ogłoszenia drobne ts 0 3300 Ostatnia wiadomość 06 Październik, 2012, 20:49:40
wysłane przez ts
Konsultacje społeczne w sprawie Strategii Rozwoju Woj. Dolnośląskiego 2020 Polecane - Strona główna Paweł Sokołowski 1 3847 Ostatnia wiadomość 30 Październik, 2012, 09:43:57
wysłane przez mieszkaniec