Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Koniec z wiatrakami pod domem!  (Przeczytany 10324 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« : 04 Październik, 2012, 22:02:55 »

Zapis w MPZP gminy Lubań, dopuszczający możliwość stawiania wiatraków 400 m od domów został wykreślony przez Radnych na dzisiejszej sesji Gminy Wiejskiej Lubań! Na razie koniec.
Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +347/-227
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 473
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #1 : 04 Październik, 2012, 22:04:59 »

Czy opór materii podczas sesji był duży?
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #2 : 04 Październik, 2012, 22:17:25 »

Radny Sochacki wnioskował o przełożenie glosowania, z uwagi na brak szerszej wiedzy w tym zakresie. Do wniosku przyłączył się radny Cwynar - argumentując podobnie.
Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +82/-42
Offline Offline

Wpisy: 281
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Teresa Zembik Przewodnicząca NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"


« Odpowiedź #3 : 04 Październik, 2012, 22:26:57 »

Jak to dobrze, ze pod oknem nie będziemy mieli wiatraków. Piotrek dziękujemy, że zajmowałeś się tą sprawą  Uśmiech
Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +5/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 9
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #4 : 05 Październik, 2012, 08:00:25 »

Dziękuję i gratuluję. Szczególne podziekowania należą się Piotrowi, Katarzynie i Bogusławie. To oni zablokowali coś, co wydało się być nie do powstrzymania. Ziemia Lubańska w dalszym ciągu ma szansę na  rozwój w przyszłości, ale prawdziwy nie iluzoryczny. Ci ludzie uchronili nas przed dożywociem w elektrowni.

Czapki z głów Panie i Panowie!

Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #5 : 05 Październik, 2012, 09:42:25 »

Uznanie należy się przede wszystkim Radnym ( 8 ). To Oni wypełnili wolę swoich wyborców. Teraz każdy, kto zechce wcisnąć nam inwestycję podobnego sortu, będzie zobowiązany przeprowadzić ją zgodnie z obowiązującym od 2008 roku prawem.

Dopilnujcie tego : )

Z mojej strony EOT
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #6 : 07 Październik, 2012, 00:07:06 »

Przebieg sesji na gminnym video.
http://www.luban.ug.gov.pl/videorada.php?subaction=showfull&id=1349505816&archive=&start_from=&ucat=11&

Ciekawsze wątki:
52 minuta - sensacyjne pytania radnego Władysława Madziarza
64 minuta - wyjaśnienie kłamliwych informacji, rozpowszechnianych również na L24 o legalności wyboru przewodniczącej RG, i głosowanie nad rozpatrzeniem wezwania przez radnego Kazimierza Cwynara do usunięcia rażącego naruszenia prawa
71 minuta - głosowanie "nad wiatrakami"
166 - rozpatrzenie skargi na bezczynność wójta Gminy Lubań (skarga stowarzyszenia Panaceum)
249 minuta - wystąpienie przewodniczącej Rady Gminy (sprostowanie newsów prasowych i wiele innych, ciekawych informacji)
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +21/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 87
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #7 : 07 Październik, 2012, 14:57:56 »

Zajmuję się planami miejscowymi  od 17 lat. Obserwuję z ciekawością przymiarki do zmiany planów gminy Lubań, z resztą od początku mówiłem, iż to jedyna droga prawna. Ktoś kto w tym siedzi, wie, że zmiany planów są formalnie najbardziej skomplikowanymi uchwałami rad gmin. I śmiem stwierdzić, że to najważniejsza uchwała gminna. Ileż to prace planistyczne nerwów zawsze przysparzają czy to urzędnikom czy firmom, które je sporządzają. Osobiście znam planistów, którzy przypłacili to zdrowiem. To co wydaje się proste od strony właścicieli gruntów – niestety takie nie jest od strony proceduralnej. Wiele spraw często nie da się nawet przewidzieć, gdyż plany nierzadko nie nadążają za zmianą rzeczywistości, zmianą innych ustaw, rozporządzeń, a ich zmiany mogą trwać lata. Drobne błędy proceduralne, zmiany interpretacji przepisów, mogą często powodować konieczność powtórzenia procedur.  Wysłuchałem fragmentu z sesji i powiem tak – droga do końca wiatraków pod domami może być jeszcze bardzo długa. Rada podjęła dopiero uchwałę o przystąpieniu do zmiany planów miejscowych w części tekstowej. Organem wykonawczym tej uchwały jest wójt. Wójt w ramach procedury musi wybrać firmę planistyczną do zmian, powołać zarządzeniem tzw. Komisję Urbanistyczną, która będzie opiniowała plan (bardzo ważny jest jej skład!). Ustawa w żaden sposób nie określa terminów zakończenia prac tj. przedstawienie radzie gminy poprawionych planów do ponownego uchwalenia. Z praktyki wiem, że czas zmiany wynosi dla spraw bardzo prostych od minimum pół roku (choć jeszcze się z tym nie spotkałem) a czasem pewne plany wałkowane są nawet 2-3 lata. W zasadzie nie wiążą wójta absolutnie żadne terminy – ważne ile firma planistyczna dostanie w umowie czasu na ich przeprowadzenie.  Nie wiadomo więc  czy w ogóle ta rada będzie zatwierdzać zmiany. Co do kwestii odszkodowań – radni dowiedzą się o ich ewentualnej wysokości pod koniec procedury zmiany planów – wówczas firma planistyczna wykona tzw. prognozę finansową, w niej właśnie dokona wstępnego wyliczenia kosztów zmiany planów. Załącznikiem będą też uwagi mieszkańców do projektu uchwały – wójt będzie musiał je przyjąć bądź odrzucić, wśród nich być może pojawią się także już zapowiedzi roszczeń. Jestem ciekaw czy przed podjęciem uchwały była analizowana zgodność przyszłych zmian ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy – uchwalane plany muszą być z nim zgodne. Jeśli takiej zgodności nie ma – wówczas należałoby też dokonać zmiany studium, aby dokumenty były ze sobą kompatybilne, a wojewoda nie uchylił w przyszłości uchwalonych zmian.
Do czasu uchwalenia nowego planu miejscowego obowiązują więc obecne przepisy, zgodnie z którymi nadal można budować elektrownie wiatrowe w gminie. Patrząc z boku – uchylenie przez wojewodę spornego zapisu byłoby najlepszym rozwiązaniem dla samej gminy, nie pociągnęłoby za sobą kosztów ewentualnych odszkodowań czy kosztów sporządzenia nowego planu (pewnie wyjdzie minimum kilkadziesiąt tysięcy?). Oczywiście inne spojrzenie mają właściciele gruntów. Tyle, że trudno mi uwierzyć, by wojewoda stwierdził, iż jego służby sprawdzając w 2005 roku zgodność z prawem planu gminy, zrobiły to błędnie (pewnie w jego imieniu będą to robiły nawet te same osoby).
Ale żeby zakończyć optymistycznie – wydaje się, że jeśli zmiana byłaby dostosowaniem planu miejscowego do obowiązujących przepisów, wówczas o odszkodowaniach nie byłoby mowy. Szkoda tylko, że rząd znowu chowa w tej sprawie głowę w piasek, zamiast dać konkretne wytyczne do ich lokalizowania, a tym samym gminom narzędzie planistyczne – bez odległości, nie będzie wiadomo jak sporządzać plany miejscowe, a w gminach będą toczyły się spory różniące czasem nawet dawnych przyjaciół:
http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/3887/rzad-zdecyduje-czy-wiatraki-trzeba-bedzie-budowac-min-3-km-od-zabudowan

Niestety ocena oddziaływania na środowisko wykonywana jest za pieniądze i na zlecenie inwestora, a gminy które je weryfikują nie mają często na tyle wykwalifikowanej kadry, by wytknąć zawarte w nich błędy (bądź co bądź są to przeważnie bardzo specjalistyczne opracowania).


Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +178/-67
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1953
Znajomi: 14
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #8 : 07 Październik, 2012, 17:59:35 »

Niezła wykładnia...abstrahując od wszelkich proceduralnych figur, co się nigdy nie skończy, trzeba wywrzeć prawidłową presję na wojewodzie.
Takie działania są podejmowane , co do szarpań rządowych to sami wpędzili się w sidła ,teraz cudem jest uzyskać akceptację środowiska..
ale ,że tu nie wieje .nie bierze się pod "procedury"a nakaz iluzoryczny o 'dobrach" płynących dla regionu jest  po prostu kitem w ciemnogród..
Nie wystarczą ekspertyzy środowisk żyjących już po kilkanaście lat
 wśród śmigieł? Jak długa musi być droga aby takie sprawy załatwiać sprawnie i kompetentnie?   45 db!? teraz już 55!

mark...
Zgłoś do moderatora   Zapisane

nie czyń jako ja czynię ino jak nauczam...mark...


*

Punkty: +214/-137
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 590
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy ZnajomychWWW
« Odpowiedź #9 : 14 Październik, 2012, 20:29:31 »

Warto również śledzić dyskusję tutaj:

http://www.luban24.pl/index.php?topic=7145.0

Można powiedzieć, wątki się uzupełniają dając szersze spojrzenie na wietrzny dylemat.
Dodatkowo, pozwoliłem sobie napisać małe co nieco o projekcie nowej ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, która zmniejsza wsparcie jakie będzie udzielane produkcji energii z wiatru na lądzie.

Pozdrawiam

tsetse
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Aequitas et Veritas
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Ropa pod hipermarketem. Bieżące wiadomości Iza 3 4233 Ostatnia wiadomość 12 Lipiec, 2008, 06:44:45
wysłane przez gracjano
Walka z wiatrakami, czyli fakty i mity o Zielonej Energii - spotkanie- Zgorzelec Bieżące wiadomości Paweł Sokołowski 11 12022 Ostatnia wiadomość 21 Październik, 2010, 23:20:36
wysłane przez curious
Goerlitzkie Zoo nowym domem dla samca wydry z Bern Przyroda i Turystyka www.tierpark-goerlitz.de 0 2040 Ostatnia wiadomość 30 Czerwiec, 2011, 14:29:25
wysłane przez www.tierpark-goerlitz.de
Zajmujesz się domem?Zarób na sprzedaży z katalogu BETTERWARE Komercyjnie - Biznes, firmy, etc enisia 0 2824 Ostatnia wiadomość 25 Lipiec, 2011, 13:45:07
wysłane przez enisia
Zajmujesz się domem/dzieckkiem? Zarób na sprzedaży z katalogu Komercyjnie - Biznes, firmy, etc enisia 0 2300 Ostatnia wiadomość 23 Sierpień, 2011, 14:11:46
wysłane przez enisia
Fontanna pod ratuszem Hydepark « 1 2 3 » DemonOfTheFall 36 24316 Ostatnia wiadomość 04 Kwiecień, 2012, 21:03:29
wysłane przez borisem
JUTRO KONIEC ŚWIATA !!! Hydepark « 1 2 » ŻORŻ 18 16573 Ostatnia wiadomość 29 Grudzień, 2012, 14:30:27
wysłane przez Tony
Koniec z marnotrawstwem i skrytoobijactwem! Hydepark « 1 2 » janus58144 18 13223 Ostatnia wiadomość 21 Listopad, 2013, 13:37:28
wysłane przez Jola
Młynówka pod kontrolą Miasto Lubań Urząd Miasta 3 5357 Ostatnia wiadomość 02 Grudzień, 2013, 20:02:29
wysłane przez Bero
Kościół moim domem – nie do wiary? Miasto Lubań Urząd Miasta 0 2957 Ostatnia wiadomość 18 Grudzień, 2014, 15:16:39
wysłane przez Urząd Miasta