Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Tret - wątpliwości językowe.  (Przeczytany 9353 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Przyjaciel forum
*

Punkty: +119/-11
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2578
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Krystyna Sławińska


« : 18 Grudzień, 2012, 22:47:34 pm »

1.Siedzę sobie na jarmarku w trecie.
2.Siedzę sobie na jarmarku w Trecie.
3.Siedzę sobie na jarmarku w TRECIE.
4.Siedzę sobie na jarmarku w TRET.

"tret- zabudowa centralnej części rynku; blok śródrynkowy", czytam w słowniku
i tak sobie myślę, że pierwsza wersja jest najlepsza, ale może się mylę. Co na to poloniści?
A wy jak sądzicie?
 
Zgłoś do moderatora   Zapisane

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Mahatma Gandhi)



Punkty: +61/-3
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 936
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Hubert Horbowski


« Odpowiedź #1 : 18 Grudzień, 2012, 23:08:16 pm »

Nie mam czasu na szukanie wyjaśnień w uczonych księgach, ale według mnie sprawa ma się tak:
Jeśli mówimy (piszemy) o jakimś nieokreślonym bloku śródrynkowym, to używamy (w piśmie) małych liter, bo chodzi o nazwę pospolitą.
Jeżeli mamy na myśli konkretną budowlę (np. nasz lubański "TRET") powinniśmy pisać jego nazwę z dużej litery: Tret, bo to jest nazwa własna tego, konkretnego obiektu.
A czy "TRET", czy "Tret", czy TRET, czy też Tret - może przy okazji. Dobrze byłoby wszakże ustalić ponad wszelką wątpliwość prawidłowy sposób zapisu i... tylko w tej prawidłowej formie go stosować.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +119/-11
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2578
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Krystyna Sławińska


« Odpowiedź #2 : 18 Grudzień, 2012, 23:20:42 pm »

a "w Trecie" czy "w Tret" ? bo coraz częściej spotykam taką nieodmienianą formę?
Zgłoś do moderatora   Zapisane

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Mahatma Gandhi)



Punkty: +61/-3
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 936
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Hubert Horbowski


« Odpowiedź #3 : 18 Grudzień, 2012, 23:33:05 pm »

W ratuszu, w kinie, w trecie. Nieodmienne jest np. muzeum, planetarium, kolumbarium (do kolumbarium mi się nie spieszy  , w muzeum czasami bywam).
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +38/-27
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 395
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #4 : 19 Grudzień, 2012, 10:55:06 am »

co do wielkiej litery to należy pisać z dużej, jeśli piszący uważa, że tret jest duży i z małej jeśli się uważa, że tret jest mały, takie kryterium mi się podoba
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #5 : 19 Grudzień, 2012, 14:56:14 pm »

Rzucę inne światło na "Tret". Wchodząc do tretu czytamy przy wejściu: Galeria Łużycka. Moje wątpliwości dotyczą określenia przebywającej wewnątrz osoby. Czy np. będąc już w środku nie staję się galerianinem? Hehe. Bo na pewno nie tretowcem. Wesołych!
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +38/-27
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 395
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #6 : 19 Grudzień, 2012, 15:11:13 pm »

o ile być galerianem będąc w Galerii Łużyckiej nie jest złe o tyle kobieta/dziewczyna wchodząc, zostaje galerianką a to już inne skojarzenia
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +61/-3
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 936
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Hubert Horbowski


« Odpowiedź #7 : 19 Grudzień, 2012, 18:54:40 pm »

@Piotrek
@ŻORŻ
Znam takich, którzy woleliby być galernikami, niż galerianami . Ich w Galerii Łużyckiej w Trecie nie uświadczysz Smutny.
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +21/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 87
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #8 : 19 Grudzień, 2012, 20:26:28 pm »

Odnośnie nazwy "tret" mam wrażenie, iż niestety wiele osób używa tego pojęcia z przyzwyczajenia, nie mając właściwie pojęcia co oznacza (bynajmniej tak wynika z krótkiej sondy, którą przeprowadziłem jakiś czas temu wśród znajomych). Jak dla mnie są to sukiennice - z resztą tak właśnie brzmi ich oficjalna, adresowa nazwa. Nie ma czegoś takiego jak nazwa własna "Tret" ani "Galeria łużycka". Pisałem o tym w artykule "Dom kupiecki - lubańskie sukiennice" , którego fragment pozwolę sobie przytoczyć:

"Wyjaśnienia wymaga jeszcze nazwa tret. Współcześnie nie zawsze może być zrozumiałe jego znaczenie, gdyż już dość dawno wyszło z polskiej mowy potocznej. Nie jest to oczywiście historyczne określenie lubańskiego zespołu zabudowy śródrynkowej, na którą po prostu mówiono „am Markt”  czyli „w Rynku”. Rynek, jeszcze w XVII wieku określano łacińskim mianem - „foro Lauban”, czasem w stosunku do niego używano też określenia Ring Gasse. Określenie „tret” upowszechnili urbaniści, zwłaszcza wykonawca koncepcji budowy lubańskiego tretu mgr Janusz Tarantowicz. Słowo tret pochodzi z języka niemieckiego -  Tritt  - krok, chód (dziś mamy stąd rzeczownik – trotuar – chodnik, deptak czy czasownik – tratować), choć przyjęło się w staropolskim jako właśnie tret i stąd przeniesiono je po 1945 roku także na grunt zachodniej Polski. Pierwotnie oznaczało część rynku, wybrukowany chodnik, plac, na którym przekupki handlowały różnego rodzaju drobiazgami, tandetą.
Czasem też określenie to (bądź zmodyfikowane na „treta”) znaczyło wprost w staropolskim właśnie rynek miejski. Dlatego też mówiono – nie „w trecie”, lecz „na trecie”. Pojęcie, które jak widać pierwotnie oznaczało wolną przestrzeń, a nie budynki, z czasem przeszło, zwłaszcza w terminologii urbanistycznej, także na zespół zabudowy śródrynkowej, w skład którego wchodziły  sukiennice, ratusz, kramy, smatruz czy kamienice. Niekiedy źródła w Europie, w  tym w Polsce, określały rynek bądź tą zabudowę, także określeniem łacińskim – teatrum (theatrum). Tak więc i dziś należy pamiętać, iż określenie to oznacza cały blok śródrynkowy, a nie tylko jego centralną część.
                                                         
Nowe sukiennice w materiałach oficjalnych Urzędu Miasta, jak i lubańskiej mowie potocznej, nazywa się  często – halą pasażu, „Galerią łużycką”  czy przeszkloną halą. Jak dla mnie są to sformułowania pozbawione wydźwięku historycznego i odległe od sensu rewitalizacji. Mam wrażenie, iż prawdopodobnie wynika to po prostu z nieznajomości podstawy tej odbudowy, traktując sukiennice jako zupełnie nowy byt, obiekt nie powiązany z historią miasta.
 
W okresie renesansu sukiennice na trwałe zniknęły z krajobrazu miasta i dopiero decyzje z przełomu lat 80-90-tych XX wieku doprowadziły, jak dla mnie, do realizacji niesamowitego zamierzenia. O ile odtworzenie kamienic na wzór XVIII-XIX -wiecznych nie było niczym nadzwyczajnym pod względem urbanistycznym, o tyle decyzja z końca lat 80-tych o rekonstrukcji na fundamentach średniowiecznych sukiennic całkiem nowego obiektu, zarówno w formie, jak i stylu, ale jednak nawiązującego do tradycji, była czymś zupełnie nowatorskim. Dodatkowo na naszych oczach trwa równocześnie rewitalizacja  gospodarcza i kulturalna - zarówno tretu, jak i Rynku. Zdaję sobie sprawę, iż lubańskie sukiennice są architektonicznie odmienne od pierwowzoru, jednakże po tak fenomenalnym odrodzeniu nadal zasługują na swoje miano. Dlatego też proszę – nie Galeria  a  Dom Kupiecki lub Sukiennice !"

pełny tekst w pdf-ie tutaj (artykuł ostatni na dole):

http://chomikuj.pl/Tomasz-Selenit/Luba*c5*84+-+moje+artyku*c5*82y
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Targi Kolekcjonerskie w Galerii Łużyckiej (Tret) Kalendarz wydarzeń Paweł Sokołowski 0 3577 Ostatnia wiadomość 09 Kwiecień, 2009, 09:01:24 am
wysłane przez Paweł Sokołowski
Nowe przedszkole językowe w Lubaniu Komercyjnie - Biznes, firmy, etc Paweł Sokołowski 11 21663 Ostatnia wiadomość 11 Październik, 2011, 18:45:25 pm
wysłane przez Marzena Parciana
Wystawa rysunku Joanny Szymańskiej - 17.10/31.10 TRET Bieżące wiadomości Paweł Sokołowski 0 3036 Ostatnia wiadomość 09 Październik, 2011, 19:46:11 pm
wysłane przez Paweł Sokołowski
Wieczór Papieski, 16 listopada 2011r. godz. 16:00 TRET Polecane - Strona główna Paweł Sokołowski 1 4671 Ostatnia wiadomość 16 Listopad, 2011, 20:13:27 pm
wysłane przez luna3
Dzień dla Kobiet 10 marca Lubański Tret Polecane - Strona główna « 1 2 3 4 » borisem 51 42333 Ostatnia wiadomość 30 Marzec, 2012, 14:29:37 pm
wysłane przez Ewa Gutek
Spotkanie z Marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, 11.05.2013 TRET Kalendarz wydarzeń red. 10 11191 Ostatnia wiadomość 11 Maj, 2013, 08:22:16 am
wysłane przez Firefoks