Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: KONWENT WÓJTÓW I BURMISTRZÓW  (Przeczytany 3951 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Moderator
*****

Punkty: +3/-4
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 182
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« : 10 Lipiec, 2012, 15:14:58 »

Wczoraj o godzinie 10:00 z inicjatywy Starosty Lubańskiego Walerego Czarneckiego odbył się konwent Wójtów i Burmistrzów terenu powiatu. Podyktowane to zostało sytuacją kryzysową na terenie powiatu – powódź w Olszynie i gminie Lubań oraz tragedia związana z ogromnym pożarem hal na ulicy Jeleniogórskiej w Lubaniu – największego pracodawcy w powiecie IMKA.

Zebrani wysłuchali informacji na temat aktualnej sytuacji w Gminie Olszyna. Temat ten zreferowała zastępca burmistrza gminy Halina Białoń. Zaznaczyła, że błyskawicznie zareagowały wszystkie służby, w szczególności jednostki  Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji. Starosta Walery Czarnecki poprosił włodarzy gmin powiatu aby każdy wydelegował osobę, która pomoże wykonać kosztorysy poniesionych strat w Olszynie, aby władze mogły jak najszybciej starać się o rządowe dotacje na rzecz usuwania skutków czwartkowego kataklizmu. Pani Białoń powiedziała, że dużym problemem z jakim borykają się władze to tony śmieci, które zalegają na ulicach lecz nie ma gdzie ich zutylizować. Sytuacja z godziny na godzinę wciąż się pogarsza.


DSC_0048 (Large).jpgPoprosiła również o interwencję jeżeli chodzi o zbiórki rzeczy, które niezbędne są do funkcjonowania na co dzień tj. środki do dezynfekcji pomieszczeń, żywność pakowaną, ubrania, sprzęty AGD, wodę do picia, meble itp. Starosta zakomunikował, że podjęte zostały apele do wojewody, parlamentarzystów oraz przedsiębiorców o pomoc tym którzy najbardziej ucierpieli w trakcie ubiegłotygodniowej powodzi. Zaznaczył, że rząd desygnował już stosowne środki na pomoc dla bezpośrednio poszkodowanych, którzy w trybie pilnym mogą wnioskować o bezzwrotną pomoc doraźną w wysokości do 6 tysięcy złotych. Informację na temat sposobu uzyskania pomocy można otrzymać  w lokalnych ośrodkach pomocy społecznej oraz dzwoniąc na infolinię Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Poza tym po wizytacji wojewody dolnośląskiej Ewy Mańkowskiej, poczyniono już pierwsze ruchy w kierunku ustabilizowania zaistniałej sytuacji. Wspólnie określono strategię działań pomocowych i oczekiwania samorządów od rządu.

Wstępnie określone przez samorządowców straty kształtują się na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych. Straty w infrastrukturze miasta Olszyny oraz powiatu są ogromne (ulica Wolności, ulica Legnicka – dwa tygodnie temu oddana do użytku) lecz etap szacowania strat nadal trwa.

Obecnie najważniejszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz realizacji wszystkich najbardziej niezbędnych potrzeb poszkodowanych. W kolejnych dniach rozpoczną się działania mające na celu odbudowę zniszczeń w infrastrukturze. Wojewoda Ewa Mańkowska uzyskała już zapewnienia pomocy w tym zakresie od Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Ministra Administracji i Cyfryzacji.


DSC_0051 (Large).jpgWalery Czarnecki stwierdził, że sytuacja zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku jest bardzo trudna i bez wsparcia rządowego, bez uruchomienia rezerw budżetowych naprawdę będzie trudno poradzić sobie z ogromem problemów. Ponadto niebagatelne koszty pochłonęła akcja gaśnicza zakładów IMKA. Koszty paliwa, wody oraz aprowizacji, które powiat przejął na siebie sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Na tą chwile istnieje próba doorganizowania się w wspólnocie powiatowej. Jak zaznaczył starosta – jest to bardzo ważne dlatego, że jak widać anomalia pogodowe nie oszczędzają powiatu. Powinniśmy nauczyć działać wspólnie. Starosta poprosił wójtów i burmistrzów o zwołanie nadzwyczajnych sesji rad celem udzielenia wsparcia gminie Olszyna.

DSC_0048 (Large).jpg

* DSC_0048 (Large).jpg (82.48 KB, 1024x680 - powiększony/pobrany 905 razy.)
DSC_0051 (Large).jpg

* DSC_0051 (Large).jpg (114.83 KB, 1024x680 - powiększony/pobrany 848 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Konwent burmistrzów i wójtów Bieżące wiadomości powiat 0 2659 Ostatnia wiadomość 06 Maj, 2011, 14:58:58
wysłane przez powiat
KONWENT BURMISTRZÓW I WÓJTÓW Powiat lubański powiat 0 4311 Ostatnia wiadomość 24 Maj, 2011, 10:14:33
wysłane przez powiat
Konwent wójtów i burmistrzów Bieżące wiadomości x 0 3234 Ostatnia wiadomość 21 Sierpień, 2011, 22:11:12
wysłane przez x
KONWENT STAROSTÓW W POWIECIE Polecane - Strona główna powiat 0 2968 Ostatnia wiadomość 13 Luty, 2012, 09:24:52
wysłane przez powiat