Może odbiegam od tematu,- meblówka w Olszynie produkowała meble nie tylko na zachód, ale i podobno na północ do IKEA(80 lata)
historia firmy jest naprawdę imponująca
Już w połowie XIX wieku funkcjonowały w Olszynie( niem.: Langenöls ) dwie niezależne fabryki mebli: Ruscheweyh i Heinke. Rozwój meblarstwa w miejscowości związany był w dużej mierze z dostępnością surowca z pobliskich lasów (1/5 powierzchni Olszyny składała się z obszarów leśnych).
Firma Ruscheweyh zasłynęła w Europie i na świecie patentem na stoły rozkładane ( tzw. cztero- i sześciowyciągowe). Pod koniec XIXw. produkty te zdobyły wiele nagród na wystawach m.in. w Wiedniu, Chicago i Londynie.
Obie fabryki oferowały - oprócz słynnych stołów - szafy, kredensy, witryny i krzesła.
W latach 30-tych XX w. fabryka Heinke rozszerzyła asortyment o zestawy mebli mieszkaniowych - pokoje gościnne, jadalnie i sypialnie. II Wojna Światowa przerwała dotychczasową produkcję w Olszynie. Obie fabryki wytwarzały w tym czasie skrzynie do amunicji, wojskowe szafy i łóżka.
W 1945 r., wznowiona została produkcja w dwóch niezależnych fabrykach, które w wyniku połączenia w 1952 r. utworzyły "Olszyńskie Fabryki Mebli". Zgodnie z tradycją wznowiono produkcję zestawów mebli do jadalni, sypialni i pokojowych. Ten asortyment oferowany jest do dziś.
W sierpniu 1995 r. w wyniku komercjalizacji firma została przekształcona w Spółkę Prawa Handlowego. Olszyńskie Fabryki Mebli Sp. z o.o. to obecnie jednoosobowa Spółka Skarbu Państwa.
źródło
http://www.meble-olszyna.pl/historia.html