Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Transparentny wójt  (Przeczytany 4180 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.Punkty: +2/-56
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 123
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« : 19 Kwiecień, 2012, 15:04:38 »

Odpowiedzi na trudne pytania zadawane na internetowym forum, publiczne dyskusje nad działaniami samorządu, relacje on line z obrad rady gminy – mieszkańcy gminy Lubań jama sporo możliwości, by poznawać kulisy budzących wątpliwości spraw. Zbigniew Hercuń, wójt Lubania, przedwyborczą obietnicę o pełnej jawności pracy samorządu potraktował poważnie. Jego gmina może być pod tym względem wzorem dla innych organów władzy publicznej, instytucji i urzędów.

Postawił na jawność
Szermowanie obietnicami transparentności w działaniach to dość powszechny element kampanii wyborczych. Zwłaszcza gdy najpoważniejszy rywal znany jest raczej z unikania szczerych kontaktów z wyborcami. Tak było w gminie Lubań przed wyborami samorządowymi z 2010r. Ówczesny wójt znany był raczej z wstrzemięźliwości w tej sferze niż bliskiego kontaktu z mieszkańcami.
Tyle że równie często po osiągnięciu wyborczego celu wygrani o obietnicach zapominają. Wprawdzie formalnie uprawnienia obywateli do kontrolowania działań władz pochodzących z wyboru są naprawdę spore, ale zawsze znajdzie się jakiś kruczek pozwalający wykpić się rządzącym. A przykład idzie z samej góry, choćby od Prezydenta RP, który do dziś nie pokazał opinii ekspertów o przekazaniu części składek OFE do ZUS.
Samorządowe władze gminy Lubań wybrały inny model działania i zapewnienie, że mieszkańcy będą mieli pełny wgląd w prace samorządu, a trudne pytania zawsze znajdą odpowiedź, jak dotąd realizowane. W różny sposób. Raz w tygodniu wydłużono czas pracy urzędu aż do godziny 17 (w innych gminach jest to najwyżej godz. 16). wójt przyjmuje interesantów codziennie (inni szefowie gmin ograniczają te kontakty do jednego dnia w tygodniu). Obrady sesji są transmitowane on line, a zapis już następnego dnia jest do ściągnięcia w internecie. Po 100 dniach urzędowania wójt zaprezentował na publicznym forum sprawozdanie z podjętych w tym czasie działań i zaprosił do ich publicznej oceny.

Anonimy mu nie straszne
Te małe kroki na pewno ułatwiają mieszkańcom kontakt w władzami samorządowymi. W tym roku jednak wójt zrobił krok wielki. Zobowiązał się odpowiadać publicznie na każde pytanie, jeśli tylko jest ono z zakresu kompetencji władz gminy. Pytania wójtowi zadaje się na wydzielonym forum niezależnego portalu luban24.pl i choć forum jest moderowane przez urząd gminy, dotąd nie było ingerencji w pytania i komentarze (bo na pewno informacja o tym byłaby wykrzyczana na innych forach).
Można powiedzieć, że to nic niezwykłego. Ta forma komunikowania się z mieszkańcami, choć ciągle niezbyt powszechna, powoli zdobywa popularność. Tyle że inaczej niż gdzie indziej, w przypadku gminy Lubań kontakt odbywa się poza stroną internetową urzędu, a to znacząco wpływa na poczucie anonimowości pytających (są wprawdzie zarejestrowani na portalu, ale anonimowości dla urzędu).
Na czym polega różnica, pokazuje porównanie z Zawidowem, gdzie pytania burmistrzowi można zadawać od 2010 r. Tyle że poprzedza je obowiązek podania ułatwiających identyfikacje danych. Efekt: przez 2 lata zadano tam 10 pytań, ostatnie w kwietniu ubiegłego roku. Z możliwości zadania pytania Z. Hercuniowi już w pierwszym terminie (można je stawiać od 1 do 3 każdego miesiąca) skorzystało 6 internautów; w marcu pytań było już w sumie kilkadziesiąt. W tym trudne; choćby o podejrzenie nieprawidłowości przy wyborze nowej przewodniczącej rady, kulisy powołania zastępczyni wójta i – bodaj najliczniejsze- dotyczące wątpliwości związanych z zamierzeniami budowy farm wiatrowych na terenie gminy (w tej ostatniej sprawie także o to, kto finansował wyjazd radnych do Darłowa).
Jak dotąd żadnego z pytań wójt nie pozostawił bez odpowiedzi, publikując m.in. szczegółowe wyjaśnienia i dane dotyczące zatrudnienia swojej zastępczyni czy pełną korespondencję z urzędem wojewódzkim w sprawie wyboru przewodniczącej, a także informując, że koszty sesji w Darłowie opłaciła spółka Windfarm (a więc potencjalny inwestor). Co więcej, odpowiedzi nie wzbudziły jakichś żywiołowych reakcji internautów, więc można sądzić,że były kompetentne i wyczerpujące.

Bez względu na pytania
Tyle że to jednak ciągle chyba droga wyjaśniania wątpliwości dla nielicznych. Z pytanych o inicjatywę wójta mieszkańcy Uniegoszczy, Radogoszczy i Nawojowa tylko jednak osoba coś słyszała o internetowych pytaniach do wójta. Co nie zmienia faktu, Ze Zbigniewa Hercunia oceniano bardzo pozytywnie, choć jednocześnie nikt nie potrafił wskazać konkretnych przedsięwzięć, które zawdzięczają nowej władzy samorządowej.
Sam wójt deklaruje, że jawność działań pozostanie dla niego priorytetem, bez względu na to, jakie pytania padną na forum.
- Zaryzykowałem, decydując się na kontakt z mieszkańcami poza urzędową stroną internetową. Mogły spotkać mnie inwektywy, nieracjonalne pretensje. Ale okazało się, że mam do czynienia z racjonalnymi ludźmi zadającymi konkretne ważne pytania. Ja też staram się odpowiadać konkretnie i wyczerpująco, bo tylko z takim założeniem ma to sens. I mogę zapewnić, źe będzie tak nadal, jeśli tylko wypowiedzi na forum nie przerodzą się w pyskówkę- zapewnia Zbigniew Hercuń i przyznaję, ze jednak zastanawiał się nad wprowadzeniem zasady, by pytający przedstawiali się nie tylko poprzez nick. - Ja występuję z imienia i nazwiska, może moi rozmówcy też powinni? Choć może z drugiej strony anonimowość pytających jest w tym wypadku zaletą... W każdym razie stopień „trudności” zadawanych pytań na pewno nie spowoduje zlikwidowania forum.
Tę determinację zweryfikuje czas. Wójta Hercunia można jednak trzymać za słowo i wierzyć, że nie zniechęci się do odpowiadania na pytania, gdy przyjdzie wyjaśniać problemy trudniejsze do wytłumaczenia lub usprawiedliwiać się z popełnionych (oby takich nie było) błędów. Na razie jednak, to, co robi w sferze przejrzystości swojego urzędu, zasługuje na uznanie.

Źródło: "Nowiny Jeleniogórskie" nr 13, 27 marca 2012
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Wójt bez absolutorium Bieżące wiadomości x 5 6707 Ostatnia wiadomość 07 Lipiec, 2011, 11:34:25
wysłane przez Doktorek
"Dwie minuty" - wójt Zbigniew Hercuń Polecane - Strona główna red. 12 11719 Ostatnia wiadomość 16 Grudzień, 2011, 12:38:55
wysłane przez Firefoks
Wójt Wszechmogący Polecam - Niepolecam Gajus 1 3222 Ostatnia wiadomość 10 Październik, 2014, 21:26:03
wysłane przez janus58144