Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Plotki, famy i zwolnienia bez podania przyczyny  (Przeczytany 10944 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Redakcja
*


Punkty: +7/-0
Offline Offline

Wpisy: 123
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« : 04 Luty, 2012, 12:20:45 »

Jakiś czas temu w naszym mieście pojawiły się plotki, jakoby Urząd Miasta Lubań wraz z burmistrzem Arkadiuszem Słowiński na czele przyczynił się do masowych zwolnień w Kopalni Bazaltu Eurovia w Lubaniu poprzez naliczenie opłaty za wycinkę drzew przez ten zakład. Rzecz jasna tego typu pogłoski rozchodzą się błyskawicznie. Winny zwolnień pracowników musi się znaleźć. Obecnie wiele się mówi o tzw. pierwszym planie, wykreowanym przez zarząd kopalni, zaś milczy o drugim, tzw. od kuchni. Fakty są takie, iż władze Lubania poczyniły w stosunku do Eurovii znaczne ustępstwa, zmniejszając należność za degradacje środowiska o 1/3. Chodzi o drzewa, w większości dęby, porastające teren w linii prostej do kierunku starego basenu na Kamiennej Górze, które mają zostać wycięte pod eksplorację kolejnego złoża.Opłata za drzewa.
Można zadać pytanie, dlaczego w ogóle naliczona została opłata? -„Tego wymaga Ustawa o Ochronie Przyrody, według której w przypadku gospodarczej wycinki drzew, gmina ma obowiązek pobrania opłaty za wycinkę drzew. Tą opłatę nalicza się według podanych w Ustawie standardów, czyli w zależności od obwodu i gatunku drzewa, generalnie im drzewa wolniej rosnące i grubsze, tym opłata jest większa.”- tłumaczył naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Tomasz Bernacki, dodając również, że:

„Zasada, że ten kto gospodarczo ingeruje w środowisko przyrodnicze musi ponieść opłaty, jest zasadą generalną w całej Unii Europejskiej”.

Mimo zastosowania ustępstw wobec "lubańskiej" Eurovii, jej zarząd ostatecznie odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, sprawa nadal jest w toku, nadal również nie ma rozstrzygnięcia w sprawie naliczonego przez Miasto podatku - mimo tego, że SPÓŁKA NIE DOZNAŁA JESZCZE ŻADNYCH OBCIĄŻEŃ FINANSOWYCH z tego tytułu, ZWOLNIENIA w Kopalni Eurovia już się zaczęły – czy znany jest tego powód? W związku z tym nasuwa się pytanie - czy w przypadku, gdy SKO uzna, iż podatek o który toczy się spór zostanie anulowany - zarząd Eurovii przywróci osoby, które zostały pozbawione przez nich pracy?

Spotkania z załogą.
-”Chcę powiedzieć, że miałem już okazję spotkać się z częścią załogi Eurovii na Księginkach i wyjaśniłem im przy tym jak wygląda procedura ustalania tego podatku, wyraziłem również chęć spotkania się z całością załogi, tak aby wszystkim zainteresowanym wytłumaczyć, skąd biorą się te naliczenia, dlaczego o takiej a nie innej wysokości oraz jakie Urząd Miasta w Lubaniu zaproponował ustępstwa wobec Spółki” - mówił burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński. - Dla mnie fakt, że już dziś stara się poprzez pracowników oddziaływać na urząd jest jakąś formą niezrozumiałego szantażu”

Każdy lokalny samorząd wychodzi z założenia, że przedsiębiorstwo, które prowadzi jakąkolwiek działalność gospodarczą, wkalkulowuje koszty prowadzenia tej działalności, również tego typu elementy jak wycinka drzew, o czym wie w chwili występowania o wydanie zezwolenia do organu Gminy, gdyż ustawa ta jest wśród firm ogólnie znana.

„Sytuacja finansowa Spółki Eurovia pozwala na opłacenie jej wszystkich odszkodowań, nie tylko tych naliczonych ze strony urzędu Miasta. Kopalnia musi ponieść koszty związane z przeniesieniem kabla energetycznego, jesteśmy jednak zdziwieni, że Gmina Miejska podatek umorzyć ma, zaś inne podmioty, które nakładają obowiązek płacenia podatku - jak choćby Zakład Energetyczny – nie pozostawiają złudzeń co do wysokości naliczanych kwot i mimo tego - dyskusji w tej sprawie się nie podejmuje” - mówił skarbnik Miasta Marian Zwierzański.

<a href="http://www.youtube.com/v/eQtHtE5jGXg?version=3&amp;amp;hl=pl_PL" target="_blank">http://www.youtube.com/v/eQtHtE5jGXg?version=3&amp;amp;hl=pl_PL</a>


mich/red


Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +139/-42
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 432
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #1 : 06 Luty, 2012, 09:36:13 »

Jasna i rzetelna analiza. Tak trzymać Panie Burmistrzu.
Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +3/-2
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 57
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #2 : 06 Luty, 2012, 11:24:48 »

Czy kopalnia należy do grupy:
EUROVIA odgrywa ogromną rolę w zakresie planowania urbanistycznego, bezpieczeństwa infrastruktury transportu oraz ochrony środowiska naturalnego.

http://www.eurovia.pl/page,art,id,81,Srodowisko.html
 Może ktoś zorientowany opisze działalność  kopalni w ostatnich latach ( przy okazji także ew. przyczyny możliwych zwolnień).
« Ostatnia zmiana: 06 Luty, 2012, 11:26:50 wysłane przez mieszkaniec » Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +462/-184
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 439
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #3 : 06 Luty, 2012, 21:58:23 »

Rozprawa przed SKO odbyła się w czwartek 2 lutego. Decyzja SKO spodziewana jest za dwa tygodnie. Będzie dla nas wiążąca. Zwolnienia jednak już się dokonują. Nie czekano zatem na werdykt w sprawie. Bo też, moim zdaniem, znaleziono sobie w nas dogodnego "chłopca do bicia".
Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +2/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 14
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #4 : 06 Luty, 2012, 23:14:12 »

Droga Redakcjo! osobiście zaproponowałbym minimalną dozę zmian w tytule-    
Plotki, famy i zwolnienia bez podania przyczyn- Z CYKLU " JAK ZASZKODZIĆ NOWEMU BURMISTRZOWI? "Który to już odcinek, Drodzy Forumowicze, Szanowni Prezesi, Najjaśniejsi Radni i Radni??? Jak tak dalej będzie to Lubań zasłynie z Magistratu, który średnio raz w tygodniu dostaje po pysku za udzielaną pomoc, otwartość, naprawianie szkód po rozgonionej przez lud """ magnaterii """ ( czytaj - warchołach jakiś :
WJC - scena w barze
) i tak dalej...tylko co my dzięki takim zabiegom PR zyskamy...chyba tylko to, co zyskał nasz wielmożny Don - strach się nie bać! Odpukać w niemalowane i wypluć tą przepowiednie- tfftuskff!
Wszystkie drogi prowadzą...na Kamienną Górę! Czyżby pobliska kopalnia miała chrapkę na nasz biedny basen? A może to rodzaj kolejnej kolaboracji? Jeśli drzewka zostaną wycięte a wiewiórki już potracą swe domy, módlmy się aby jednak najjaśniejsi radni i radni ponownie przesunęli termin remontu basenu...bo co to będzie, jeśli podczas pewnego, pięknego lipcowego dnia, kiedy już będziemy napawać się i chełpić nowo odnowionym obiektem nurkując i skakać do wody, nagle do brodzika wleci nam przedmiot przypominający laske dynamitu, czy odłamek słynnego przecież w Lubaniu bazaltu? (o efekcie naturalnego jacuzzi nawet nie wspominam) Lecz nie możemy martwić się na zapas. Na dobrą sprawę " wielbiciele " burmistrza napiszą ( jeśli poprosimy ), że to tzw. efekty specjalne, " taki chwyt reklamowy ", tylko co się stanie, kiedy wspomniany " efekt " stanie się zagrożeniem ? Zgonimy wszystko na brzozę???
Zatem okrzyknięty przez niektórych obiektem UNESCO i dwudziestym cudem świata basen -( a konkretniej jego odnowę ) lepiej odłożyć na lata 2020-2024 lub na czas, kiedy przewidywane jest wyczerpanie się zasobów wydobywanego przez pobliską kopalnie surowca...kto wie, może ktoś zainwestuje w skalne wyrobisko po wykopach?...
« Ostatnia zmiana: 06 Luty, 2012, 23:21:53 wysłane przez Leon Zakrzewski » Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +4/-3
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 48
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #5 : 07 Luty, 2012, 11:46:05 »

Dla mnie w ogóle to jest nie do zrozumienia. Eurovia jest tak potężnym konsorcjum, na tyle zamożnym , że można łatwo wydedukować , że bzdurą jest to, że powodem zwolnień były opłaty za ścięcie drzew czy naliczony podatek. Dziwi mnie trochę, to że w ogóle miasto szło na ustępstwa. Niestety u nas w kraju jakoś w modzie jest to , że podmioty prywatne prowadzące działalność lubią szantażem osiągać swoje cele u urzędach gmin czy miast.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #6 : 11 Kwiecień, 2012, 21:55:14 »

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Jeleniej Górze podjęło decyzję w sprawie nałożenia przez lubański samorząd opłaty za wycinkę drzew „szlachetnych” przez firmę EUROVIA Bazalty S.A. pod planowane poszerzenie kopalni odkrywkowej na Księginkach. SKO w podjętej decyzji STANĘŁO PO STRONIE SAMORZĄDU uznając, że spółka winna zapłacić 1,2 mln zł. Co ważne decyzja SKO jest ostateczna i wykonalna.
Podsumowując, przypominamy co w swojej decyzji- zezwoleniu zapisał burmistrz:
1. wydał zgodę na wycinkę 49 szt. topól nierodzimych w zamian za nasadzenia 49 szt. liściastych w wysokości minimum 2 m;
2. wydał zgodę na wycinkę 44 drzew, głównie brzóz i topól osik oraz 1590 m2 krzewów, w zamian naliczając opłatę w wysokości 655 tys. zł, którą zawieszono na 3 lata w zamian za nasadzenia takiej samej ilości drzew i krzewów;
3. wydał zgodę na wycinkę 45 szt. drzew „szlachetnych” (dąb szypułkowy i czerwony), w zamian za uiszczenie opłaty w wysokości 1,2 mln zł.
Nadmieniamy, że powyższe zezwolenie wydane było w oparciu o przepisy prawa, czyli ustawę o ochronie przyrody. We wspomnianej regulacji mówi się wprost, że w stosunku do przedsiębiorcy, który wchodzi z inwestycją na teren, na którym rosną drzewa i robi to pod działalność gospodarczą istnieje obowiązek naliczenia mu opłaty, będącej rodzajem odszkodowania za wycięte drzewa. Ustawa ściśle reguluje tą odpłatność - im drzewo wolniej rosnące, tym należność ta jest wyższa.

http://lko.com.pl/news.php?extend.324
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +17/-26
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 567
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


jesien


WWW
« Odpowiedź #7 : 12 Kwiecień, 2012, 00:06:46 »

a jak ustawa reguluje przyznane przez Burmistrza ulgi ?
trzeba przyznac ze na zawieszenie splaty 655mln nie porwalby sie niejeden bank...
w dodatku na 3 lata, bez odsetek...

Zgłoś do moderatora   Zapisane

--Punkty: +347/-227
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 473
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #8 : 12 Kwiecień, 2012, 00:23:14 »

Cytuj
2. wydał zgodę na wycinkę 44 drzew, głównie brzóz i topól osik oraz 1590 m2 krzewów, w zamian naliczając opłatę w wysokości 655 tys. zł, którą zawieszono na 3 lata w zamian za nasadzenia takiej samej ilości drzew i krzewów;

Tu curious masz odpowiedź. Jest to zawieszenie warunkowe. Jeżeli nie wykonają bulą. To tak jak wyrok w zawieszeniu. Tam też nie liczą dodatkowych dni "odsetek".
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +17/-26
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 567
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


jesien


WWW
« Odpowiedź #9 : 12 Kwiecień, 2012, 15:40:05 »

to nie jest odpowiedz - nie jest to podstawa prawna , a jedynie decyzja.
jesli tak mozna bylo zrobic, to dlaczego nie 'zawiesic' calosci platnosci,
dlaczego na 3, a nie na 30 lat, itd.
dlaczego nasadzenie takiej samej ilosci (ale juz nie rodzaju) , a nie np 2x mniejszej ilosci albo 2x wiekszej? nasadzenie gdzie? na terenie lubania czy pod gdynia?
na posesjach ludzi ktorzy maja 'plecy' czy w dokladnie tych samych miejscach gdzie drzewa zostaly wyciete?

jak dla mnie to troche tak jakby za wysadzenie w powietrze setek zabytkowych kamienic w centrum miasta zadowolic sie tym ze sprawca czynu postawi poszkodowanym baraki w dzielnicy slamsow.
 
w dodatku w zawieszeniu. na tak dlugi okres ze w tym czasie spoleczka moze sie podzielic, wyparowac, wpasc w dlugi i rozlozyc rece...

Zgłoś do moderatora   Zapisane

--
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
"Dwie minuty" - Magistrat dementuje plotki o likwidacji szkół [25.11.2011] Polecane - Strona główna red. 8 8694 Ostatnia wiadomość 04 Grudzień, 2011, 13:31:07
wysłane przez cezar
Famy ploty miejskie, Gesslerowa w mieście... Hydepark Tony 4 4708 Ostatnia wiadomość 02 Marzec, 2012, 13:00:56
wysłane przez notoco
Masowe zwolnienia w regionie? Hydepark cezar 7 7288 Ostatnia wiadomość 05 Kwiecień, 2013, 10:20:21
wysłane przez Jola
Aleksandra Natalli–Świat. Zapiski bez obrazu Polecane - Strona główna « 1 2 » x 25 27962 Ostatnia wiadomość 20 Kwiecień, 2013, 00:52:03
wysłane przez Związek Zaw. Solidarność
II tura bez niespodzianek Polecane - Strona główna « 1 2 ... 5 6 » x 83 38866 Ostatnia wiadomość 03 Grudzień, 2014, 21:44:06
wysłane przez Jola