Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Pytania do Wójta Gminy Lubań – kwiecień 2012  (Przeczytany 16385 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.



Punkty: +2/-56
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 123
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« : 31 Marzec, 2012, 21:53:09 pm »

REGULAMIN
I .Informacje ogólne
Wprowadza się  komunikację z Wójtem Gminy Lubań za pomocą portalu internetowego luban24 w celu  udzielenia informacji, dyskusji i wymiany poglądów w zakresie zadań będących w kompetencji gminy.
II Regulamin
1.   Pytania do Wójta Gminy Lubań będzie można zadawać od 1 do 3 dnia każdego miesiąca.
2.   Pytania zadane po tym terminie nie będą rozpatrywane.
3.   Odpowiedzi na zadane pytania będą udzielane niezwłocznie, nie później jak w ciągu kolejnych 14 dni.
4.   Nie będą udzielane odpowiedzi na pytania wychodzące poza zakres zadań będących w kompetencji gminy.
5.   Będą jedynie udzielane informacje jawne - nie chronione prawem.
6.   Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. W związku z tym zapytania zawierające słowa powszechnie uważane za wulgarne i obraźliwe pozostaną bez odpowiedzi.
7.   Nie należy wywoływać konfliktów. W każdej sytuacji należy zachować spokój oraz załagadzać wszelkie spory. Wszelkie spory należy rozwiązywać prywatnie a nie przy dyskusji ogólnej.
8.   Formułując zapytania i wypowiedzi należy pamiętać, że nie pozostaje się anonimowym.
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +21/-2
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 92
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #1 : 31 Marzec, 2012, 22:08:33 pm »

  Znowu forumowicze zostali sprowadzeni do pionu,
  w stylu "ja tu rządzę".

  Myślę, że nie warto zawracać sobie głowy pytaniami do Wójta.
  Odpowiedzi i tak są byle jakie.
  Podobnie jak na pytania radnych w czasie sesji.
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +2/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 24
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #2 : 01 Kwiecień, 2012, 01:24:50 am »

Niestety Panie wójcie odpowiada Pan bardzo niekonkretnie i nieprecyzyjnie a niektóre pytania Pan pomija, czyżby były za trudne. Dlatego też ponawiam pytania w regulaminowym czasie !!!
1.Panie wójcie, czy animator Orlika z Radogoszczy nie jest przypadkiem panem Krzysztofem Klimczyk, tym wielkim, prawym  radnym z Pisarzowic ?
2.Czy pan go zatrudnił, a jeśli nie, to kto i na jakich zasadach?
3. Czy gmina partycypuje w kosztach utrzymania etatu tego animatora, zgodnie z założeniami winna conajmniej 50 % zapewnić jego wynagrodzenia - kto to zapewnił ?
4.Czy Ustawa o Samorządzie daje możliwość zarabiania pieniędzy dla radnego z gminy, gdzie sprawuje on mandat, czy tak wedle pana ma wyglądać transparentność tego urzędu ?
5. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?
6.Co na to powie Pan wojewoda, czy tez Pan prokurator? hm .. Pewnie jest to  ta Pana transparentność w innym wydaniu, czy nieprawdaż ? duch sumienia, duch czasu, duch rozliczenia c.d.n
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +2/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 24
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #3 : 01 Kwiecień, 2012, 01:26:52 am »

Na ostatniej sesji Pani przewodnicząca oświadczyła, że pan były przewodniczący Cwynar przetrzymywał  różne wnioski dot  zmian w palnie zagospodarowania przestrzennego i inne pisma - proszę sprecyzować, jakie pisma Pan Cwynar przetrzymywał i czego one dotyczyły i co pan zamierza z tym zrobić ? czy zostały przez p. Cwynara zachowane terminy, udzielanie petentom odpowiedzi i.t.p Czy  złoży pan wniosek o jego ukaranie na ręce Pani Przewodniczącej, czy tez do innych organów ? Jak można przez rok czasu przetrzymywać ważne dokumenty ? Czy pan wiedział o tych pismach, dlaczego pan nie interweniował, gdzie była Pani kierownik wydziału Organizacyjno-prawnego, która winna panu pomagać a nie ośmieszać ? Chyba rada wiedziała co robi, zmieniając go...
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +2/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 24
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #4 : 01 Kwiecień, 2012, 01:49:01 am »

Jest to niesamowite, jak postępujecie taktycznie. Na starym wątku były trudne pytania do Wójta, wszystko poszło w kierunku nie po Waszej pomyśli i co - zmiana  płyty i mamy już wszystko klarowne, czyste! Czy oby o to chodzi ?
Panie wójcie, mając na uwadze wiedzę, iż radnemu nie wolno zarabiać i otrzymywać wynagrodzenia z gminy, w której piastuje mandat (Ustawa o samorządzie ewidentnie o tym mówi) - dlaczego Pan łamie prawo, deklaruje Pan w ministerstwie gwarancje pokrycia 50 % etatu a następnie wypłaca "za prace" jako animatorowi  Orlika w Radogoszczy Krzysztofowi Klimczyk(przewodniczącemu Komisji Budżetowej Rady Gminy Lubań  - radnemu Gminy Lubań)  pieniądze podatników. Czy tak wygląda Pana transparentność !!! Informuję, iż jest Pan także osobą publiczną, Organem wykonawczym i na Panu ciąży prawny obowiązek zawiadomienia o popełnionym przestępstwie  a w tym wypadku raczej takowe zaistniało. Co Pan na to  - zdaję sobie sprawę, iż Krzysztof Klimczyk jest Pana podporą w radzie, niczym kompat z bitwy o władze roku 2010. Pozdrawiam wszystkich - sprawiedliwy duch czasu , duch prawdy!
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +2/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 24
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #5 : 01 Kwiecień, 2012, 01:53:24 am »

Prosze o konkretną  odpowiedź - na jakim etapie w drodze do wybudowania wiatraków w naszej Gminie jest firma firma Mikulowa Windfarm Sp. z o.o. ?
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +1/-124
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 31
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #6 : 02 Kwiecień, 2012, 20:42:25 pm »

1) Czy wszyscy radni, którzy pojechali na sesję wyjazdową nad morze w niej uczestniczyli? Czy wszyscy radni otrzymali diety? Co z tymi, którzy być może nie uczestniczyli w tej sesji-czy również otrzymali diety?
2) Jakie uposażenie otrzymuje Przewodnicząca rady z tytułu pełnionej funkcji ( diety, stałe wynagrodzenie-diety, telefon, itp. )?
3) Na sesji 2 marca odczytano pismo Wojewody Dolnośląskiego w sprawie wyboru przewodniczącej. Nadzór stwierdził, że nie doszło do istotnego naruszenia prawa, ale wskazuje na uchybienia. Czy w związku z tym zostało skierowane odwołanie od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, celem ostatecznego wyjaśnienia a nie domniemania?
4) Na sesji radny Cwynar zarzucał Przewodniczącej, że jednoosobowo, bez upoważnienia rady, odpisuje i podpisuje pisma w jej imieniu. Czy jest to zgodne z prawem?
5) W związku z rosnącym zainteresowaniem - oglądalnością sesji, czy w podobny sposób można nagrywać i przekazywać mieszkańcom posiedzenia komisji?
6) Czy wszyscy radni złożyli wnioski do budżetu na rok 2012 zgodnie z procedurą uchwalania budżetu?
7) Dlaczego ponowiono konkurs ofert na upowszechnianie gry w piłkę nożną w Kościelniku?
Spoko Czy grupa radnych przy "władzy", którzy nie chcieli dodać na ostatniej sesji pieniędzy na wybudowanie świetlicy - altany w Nawojowie Śląskim przy dużym dofinansowaniu- nie ograniczają rozwoju gminy? Proszę o poinformowanie mieszkańców, co planowano tam wykonać, ile to by kosztowało i ile gmina otrzymałaby dofinansowania?
9) Dlaczego na drogach gminnych- asfaltowych wykonanych w dużej mierze ze środków przeznaczonych na dojazd do pól stawia się znaki ograniczające tonaż do 2,5-3,5 tony. Czasy obróbki pól końmi dawno minął. Rolnicy mają sprzęt coraz większy. Dodatkowo, w tym roku, dzięki radnym płacą znacznie wyższe podatki, a w zamian za to tak im się utrudnia dojazd do pól. Gmina jest typowo rolnicza, a nie osiedlem domków jednorodzinnych.
10) Proszę o interwencję w sprawie sprawdzenia posadowienia płotów w stosunku do pasa drogi. Są miejsca gdzie trudno jest przejechać większym samochodem lub służbom porządkowym?
11) Czy będzie dofinansowanie do wykonania dokumentacji na świetlicę wiejską z Ministerstwa Kultury?
12) Czy urząd gminy płaci za obsługę na portalu luban24? Proszę podać zasady współpracy?
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +1/-124
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 31
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #7 : 03 Kwiecień, 2012, 22:08:04 pm »

1) Czy Pan wójt może sprawdzić dlaczego mieszkańcy Pisarzowic nie otrzymali odpowiedzi od Przewodniczącej rady, pomimo że dawno upłynął termin udzielenia odpowiedzi, na pismo w sprawie budowy kaplicy cmentarnej?
2) Co komisja rewizyjna ustaliła podczas swojego posiedzenia w dniu 12 marca w kwestii prowadzonych rozmów z rodzicami dzieci ze szkoły w Radgoszczy w celu przeniesienia ich do szkoły w Pisarzowicach?
3) Proszę podać koszty z podziałem na diety i  pozostałe utrzymania rady gminy w 2009, 2010 i 2011 roku?
4) Czy zatrudnienie K.Klimczyka różni się od zatrudnienia jeszcze dwojga innych obecnych radnych pracujących w szkołach gminnych? Czy do ich zatrudnienia odnoszą się inne przepisy prawa? Dlaczego komisja rewizyjna analizuje tylko zatrudnienie K. Klimczyka, skoro dotyczy to jeszcze innych radnych ( poświęciła temu już drugie posiedzenie- przynajmniej o tym świadczą zawiadomienia o terminie komisji ). Może zechciałaby się do tego ustosunkować przewodnicząca komisji rewizyjnej.
Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi. Kolejne pytania zadam w następnym miesiącu.
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +2/-56
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 123
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #8 : 11 Kwiecień, 2012, 14:39:16 pm »

Cytuj
#2.1 duch:
Panie wójcie, czy animator Orlika z Radogoszczy nie jest przypadkiem panem Krzysztofem Klimczyk, tym wielkim, prawym  radnym z Pisarzowic ?

Animatorem jest Pan Krzysztof Klimczyk i Pan Krzysztof Sudomlak (Szczegółowe informacje na przywołany temat znajdują się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Radogoszczy, pod adresem:  http://spradogoszcz.epupage.org).

Cytuj
#2.2 duch:
Czy pan go zatrudnił, a jeśli nie, to kto i na jakich zasadach?

Animator zatrudniony jest w Szkole Podstawowej w Radogoszczy na podstawie umowy- zlecenia, która odzwierciedla jego obowiązki jako Animatora (Trenera)- zapisane w Projekcie „Animator- Moje Boisko- Orlik 2012”. Założenia te zostały opracowane przez Szkolny związek Sportowy.

Cytuj
#2.3 duch:
Czy gmina partycypuje w kosztach utrzymania etatu tego animatora, zgodnie z założeniami winna conajmniej 50 % zapewnić jego wynagrodzenia - kto to zapewnił ?

Animator zatrudniony jest w Szkole Podstawowej w Radogoszczy. Gmina partycypuje w kosztach, przekazując środki finansowe na działalność bieżącą  szkoły. Przystępując do budowy boiska- „Moje Boisko- Orlik 2012”, Gmina Lubań zobowiązała się do zatrudniania trenera, przez okres co najmniej 10 lat. Wynika to z założeń Programu, realizowanego przez Ministerstwo Sportu i Urząd Marszałkowski.

Cytuj
#2.4 duch:
Czy Ustawa o Samorządzie daje możliwość zarabiania pieniędzy dla radnego z gminy, gdzie sprawuje on mandat, czy tak wedle pana ma wyglądać transparentność tego urzędu ?

Ustawa z dnia 8 marca 1990 roku  o samorządzie gminnymi ( tekst jednolity z 2001 roku – Dz. U. Nr 142, poz. 1591 ze zm. ) powyższą sprawę reguluje w art. 24a ust.1 i ust. 2, art. 24b ust. 1 oraz art. 24d, których treść zacytuję.

„Art. 24a ust. 1- Z radnym nie może być nawiązany stosunek pracy w urzędzie gminy, w której radny uzyskał mandat.”

„Art. 24a ust. 2 – Radny nie może pełnić funkcji kierownika gminnej jednostki organizacyjnej oraz jego zastępcy”.

„Art. 24b ust. 1- Osoba wybrana na radnego nie może wykonywać pracy w ramach stosunku pracy w urzędzie gminy, w której uzyskał mandat, oraz wykonywać funkcji kierownika i jego zastępcy w jednostce organizacyjnej tej gminy. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu osoba ta obowiązana jest złożyć wniosek o urlop bezpłatny w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy”.

„Art. 24d – Wójt nie może powierzyć radnemu gminy, w której radny uzyskał mandat, wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej”

Radny K. Klimczyk świadczył oraz nadal świadczy usługę animatora na podstawie umowy zlecenia zawartej pomiędzy dyrektorem Szkoły Podstawowej w Radogoszczy a nim. W związku z tym z radnym nie został nawiązany stosunek pracy w urzędzie gminy – wykluczony art. 24a ust. 1, nie pełnił on funkcji kierownika gminnej jednostki organizacyjnej oraz jego zastępcy – wykluczony art. 24a ust. 2. W związku z tym nie został naruszony art. 24b ust. 1. Jak już wskazałem umowa została zawarta pomiędzy radnym a dyrektorem szkoły, stąd też ja jako wójt nie powierzyłem radnemu wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Mając to na uwadze należy jednoznacznie stwierdzić, że nie naruszono art. 24d.

Cytuj
#2.5 duch:
Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?

Reasumując, w tym przypadku, nie doszło do naruszenia ustawy o samorządzie gminnym, która enumeratywnie wskazuje nakazy i zakazy dotyczące nawiązywania stosunku pracy z radnymi lub powierzania im prac na podstawie umów cywilnoprawnych.
W związku z tym takie postępowanie jest zgodne z prawem.

Cytuj
#2.6 duch:
Co na to powie Pan wojewoda, czy tez Pan prokurator? hm .. Pewnie jest to  ta Pana transparentność w innym wydaniu, czy nieprawdaż ?

Jeżeli ktoś jest tym zainteresowany może jak najbardziej sprawę skierować do wojewody lub prokuratury. Niemniej jednak uważam, że nie ma tu jakichkolwiek wątpliwości i podstaw do wskazywania, iż doszło do naruszenia ustawy o samorządzie gminnym. Natomiast w kwestii transparentności nie zmieniłem swojego postępowania o czym mogą między innymi świadczyć moje spotkania z mieszkańcami w każdy wtorek w kolejnej miejscowości, możliwość zadawania anonimowo pytań na forum internetowym ( co jest ewenementem w skali co najmniej Dolnego Śląska), poniedziałkowe spotkania z zainteresowanymi radnymi i sołtysami, itp.

Cytuj
#3 duch:
Na ostatniej sesji Pani przewodnicząca oświadczyła, że pan były przewodniczący Cwynar przetrzymywał  różne wnioski dot  zmian w palnie zagospodarowania przestrzennego i inne pisma - proszę sprecyzować, jakie pisma Pan Cwynar przetrzymywał i czego one dotyczyły i co pan zamierza z tym zrobić ? czy zostały przez p. Cwynara zachowane terminy, udzielanie petentom odpowiedzi i.t.p Czy  złoży pan wniosek o jego ukaranie na ręce Pani Przewodniczącej, czy tez do innych organów ? Jak można przez rok czasu przetrzymywać ważne dokumenty ? Czy pan wiedział o tych pismach, dlaczego pan nie interweniował, gdzie była Pani kierownik wydziału Organizacyjno-prawnego, która winna panu pomagać a nie ośmieszać ? Chyba rada wiedziała co robi, zmieniając go...

Tak naprawdę na to pytanie powinien odpowiedzieć były przewodniczący Pan K. Cwynar oraz obecna Przewodnicząca B. Karnaś. Niemniej jednak chciałbym zwrócić uwagę, że wnioski o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego składa się do wójta gminy. Stąd też żadne wnioski nie były składane, a tym samym przetrzymywane u przewodniczącego rady. Po drugie dokument, o którym mówiła Pani przewodnicząca to ocena zmian w zagospodarowaniu przestrzennym gminy ( planu i studium ), która wpłynęła do tutejszego urzędu gminy w dniu 28 listopada 2011 roku i nie była bezpośrednio skierowana do rady gminy.  Mając to na uwadze nie wiem na jakiej podstawie Pan twierdzi, że dokument był przetrzymywany rok czasu. Ponadto zwracam uwagę, iż był to okres natężonej pracy rady gminy związany z budżetem gminy. Na sesję w dniu 29 grudnia 2011 roku zaplanowano i uwzględniono w porządku obrad siedem projektów uchwał, projekt budżetu na rok 2012 oraz rozpatrzenie skargi. W związku z tym podjęto decyzję o ujęciu oceny zmian w zagospodarowaniu przestrzennym gminy na kolejnej najbliższej sesji rady gminy. Zwracam również uwagę, iż Pan K. Cwynar został odwołany z funkcji przewodniczącego rady w dniu 29.12, gdzie jednocześnie na tę funkcję wybrana została Pani B. Karnaś. Ostatecznie powyższą sprawą rada gminy zajęła się podczas sesji w dniu 2 marca br.

W tej sprawie nie zamierzam kierować żadnych wniosków na ręce przewodniczącej lub do innych organów o ukaranie byłego przewodniczącego, ponieważ nie doszło do naruszenia prawa. Na koniec przytoczę § 18 statutu gminy ( uchwała nr VI/26/2003 z dnia 29 kwietnia 2003 roku) który mówi: „Przewodniczący Rady, a w przypadku jego nieobecności właściwy Wiceprzewodniczący, w szczególności:
1)   Zwołuje sesje Rady;
2)   Przewodniczy obradom Rady;
3)   Kieruje obsługą kancelaryjną posiedzeń rady;
4)   Zarządza i przeprowadza głosowanie nad projektami uchwał;
5)   Podpisuje uchwały Rady;
6)   Czuwa nad zapewnieniem warunków niezbędnych do wykonywania przez radnych ich mandatu”.
Jak Pan widzi za obsługę kancelaryjną posiedzeń Rady odpowiada Przewodniczący rady lub jego wiceprzewodniczący, a nie pracownik biura rady lub kierownik referatu Organizacyjno-Prawnego.

Cytuj
#4 duch:
Jest to niesamowite, jak postępujecie taktycznie. Na starym wątku były trudne pytania do Wójta, wszystko poszło w kierunku nie po Waszej pomyśli i co - zmiana  płyty i mamy już wszystko klarowne, czyste! Czy oby o to chodzi ?
Panie wójcie, mając na uwadze wiedzę, iż radnemu nie wolno zarabiać i otrzymywać wynagrodzenia z gminy, w której piastuje mandat (Ustawa o samorządzie ewidentnie o tym mówi) - dlaczego Pan łamie prawo, deklaruje Pan w ministerstwie gwarancje pokrycia 50 % etatu a następnie wypłaca "za prace" jako animatorowi  Orlika w Radogoszczy Krzysztofowi Klimczyk(przewodniczącemu Komisji Budżetowej Rady Gminy Lubań  - radnemu Gminy Lubań)  pieniądze podatników. Czy tak wygląda Pana transparentność !!! Informuję, iż jest Pan także osobą publiczną, Organem wykonawczym i na Panu ciąży prawny obowiązek zawiadomienia o popełnionym przestępstwie  a w tym wypadku raczej takowe zaistniało. Co Pan na to  - zdaję sobie sprawę, iż Krzysztof Klimczyk jest Pana podporą w radzie, niczym kompat z bitwy o władze roku 2010. Pozdrawiam wszystkich - sprawiedliwy duch czasu , duch prawdy!

Na starym, jak i na obecnym wątku nie ma dla mnie trudnych pytań. Na każde zadane pytanie odpowiadam. Nowy wątek utworzyliśmy, ponieważ zmieniliśmy regulamin w punkcie dotyczącym terminu udzielania odpowiedzi. Zwiększyliśmy go z 7 dni do 14.  Ponadto zapraszam Pana do zadania wszystkich tych trudnych pytań, o których Pan mówi, bo ma Pan taką możliwość. Na pewno na nie odpowiem. Wątek ten jest zamykany po okresie zadawania pytań, aby był on czytelny dla użytkowników portalu (pytanie-odpowiedź ). Polemikę można prowadzić na innych wątkach.
W kwestii zgodności z prawem zlecenia radnemu świadczenia usługi animatora w szkole w Radogoszczy wypowiedziałem się już powyżej. Niemniej jednak jeszcze raz stwierdzę, że w tym przypadku nie doszło do naruszenia ustawy o samorządzie gminnym. Oświadczam również, iż każdy przypadek popełnienia przestępstwa zgłoszę do organów ścigania.

Cytuj
#5 duch:
Prosze o konkretną  odpowiedź - na jakim etapie w drodze do wybudowania wiatraków w naszej Gminie jest firma firma Mikulowa Windfarm Sp. z o.o. ?

Trudno jest mi odpowiedzieć na jakim etapie w drodze do wybudowania wiatraków w naszej gminie jest firma Mikulowa Windfarm Sp. z o.o., ponieważ taką wiedzę posiada tylko wskazana spółka. Ze swojej strony mogę tylko powiedzieć, iż do dnia dzisiejszego nie złożyła ona ponownego – poprawnego wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Nie otrzymała również odpowiedzi od rady gminy na swój list intencyjny z  15 grudnia 2011 roku w sprawie wykorzystania terenów gminnych pod budowę farm wiatrowych. W sprawie ewentualnej budowy farm wiatrowych nie zamierzam się kontaktować z przedstawicielami inwestorów do czasu uzyskania odpowiedzi od Wojewody Dolnośląskiego w sprawie zgodności z prawem naszego planu zagospodarowania przestrzennego. Dodam, że wszystkie pisma wpływające lub wychodzące z urzędu gminy w sprawie farm wiatrowym umieszczamy na naszej stronie internetowej www.luban.ug.gov.pl w zakładce aktualności – informacje w sprawie wiatraków.


Wójt Gminy Lubań
Zbigniew Hercuń
« Ostatnia zmiana: 11 Kwiecień, 2012, 15:01:13 pm wysłane przez Urząd Gminy » Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +2/-56
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 123
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #9 : 11 Kwiecień, 2012, 14:50:43 pm »

Cytuj
#6.1 grot:
Czy wszyscy radni, którzy pojechali na sesję wyjazdową nad morze w niej uczestniczyli? Czy wszyscy radni otrzymali diety? Co z tymi, którzy być może nie uczestniczyli w tej sesji-czy również otrzymali diety?
W sesji wyjazdowej nie uczestniczyłem w związku z tym nie mogę udzielić wprost odpowiedzi. Z listy obecności wynika, że wzięli w niej udział wszyscy radni, którzy zadeklarowali wyjazd. Niemniej jednak w tej sprawie zwrócę się oficjalnie do Przewodniczącej rady w celu wyjaśnienia wątpliwości. Jak otrzymam odpowiedź od rady gminy to o poczynionych ustaleniach Pana niezwłocznie poinformuję.

Cytuj
#6.2 grot:
Jakie uposażenie otrzymuje Przewodnicząca rady z tytułu pełnionej funkcji ( diety, stałe wynagrodzenie-diety, telefon, itp. )?
Przewodnicząca rady z racji pełnionej funkcji otrzymuje stałą miesięczną dietę w wysokości 800 zł. Dodatkowo pobiera dietę w wysokości 170 zł za udział posiedzeniu każdej komisji, której jest członkiem oraz za udział w sesji.  Niemniej jednak nie może przekroczyć miesięcznego limitu diet, który wynosi 1324,85 zł. Posiada również telefon służbowy, którego miesięczny abonament wynosi  129,15 zł brutto. W tym miejscu pragnę zaznaczyć, iż trwa procedura wyjaśniająca w kwestii prawidłowego naliczania kosztów rozmów przez operatora sieci komórkowej.

Cytuj
#6.3 grot:
Na sesji 2 marca odczytano pismo Wojewody Dolnośląskiego w sprawie wyboru przewodniczącej. Nadzór stwierdził, że nie doszło do istotnego naruszenia prawa, ale wskazuje na uchybienia. Czy w związku z tym zostało skierowane odwołanie od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, celem ostatecznego wyjaśnienia a nie domniemania?
Rzeczywiście Wojewoda Dolnośląski wskazał uchybienia, ale nie stwierdził rażącego naruszenia prawa. Moje wątpliwości dotyczące prawidłowego wyboru przewodniczącej zostały rozwiane. W związku z tym przyjąłem to do wiadomości i nie podjąłem żadnych kroków w celu zaskarżenia przedmiotowej uchwały do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Cytuj
#6.4 grot:
Na sesji radny Cwynar zarzucał Przewodniczącej, że jednoosobowo, bez upoważnienia rady, odpisuje i podpisuje pisma w jej imieniu. Czy jest to zgodne z prawem?
To pytanie skierowałem do Przewodniczącej rady. Jak tylko otrzymam odpowiedź to niezwłocznie o niej Pana poinformuję za pośrednictwem tego forum.

Cytuj
#6.5 grot:
W związku z rosnącym zainteresowaniem - oglądalnością sesji, czy w podobny sposób można nagrywać i przekazywać mieszkańcom posiedzenia komisji?
Z prawnego punktu widzenia sesje, jak i posiedzenia komisji rady gminy są jawne. W związku z tym można je nagrywać i udostępniać mieszkańcom.  Ja osobiście jestem za jawnością posiedzeń organów gminy w tym za ich nagrywaniem formie audiowizualnej.

Cytuj
#6.7 grot:
Dlaczego ponowiono konkurs ofert na upowszechnianie gry w piłkę nożną w Kościelniku?
Dnia 01.03.2012 roku ogłoszono otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych związanych z realizacją zadań samorządu gminy w roku 2012 przez organizacje pozarządowe w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej. Informacja o terminie składania ofert została umieszczona na stronie internetowej Urzędu Gminy Lubań, oraz  organizacje zainteresowane złożeniem ofert zostały poinformowane w formie pisemnej ( pismo dostarczył goniec z Urzędu Gminy Lubań ).
Oferty należało złożyć w nieprzekraczalnym  terminie  do dnia 22 marca 2012 roku.
W terminie wpłynęło do Urzędu  6 ofert dotyczących realizacji  zadania 1,2,3,4,5,7.
Nie wpłynęła żadna oferta dotycząca realizacji zadania 6 – „Propagowanie wśród dzieci
i młodzieży gry w piłkę nożną dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego na terenie miejscowości Kościelnik, Kościelniki Dolne i Jałowiec.”
Dnia 27 marca 2012  został ponownie ogłoszony konkurs  dotyczący realizacji w/w zadania.
Termin złożenia ofert  upływa 17 kwietnia 2012 roku.

Cytuj
#6.8 grot:
Czy grupa radnych przy "władzy", którzy nie chcieli dodać na ostatniej sesji pieniędzy na wybudowanie świetlicy - altany w Nawojowie Śląskim przy dużym dofinansowaniu- nie ograniczają rozwoju gminy? Proszę o poinformowanie mieszkańców, co planowano tam wykonać, ile to by kosztowało i ile gmina otrzymałaby dofinansowania?
W nawiązaniu do ogłoszonego Konkursu p. n. „Odnowa Dolnośląskiej Wsi”, mającego na celu wsparcie aktywności mieszkańców obszarów wiejskich, Gmina Lubań zaplanowała pozyskanie dofinansowania na budowę altany- miejsca rekreacji w Nawojowie Śląskim.
Gmina Lubań, w ramach wskazanego zakresu, zaplanowała stworzenie wspólnego miejsca spotkań dla wszystkich mieszkańców Gminy, dla turystów wędrujących szlakiem rowerowym ER4 i pielgrzymujących Szlakiem Świętego Jakuba.
Projekt przewidywał stworzenie altany z bali drewnianych, obitych deskami, w którym zostaną posadowione ławki i stoły drewniane, podłoga wykonana z drewna. Wewnątrz altany umieszczony kominek. Altana zaplanowana na kształt sześciokąta. Przed miejscem przystankowym (miejscem rekreacji) zaplanowano postawienie ławeczek, przygotowanie miejsca pod ognisko, utwardzenie placu kostką brukową, posadowienie koszy na śmieci i stojaków na rowery. Zaplanowano dostęp do bieżącej wody i podłączenie energii elektrycznej.
Nowo powstałe miejsce przystankowe- rekreacyjne miało być przeznaczone do użytku publicznego. Szacunkowy, przybliżony koszt przedstawionego zakresu to ok. 55.000,00 PLN, dofinansowanie 50%, co daje kwotę dofinansowania: 27 500,00 PLN, wkład Gminy: 27 500,00 PLN. Warunkiem realizacji zadania było jego zakończenie i rozliczenie do 20 grudnia 2012. Zwrot środków nastąpiłby do końca roku 2012. Zadanie zrealizowane byłoby w trakcie jednego roku.

Cytuj
#6.9 grot:
Dlaczego na drogach gminnych- asfaltowych wykonanych w dużej mierze ze środków przeznaczonych na dojazd do pól stawia się znaki ograniczające tonaż do 2,5-3,5 tony. Czasy obróbki pól końmi dawno minął. Rolnicy mają sprzęt coraz większy. Dodatkowo, w tym roku, dzięki radnym płacą znacznie wyższe podatki, a w zamian za to tak im się utrudnia dojazd do pól. Gmina jest typowo rolnicza, a nie osiedlem domków jednorodzinnych.
Ustawianie znaków ograniczających wjazd pojazdów  o rzeczywistej masie całkowitej  powyżej 3,5  tony wiąże się z dbałością o nawierzchnie drogi, która  jest  niszczona przez duże i ciężkie pojazdy.  Wnioski o  ustawianie takich znaków są kierowane  przez mieszkańców  danych miejscowości.  Na drogach które stanowią  dojazd do pól  pod znakiem zakazu  umieszcza się tabliczki z informacją - „ nie dotyczy mieszkańców posesji i sprzętu rolniczego.”

Cytuj
#6.10 grot:
Proszę o interwencję w sprawie sprawdzenia posadowienia płotów w stosunku do pasa drogi. Są miejsca gdzie trudno jest przejechać większym samochodem lub służbom porządkowym?
Aby podjąć ewentualną interwencję i ustosunkować się do przedmiotowego pytania niezbędnym jest ustalenie konkretnych miejsc z występującym problemem. Należy zauważyć, iż budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Jednak budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów i innych miejsc publicznych oraz pozostałych ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m wymaga zgłoszenia (art. 30 ust. 1 pkt 2 Prawa Budowlanego). Przedmiotowego zgłoszenia Inwestor powinien zgłosić organowi administracji architektoniczno-budowlanej zamiar budowy ogrodzenia co najmniej 30 dni przed przystąpieniem do jego budowy lub remontu. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych, a także termin ich rozpoczęcia, dołączając oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. Jeżeli w ciągu 30 dni od dokonania zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu, inwestor może przystąpić do wykonywania robót budowlanych określonych w zgłoszeniu. Organ administracji wnosi sprzeciw w formie decyzji, jeżeli budowa lub wykonanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy. Brak decyzji organu uprawnia więc inwestora do rozpoczęcia działania budowlanego.

Obowiązujące przepisy: Prawo budowlane i Ustawa o drogach publicznych  nie zawierają jasnych i czytelnych norm prawnych dotyczących zasad lokalizacji ogrodzeń, w tym odległości od dróg, wyglądu, dopuszczalnych wysokości itp. Jedyny wyjątek to ustawa Prawo wodne,  która zawiera czytelne zasady lokalizacji ogrodzeń od strony cieków wodnych. Zgodnie z art. 27 ustawy jest zabronione grodzenie nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu.

Ewentualnie podstawy do uzgodnienia lokalizacji ogrodzeń należy szukać w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego gminy. Plan taki jest aktem prawa miejscowego, którego treść ujęta w formie opisowej i graficznej zawiera normy prawne stanowiące o określonym użyciu objętego nim terenu .Według ustawy w planie miejscowym określa się obowiązkowo m.in. przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania, zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego, wymagania wynikające z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych, granice i sposoby zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie itp. Ogrodzenie nie może przekraczać linii rozgraniczających ulicy. Jeżeli plan miejscowy przewiduje poszerzenie drogi, trzeba odsunąć ogrodzenie w głąb działki i pozostawić poza nim pas gruntu przewidziany na drogę bądź na poszerzenie drogi.
Reasumując zgłoszenia na wykonanie ogrodzeń przy drogach przyjmuje  właściwy organ architektoniczno-budowlany czyli Starostwo Powiatowe  i wydaje ewentualny sprzeciw  w drodze decyzji. Natomiast Gmina  Lubań może wypowiedzieć się co do ogrodzeń przy drogach gminnych jeśli mieszkaniec wystąpi o uzgodnienie.

Cytuj
#6.11 grot:
Czy będzie dofinansowanie do wykonania dokumentacji na świetlicę wiejską z Ministerstwa Kultury?
Gmina Lubań pozyskała dofinansowanie na przygotowanie dokumentacji technicznej. Orientacyjny koszt przygotowania dokumentacji to: 64 575,00 PLN. Rada Gminy Lubań nie przyznała środków na realizację zadania, co jest równoznaczne z niewyrażeniem zgody na realizację Projektu- wykonanie dokumentacji. W związku z powyższym zrezygnowano z pozyskanego dofinansowania w kwocie: 54 000,00PLN. Wkład Gminy, przy wymienionej kwocie dofinansowania to: 10 575,00 PLN, z czego Rada Sołectwa Henryków Lubański zadeklarowała przekazanie kwoty 7 000,00 PLN na realizację zadania. „Rzeczywisty” wkład Gminy: 3 575,00 PLN.
Zasady konkursu określają, iż zadania ma zostać wykonane do dnia 30 listopada 2012 roku.

Cytuj
#7.1 grot:
Czy Pan wójt może sprawdzić dlaczego mieszkańcy Pisarzowic nie otrzymali odpowiedzi od Przewodniczącej rady, pomimo że dawno upłynął termin udzielenia odpowiedzi, na pismo w sprawie budowy kaplicy cmentarnej?
W tej sprawie nie chciałbym wchodzić w kompetencje Przewodniczącej rady. Jak już wcześniej wskazałem za terminowość udzielanych odpowiedzi w imieniu rady gminy odpowiada przewodnicząca rady.  W kwestii toku postępowania w tej sprawie nie jestem upoważniony do udzielania odpowiedzi w imieniu przewodniczącej rady.

Cytuj
#7.2 grot:
Co komisja rewizyjna ustaliła podczas swojego posiedzenia w dniu 12 marca w kwestii prowadzonych rozmów z rodzicami dzieci ze szkoły w Radgoszczy w celu przeniesienia ich do szkoły w Pisarzowicach?
Ten punkt komisja rewizyjna wykreśliła z porządku posiedzenia uzasadniając to zaistniałym nieporozumieniem, ponieważ takie rozmowy były prowadzone z rodzicami dzieci z Henrykowa Lubańskiego, które dotychczas uczęszczają do szkoły w Godzieszowie, a nie z rodzicami dzieci ze szkoły w Radogoszczy.

Cytuj
#7.3 grot:
Proszę podać koszty z podziałem na diety i  pozostałe utrzymania rady gminy w 2009, 2010 i 2011 roku?
Koszty utrzymania rady gminy z podziałem na diety i koszty pozostałe prezentują się w sposób następujący:

tab.jpg



Cytuj
#7.4 grot:
Czy zatrudnienie K.Klimczyka różni się od zatrudnienia jeszcze dwojga innych obecnych radnych pracujących w szkołach gminnych? Czy do ich zatrudnienia odnoszą się inne przepisy prawa? Dlaczego komisja rewizyjna analizuje tylko zatrudnienie K. Klimczyka, skoro dotyczy to jeszcze innych radnych ( poświęciła temu już drugie posiedzenie- przynajmniej o tym świadczą zawiadomienia o terminie komisji ). Może zechciałaby się do tego ustosunkować przewodnicząca komisji rewizyjnej.
Radny K. Klimczyk jest animatorem sportu na podstawie zawartej umowy zlecenia pomiędzy nim a dyrektorem szkoły w Radogoszczy. Pozostałych dwóch radnych pracuje w szkołach gminnych na podstawie zawartej umowy o pracę pomiędzy nimi a dyrektorami szkół. Zarówno K. Klimczyk, jak i pozostali radni podlegają tym samym przepisom ustawy o samorządzie gminnym. Nie znam przesłanek komisji rewizyjnej na podstawie których analizuje tylko zatrudnienie radnego K. Klimczyk. Ponadto nie jestem upoważniony do udzielania odpowiedzi w imieniu komisji rewizyjnej. W związku z tym, zgodnie z Pana sugestią, zwrócę się z takim zapytaniem do Komisji Rewizyjnej, za pośrednictwem Przewodniczącej rady. Jak tylko otrzymam odpowiedź, to o tym Pana poinformuję za pośrednictwem tego forum.

Wójt Gminy Lubań
Zbigniew Hercuń

tab.jpg

* tab.jpg (53.4 KB, 771x100 - powiększony/pobrany 1431 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +2/-56
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 123
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #10 : 17 Kwiecień, 2012, 12:31:46 pm »

Cytuj
#6.6 grot:
Czy wszyscy radni złożyli wnioski do budżetu na rok 2012 zgodnie z procedurą uchwalania budżetu?
Nie.

Cytuj
#6.12 grot:
Czy urząd gminy płaci za obsługę na portalu luban24? Proszę podać zasady współpracy?
Nie, gmina Lubań w roku bieżącym nie zawarła umowy na obsługę medialną na łamach portalu luban24.  Stąd też z tego tytułu nie ponosi żadnych kosztów.  Umowę taką mieliśmy zawartą w roku poprzednim.  Zgodnie z przedmiotową umową za obsługę medialną na portalu luban24 płaciliśmy 1000 zł brutto miesięcznie. Umowa zawarta była w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2011 roku. Na dzień dzisiejszy samodzielnie umieszczamy informacje dotyczące naszej działalności  oraz działalności naszych jednostek organizacyjnych i  Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.

Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
100 dni Wójta Gminy Lubań - zaproszenie do dyskusji Bieżące wiadomości x 0 5449 Ostatnia wiadomość 13 Kwiecień, 2011, 00:42:51 am
wysłane przez x
Apel Wójta Gminy Lubań Gmina Lubań « 1 2 » Urząd Gminy 18 23328 Ostatnia wiadomość 07 Luty, 2013, 08:25:20 am
wysłane przez Paweł Sokołowski
Turniej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Lubań 02 lipiec 2011 rok Gmina Lubań Urząd Gminy 2 6956 Ostatnia wiadomość 02 Lipiec, 2011, 20:15:39 pm
wysłane przez luna3
Turniej o Puchar Wójta Gminy Lubań 2011 Gmina Lubań Urząd Gminy 0 4091 Ostatnia wiadomość 13 Lipiec, 2011, 13:22:54 pm
wysłane przez Urząd Gminy
Pytania do Wójta Gminy Lubań Gmina Lubań « 1 2 3 4 5 » Urząd Gminy 63 76864 Ostatnia wiadomość 31 Marzec, 2012, 21:56:22 pm
wysłane przez Urząd Gminy
Pytania do Wójta Gminy Lubań - maj 2012 Gmina Lubań Urząd Gminy 12 17127 Ostatnia wiadomość 17 Maj, 2012, 14:45:07 pm
wysłane przez Urząd Gminy
Pytania do Wójta Gminy Lubań - czerwiec 2012 Gmina Lubań Urząd Gminy 3 10191 Ostatnia wiadomość 15 Czerwiec, 2012, 13:10:51 pm
wysłane przez Urząd Gminy
Pytania do Wójta Gminy Lubań - lipiec 2012 Gmina Lubań Urząd Gminy 0 5373 Ostatnia wiadomość 30 Czerwiec, 2012, 22:03:33 pm
wysłane przez Urząd Gminy
Pytania do Wójta Gminy Lubań - sierpień 2012 Gmina Lubań Urząd Gminy 2 8256 Ostatnia wiadomość 16 Sierpień, 2012, 16:59:59 pm
wysłane przez Urząd Gminy
Relacja z debaty w sprawie GMO – Lubań, 7.12.2012 Przyroda i Turystyka Jemiołka 4 7639 Ostatnia wiadomość 27 Grudzień, 2012, 13:11:39 pm
wysłane przez Związek Zaw. Solidarność