Strony: 1 ... 5 6 [7]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: BOMBA Z OPÓŹNIONYM ZAPŁONEM ?  (Przeczytany 38236 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.Punkty: +0/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #90 : 29 Luty, 2012, 07:01:54 »

 W związku z toczącą się dyskusją na Forum Luban24.pl na temat planowanej budowy kompostowni odpadów biodegradowalnych  w Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich w Lubaniu pragnę przedstawić kilka istotnych informacji, które uzupełnią wyjaśnienia zaprezentowane wcześniej przez Panią Agnieszkę Wierzbicką Dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu. Nadmieniam, że o modernizacji CUO w Lubaniu mówiłem wielokrotnie na łamach prasy Ziemi Lubańskiej, Gazety Wojewódzkiej, Nowin Jeleniogórskich oraz w telewizji telewizja lubańska i Łużyce, ale również bardzo chętnie wypowiem się na lubańskim forum internetowym.
Jak już powszechnie wiadomo najpóźniej od lipca 2013 roku zgodnie znowelizowaną o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wszystkie odpady zmieszane ( czyli popularnie śmieci) oraz odpady zielone oraz odpady posortownicze  muszą trafiać do przetwarzania do Regionalnej Instalacji do Przetwarzania Odpadów Komunalnych obejmującej obszar działania minimum 120 tys. mieszkańców i wyposażonej w co najmniej w takie instalacje jak: kwaterę składowania odpadów, sortownię ( które CUO już posiada ) oraz kompostownię.  Lubańskie Centrum Utylizacji  zostało wybudowane w 2000 roku w wyniku porozumienia wówczas trzech gmin tj. Miasta Lubań, Gminy Siekierczyn i Gminy Olszyna. Następnie w 2007 roku za po przedniej kadencji  władz Lubania rozpoczęto starania o budowę sortowni, która właśnie została wybudowana i w miesiącu marcu oddajemy ją do użytku.  Został nam do wykonania trzeci etap modernizacji Centrum Utylizacji Odpadów, czyli budowa kompostowni krytej, której wymagają zmieniające się przepisy unijne i krajowe. W związku z tym zostały zawarte porozumienia międzygminne obejmujące obszar 13 gmin zamieszkiwanych przez około  134 tys. mieszkańców do wspólnej budowy i partycypacji w kosztach powyższej instalacji. Planowane koszty kompostowni wraz z niezbędną infrastrukturą oraz urządzeniami i maszynami wyniosą około 28 milionów złotych i zostaną pokryte przez gminy w wyniku zawartych porozumień oraz środków unijnych. Stosowny wniosek został złożony do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Tak więc budowa kompostowni nie będzie pochodzić z kredytów  zaciąganych przez miasto. Realizacja inwestycji jest przewidziana w latach 2012-2013. Wybudowanie kompostowni jest niezbędne i  warunkuje dalsze funkcjonowanie Centrum Utylizacji Odpadów. Pragnę podkreślić, iż po zakończeniu inwestycji tylko około 30% odpadów komunalnych będzie składowanych na kwaterze, co znacznie przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego. Kompost między innymi będzie wykorzystany  do rekultywacji starych składowisk, a surowce wtórne wysegregowane i przeznaczone do recyklingu.
Oczywiście nadal będziemy rozwijać selektywną zbiórkę odpadów komunalnych, ale wiemy, że niestety wszyscy nie segregują i za nich muszą to zrobić specjalistyczne maszyny i urządzenia, czyli sortownia i kompostownia, bo tak z resztą nakazują przepisy unijne i krajowe. Pragnę podkreślić, że za dotychczasowe osiągnięcia w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi ZGiUK otrzymał wiele prestiżowych nagród takich jak Dyrektor Roku 2010, Gepard Biznesu 2010, Gazela Biznesu za 2010 i 2011, Diament Forbesa i jest wiodącym zakładem w Polsce w zakresie innowacji ekologicznych. Bardzo dziękuję za zainteresowanie się problematyką dotyczącą nowoczesnej gospodarki odpadami, w tym budowy kompostowni i traktuję to jako Państwa zaangażowanie i wsparcie dla naszych działań. Jednocześnie serdecznie zapraszam wraz z Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej do odwiedzenia w Dni Otwarte 19 maja 2012r.  i zapoznania się osobiście z naszymi dokonaniami i planami  w Centrum Utylizacji Odpadów przy ul. Bazaltowej 1. Będzie to dobra okazja do bliższego poznania jednego z bardziej nowoczesnych Zakładów Utylizacji Odpadów w Polsce jakim jest CUO. Do tej pory nasz obiekt zwiedziło kilkaset osób, zwłaszcza dzieci i młodzież. Będzie nam miło gościć wszystkich zainteresowanych i chcących naocznie zapoznać się z naszą instalacją.
   Z poważaniem

Michał Turkiewicz
Prezes Zarządu ZGiUK Sp. Z o.o.
w Lubaniu
Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +137/-262
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 680
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Marek Kardela


« Odpowiedź #91 : 29 Luty, 2012, 20:31:59 »


Panie Prezesie dziękuję za wpis na naszym forum.
Myślę, że wyjaśnił Pan wiele i przybliżył temat instalacji kompostowania odpadów biodegradalnych w Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich w Lubaniu. Wiemy już, że w projekcie bierze udział 13 gmin (134 tyś mieszkańców), wiemy że koszt ogólny wyniesie około 28 000 000 zł. Wiemy również o współfinansowaniu przez Unię Europejską i czasie realizacji tej inwestycji w latach 2012 i 2013. Jednak wiele pytań pozostało, choćby takie jaki będzie wkład finansowy poszczególnych gmin w budowę (ewentualnie na ile lat rozłożony) i później już w utrzymaniu centrum.

Jestem przekonany, że wpis Pana Prezesa Michała Turkiewicza jest jednym z wielu na ten temat (i nie tylko), za co jeszcze raz dziękuję w imieniu zainteresowanych problematyką instalacji. 
Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +139/-42
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 432
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #92 : 29 Luty, 2012, 20:41:50 »

Panie Marku, prosiłem  aby używał Pan Co?? a nie podszeptów swojego  GURU.
To zaczyna być już śmieszne.
Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +13/-13
Offline Offline

Wpisy: 72
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #93 : 10 Czerwiec, 2013, 19:43:33 »

W dniu 13 maja 2013r. Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o.o w Lubaniu w ramach programu RPO 4.1 Gospodarka odpadami podpisał umowę na dofinansowanie wniosku D-RPDS.04.01.00-02-004/11. Projekt: "Budowa instalacji do kompostowania oraz pozostałych budowli związanych z prowadzonym systemem wykorzystania odpadów pochodzenia biologicznego w Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich w Lubaniu”. Wartość projektu: 28.681.707 zł, w tym dofinansowanie 16.646.905,72 zł
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: 1 ... 5 6 [7]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Bomba w Świeradowie Lubań okiem luzyce.info Iza 0 2444 Ostatnia wiadomość 18 Listopad, 2008, 16:03:26
wysłane przez Iza
Trzystukilogramowa bomba Bieżące wiadomości Paweł Sokołowski 3 5423 Ostatnia wiadomość 02 Czerwiec, 2010, 08:02:40
wysłane przez Black