Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Wrzosień wielką szansą dla Gminy Platerówka  (Przeczytany 8994 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« : 31 Grudzień, 2011, 00:41:12 »

Od dłuższego czasu toczy się gorąca dyskusja na temat sytuacji gospodarczej w Gminie Platerówka. Zdecydowana większość głosów podejmowanych w jej trakcie ma wydźwięk skrajnie pesymistyczny. Zewsząd słychać, że „na tym łez padole” nie ma szans na rozwój, że brakuje infrastruktury, miejsc pracy, że rodziny się nie powiększają a młodzi uciekają.  Z liczbami się nie dyskutuje, to jest oczywiste. Warto natomiast, a wręcz należy dyskutować o tym, jak te smutne statystyki zmienić. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że bez przysłowiowego „konia pociągowego” gmina się nie dźwignie. Gdzie zatem szukać prawdziwej „siły napędowej” ? Zapewne wiele osób określiłoby takie pytanie jako retoryczne. Jednak w chwili obecnej nie musimy ograniczać się tylko i wyłącznie do przemyśleń. Okazuje się bowiem, że jest szansa, którą bez wahania można przyrównać do światła rozbłyskującego na końcu ciemnego tunelu. To światło dobiega z Włosienia.

W 2008 r. w planie odnowy miejscowości Włosień, jej mieszkańcy pod przewodnictwem samorządowców oraz liderów regionalizmu określili priorytety w rozwoju miejscowości. W tym, wyrażającym powszechną wolę dokumencie można dostrzec wielki optymizm i wiarę, że „Siłą odnowy wsi są najważniejsze wartości związane z historią, kulturą i tradycją”. Mieszkańcy przeprowadzili inwentaryzację zasobów miejscowości, określi sposób ich wykorzystania oraz, co najważniejsze, wyznaczyli cele.  Zbudowanie bazy noclegowo-turystycznej, rozwój agroturystyki, rozwój działalności usługowej ukierunkowanej na obsługę ruchu turystycznego uznali za cel, dla którego osiągnięcia należy zmobilizować wszelkie siły i środki. Od chwili zredagowania planu minęły już 3 lata. Optymizm prysł i zapanowało wszechobecne czarnowidztwo. A tymczasem właściciel pałacu w dolnej części miejscowości rozpoczyna inwestycję wartą kilkadziesiąt milionów złotych – inwestycję, która pozwoli Włosieniowi i całej gminie zrealizować zapomniane już cele. W jaki sposób? Aby nie zostać posądzonym o gołosłowność, przybliżmy temat.

Zanim obecny inwestor kupił pałac we Włosieniu, przez kilka lat szukał odpowiedniego obiektu na wschód od Kwisy. Jednak nie znalazł tam żadnej nieruchomości, która spełniłaby jego wszystkie oczekiwania. W momencie kiedy trafił do Włosienia uznał, że ruiny stojącej tam starej siedziby szlacheckiej są tym, czego szukał. Przedstawiciel inwestora pytany, dlaczego właśnie Włosień, odpowiada: jest to jedno z najpiękniejszych założeń folwarczno-pałacowych na Dolnym Śląsku, idealnie wkomponowane w krajobraz.  Posadowiony na 12 metrowej skale, tuż nad rzeką pałac oraz okoliczne wzgórza z lasami i strumykami, stawy rybne i otwarty krajobraz ciągnący się po horyzont w stronę wyższego pasma Gór Izerskich to  wielki skarb tej gminy i całego regionu. Żal byłoby go zaprzepaścić. Dzisiaj jest już pewne, że pałac, chociaż znajduje się w stanie całkowitej ruiny, zostanie odrestaurowany i uzupełniony o cały kompleks dodatkowych zabudowań. Jakiej idei ma służyć tak poważny wysiłek finansowy? Inwestor chce stworzyć jeden z największych i najnowocześniejszych kompleksów wypoczynkowych na Dolnym Śląsku. Projekt wywiera wyjątkowo pozytywne wrażenie swoim rozmachem. Hotel na 200 osób, 16 luksusowych apartamentów  w samym pałacu, 70 pokoi w nowym skrzydle hotelowym, 12 apartamentów rodzinnych w budynkach folwarcznych - to tylko zaplecze noclegowe. W ramach kompleksu pałacowego zostało wygospodarowane również miejsce na sklepy z miejscowymi produktami, bary, kawiarnię, piekarnię, salę konferencyjną i bankietową, spa, fitness. Na szczególną uwagę zasługują plany związane z produkcją lokalnego piwa - tak cenionego w minionych wiekach. Pozytywnie zaskakujące jest również to, że inwestor zamierza wytwarzać pierwszą dolnośląską whisky. Mocną stroną kompleksu zabudowań będzie zaplecze gruntowe. Sto kilkanaście hektarów ziemi zostanie przeznaczone pod stawy, szlaki spacerowe, rowerowe, konne i park linowy. Pałac otrzyma ciepłą, sympatyczną, budząca dobre skojarzenia i nawiązującą do historii miejscowości nazwę:  „Wrzosień”.

Po zapoznaniu się z kompletną dokumentacją projektową, ciśnie się na usta tylko jedno stwierdzenie: „Czapki z głów Panowie”.

Należy mieć pełną świadomość, że planowany kompleks nie będzie zamkniętym, hermetycznym obiektem, lecz stanie się żywym centrum turystycznym w skali regionalnej i międzyregionalnej. Gmina otrzyma konia pociągowego, którego jej brakowało. Inwestor planuje zatrudnić ok. 130 osób. Bez cienia wątpliwości swoimi działami  przyciągnie on rzesze turystów z kraju i zagranicy. To nie będą tylko jego klienci. Oni będą klientami każdego, kto zechce zarabiać na turystyce.  Jest to niepowtarzalna szansa dla gospodarstw agroturystycznych. Gminę zaczną odwiedzać ludzie o różnym statusie społecznym, o różnych potrzebach w zakresie turystyki i zróżnicowanej zawartości portfela - a trzeba wiedzieć, że pałac nie zapewni im wszystkiego. Przykłady podobnych kompleksów pokazują, że zawsze obok giganta turystycznego wyrasta drobna, ale dochodowa działalność ukierunkowana na obsługę ruchu turystycznego. Wystarczy przytoczyć przykład Kliczkowa. Gdyby nie zamek Kliczków, Bory Dolnośląskie nie uchodziłyby za jeden z najlepiej rozwijających się subregionów turystycznych w skali kraju. Mając na uwadze fakt, że w najbliższym czasie rozpocznie się budowa drogi  z autostrady do Zawidowa i że będzie ona przebiegała przez Zarębę i Włosień, należy spodziewać się radykalnego wzrost ruchu turystycznego na tym terenie. Obserwacje pokazują, że turyści coraz częściej chcą spędzać wolny czas z dala od centrów handlowych i przemysłu, w miejscach spokojnych i urokliwych. Włosień i Gmina Platerówka ze względu na swoją specyfikę może w pełni sprostać nowym potrzebom rynku. Nowoczesny kompleks wypoczynkowy w wiejskim krajobrazie gminy wyrośnie do roli animatora wszelakich inicjatyw obliczonych na pozyskanie klienta turysty.

Dostrzegając korzyści wynikające z wdrażanej na naszych oczach inwestycji pałacowej należy głębiej przemyśleć ideę farm wiatrowych i konsekwencji, które one ze sobą niosą. Plany związane z pałacem w prosty sposób podważają teorie mówiące, że z turystyki w Gminie Platerówka nie da się wyżyć, a jedyną szansą na jej rozwój są wiatraki.

Musimy pamiętać, że produkcja prądu, choć niezmiernie ważna, nie jest celem naszego życia. Skoro ludzie z zewnątrz dostrzegają walory krajobrazowe naszej małej ojczyzny i chcą na nich zarabiać, dlaczego my mamy zarzucić takie plany i skazać się na życie w elektrowni? Farmy wiatrowe nie dadzą mieszkańcom gminy pracy, nie wzbogacą jej krajobrazu, nie staną się siłą napędową jej gospodarki, nie spowodują, że młodzież przestanie uciekać z gminy, nie nauczą nas niczego nowego, ani nie skłonią nas do pracy na rzecz wypełnienia słusznych założeń planu z 2008 r.
Wrzosień – daje pracę, jest zgodny z zaplanowanymi kierunkami rozwoju, będą na tym korzystać inni. Jakie korzyści przyniesie nam przemysł ciężki w postaci farmy wiatrowej? Czy da pracę? czy zapewni rozwój gminy?  Stawiajmy wiatraki, ale róbmy to rozsądnie. Nie wszędzie i nie za wszelką cenę.

Teraz mamy wybór – co nam się bardziej opłaca? I jeszcze, oczywistym jest, że obu inwestycji nie da się pogodzić – ponieważ jedna znacząco wpływa na zmianę charakteru okolicy, czego w niezmienionej formie potrzebuje druga.


Dr Łukasz TekielaPałac Wrzosień.jpg

* Pałac Wrzosień.jpg (212.21 KB, 1458x805 - powiększony/pobrany 707 razy.)
Pałac Wrzosień - plan.jpg

* Pałac Wrzosień - plan.jpg (218.81 KB, 1090x777 - powiększony/pobrany 652 razy.)
« Ostatnia zmiana: 31 Grudzień, 2011, 00:49:47 wysłane przez Piotrek » Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +17/-26
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 567
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


jesien


WWW
« Odpowiedź #1 : 31 Grudzień, 2011, 15:03:09 »

ja mysle ze to nie sa sprzeczne inwestycje. farmy zwykle sa symbolem energii odnawialnej, i tak 'standardowo' postrzegaja je turysci. wiatrak w poblizu takiej nieruchomosci i umowa wlasciciela z operatorem zapewniajaca uzytkownikow ze na terenie obiektu uzywana jest energia odnawialna zwykle jest 'w dobrym tonie' zwlaszcza gdy obiekt jest rowniez bogato oswietlony (czyli zamyka usta 'ekooszolomom' ktorzy marudza ze oswietlenie czy ogrzewanie tylko pompuje zanieczyszczenia w atmosfere).

co ciekawe - pisales w innym watku ze masz pomysl na ruszenie regionu - tymczasem wklejasz czyjs pomysl i doklejasz do niego swoja agende (nie wiem czemu tak ci zalezy na tych wiatrakach)

nadal czekam na twoj, wlasny, oryginalny pomysl na rozwoj regionu.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

--


*

Punkty: +50/-16
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 590
Znajomi: 9
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #2 : 31 Grudzień, 2011, 18:32:44 »

zastanawiam się, kto i dlaczego zmienił tak wdzięczną nazwę Wrzosień na Włosień Co?
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Wczoraj do Ciebie nie należy.
Jutro niepewne...Tylko dziś jest Twoje.

Jan Paweł IIPunkty: +3/-2
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 57
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #3 : 02 Styczeń, 2012, 13:07:05 »

         Jestem pod wrażeniem opisu projektu i planów uratowania tego zabytku a przy okazji rozwoju miejscowości. Mam nadzieje że pomysł dotrze do mieszkańców Platerówki przed najbliższym referendum i pozwoli świadomie wybrać ICH przyszłość.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +105/-48
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1280
Znajomi: 15
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #4 : 24 Czerwiec, 2014, 22:05:35 »

I co ? Z politowaniem
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #5 : 26 Czerwiec, 2014, 16:01:00 »

No i nie ma wiatraków. Mrugnięcie W Olszynie też nie będzie. W Radostowie inwestor wypowiedział już umowy. Licho rzecz jasna nie zasypia... Siedzi w zaciszu gabinetów wójtów.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Europejskie Spotkania Młodych Muzyków - 3-8 sierpień Świeradów i Platerówka Bieżące wiadomości Leo 0 3431 Ostatnia wiadomość 27 Lipiec, 2009, 17:03:38
wysłane przez Leo
Elektrownie wiatrowe w Gminie Platerówka - refleksje po spotkaniu Bieżące wiadomości x 4 16749 Ostatnia wiadomość 29 Lipiec, 2010, 08:49:36
wysłane przez waria(n)t
PLAN B - SZANSĄ DLA POWIATU Powiat lubański powiat 0 5851 Ostatnia wiadomość 02 Marzec, 2011, 10:09:23
wysłane przez powiat
SIEDZIBA URZĘDU GMINY JEST NARSZCIE WŁASNOŚCIĄ GMINY LUBAŃ Gmina Lubań Urząd Gminy 4 11022 Ostatnia wiadomość 09 Luty, 2012, 22:58:19
wysłane przez duch
Dodatkowe Kwalifikacje - szansą na lepszą pracę Żak! Ogłoszenia drobne CNiB Żak 0 2853 Ostatnia wiadomość 20 Wrzesień, 2011, 13:48:46
wysłane przez CNiB Żak
Bizneswoman – szansą dla kobiet Polecane - Strona główna powiat 0 3531 Ostatnia wiadomość 21 Listopad, 2011, 15:06:33
wysłane przez powiat
Dodatkowe Kwalifikacje - szansą na lepszą pracę! Ogłoszenia drobne CNiB Żak 0 2856 Ostatnia wiadomość 07 Grudzień, 2011, 13:09:56
wysłane przez CNiB Żak
Nie będzie wiatraków w gminie Platerówka Polecane - Strona główna « 1 2 3 » x 32 23576 Ostatnia wiadomość 13 Styczeń, 2012, 23:18:02
wysłane przez x
Nowe umiejętności - szansą dla mniejszości romskiej zamieszkałej w Lubaniu Miasto Lubań Urząd Miasta 0 3930 Ostatnia wiadomość 07 Sierpień, 2012, 14:41:30
wysłane przez Urząd Miasta
Zdjęcia, materiały z gminy Platerówka Przyroda i Turystyka klancyk 0 2834 Ostatnia wiadomość 17 Luty, 2014, 02:06:31
wysłane przez klancyk