Strony: 1 [2] 3   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Podziemia Kamiennej Góry  (Przeczytany 57185 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.


*

Punkty: +21/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 87
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #15 : 27 Grudzień, 2011, 14:55:48 pm »

Pawle!

Domyślam się, ba, jestem pewny o jakiej relacji piszesz. Nie opisywałem jej tutaj, gdyż pochodzi ona z powieści pt. Siódma drezdeńska, Leszka Golińskiego. Fikcja czy prawda?

Ale żeby pozostali forumowicze nie myśleli, że to wiedza tajemna,  skrócę jej treść. Akcja powieści dzieje się przez rok, od połowy maja 1945 do około maja 1946 roku. Większość wydarzeń opisanych w powieści ma miejsce w Lubaniu, Jałowcu, Włosieniu i Platerówce. Powracający z frontu żołnierze 7 Dywizji (tzw. łużyckiej, w książce mylnie zwanej drezdeńską) przybywają do Lubania. W zasadzie jest to powieść składająca się z opowieści dwóch bohaterów – porucznika Rudolfa, który zostaje z czasem starostą Lubania, a także jego podwładnego sierżanta Kaspra. Jest tutaj wówczas zaledwie kilku Polaków, urzędujących w willi San Souci przy Mickiewicza i Starostwie. W pewnym momencie książki , Kasper, mając informacje o bunkrze na wzniesieniu ponad miastem, przy drodze do Czech, i ponoć skarbach w nim ukrytych, organizuje wraz z szabrownikami pierwsze wejście. Spuszczają kolegę na linie na dół, szybem wentylacyjnym, zostaje zaatakowany przez szczury i w większości pożarty, ginie. Drugie wejście organizuje już starosta Rudolf wiosną 1946 roku z udziałem saperów. Wchodzą pionowym szybem wentylacyjnym, szczury wymiatają miotaczami ognia, reszta ucieka na łąkę na wschodnim zboczu (rejon dzisiejszej Chopina?). Wewnątrz znajdują kości żołnierzy niemieckich pożartych przez szczury – zarówno wartowników jak i pacjentów na łóżkach (szpital polowy), w jednym z pomieszczeń znajduje się sala chirurgiczna i dwaj lekarze, którzy zmarli z głodu, w innej po sam strop -  chromo-niklowy błyszczący sprzęt chirurgiczny.  Odtąd nadają schronowi nazwę – Szczurzy schron lub Szpital miliona szczurów. Szczury miały dostać się do schronu przez kanały wentylacyjne, gdy miasto płonęło na przełomie lutego i marca 1945 roku (natarcie Sowietów) i zwabione krwią rannych, dokonać jego zajęcia. Dlatego tak byliśmy podekscytowani, gdy pierwsze listopadowe zdjęcia z wewnątrz sztolni ukazały nam biegające po jej dnie kilkanaście szczurów. Aha, po wejściu do tego bunkra, bohaterowie książki uważają, iż należy wysadzić wejście do niego (szyb wentylacyjny), ale czy to robią - tego już nie wiemy.

Książka ukazała się w roku 1961, a autor zakończył ją pisać zapewne w 1959-60 roku.

Leszek Goliński to niezmiernie ciekawa postać. Urodzony 1920 roku w Nadwornej w województwie stanisławowskim, w okresie wojny w konspiracji, poeta we Lwowie, w  tzw. grupie poetyckiej Żegota. Przyjął przydomek literacki Alfred Kluge. Uczestniczył w tajnych studiach polonistycznych u wybitej polonistki przedwojennej prof. Stefanii Skwarczyńskiej, działaczki Związku Walki Zbrojnej AK (pracowała w konspirze dla Niemców jako kierownik hodowli wszy zdrowych). Potem zauroczony nowymi ideami socjalistycznymi ruszył na Ziemie Zachodnie. Był z zawodu polonistą i anglistą.  Poznań, Wrocław, to jego nowe rodzinne miasta. We Wrocławiu, jako dziennikarz najpierw „Pioniera,” potem Słowa Polskiego (od 1949), zaangażował się w ratowanie Panoramy Racławickiej – jej sprowadzenie do Wrocławia i godne wystawienie – budowę Pawilonu. W Poznaniu natomiast wstąpił w szeregi pierwszej powojennej organizacji, która walczyła o Wolne Łużyce i wolność dla narodu Serbów łużyckich, do Akademickiego Związku Przyjaciół Łużyc - ProŁuż. Organizacja ta już w okresie wojny domagała się, by po zwycięstwie, włączyć Łużyce do Polski.  Była to organizacja od początku niewygodna dla władz komunistycznych, tym bardziej iż stała się ponoć największą niekomunistyczną organizacją lat 40-tych, z hasłem „ Nad Łużycami polska straż!” . Pisał wiersze, był konferansjerem i recytował wiersze na spotkaniach z mieszkańcami Ziem Zachodnich. Jednak po decyzji władz komunistycznych o utworzeniu NRD, w latach 47-49, organizacja została uznana za wrogą, a wielu jej członków trafiło do komunistycznych więzień. Jednak Golińskiego spotkał inny los. Po śmierci Bieruta zaczął pisać do Trybuny Ludu (1956), działał w Związku Literatów Polskich, pisał książki o Ziemiach Zachodnich. Był ponoć wybitnym publicystą lato 50-60-tych. Napisał m.in. książki - Samotnik z ulicy Północnej. Reportaże z podróży po NRD; Odra szumi po polsku; Ulica siedmiu kół.
Jako ciekawostkę podam, iż twórca pierwszej polskiej powieści o Lubaniu, „ożywił” Hansa Klossa! Otóż ze wspomnień Zbigniewa Safjana, twórcy „Stawki większej niż życie”, wynika iż bohater ten miał zginąć w 6-tym odcinku. Jednak Leszek Goliński napisał w Trybunie Ludu artykuł pt. „Kloss nie może zginąć!” . Po takim artykule nie można już było uśmiercić legendarnego szpiega.
Zmarł młodo, w wieku 47 lat, 27 września 1967 roku.


Leszek Goliński lubił podróżować, o czym świadczą jego wojaże po Ziemiach Zachodnich i NRD, pobyt w Jeleniej Górze. Moim zdaniem, gdy pracował we Wrocławiu i jeździł po Ziemiach Zachodnich, musiał być także w Lubaniu, o czym świadczy dość realistyczny opis Lubania. W 1969 roku, pisząc o Golińskim, publicysta Witold Nawrocki napisał w 1969 roku, iż (m.in. książka Siódma drezdeńska) jego utwory „jak wiadomo z biografii autora – wyrastają z klimatu bezpośrednich, autopsyjnych doświadczeń i obserwacji”. Samą historię o skarbach, schronie, zapewne Goliński zaczerpnął z jakiś wspomnień pierwszych osadników. Ciekawie okrasił dodatkowymi wątkami, w  tym miłosnym. Dowiadujemy się z niej jak wyglądało życie w powojennym Lubaniu, jak wyglądał exodus Niemców, życie na wsi (Jałowiec), życie Platerówek, organizacja władzy w mieście, czy chociażby poczujemy klimat pierwszej knajpy Polonia na dzisiejszej Spółdzielczej, w tym bijatyki między cywilami, szabrownikami, a zdemobilizowanymi Siódmakami. Wręcz poczujemy zapach tytoniu czy smak trofiejnej lubańskiej wódki Kuemmel - „zielonego niedźwiedzia” z dawnej lubańskiej, niemieckiej wytwórni Paula Menzla. Z tego wszystkiego wyszedł, moim zdaniem, interesujący obraz powojennego Lubania. Powieść ma charakter sensacyjny, z dodatkiem spraw sercowych. Wyszedłby z niej naprawdę świetny scenariusz na film fabularny o Lubaniu i okolicach.

Czemu o tym nie wspominałem? Otóż zapewne sporo z tej opowieści jest fikcją literacką – ot dowód, iż tunel miał być z betonu, jest kuty w łupkach.
I to jest odpowiedź na Twój post  Pawle – wejście do sztolni  dopiero przesieje – co jest fikcją literacką a co prawdą. Choć niestety nie napawa optymizmem zawał, który ukazał się naszym oczom i tajemnica może dalej pobudzać naszą wyobraźnię. No ale cóż, nie zawsze wszystkie tajemnice muszą być odkryte, inaczej nie byłoby pięknych legend.

Jeszcze na koniec fragment wiersza Golińskiego, tak zauroczonego Łużycami i braćmi Słowianami zza Nysy:


„Łużyce ! To symbol, co pali jak stygmat !
Choć inni nie czują, choć wołań nie słyszą.
Niech zbudzą się serca. Niech widzi Ojczyzna:
Wznosimy znów mosty braterstwa nad Nisą !

Załączam zdjęcie Golińskiego, ze spotkania ProŁużu, z Łużycami pod Berlin w granicach Polski.

Golinski po prawej u gory.jpg

* Golinski po prawej u gory.jpg (209.92 KB, 900x574 - powiększony/pobrany 885 razy.)
« Ostatnia zmiana: 27 Grudzień, 2011, 16:11:49 pm wysłane przez Paweł Sokołowski » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +398/-238
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2469
Znajomi: 11
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #16 : 27 Grudzień, 2011, 20:25:50 pm »

Cytuj
No ale cóż, nie zawsze wszystkie tajemnice muszą być odkryte, inaczej nie byłoby pięknych legend.

Panie Tomaszu to prawda.Wierzę jednak że nie zabraknie panu determinacji w uwiarygodnieniu tej ciekawej legendy.W swoim poście wymienia pan kilka nazwisk.Notabene przeczytałem go z otwartymi ustami.Ale do rzeczy,nie pada tam nazwisko Ręmbecki.Nie wiem czy poprawnie napisałem.Był to pan,prawdobodobnie architekt mieszkający na Parkowej.Rzekomo posiadał dużo materiałów odnośnie tajemnic Lubania.Być może to tylko plotka.Z poważaniem Jan Bergunda.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Nie jestem idealny, ale idealnie sobie z tym radzę...



Punkty: +3/-2
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 57
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #17 : 29 Grudzień, 2011, 10:47:07 am »

Cytuj
Odkryto tunele, które hitlerowcy chcieli ukryć


ONET o Lubaniu:

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/wroclaw/odkryto-tunele-ktore-hitlerowcy-chcieli-ukryc,1,4984072,region-wiadomosc.html
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +105/-48
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1280
Znajomi: 15
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #18 : 29 Grudzień, 2011, 20:32:17 pm »

!

Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +105/-48
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1280
Znajomi: 15
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #19 : 05 Styczeń, 2012, 12:36:20 pm »

http://www.luzyce.info/luban/podziemny-luban-istnieje

... ekipa posuwa się do przodu.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +174/-715
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1232
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Pragmatyk


« Odpowiedź #20 : 05 Styczeń, 2012, 16:26:13 pm »



                się posuwają
                                dziś kopią z drugiej mańki przy ulicy Firefoxa
                     a dzieciaki z dzielnicy miały fajne boisko i plac zabaw.....
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jeśli walczymy możemy przegrać
jeśli nie walczymy jesteśmy przegrani
Przyjaciel forum
*

Punkty: +398/-238
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2469
Znajomi: 11
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #21 : 05 Styczeń, 2012, 17:47:36 pm »

Cytuj
Wysłany przez: Tony



                się posuwają
                                dziś kopią z drugiej mańki przy ulicy Firefoxa
                     a dzieciaki z dzielnicy miały fajne boisko i plac zabaw.....

Tony,spoko.Plac nie naruszony.Powiem więcej .Teraz mają gdzie bawić się w podchody a i w wojnę również  Chichot
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Nie jestem idealny, ale idealnie sobie z tym radzę...
Przyjaciel forum
*

Punkty: +174/-715
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1232
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Pragmatyk


« Odpowiedź #22 : 20 Maj, 2013, 19:43:01 pm »


        można zaobserwować szybkie ręczne (brak koparki hm...miłośnik zawiódł...?)
                      zasypywanie owej dziury
                  od strony ul.Strzeleckiej czyli po atrakcji...
                    bynajmniej od tamtej strony bo od strony
                   Parkowej dziura ma się dobrze
                         z powodu koncertu 25 maja i panem et circenses ?!

Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jeśli walczymy możemy przegrać
jeśli nie walczymy jesteśmy przegrani



Punkty: +347/-227
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 473
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #23 : 20 Maj, 2013, 22:59:13 pm »

Wiercenia wykonane specjalistycznym sprzętem nie tak dawno wykazały, że tunele od strony ul. Parkowej ciągną się dalej (zgodnie z planami). Niestety pełne są wody. Trudno powiedzieć jak długi jest zawał od Parkowej. Gdyby udało się go usunąć najprawdopodobniej woda, która nie ma odpływu z tunelów (warstwy nieprzepuszczające) zeszłaby z nich. Tyle wiem od znajomego. Dobrze gdyby w tej materii wypowiedział się autor wątku Tomasz Bernacki.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +174/-715
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1232
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Pragmatyk


« Odpowiedź #24 : 21 Maj, 2013, 19:46:06 pm »




                       zasypuje darmowa siła robocza
                               na zlecenie Urzędu Miasta
                         "kuracjusze" z zakładu karnego z Zaręby....
                          nie wiem tego od znajomego
                                  to moja wiedza...

Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jeśli walczymy możemy przegrać
jeśli nie walczymy jesteśmy przegrani
Przyjaciel forum
*

Punkty: +398/-238
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2469
Znajomi: 11
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #25 : 21 Maj, 2013, 20:16:53 pm »



                       zasypuje darmowa siła robocza
                               na zlecenie Urzędu Miasta
                         "kuracjusze" z zakładu karnego z Zaręby....
                          nie wiem tego od znajomego
                                  to moja wiedza...



 Tony z tym że Twoja wiedza odbiega nieco od rzeczywistego stanu. Proszę zadaj sobie odrobinę trudu i podejdź bliżej. Zobaczysz co zasypują. Teren jest trudny dlatego część prac musi zostać wykonana ręcznie. Dla mnie to normalka. Czy "kuracjusze" z ZK są darmową siłą ? Myślę że oni tylko odpracowują to co im fundujemy. Wikt i opierunek.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Nie jestem idealny, ale idealnie sobie z tym radzę...
Przyjaciel forum
*

Punkty: +174/-715
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1232
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Pragmatyk


« Odpowiedź #26 : 21 Maj, 2013, 20:28:32 pm »



               zadałem sobie trochę trudu stąd ma wiedza
                  teraz jest problem aby wjechała koparka
                         wcześniej dziura sama się odkopała
                   jaka płaca taka praca
                      oni mogą to cały wyrok zasypywać....
                         jasne że prościej było by spych wpuścić
                    poszukaj u wujka google koparka krocząca....

                        pozdrawiam
                 

 
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jeśli walczymy możemy przegrać
jeśli nie walczymy jesteśmy przegrani
Przyjaciel forum
*

Punkty: +398/-238
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2469
Znajomi: 11
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #27 : 21 Maj, 2013, 20:58:05 pm »


               zadałem sobie trochę trudu stąd ma wiedza
                  teraz jest problem aby wjechała koparka
                         wcześniej dziura sama się odkopała
                   jaka płaca taka praca
                      oni mogą to cały wyrok zasypywać....
                         jasne że prościej było by spych wpuścić
                    poszukaj u wujka google koparka krocząca....

                        pozdrawiam
                 

 

  Tony dowcip polega na tym aby nie zasypać całej dziury. Taka jest moja wiedza. Ups. Sa jeszcze koparki zasięrzutne,przed się rzutne i wiele innych. I nie od wujka Google to wiem. Zawód wyuczony Górnik Technicznej Eksploatacji Złóż. Chichot
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Nie jestem idealny, ale idealnie sobie z tym radzę...
Przyjaciel forum
*

Punkty: +174/-715
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1232
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Pragmatyk


« Odpowiedź #28 : 21 Maj, 2013, 22:06:45 pm »




                   spoko i ok...
                     to może prościej...
                          ....zasypują czy nie zasypują ?
                         
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jeśli walczymy możemy przegrać
jeśli nie walczymy jesteśmy przegrani
Przyjaciel forum
*

Punkty: +398/-238
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2469
Znajomi: 11
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #29 : 22 Maj, 2013, 08:04:31 am »



                   spoko i ok...
                     to może prościej...
                          ....zasypują czy nie zasypują ?
                         

 Powiedziałbym że pielęgnują . Prościej nie potrafię Ci tego wytłumaczyć.  Chichot
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Nie jestem idealny, ale idealnie sobie z tym radzę...
Strony: 1 [2] 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Basen na Kamiennej Górze zostanie odbudowany. Bieżące wiadomości « 1 2 ... 9 10 » Paweł Sokołowski 138 137115 Ostatnia wiadomość 26 Styczeń, 2013, 18:57:47 pm
wysłane przez Tony
Odtwarzacz różnych formatów video Serwis komputerowy TK159 0 4657 Ostatnia wiadomość 23 Listopad, 2009, 07:46:18 am
wysłane przez TK159
Mój NURT Poeci « 1 2 ... 47 48 » Hubert 718 569555 Ostatnia wiadomość 01 Grudzień, 2019, 19:38:35 pm
wysłane przez Hubert
Studenci podróżują taniej do Jeleniej Góry z PKS Voyager Lubań Bieżące wiadomości « 1 2 » Leo 20 27470 Ostatnia wiadomość 20 Styczeń, 2011, 10:31:54 am
wysłane przez MooseDlb
Bóg, honor i Ojczyzna! Hydepark « 1 2 » Albatros1 19 25908 Ostatnia wiadomość 15 Maj, 2012, 22:18:05 pm
wysłane przez Tony
Pomóżmy powodzianom Polecane - Strona główna powiat 3 11682 Ostatnia wiadomość 11 Lipiec, 2012, 11:08:06 am
wysłane przez Doktorek
Porządkowanie "Kamiennej Góry" Video Luban24 x 14 56979 Ostatnia wiadomość 09 Kwiecień, 2013, 06:52:42 am
wysłane przez Tony
XVI Lwóweckie Agatowe Lato Hydepark ZUZA 1 6094 Ostatnia wiadomość 07 Lipiec, 2013, 10:56:54 am
wysłane przez Tony
róbta co chceta? Hydepark MMM 5 7920 Ostatnia wiadomość 08 Wrzesień, 2014, 09:46:23 am
wysłane przez MMM
Nagrody dla sportowców i trenerów Powiat lubański powiat 0 19381 Ostatnia wiadomość 05 Styczeń, 2016, 15:11:55 pm
wysłane przez powiat