Strony: [1] 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Podziemia Kamiennej Góry  (Przeczytany 57169 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.


*

Punkty: +21/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 87
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« : 16 Listopad, 2011, 20:14:11 pm »

Krótko - udało się! Dzisiaj jestem zbyt zmęczony na dłuższe pisanie, stąd tylko kilkanaście zdań. Pewnie miłośnicy Lubania obserwowali prasowe bądź internetowe wzmianki i artykuły o tunelu pod Kamienną Górą.. Dziś „świeżutki” ciąg dalszy.

14-16 listopada. To były długie i męczące trzy dni, pełne napięcia, fali entuzjazmu na przemian ze zwątpieniem. W niedzielę dotarło do Lubania 3 eksploratorów współpracujących z miesięcznikiem Odkrywca, w tym p. Łukasz Orlicki z Wrocławia i dwaj specjaliści z Poznania ze Stowarzyszenia Perkun. Wstępnie wcześniej na rekonesansie miesiąc temu wytypowałem z nim miejsca wierceń. W poniedziałek rano dotarł specjalista od badań georadarowych z Krakowa. Przebadaliśmy jeszcze raz miejsca do odwiertów i zaczęliśmy. Specjaliści z Odkrywcy ocenili głębokość wierceń - stropu na około  8-9 m. Miejsce wybraliśmy nietypowe, gdyż większe pewniaki na sztolnie były od strony ul Parkowej - ale tam było 23 metry skały, tu  dużo mniej i lepsze warunki do przyszłych prac ziemnych. Od poniedziałku rano po noc, i worek po 17-tą,  wierciliśmy od strony ul. Strzeleckiej.  Po pierwsze – prace szły bardzo wolno, przygotowani byliśmy na skałę – wówczas tempo byłoby … szybsze, a tak było… 9, 20 m w jeden dzień. Na około 7,5 m powietrze sprężone zaczęło uciekać – konsternacja – pustka? Niestety, kamera wpuszczona nic nie wykazała. Wierciliśmy do 9,2, na ok. 8 m trafiliśmy na coś twardego, które skrzywiło wiertła. Znów kamera – jakaś widoczna rysa w otworze, beton ? Może ściana  po zewnętrznej stronie. Nie wiadomo.  Była już noc, praca przy światłach, a tu tłum ludzi, członkowie stowarzyszenia, mieszkańcy Lubania, miła atmosfera, głosy, że szkoda, iż częściej nie ma takich nocnych imprez. Chociaż była okazja do snucia opowieści o różnych podziemiach, odkryciach.
W międzyczasie Janusz Kulczycki zorganizował drugie miejsce pracy georadaru – koło Baszty Brackiej. W dokładnej siatce, metr na metr, trwały poszukiwania pomnika Wilhelma. Dzięki specjaliście od obsługi georadaru Wiesławowi Nawrockiego z Krakowa udało się namierzyć kolejny element cokołu, a co najważniejsze – ścianę piwnicę klasztoru franciszkanów, która znajdowała się obok późniejszego kościoła Św. Trójcy !!!
Wtorek - dalsze prace. Od rana wierciliśmy dalej. Dojechałem pierwszy, wyznaczyłem o 7-mej rano lokalizację otworu, 1,5 metra dalej (tunel wg. planu powinien mieć tylko 2 metry szerokości więc można łatwo się machnąć). O 13-tej na 9 metrach koniec wiercenia. Kamera wpuszczona -  nic. Eksploratorzy z Odkrywcy i Perkuna muszą  wracać, radzą wiercić jeszcze 1,5 m dalej. Wiercimy dalej, trzeci otwór. Na 6 metrach, już przy zachodzącym słońcu znów coś chrobotnęło, ucieka powietrze – czyżby otwór, szczelina, rumowisko po wybuchu? Wiercimy dalej. Na twarzach podłamanie, choć braliśmy możliwość, że Niemcy mogli nie wykonać tych planów, bądź nie całych. Tyle trudu, organizacji, czasu, wychłodzenia i nerwów – na nic? (o pieniądzach nie wspomnę, choć myślę, że już się zwróciły promocją miasta).  Czas powoli zbierać się do domu. Koniec eksploracji. W międzyczasie jeszcze raz analizuję mapy – olśnienie!!! Wyznaczono zbyt płytko poziom stropu tunelu! Nowa nadzieja. Po naradzie z kolegą z SMGŁ, decyduję  – kończymy wiercić otwór nr 3 i wracamy do porannego otworu nr 2, który wydawał mi się dobrym trafieniem,  pogłębiamy go. Idzie ciężko, już ciemno, wiertnicy zmęczeni, wychłodzeni, chcieliby już wracać. Glina, ił,  zapychają wiertło. Ile wiercić? Trzy metry i kończymy. Metr i nic. Wpatruję się w wiertło jak zaczarowane -10,30-10,50 m nagle nie dowierzam oczom – poszło, wręcz wpadło w dół! Do końca, do 12,30 w głąb. Godzina 16.30. Niedowierzanie na twarzy wiertników i konsternacja – dziura, tunel. A jednak! Krzyczę do chłopaków, żeby podeszli – nareszcie! Jest potwierdzenie – tunel istnieje! Radość, wspólne zdjęcia, telefony. Oczywiście, nie wiadomo czy istnieje w całości, ale wiemy z pewnością, że jakiś jego nie zasypany odcinek znajduje się za zapadliskiem od ul. Strzeleckiej. W jakim jest stanie?
Dzień dzisiejszy. Po wiadomości trafienia p. Łukasz Orlicki wrócił dziś do Lubania z oświetleniem i kamerą. Około 14-tej pierwsza próba. Spuszczamy na lince i kablu kamerę na dół. Obserwujemy w ciszy  obraz z kamery wyświetlany na laptopie. Jest !!! Widać osypisko, naokoło przestrzeń, ściany tunelu. Powoli przez godzinę na różne metody próbujemy obracać kamerą, co nie jest łatwe na kręcącej się lince, 12 metrów pod nami. Generalnie od kamery widać było ok. 10 m tunelu na wschód i zawał – to miejsce spodziewanego zasypania wejścia (wysadzenia?). Widać dawne dwa stemple drewniane. Ogólnie sztolnia wykonana w naturalnych utworach – brak stropu, brak omurowania ścian. Ale jednak się trzyma.  W drugą stronę lampa oświetliła około 30 m tunelu, dalej ciemność. Dokąd? Czy jak wg odnalezionego planu aż do Parkowej?  Widok niestety z kamery był mało wyraźny. Co chwila odzywały się głosy – podkład pod szyny wąskotorowej, metalowy przedmiot – pistolet? Coś okrągłego…coś długiego…coś się rusza… O przedmiotach może innym razem…
Co dalej?  Jako Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc z pewnością podejmiemy próby odkopania wejścia, nawet gdyby miało to być robione ręcznie, szpadel za szpadlem. Do prac chcą włączyć się miesięcznik Odkrywca ze swą grupą eksploracyjną, a także swoimi saperami. Od nas już są również chętni specjaliści do wejścia – siły już szykują Andrzej, Waldek, Janusz. Widać przychylność władz miasta, burmistrz A.Słowiński, codziennie obserwował na miejscu postęp prac. To dobry znak. Kiedy? Wszystko zależy od zdobycia pozwoleń, głównie od konserwatora zabytków i skompletowania sprzętu. Niewykluczone, że jeszcze tej zimy, bo to dla takich prac dobry okres. Dziś już odbyła się pierwsza narada organizacyjna grupy eksploracyjnej SMGŁ w tej sprawie.

Aha, jeszcze kilka słów. Efektu tego nie byłoby bez wielu osób. Zaczęło się od dobrej współpracy z Panią Basią Grzybek z Archiwum Państwowego w Lubaniu – dzięki Niej udało mi się natrafić na plan sztolni pod Kamienną Górą. Po drugie – członkowie naszego Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc (wielu!) - którzy swoim entuzjazmem sprawili, że  drążyliśmy wszyscy dalej temat, szukaliśmy wiadomości. Wiele osób, osadnicy lubańscy, najstarsi mieszkańcy, którzy snuli przede mną i innymi osobami swe niesamowite opowieści, które udało się zebrać w logiczną całość.  Po trzecie - temat na szczęście przypadł do gustu burmistrzowi Arkowi Słowińskiemu, który jako historyk, turysta, poczuł, że to ważny element dziejów Lubania (ale i promocji) i wsparł nas w działaniach (zwłaszcza w wykonaniu odwiertów). Dalej - lubańskie media, Jacek Jaworski, Ziemia Lubańska – p. Teresa Kraska, telewizja lubańska i inne regionalne oraz miesięcznik Odkrywca, które odważyły się opublikować moje teksty i materiały, które przecież mogły być "pustym" trafieniem, legendą bez potwierdzenia, jakich wiele przecież jest na Dolnym Śląsku. Wiertnikom z firmy wiertniczej z Bolesławca p. Kielara – naprawdę włożyli wiele pracy i wysiłku. Oczywiście kolejność podziękowań równorzędna.

Dzisiaj nie mam jeszcze dobrych zdjęć, trzeba zgrać z kamery, ale wkrótce i one.

                                                               T.Bernacki
                                                            Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc

<a href="http://www.youtube.com/v/Jvt2srXq0Gw?version=3&amp;amp;hl=pl_PL" target="_blank">http://www.youtube.com/v/Jvt2srXq0Gw?version=3&amp;amp;hl=pl_PL</a>


*  (206.47 KB, 500x375 - powiększony/pobrany 1440 razy.)

*  (208.45 KB, 500x375 - powiększony/pobrany 1418 razy.)

*  (229.1 KB, 500x661 - powiększony/pobrany 1838 razy.)
« Ostatnia zmiana: 17 Listopad, 2011, 19:35:45 pm wysłane przez Paweł Sokołowski » Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +17/-26
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 567
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


jesien


WWW
« Odpowiedź #1 : 17 Listopad, 2011, 04:42:36 am »

gratulacje.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

--



Punkty: +0/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 21
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #2 : 17 Listopad, 2011, 13:39:54 pm »

Super sprawa, ciekawe ile jeszcze takich tajemnic kryje się w Lubaniu. Nie jestem rodowitym lubaniakiem, ale ciekawią mnie takie sprawy. mam nadzieję, że to odkrycie poszerzy wiedzę o przeszłości tego miasta i je uatrakcyjni. Powodzenia...
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +105/-48
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1280
Znajomi: 15
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #3 : 17 Listopad, 2011, 19:37:39 pm »

Mam pytania:
1.Jaki całkowity koszt tego przedsięwzięcia Panowie przewidują?
2.Z przeprowadzonych oględzin kamerą wynika , że "Ogólnie sztolnia wykonana w naturalnych utworach – brak stropu" czy jest realne , że po odkopaniu ktokolwiek zezwoli na zwiedzanie ?
3.Twierdzą Panowie , że zainwestowane do tej pory pieniądze zwróciły się w postaci promocji miasta. Jakiej promocji ?Czy chodzi o te kilka artykułów o których już nikt nie pamięta?
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #4 : 17 Listopad, 2011, 21:41:53 pm »

W kolejce czeka jeszcze studnia na Piastach. Moim zdaniem warto do tego wrócić.
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +21/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 87
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #5 : 19 Listopad, 2011, 12:05:06 pm »

Dziś

wiertnicy.jpg

kilka zdjęć z trzech dni poszukiwań.

badanie georadarem.jpg

* badanie georadarem.jpg (214.16 KB, 500x375 - powiększony/pobrany 1044 razy.)
widok z georadaru nad sztolnia.jpg

* widok z georadaru nad sztolnia.jpg (162.86 KB, 500x375 - powiększony/pobrany 1064 razy.)
wiercenie i przygotowania kamery.jpg

* wiercenie i przygotowania kamery.jpg (218.21 KB, 500x375 - powiększony/pobrany 1086 razy.)
zapuszczanie kamery w otwor.jpg

* zapuszczanie kamery w otwor.jpg (228.15 KB, 450x600 - powiększony/pobrany 1160 razy.)
wieczorne wiercenie.jpg

* wieczorne wiercenie.jpg (166.12 KB, 400x533 - powiększony/pobrany 1005 razy.)
tuz po odkryciu sztolni.jpg

* tuz po odkryciu sztolni.jpg (166.95 KB, 500x375 - powiększony/pobrany 1090 razy.)
wiertnicy.jpg

* wiertnicy.jpg (203.83 KB, 450x600 - powiększony/pobrany 5286 razy.)
pierwsze zapuszczenie kamery do sztolni.jpg

* pierwsze zapuszczenie kamery do sztolni.jpg (213.46 KB, 500x375 - powiększony/pobrany 994 razy.)
kamera utknela - wyciagamy 12 m rure z ziemi.jpg

* kamera utknela - wyciagamy 12 m rure z ziemi.jpg (207.55 KB, 400x533 - powiększony/pobrany 1009 razy.)
wiercenie i przygotowania kamery.jpg

* wiercenie i przygotowania kamery.jpg (218.21 KB, 500x375 - powiększony/pobrany 1057 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane
gregory
Gość
« Odpowiedź #6 : 27 Listopad, 2011, 11:01:27 am »

Brawo udało się z zaciekawieniem śledziłem i śledzę ten temat dalszych sukcesów
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +21/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 87
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #7 : 27 Listopad, 2011, 17:56:50 pm »

Dziś kilka stopklatek z kamery wpuszczonej do wewnątrz sztolni. Fot. Ł. Orlicki, redaktor miesięcznika Odkrywca.



wejscie zasypane.jpg

* wejscie zasypane.jpg (201.15 KB, 576x704 - powiększony/pobrany 1135 razy.)
zawalone wejscie od wewnatrz.jpg

* zawalone wejscie od wewnatrz.jpg (176.89 KB, 576x704 - powiększony/pobrany 1069 razy.)
widok na zach..jpg

* widok na zach..jpg (163.67 KB, 576x704 - powiększony/pobrany 1013 razy.)
widok na zachod - w kierunku Parkowej.jpg

* widok na zachod - w kierunku Parkowej.jpg (164.38 KB, 576x704 - powiększony/pobrany 1065 razy.)
dno sztolni.jpg

* dno sztolni.jpg (157.74 KB, 576x704 - powiększony/pobrany 1120 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +398/-238
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2469
Znajomi: 11
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #8 : 27 Listopad, 2011, 21:28:44 pm »

Panie Tomaszu ciesze się że nie zauważył pan tego posta:
Cytuj
Mam pytania:
1.Jaki całkowity koszt tego przedsięwzięcia Panowie przewidują?
2.Z przeprowadzonych oględzin kamerą wynika , że "Ogólnie sztolnia wykonana w naturalnych utworach – brak stropu" czy jest realne , że po odkopaniu ktokolwiek zezwoli na zwiedzanie ?
3.Twierdzą Panowie , że zainwestowane do tej pory pieniądze zwróciły się w postaci promocji miasta. Jakiej promocji ?Czy chodzi o te kilka artykułów o których już nikt nie pamięta?

Gratuluję uporu.Jestem za.Nie wszystko trzeba postrzegać przez pryzmat zysków.Mam tylko cichą nadzieję że zaczniecie kopać od strony ul.Parkowej.Moim zdaniem łatwiej dojechać ciężkim sprzętem.Obiecuję gorącą herbatkę na bieżąco.Pozdrawiam i życzę konsekwencji.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Nie jestem idealny, ale idealnie sobie z tym radzę...
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +105/-48
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1280
Znajomi: 15
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #9 : 27 Listopad, 2011, 21:37:51 pm »

Fire czy ja napisałem , ze jestem na NIE ?

Kibicuje temu pomysłowi od kilku miesięcy i wierzę, że Kamienna Góra otworzy się przed Nami w przyszłym roku ... ale po za tym swoje wiem na ten temat.
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +3/-2
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 57
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #10 : 16 Grudzień, 2011, 09:01:27 am »

Miłośnicy odkryć odliczają już dni do pierwszego wejścia do sztolni we wnętrzu Kamiennej Góry
http://luzyce.info/luban/wejda-pod-ziemie
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +61/-3
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 936
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Hubert Horbowski


« Odpowiedź #11 : 16 Grudzień, 2011, 16:12:46 pm »

Stowarzyszeniu Miłośników Górnych Łużyc, a p. T. Bernackiemu w szczególności, życzę w opisywanym przedsięwzięciu uzyskania efektów o wiele ciekawszych i poważniejszych, niż przedstawione poniżej.

Tomasz 

   Tomasz z Łużyc na Kamiennej Górze
W sztolnię się wwiercił kamerą w rurze,
A oko tej kamery
Dostrzegło szczury cztery,
Które pierzchły i skryły się w dziurze.

Hubert Horbowski
16 grudnia 2011
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +21/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 87
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #12 : 18 Grudzień, 2011, 14:33:10 pm »

Dziękuję Panie Hubercie za dawkę poezji! Ubarwiła jesienno-zimowe poszukiwania i ciemną, błotnistą sztolnię. Wczoraj udało się dotrzeć do jej wejścia. Szczurów nie było!

Przy sobotnim kopaniu emocje były nie mniejsze niż przy wierceniach, gdyż wówczas było zagadką czy sztolnie zostały wykonane, a teraz  jak faktycznie wyglądają. Prace skupiły sporo miłośników odkrywania tajemnic, ba nawet z miejsc odległych o setki kilometrów. Po otrzymaniu zezwolenia od Konserwatora Zabytków, także właściciela terenu – miasta, Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc podjęło wczoraj próbę wkopania się do sztolni. Prace nadzorował archeolog mgr Grzegorz Jaworski, sprzęt (koparkę)  udostępnił, ba, nawet obsługiwał – p. Andrzej  Juncewicz. Za co obojgu oczywiście dziękujemy – gdyż działania te wykonali nieodpłatnie.  Spodziewaliśmy się, iż prace ziemne potrwają ze dwa dni, poszły w kilka godzin, choć jeszcze wiele godzin należy poświęcić na odpowiednie uformowanie skarp przed kolejnym wejściem, wywóz ziemi, uporządkowanie terenu. Prace miały na celu udostępnienie wejścia i sprawdzenie stanu technicznego przy nim, ścian, stopnia ich zachowania. W zasadzie więc był to dzień oczekiwania, obserwacji, wymiany poglądów niż samej eksploracji wewnątrz. Wejście zostało przełożone na termin późniejszy, z uwagi na konieczność uzupełnienia wyposażenia o dodatkowy sprzęt, który zapewni bezpieczeństwo wchodzącym, zwłaszcza w strefie wejściowej. Po zbadaniu i ocenie, wejście zostało ponownie koparką solidnie przysypane urobkiem, aby nie kusiło amatorów przygód, z resztą miejsce będzie dodatkowo obserwowane.
Co ujrzeliśmy po co najmniej 60-ciu latach od ostatniego oglądania tunelu przez ludzi ? (jeśli wejście miało miejsce w 1953r.) Sztolnia o szerokości około 2,5 m, wysokości około 2 metrów. Wydrążona jest tuż pod iłami trzeciorzędowymi, w łupkach ordowickich (odsyłam do przekroju geologicznego w moim artykule „Lubański złoty sen”). Ten typ skał można obserwować np. przy wejściu do dawnej kopalni bazaltu w Jałowcu – naprzeciw PRD. Przy samym wejściu utwory skalne nie były zbyt stabilne, z jednej strony wskutek wcześniejszego zawalenia, z drugiej samych prac ziemnych przy jego odkrywaniu. W dalszej części, na ile udało się rozświetlić, widać, iż tunel niegdyś posiadał  co jakieś kilka metrów stemple i drewniane belki na stropie. Dziś miejscami widać obrywy i leżące elementy drewniane na dnie. Stan techniczny nie jest więc dobry i z pewnością niebezpieczny  dla osób bez przygotowania specjalistycznego. Trudno się z resztą temu dziwić po prawie 70-latach od jego wykonania, gdy obok w kamieniołomach strzela się do dziś skałę bazaltową (drgania sejsmiczne). Lampa rozświetliła tunel do około 50-70 m , dalej prawdopodobnie był widoczny zawał. Jeśli zawał – to sztuczny czy naturalny ?  Tak czy inaczej, liczne szczury widziane wcześniej  kamerą podczas wierceń, zniknęły. Gdzie? Okaże się następnym razem.
Dzisiejsze prace pozwoliły odpowiedzieć na pytanie w jakich utworach jest wykonany i jaki jest jego stan techniczny (widoczny na załączonych zdjęciach). Nie będę ściemniał,  oceniam go jako zły, bez możliwości udostępnienia publicznego. Niestety wewnątrz  nie było widać na dnie nic szczególnego, prócz owych belek. Tyle, tym razem na spokojnie, rzeczowo i bez emocji, choć może zmartwię tym część osób, które oczekiwały już skarbów i sztolni gotowej na przyjęcie turystów.
Myślę, że  odsłonięcie sztolni i powyższa relacja pozwoliły też odpowiedzieć na niektóre pytania wcześniej zadane.
W kolejnym wejściu będziemy starać się dalej odkryć tajemnicę tunelu i odpowiedzieć na pytania – co zawiera i czemu wejścia do niego zostały zasypane ?

Załączam zdjęcia moje i A.Wilczyńskiego. Niestety było je dość trudno wykonać – ze sztolni wypływało ciepłe, wilgotne powietrze, które od razu oblepiało parą zimny obiektyw aparatu. Jednak różnica temperatur była znaczna. W głębi widoczna rura osłonowa po listopadowym wierceniu.

prace ziemne rozpoczete.jpg

* prace ziemne rozpoczete.jpg (205.03 KB, 500x375 - powiększony/pobrany 1070 razy.)
sprzet w akcji.jpg

* sprzet w akcji.jpg (214.51 KB, 400x534 - powiększony/pobrany 1017 razy.)

*  (203.99 KB, 400x534 - powiększony/pobrany 1045 razy.)
...i jest wejscie.jpg

* ...i jest wejscie.jpg (205.2 KB, 400x534 - powiększony/pobrany 1076 razy.)
wnetrze tunelu a.jpg

* wnetrze tunelu a.jpg (189.35 KB, 500x375 - powiększony/pobrany 1147 razy.)
sztolnia 4.jpg

* sztolnia 4.jpg (181.46 KB, 500x375 - powiększony/pobrany 1331 razy.)
sztolnia.jpg

* sztolnia.jpg (187.61 KB, 500x375 - powiększony/pobrany 1230 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +0/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #13 : 26 Grudzień, 2011, 16:49:56 pm »

Witam, kibicuję ekipie eksploratorów i z niecierpliwością czekam na kolejny krok.
Kiedy zamierzacie Panowie zbadać wnętrze obiektu?
Gratuluje dotychczasowych postępów i odkryć.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Studio Eline.pl
Administrator
*****
*

Punkty: +154/-6
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1430
Znajomi: 14
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Marketing w sieci. Daj się znaleźć!


WWW
« Odpowiedź #14 : 27 Grudzień, 2011, 10:16:02 am »

Dlaczego sądzono że nie wiadomo czy same tunele były wydrązone Układ tuneli i ich zawartośc opisano dość rzeczowo wcześniej. Wejście w 53 zapewne nastapiło,bo były też wcześniejsze i była z nich relacja. W podziemiach znajdował się szpital polowy, masa szczurów oraz pomieszczenia z magazynami sprzetu medycznego. Sam układ pomieszczeń był równiez opisany szczegółowo (sala szpitalna, zabiegowa, magazyny, pokoje).

Dwa wejścia obecne w tamtym czasie znajdowały się nad górze i spuszczano się do podziemi, także zawał wewnątrz raczej jest naturalny (chyba że wrzucono materiały wybuchowe przez górne włazy).

Pozdrawiam i czekam na dalsze informacje
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Strony: [1] 2 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Basen na Kamiennej Górze zostanie odbudowany. Bieżące wiadomości « 1 2 ... 9 10 » Paweł Sokołowski 138 137007 Ostatnia wiadomość 26 Styczeń, 2013, 18:57:47 pm
wysłane przez Tony
Odtwarzacz różnych formatów video Serwis komputerowy TK159 0 4656 Ostatnia wiadomość 23 Listopad, 2009, 07:46:18 am
wysłane przez TK159
Mój NURT Poeci « 1 2 ... 47 48 » Hubert 718 569348 Ostatnia wiadomość 01 Grudzień, 2019, 19:38:35 pm
wysłane przez Hubert
Studenci podróżują taniej do Jeleniej Góry z PKS Voyager Lubań Bieżące wiadomości « 1 2 » Leo 20 27466 Ostatnia wiadomość 20 Styczeń, 2011, 10:31:54 am
wysłane przez MooseDlb
Bóg, honor i Ojczyzna! Hydepark « 1 2 » Albatros1 19 25898 Ostatnia wiadomość 15 Maj, 2012, 22:18:05 pm
wysłane przez Tony
Pomóżmy powodzianom Polecane - Strona główna powiat 3 11677 Ostatnia wiadomość 11 Lipiec, 2012, 11:08:06 am
wysłane przez Doktorek
Porządkowanie "Kamiennej Góry" Video Luban24 x 14 56964 Ostatnia wiadomość 09 Kwiecień, 2013, 06:52:42 am
wysłane przez Tony
XVI Lwóweckie Agatowe Lato Hydepark ZUZA 1 6093 Ostatnia wiadomość 07 Lipiec, 2013, 10:56:54 am
wysłane przez Tony
róbta co chceta? Hydepark MMM 5 7916 Ostatnia wiadomość 08 Wrzesień, 2014, 09:46:23 am
wysłane przez MMM
Nagrody dla sportowców i trenerów Powiat lubański powiat 0 19375 Ostatnia wiadomość 05 Styczeń, 2016, 15:11:55 pm
wysłane przez powiat