Strony: [1] 2 3 ... 20   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Farmy wiatrowe w Gminie Lubań - spotkanie informacyjne  (Przeczytany 159367 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Redakcja
*


Punkty: +7/-0
Offline Offline

Wpisy: 123
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« : 29 Październik, 2011, 12:36:46 »

W niedzielę 30 października o godzinie 17:00 w Nawójowie Śląskim nr 50 odbędzie się pierwsze spotkanie informacyjne na temat planowanej budowy farm wiatrowych, do których planowania przystępuje Gmina Lubań.

Budowa farm wiatrowych jest przewidywana we wszystkich miejscowościach Gminy Lubań.  

Wideo ze spotkania
<a href="http://www.youtube.com/v/11io69Bgc5A?version=3&amp;amp;hl=pl_PL" target="_blank">http://www.youtube.com/v/11io69Bgc5A?version=3&amp;amp;hl=pl_PL</a>
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń, 2012, 20:48:44 wysłane przez red. » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #1 : 31 Październik, 2011, 00:27:12 »

Na szybko : ) Mieszkańcy naszej gminy potrafią ze sobą rozmawiać na argumenty, w sposób kulturalny. Kilkugodzinna dyskusja w Nawojowie Śląskim zaowocowała uchwałą, w której mieszkańcy sprzeciwili się jednogłośnie budowie farm wiatrowych w ich miejscowości.
W spotkaniu uczestniczył wójt Gminy Lubań, Zbigniew Hercuń, który wyraził opinię, iż nie będzie podejmował żadnych ważnych decyzji w tej sprawie, wbrew woli mieszkańców.
Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +2/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 60
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #2 : 31 Październik, 2011, 09:10:58 »

Ciemnogród x 10
Zgłoś do moderatora   Zapisane
MooseDlb
Gość
« Odpowiedź #3 : 31 Październik, 2011, 11:12:52 »

Kilkugodzinna dyskusja w Nawojowie Śląskim zaowocowała uchwałą, w której mieszkańcy sprzeciwili się jednogłośnie budowie farm wiatrowych w ich miejscowości.

węgiel się skończy, smrody zostaną, prądu może nie będzie kiedyś...

zawsze można jakaś atomówkę czy jądrówkę wybudować... tak źle i tak niedobrze...
potem zostanie kolejne marudzenie...
shalom...
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #4 : 31 Październik, 2011, 11:46:39 »

Paradoksalnie, budowa farm wiatrowych w tych miejscach, o których była mowa, dotknie mieszkańców Lubania. Najbardziej zdegradowanym krajobrazowo terenem będzie całe osiedle przy Papieża JP II, większość Uniegoszczy, osiedla Piastów i okolic Kamiennej Góry. Wiatraki będą wyraźnie widoczne z zachodniej, zachodnio-wschodniej i wschodniej części miasta. Taki industrialny bonusik Uśmiech
Gdybym znał szczegóły planowania, naniósłbym to na mapę googla. Ale z tym poczekamy.
« Ostatnia zmiana: 31 Październik, 2011, 11:48:56 wysłane przez Piotrek » Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +4/-1
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 26
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #5 : 31 Październik, 2011, 12:11:20 »

To jest prosty bilans zysków i strat. Nie musimy się na wszystko zgadzać, bo inni to mają. Mieszkańcy Nawojowa podjęli decyzję. I tyle...
Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +19/-5
Offline Offline

Wpisy: 77
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #6 : 31 Październik, 2011, 12:13:12 »

Panie Piotrze a wiadomo coś Panu o gminie Siekierczyn??? Mamy to szczęście,że na swój dom wybraliśmy niezwykle spokojną i malowniczą  wieś  o sympatycznej nazwie  Wesołówka.  
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #7 : 31 Październik, 2011, 12:26:53 »

Okazuje się, że ten paradoks można jednak wizualizować. Zdjęcie z odległości 6 km od Lubania, od masztu pomiarowego 800 m. Z gruntu widać większą część miasta. Po wybudowaniu wiatraka - czyli z wysokości 120 m (bez łopat) będzie można zajrzeć burmistrzowi do gabinetu. Zaczyna mi się to coraz bardziej podobać  Chichot

farma 1.jpg


PS.
Wiatraki (te najmniejsze z instalowanych w naszym regionie) będą o 16 m wyższe od nadajnika w Nowej Karczmie

@antykolo
Gmina Siekierczyn zatrzymała budowę. Ale przy tych wysokościach i odległościach i tak będą widoczne z wielu miejsc gminy Siekierczyn. Po prostu usytuowanie terenu jest takie, że będziemy je widzieć i z nimi żyć przez kolejnych kilkadziesiąt lat.

farma 1.jpg

* farma 1.jpg (203.85 KB, 2550x1583 - powiększony/pobrany 1286 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +475/-99
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2611
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


http://trickymind.pl/wp-content/uploads/2013/12/wo


« Odpowiedź #8 : 31 Październik, 2011, 12:34:54 »

Powiem szczerze, że nie mam zdania co do wiatraków. Musze trochę o nich poczytać.  Co?
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jolanta Dobrzyńska - podobno baba z jajem  Mrugnięcie

(...) czasem pomimo pozorów religijności czyjś stan umysłu może być bardzo negatywny. Prawdziwa duchowość powinna owocować łagodnym usposobieniem, poczuciem szczęścia i spokoju. - Dalajlama XIV
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #9 : 31 Październik, 2011, 13:41:42 »

W tym wypadku czyli - OZE, wiedza jest sprzymierzeńcem. Pozwala uniknąć opisywania wiatraków w sposób tak infantylnie niedorzeczny jak: ciemnogród lub zacofanie. 
Nagraliśmy to spotkanie. Zawarte informacje w tym nagraniu wystarczą do zapoznania się ze sposobem inwestowania w farmy na terenie jaki zamieszkujemy. Trzeba tutaj podkreślić, że nikt z organizatorów spotkania nie był i mam nadzieję, że nie jest przeciwny wykorzystywaniu energii odnawialnej z wiatraków, tam gdzie ich budowa ma przynajmniej ekonomiczne uzasadnienie.
Wyobraź sobie Jolu, że w takim dniu jak dzisiejszy, całkowicie bezwietrzny, stoi wiatrak do którego został podłączony oddział intensywnej terapii w szpitalu. Ile jest takich dni w roku? 10, 100 czy więcej?
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +105/-48
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1280
Znajomi: 15
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #10 : 31 Październik, 2011, 14:08:05 »

Podoba mi się stanowisko Gminy.
Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +4/-1
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 26
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #11 : 31 Październik, 2011, 14:29:28 »

O wiatrakach można przeczytać między innymi tu:

Energetyka wiatrowa a społeczności lokalne - Senat RP
www.senat.gov.pl/k7/dok/bad/2011/ot-600.pdf

Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +8/-8
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 15
Znajomi: 3
Dodaj do Dodaj do listy ZnajomychWWW
« Odpowiedź #12 : 31 Październik, 2011, 18:43:52 »

Kolejny raz realizowana jest polityka, która opiera się na teorii: " nie bo nie" .  Jeżeli założymy, że tak nam widok wiatraków przeszkadza, to tak naprawdę np. Sky Tower we Wrocławiu też nie miałby miejsca bytu, bo nie pasuje do otoczenia i oczywiście były sprzeciw jakiejś tam części mieszkańców, a jednak budynek stoi i nie wygląda tak źle, co więcej staje się symbolem nowoczesnego miasta. Dał pracę olbrzymiej ilości ludzi (mniej lub więcej, ale dał). Może to nie najlepsze porównanie, ale argument z degradacją krajobrazu mnie nie przekonuje. Zrozumiałby to jeszcze gdybyśmy cokolwiek robili z tym naszym atutem (przyrodą, krajobrazem - całym regionem turystycznym), jest jednak inaczej. Nie wykorzystujemy walorów przyrodniczych np. turystycznie ani nie pozwalamy rozwijać się gospodarczo regionowi, a płaczemy strasznie, że nam wiatraki zasłonią widok. Ludzie uciekają region się wyludnia, a my czekamy aż pod Lubaniem znajdą ropę naftową i staniemy się "drugim Kuwejtem". Wszystkie okazje i szanse na rozwój przelatują nam koło nosa i dlatego potrzeba jest poważnej dyskusji na ten temat.

Jestem zdania, że wiatraki powinny stać i powinno się ich budować tyle na ile jest potrzeba. Jeżeli umowy zawierane pod budowę wiatraków będą prawidłowe, czyli będą przynosić zyski dla prywatnych gospodarstw i gmin to jak najbardziej jestem na tak. Pozostaje lokalizacja, która musi uwzględnić, czy dany wiatrak nie będzie szkodził np. całemu osiedlu mieszkańców.

Wracając do Nowej Karczmy i nadajnika - jakoś nikt nikogo nie pytał stawiając takiego kolosa w tej małej miejscowości. Czy ktoś zmierzył wpływ i ewentualną szkodliwość tego nadajnika na mieszkańców? Oczywiście, że nie! Postawiono bo większość tego potrzebowała.

Należy przyjrzeć się umowom na budowę wiatraków, które miałyby być zawierane i wyciągnąć wnioski. Jeżeli są złe, odmówić i żądać zmiany. W przypadku braku reakcji w grę wchodzi zmiana inwestora - aż do skutku. To jest jedyna podstawa do tego, aby zrezygnować w całości z tego pomysłu. Złe umowy, brak porozumienia - ok można zatrzymać budowę. Na pewno, gminy musiałby postarać się o to, aby uwzględniono w umowach naprawę dróg (szczegółowo), czy też naprawę zdegradowanego terenu po budowie.  Umowa powinna też określić bezpieczną odległość od zabudowań i tyle.

Być może same wiatraki przy prawidłowym zagospodarowaniu dałyby realny zysk dla gmin i mieszkańców, a co za tym idzie również w dobie kryzysu większe wpływy do budżetu gmin. Mieszkańcy powinni na tym skorzystać pod warunkiem, że wyżej wymienione elementy zostaną poddane gruntownej analizie.

Dlatego w obliczu właśnie takiej bezradności i niejasności nawołuję wszystkie władze gminy oraz środowisko naukowe o otwartą debatę na ten temat. Cały region powinien zebrać się na otwartym sympozjum poświęconym właśnie temu zagadnieniu i przeanalizować dogłębnie wszystkie aspekty środowiskowe jak i gospodarcze, tak dużej inwestycji. Jest również szansa na to, aby zaobserwować skutki ewentualnego negatywnego wpływu tego typu inwestycji np. w innych regionach naszego województwa (blisko Legnicy niebawem cała farma ruszy i jest praktycznie na ukończeniu - jadąc A4 w kierunku Wrocławia dobrze ją widać. Tam nikt się nie wystraszył). Powiat zgorzelecki też można podglądnąć, jak to się będzie odbywało, a następnie skorzystać z doświadczeń. Tylko pozostaje pytanie czy nadal ktoś po czasie będzie zainteresowany inwestowaniem...? Zastraszyć mieszkańców jest bardzo łatwo odwrócić tą sytuację już być może o wiele trudniej. Budowa dróg też powoduje podobne zagrożenia, a jednak pomimo protestów drogi powstają. Dobrze zbudowana droga odpowiednim standardem minimalizuje zagrożenia i służy społeczeństwu - tak samo może być z wiatrakami o ile podejdzie się do tego z rozsądkiem.P.S. Tak poza tematem, jestem ciekaw czy ktoś kiedykolwiek rozważał możliwość przeprowadzenia badań geologicznych na obecność wód geotermalnych. Wygasły wulkan i te nasze tereny mogą jeszcze mocno zaskoczyć... a może gaz łupkowy??? Czysta teoria, ale kto wie co tam ziemia kryje...

Zgłoś do moderatora   Zapisane

Tylko dzięki zaiste niepojętej, a tak wielkiej i niezbadanej litości boskiej, ludzie w tym kraju nie na czworakach chodzą, a na dwóch nogach, udając człowieka...a racja jest jak du..a, każdy ma swoją.
Józef Piłsudski.
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #13 : 31 Październik, 2011, 19:25:11 »

Jest również szansa na to, aby zaobserwować skutki ewentualnego negatywnego wpływu tego typu inwestycji np. w innych regionach naszego województwa (blisko Legnicy niebawem cała farma ruszy i jest praktycznie na ukończeniu - jadąc A4 w kierunku Wrocławia dobrze ją widać. Tam nikt się nie wystraszył). Powiat zgorzelecki też można podglądnąć, jak to się będzie odbywało, a następnie skorzystać z doświadczeń.

W przypadku tej gminy mieszkańcy nie byli informowani o pracach inwestycyjnych i zaczęli protest kiedy było już za późno - czyli po wydanym pozwoleniu na budowę. Co do Zgorzelca, niestety wójt szpadel wbił, ale nasza ET nie jest w stanie na dzień dzisiejszy tej energii przyjąć. Firma, która tam inwestowała też już nie istnieje pod tą nazwą : )
Warto być na takich spotkaniach, aby wiedzieć i nie siać wątpliwości. Dodam, że gdyby w Polsce istniały przepisy, takie jakie obowiązują w całej Europie, odnośnie odległości wiatraków od zabudowy, w powiecie lubańskim nie wybudowano by ani jednego wiatraka, bo albo dom albo las.
I nie wydaje mi się, że porównanie masztu nadajnika do wiatraka jest trafne. Nadajnik jest 1 i stoi nieruchomo jak posąg. Wiatraków będzie 54, a nieoficjalnie, po planowanych rozmieszczeniach stacji  GPZ już dzisiaj wiem, że to może być i ponad 100 turbin. Rolnicy podpisali umowy w tak dziwnych miejscach, że protesty będą.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +398/-238
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2469
Znajomi: 11
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #14 : 31 Październik, 2011, 20:35:54 »

Paradoksalnie, budowa farm wiatrowych w tych miejscach, o których była mowa, dotknie mieszkańców Lubania. Najbardziej zdegradowanym krajobrazowo terenem będzie całe osiedle przy Papieża JP II, większość Uniegoszczy, osiedla Piastów i okolic Kamiennej Góry. Wiatraki będą wyraźnie widoczne z zachodniej, zachodnio-wschodniej i wschodniej części miasta. Taki industrialny bonusik Uśmiech
Gdybym znał szczegóły planowania, naniósłbym to na mapę googla. Ale z tym poczekamy.


Piotr nie popadajmy w skrajności.jak nie sprawdzą się jako generatory to zrobi się tam stanowiska CKM-ów.I nie myślę o Ciężko Kapujących Mózgownicach tylko o Ciężkich Karabinach Maszynowych.Będziemy jako Lubań i cała gmina doskonale chronieni.
A prąd wytworzymy sobie sami.
Elektrownia z roweru
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Nie jestem idealny, ale idealnie sobie z tym radzę...
Strony: [1] 2 3 ... 20   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Wiatraki w regionie!!! Spotkanie informacyjne w Olszynie - serdecznie zapraszam! Bieżące wiadomości « 1 2 3 4 5 » Doktorek 62 48584 Ostatnia wiadomość 19 Maj, 2010, 00:08:45
wysłane przez Krzysiek123
Elektrownie wiatrowe w Gminie Platerówka - refleksje po spotkaniu Bieżące wiadomości x 4 15258 Ostatnia wiadomość 29 Lipiec, 2010, 08:49:36
wysłane przez waria(n)t
Jak wziąć pieniądze z UE - bezpłatne spotkanie informacyjne Bieżące wiadomości red. 0 2733 Ostatnia wiadomość 13 Październik, 2011, 08:32:18
wysłane przez red.
Elektrownie wiatrowe w Gminie Margonin Gmina Lubań « 1 2 3 » Urząd Gminy 31 30498 Ostatnia wiadomość 13 Sierpień, 2012, 19:27:12
wysłane przez xena1988
UWAGA! farmy wiatrowe-zebranie Informacje i Komunikaty Instytucji wiatraki Lubań 2 3847 Ostatnia wiadomość 10 Grudzień, 2011, 19:15:51
wysłane przez borisem
Burmistrz Margonina w Gminie Lubań Gmina Lubań « 1 2 » Urząd Gminy 26 18173 Ostatnia wiadomość 09 Styczeń, 2012, 14:59:16
wysłane przez paluch873
Spotkanie informacyjne w sprawie wiatraków w Radostowie Gmina Lubań Urząd Gminy 0 3092 Ostatnia wiadomość 17 Grudzień, 2011, 09:33:32
wysłane przez Urząd Gminy
Po wizycie burmistrza Margonina w gminie Lubań Polecane - Strona główna x 11 11815 Ostatnia wiadomość 26 Lipiec, 2012, 22:34:06
wysłane przez x
Mapa wiatraków w gminie Lubań Polecane - Strona główna « 1 2 3 4 » x 46 36141 Ostatnia wiadomość 03 Czerwiec, 2013, 06:56:07
wysłane przez nawojka
Spotkanie informacyjne o przyszłych zasadach gospodarki odpadami Polecane - Strona główna Urząd Miasta 0 2475 Ostatnia wiadomość 30 Styczeń, 2013, 11:17:45
wysłane przez Urząd Miasta