Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Spłata wierzytelności  (Przeczytany 2693 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Moderator
*****

Punkty: +3/-4
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 182
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« : 24 Sierpień, 2011, 09:21:47 »

Powiat Lubański podjął szereg czynności, które powinny doprowadzić do pełnej spłaty wierzytelności. Od roku 2005 do roku 2011 Powiat Lubański spłacił prawie wszystkie zobowiązania cywilno-prawne SPZOZ- u. ,,Angażując kwotę 30 min zł środków własnych spłaciliśmy, dzięki ugodom ok. 35 min zobowiązań. Do końca br. skończymy spłacać zobowiązania cywilno-prawne, do spłaty pozostało nam tylko ok. 300 tys. zł, a nie zostały one jeszcze uregulowane, ponieważ wierzyciele nie są zainteresowani odzyskaniem tych środków” – podkreślił Starosta Lubański Walery Czernecki. Warto podkreślić ,że do spłaty pozostało ok. 22 milionów zobowiązań publiczno prawnych.
Jak wcześniej wspominaliśmy w tym roku powstała szansa na spłatę właśnie tych zobowiązań. Powiat Lubański mógł przystąpić do Wieloletniego Programu „Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia". W dniu 3 lutego 2011 r. Zarząd Powiatu Lubańskiego powołał zespół, który miał za zadanie opracować harmonogram działań i przygotować niezbędną dokumentację.
Następnym krokiem było złożenie wniosku do Banku Gospodarki Krajowej o rozpoczęcie procedury oceny dokumentacji w ramach „planu B", który w dniu 12 sierpnia br. otrzymał pozytywną ocenę niezbędną do złożenia wniosku o dotację na spłatę długów po likwidowanym SPZOZ w Lubaniu. 30 czerwca br. do starostwa powiatowego w Lubaniu wypłynęła informacja z Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie o pozytywnej ocenie przedstawionych dokumentów i przeprowadzonej restrukturyzacji służby zdrowia w Powiecie Lubańskim. ,,W dniu 16 sierpnia 2011 roku złożyliśmy odpowiedni wniosek do Wojewody Dolnośląskiego z pełną dokumentacją. W dniu 17 sierpnia 2011 roku Wojewoda Dolnośląski złożył wniosek do Ministra Zdrowia o objęcie Powiatu Lubańskiego Wieloletnim Programem „Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia". Ostatnim krokiem jest uzyskanie pozytywnej opinii Ministerstwa Zdrowia i otrzymanie dotacji. Dodam, że wniosek o dotację na spłatę długów publiczno-prawnych po SPZOZ w likwidacji w Lubaniu opiewa na kwotę 18 257 218,70 zł, jest to wysokość zobowiązań publiczno-prawnych wyliczona na dzień 31 grudnia 2008 roku” – kontynuuje Walery Czarnecki.
W dniu 9 sierpnia br. Rada Powiatu Lubańskiego skróciła termin likwidacji SPZOZ do dnia 5 września 2011 roku. Stało się tak dlatego ,ponieważ warunkiem zasadniczym uzyskania środków z ministerstwa na spłatę zobowiązań po likwidowanej jednostce jest wykreślenie jej z KRS i rejestru wojewody do dnia 15 września 2011 roku. Powiat Lubański dołożył wszelkich starań w celu pozyskania środków na spłatę obecnego zadłużenia, a także olbrzymim wysiłkiem finansowym spłacił zobowiązania cywilno-prawne.
W obecnej sytuacji najpoważniejszym problemem jest możliwość działań egzekucyjnych ZUS –u i Urzędu Skarbowego, kiedy Powiat w naturalny sposób jako następca prawny SPZOZ w Lubaniu w likwidacji stanie się dłużnikiem tych urzędów. Do momentu uzyskania dotacji z Ministerstwa Zdrowia powiat nie będzie miał możliwości spłaty tych zobowiązań. Istnieje duże prawdopodobieństwo iż dotację powiat może uzyskać do marca 2012 roku. Jednak według naszych informacji najbardziej prawdopodobny termin to połowa listopada 2011 roku.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: