Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Co kryją lubańskie wieże?  (Przeczytany 16162 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Moderator
*****
*

Punkty: +463/-184
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 439
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« : 18 Lipiec, 2011, 14:15:17 pm »

Są charakterystycznym elementem naszego miejskiego krajobrazu. Towarzyszą nam codziennie, dumnie stercząc ponad dachami domów lub konarami drzew. Lubańskie wieże: Bracka, Ratusza, Kramarska, Trynitarska i kościoła Św. Trójcy. Podejrzewam, że od czasu do czasu, przechodząc obok nich, zadajemy sobie pytanie. Co w sobie kryją? Jak wyglądają od wewnątrz? Czy zostaną udostępnione „szerszej publiczności”?
Sam sobie niedawno zadałem owe trzy pytania i… korzystając z możliwości postanowiłem zajrzeć do wnętrz naszych historycznych wież. To co zobaczyłem raczej nie jest budujące. Większość z miejscowych „strzelistych” świadków historii, póki co, nie ma szans na swoje drugie, tym razem turystyczne życie. Niestety.

Ciąg dalszy przemyśleń tutaj: http://lko.com.pl/news.php?extend.264
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Studio Eline.pl
Administrator
*****
*

Punkty: +154/-6
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1430
Znajomi: 14
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Marketing w sieci. Daj się znaleźć!


WWW
« Odpowiedź #1 : 18 Lipiec, 2011, 22:50:17 pm »

Wyszło na to że gołębie rządzą, a szkoda
Zgłoś do moderatora   Zapisane



*

Punkty: +50/-16
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 590
Znajomi: 9
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #2 : 18 Lipiec, 2011, 23:01:40 pm »

Paweł,
moim zdaniem 
to konserwator zabytków jest lepszy od gołębi 
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Wczoraj do Ciebie nie należy.
Jutro niepewne...Tylko dziś jest Twoje.

Jan Paweł II
Przyjaciel forum
*

Punkty: +398/-238
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2469
Znajomi: 11
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #3 : 18 Lipiec, 2011, 23:17:14 pm »

Cytuj


Cytuj
Pod kontem obsługi ruchu turystycznego


Luna to gołębie maja tam swoje konto
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Nie jestem idealny, ale idealnie sobie z tym radzę...


*

Punkty: +50/-16
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 590
Znajomi: 9
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #4 : 18 Lipiec, 2011, 23:21:48 pm »

panie Janku
a myśli pan że jak tam nie będzie gołębi
to renowacja
"pod kontem obsługi turystycznej"
będzie mniej kosztowna
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Wczoraj do Ciebie nie należy.
Jutro niepewne...Tylko dziś jest Twoje.

Jan Paweł II


*

Punkty: +85/-7
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 610
Znajomi: 8
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #5 : 19 Lipiec, 2011, 00:59:08 am »

Należę do garstki chłopców, którzy w dzieciństwie tj. w latach pięćdziesiątych i na początku
lat sześćdziesiątych penetrowali wszystkie lubańskie wieże łącznie z kościelną w Trójcy.
W baszcie brackiej nie było drzwi na dole był miejski szalet, od wysokości piętra były
schody po linie wdrapywaliśmy się by, na samej górze, "chyba tarasie" popalać papierosy.
Od ratusza drzwi były szeroko otwarte, albo ich nie było. Pamiętam że, kiedy stawałem
na schodach odwrócony do wejścia albo wychodząc do wyjścia, nad drzwiami na ścianie
był namalowany piękny dobrze zachowany herb Lubania. Piętra w ratuszu nie było, były
kopulaste betonowe kopuły przykrywające parter. Była tam fajna zabawa, ganialiśmy się
tam jak po kopcach. Tam też dostawaliśmy się na wieżę, tylko nie pamiętam w jaki sposób.
Pamiętam balkon na wieży dlatego że, wokoło była metalowa ozdobna osłona niczym siatka
zabezpieczająca przed wypadnięciem.
Na wieżę na trecie było się dostać łatwo, ponieważ wszystkie budynki stały niezamieszkałe.
Tam gdzie jest bank to, prawie cała ta strona była dworcem autobusowym. Pamiętam
kaflowy piec w poczekalni przy którym ostrą zimą się ogrzewaliśmy. Od strony dworca
ponad dachami w wieży była wybita potężna dziura. Nie wiem czy ją ktoś wybił, czy była
po pocisku. Tam też wchodziliśmy, ale chyba rzadko i pewnie nie było po co ?
Wieża trynitarska takiej nazwy ja nie znam, znam tylko jako dzwonnicę. To była nasza
stała wieża. Tam żyliśmy, papierosy paliliśmy, bełty piliśmy na dole przy ognisku się
grzaliśmy. Od wysokości około pięciu metrów były schody do samej góry. Na samej
górze był strop z lichych desek. Piękny widok z okien wkoło i potężnej wybitej dziury
na dzwon od strony Urzędu, było bajecznym miejscem do gry w pokera. Do drewnianego
dachu było parę metrów. Miejsce to było siedliskiem gołębi, koledzy hodowcy z bardzo
wielkim ryzykiem wybierali je z gniazd. Wówczas myślałem że, dzwon wykradli ruskie,
ale po wielu latach znalazłem go, jest i dzwoni w katedrze wrocławskiej. Odczytałem
tą wiadomość w katedrze wtedy zrozumiałem że, wykradli go Polacy.
Wieżę kościelną znam bo jako ministrant chodziłem ciągać za linę od dzwonu.
A kiedy wieżę remontowano i kiedy ksiądz prałat Jan Winiarski sprzedał junaka by,
kupić krzyż na wieżę, często bywałem na samej górze.
Jestem jedną z niewielu osób które bywały na wszystkich wieżach, nie wiem czy nie sam.
Bo "dziaku" Janek Wilk, czy "wejo" Wiesiek Górski, czy"murzyn" Janek Czepecha nie
byli ministrantami i nie mieszkali w Rynku, dlatego nie jestem pewien czy wszyscy
z trzeciej dzielnicy zaliczyli wszystkie wieże. Ja na bank.

Henryk Gil - globus
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Studio Eline.pl
Administrator
*****
*

Punkty: +154/-6
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1430
Znajomi: 14
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Marketing w sieci. Daj się znaleźć!


WWW
« Odpowiedź #6 : 20 Lipiec, 2011, 10:59:58 am »

Po co nam wszystkie wieże otwarte dla turystów? Nie wiem ... Wiem że przydała by się choć jedna i pomysł na jej promocję Turystów nie ma zbyt wielu w Lubaniu i nie jestem pewien czy dla samej wieży Brackej nagle przyjadą.

Szkoda że otwarcie zostało tak spalone, bo był to swietny moment marketingowy do wykorzystania bezpłatnego PRu.



Zgłoś do moderatora   Zapisane




Punkty: +220/-180
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 253
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #7 : 24 Lipiec, 2011, 00:08:40 am »

Szanowny Globusie! A w jakim stanie była w czasach twojej młodości figura rycerza wmurowana pop prawej od wejścia do Trynitarskiej? Czy ktoś ma zdjęcia powojenne tej płaskorzeźby?
Osobiście jestem zwolennikiem wyczyszczenia wnętrza wieży i jej udostępnienia.
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +85/-7
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 610
Znajomi: 8
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #8 : 24 Lipiec, 2011, 13:56:20 pm »

Drogi cezarze przyznam Ci się szczerze że, figurę pamiętam ale w jakim była stanie nie
powiem. Byłem dzieckiem (małym chuliganem) i bardziej interesowała mnie wtedy wielka
dziura na samej górze wieży niż jakaś? tam figura (dzieciństwo). Nie wiem czy uda mi się
odnaleźć, ale na pewno miałem dwa albo trzy zdjęcia całej dzwonnicy (taką nazwę pamiętam)
i nas łebków, w dziurze na górze. Zdjęcia były czarno białe, robione aparatem Ami, były
u moich rodziców. Oni już dawno nie żyją, dlatego muszę szukać po rodzinie może, ktoś
je zachował.
Pozdrawiam... globus
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +174/-715
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1232
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Pragmatyk


« Odpowiedź #9 : 24 Lipiec, 2011, 20:33:53 pm »

bez jaj Panie Henryku
to ja kilkadziesiąt wiosen młodszy a pamiętam rycerza
przez okno się wchodziło nad wejściem
na samej górze mieliśmy "club"
w połowie zwaliliśmy schody aby się nikt obcy nie pałętał
hardcorem było wejście na górę jeden błąd i leciałeś na sam dół
na górze wolność była
fajki się paliło -  zefiry i zefirami się zapijało...

Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jeśli walczymy możemy przegrać
jeśli nie walczymy jesteśmy przegrani
gregory
Gość
« Odpowiedź #10 : 14 Sierpień, 2011, 00:55:52 am »

nie napawają optymizmem działania "konserwatora" a raczej brak działań brak jest woli zmian na lepsze brak woli by nasze zabytki nie niszczały przez chore przepisy.Mam jednak nadzieje Panie Burmistrzu że choć wieża Bracka będzie nam choć nieco bardziej uatrakcyjniać nasz Lubań
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +3/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 85
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych

gdzieś w Woertelalpen, 2009


WWW
« Odpowiedź #11 : 05 Grudzień, 2011, 17:05:03 pm »

Jedną poddano, cytuję za Burmistrzem "liftingowi" - co sprawia, że urzędnicy odetchnęli z ulgą a inna (Trynitarska) grozi zawaleniem bądź katastrofa budowlaną
a jak popatrzcie na szczegóły nowej stolarki drzwiowej, zwłaszcza na klamki i szyldy, gustownie dopasowane do "epoki"
ale co tam...
Zgłoś do moderatora   Zapisane

zapraszam na bloga okiemoutsidera.blooger.com



Punkty: +220/-180
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 253
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #12 : 05 Grudzień, 2011, 22:55:18 pm »

Krótki materiał filmowy z ponownego otwarcia Ratusza pod linkiem:

http://www.luzyce.info/luban/stary-nowy-ratusz
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +3/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 85
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych

gdzieś w Woertelalpen, 2009


WWW
« Odpowiedź #13 : 09 Grudzień, 2011, 23:09:51 pm »

Lifting wykonany - ale czy doczekamy się rewolucji i to mówiąc wprost muzealnej rewolucji, może wówczas ocena tych działań będzie lepsza? A  piękno zawsze wygra z tępotą i głupotą
Zgłoś do moderatora   Zapisane

zapraszam na bloga okiemoutsidera.blooger.com
Przyjaciel forum
*

Punkty: +119/-11
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2578
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Krystyna Sławińska


« Odpowiedź #14 : 11 Grudzień, 2011, 22:05:45 pm »

"Baszta Bracka czynna dla zwiedzających od... 1 maja 2012r." Co?  Szok
Zgłoś do moderatora   Zapisane

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Mahatma Gandhi)
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Lubańskie przedszkolaki z wizytą w Łużyckim Oddziale SG Kronika Kryminalna Antoś 0 4048 Ostatnia wiadomość 24 Kwiecień, 2008, 20:38:49 pm
wysłane przez Antoś
Lubańskie Dukaty na Lawie 2009 Bieżące wiadomości Leo 0 3706 Ostatnia wiadomość 10 Czerwiec, 2009, 08:29:33 am
wysłane przez Leo
Lubańskie archiwum w Bolesławcu? Lubań okiem luzyce.info Bernard 2 5530 Ostatnia wiadomość 19 Październik, 2009, 14:18:42 pm
wysłane przez Bernard
Kolędy lubańskie Lubań okiem luzyce.info Bernard 0 4922 Ostatnia wiadomość 19 Grudzień, 2009, 11:32:44 am
wysłane przez Bernard
Lubańskie Targi Pracy Bieżące wiadomości Iza 0 4070 Ostatnia wiadomość 21 Wrzesień, 2010, 14:59:49 pm
wysłane przez Iza
I Lubańskie Forum Organizacji Pozarządowych Miasto Lubań Urząd Miasta 0 3945 Ostatnia wiadomość 22 Czerwiec, 2011, 12:43:26 pm
wysłane przez Urząd Miasta
Lubańskie morsy rozpoczęły już sezon Ogłoszenia drobne dlb 9 9204 Ostatnia wiadomość 13 Listopad, 2011, 23:02:38 pm
wysłane przez Lubańskie Morsy
Lubańskie wietrzenie szaf i nie tylko Bieżące wiadomości x 1 6216 Ostatnia wiadomość 23 Listopad, 2011, 19:19:25 pm
wysłane przez borisem
Lubańskie finanse na piątkę Miasto Lubań Urząd Miasta 5 6347 Ostatnia wiadomość 07 Sierpień, 2014, 22:33:22 pm
wysłane przez harcerz
Lubańskie wójtostwo Polecane - Strona główna Tomasz Bernacki 1 7049 Ostatnia wiadomość 06 Styczeń, 2015, 16:05:53 pm
wysłane przez Tomasz Bernacki