Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Na przestrzał (rzecz nie o Lubaniu)  (Przeczytany 5951 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Moderator
*****
*

Punkty: +463/-184
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 439
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« : 16 Czerwiec, 2011, 00:06:59 am »

Ostatnie kilka dni spędziłem w północno-wschodniej Polsce. Drogę do celu konferencji (i rzecz jasna z powrotem) spędziłem w pociągach i autobusach. Tłoku w wagonach nie było, był za to ów specyficzny zapaszek, który jednoznacznie kojarzy mi się z naszym narodowym przewoźnikiem. Szczególnie na dworcach. Szczególnie w dużych miastach (prym pod tym względem wiedzie Warszawa Centralna). Ponoć przed II WŚ w II RP wg. ówczesnego rozkładu jazdy pociągów można było nastawiać zegarki. Dziś…
Jazda autobusem to na naszych drogach przyjemność loteryjna. Zależy na jaki kawałek asfaltu się trafi. Ja – jadąc do Augustowa – odczuwałem sporo satysfakcji (szczególnie wzrokowej – ach te widoki), którą mąciła jedynie ogromna liczba „krążowników szos” poruszających się po drogach Podlasia. O wiele gorzej było podczas wyprawy z Augustowa do Stolicy. Co rusz roboty drogowe. Co rusz korki. Co rusz kawalkady TIR. Pędzących przed siebie (bardzo międzynarodowe towarzystwo, które cechuje jedna zasada – Kto NAM podskoczy?). Ale, ale - rozdrabniam się.
Jestem pod ogromnym wrażeniem naszych kresów. Moim zdaniem Podlasie to idealne miejsce na letni (i nie tylko) wypoczynek. Weźmy taki Białystok. Niby zamieszkuje go 300 tys. mieszkańców. A w ogóle tego nie czuć! To miasto, w odróżnieniu od Wrocławia, Warszawy czy choćby Poznania (wiem, wiem nie ta skala), jest jak najbardziej dla ludzi. Przyjazne. Dużo w nim zieleni. Śliczne parki. Fontanny. Ruch drogowy prowadzony szerokimi arteriami. Jedyny mankament to… zaledwie kilka obiektów zabytkowych (przepiękny Pałac Branickich). Co jeszcze mi przypadło do gustu to ujednolicone oznakowanie ulic, komunikacji zbiorowej (jeden wzór, jeden kolor) i… przepyszne dania kuchni „tygla kultur”. A taka niewielka Supraśl na przykład? Genialne Muzeum Ikon (aż nie chciał się z niego wychodzić), bociany (dosłownie wszędzie - nawet na ichnim „ratuszu”), dzwony kościołów (prawosławnego i katolickiego) i te przestrzenie. Nie do uwierzenia – wolne od… linii trakcji elektrycznych!
Augustów rozczarowuje (mam nadzieję, że mi miejscowy burmistrz wybaczy to stwierdzenie). No poza zachodami słońca nad jeziorem Necko. Ale za to okolica cudna (bliskość licznych jezior, dwóch parków krajobrazowych i dwóch narodowych).
Na pewno na Podlasie wrócę. Na dłużej. Polecam to również Państwu.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +11/-6
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 403
Znajomi: 13
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #1 : 16 Czerwiec, 2011, 21:46:13 pm »

Popieram, dodam jeszcze, że świetni ludzie tam mieszkają, tesknię za przyjaciółmi stamtąd, ale niestety nie mam częstej okazji ich widywać. Zawsze tam wypoczywam!
Tam naprawdę inny świat, niż na zachodzie...tylko trzeba cała Polskę przejechać:/
Zgłoś do moderatora   Zapisane

...be somebody being yourself...
Przyjaciel forum
*

Punkty: +87/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 438
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #2 : 06 Sierpień, 2011, 22:16:26 pm »

Panie Arkadiuszu, pięknie to Pan opisał. Barwnie i obrazowo To tak jakbym wraz z Panem spacerował po tych miejscach. Miło się czyta 
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Impreza charytatywna na rzecz Mateuszka Kalendarz wydarzeń ZUZA 3 6774 Ostatnia wiadomość 09 Maj, 2008, 22:39:09 pm
wysłane przez x
Kolędowanie w Lubaniu Lubań okiem luzyce.info Paweł Sokołowski 0 5165 Ostatnia wiadomość 14 Styczeń, 2009, 21:44:14 pm
wysłane przez Paweł Sokołowski
Infoboxy w Lubaniu Lubań okiem luzyce.info Iza 2 8471 Ostatnia wiadomość 16 Lipiec, 2009, 17:41:40 pm
wysłane przez Paweł Sokołowski
Matury w Lubaniu Lubań okiem luzyce.info Bernard 0 4477 Ostatnia wiadomość 15 Maj, 2009, 12:30:01 pm
wysłane przez Bernard
Powiat, Miasto, Gmina - Rzecz o dokonaniach Bieżące wiadomości x 2 9500 Ostatnia wiadomość 19 Listopad, 2010, 14:24:27 pm
wysłane przez x
"Rzecz o wędrownych aniołach" Kultura i sztuka ZUZA 2 4027 Ostatnia wiadomość 14 Grudzień, 2010, 22:47:25 pm
wysłane przez ZUZA
PZD w Lubaniu - Czy ich nie dotyczą przepisy ? Hydepark borisem 1 4607 Ostatnia wiadomość 21 Marzec, 2012, 15:26:48 pm
wysłane przez Andzia
Dlaczego nie w Lubaniu ? Ogłoszenia drobne « 1 2 3 » Marek Kardela 30 28525 Ostatnia wiadomość 19 Wrzesień, 2012, 23:37:41 pm
wysłane przez Hubert
Mała rzecz a cieszy Miasto Lubań Urząd Miasta 9 7606 Ostatnia wiadomość 26 Czerwiec, 2014, 09:12:10 am
wysłane przez Jola