Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Powrót do górnołużyckich tradycji  (Przeczytany 2814 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.



Punkty: +121/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 638
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« : 07 Czerwiec, 2011, 11:27:36 am »

Po 200 latach  doczekaliśmy się reaktywacji Górnołużyckiego Sejmiku Kultury a to za sprawą działającego od kwietnia tego roku Lubańskiego Centrum Historycznego przy Baszcie Brackiej.

Górne Łużyce to kraina historyczno-geograficzna  rozciągająca się  pomiędzy rzekami Nysą Łużycką a Kwisą. Znaczna jej część wchodzi w skład obecnych powiatów zgorzeleckiego i lubańskiego. Słabo rozwinięta tożsamość regionalna uniemożliwia pełne wykorzystanie potencjału turystycznego krainy, hamuje rozwój badań nad regionem, zuboża kulturę i odbija się negatywnie na lokalnej gospodarce. Stąd też popularyzacja wiedzy o przeszłości wschodnich Górnych Łużyc i ich obecnych walorach oraz edukacja regionalna stały się celem I Górnołużyckiego Sejmiku Kultury, którego inicjatorem stało się Lubańskie Centrum Historyczne.

Na spotkanie zorganizowane w 3 czerwca w siedzibie Lubańskiego Centrum Historycznego przybyło wielu zaproszonych gości: przedstawicieli lokalnych samorządów, stowarzyszeń, instytucji kultury. Pierwszy raz od roku 1815 w jednym miejscu tak licznie spotykają się przedstawiciele wschodniej części dawnego Margrabstwa Górnych Łużyc – mówił dr Łukasz Tekiela- gospodarz spotkania. Nadmienić należy, że w poprzednich latach temat tożsamości Górnych Łużyc podejmowało Lubańskie Muzeum Regionalne, które posiada na ten temat wiele cennych eksponatów i dokumentów. Inicjatywa Lubańskiego Centrum Historycznego jest interesującą kontynuacją tego jakże ważnego aspektu tożsamości kulturowej i historycznej.
Przybyłych gości powitał Arkadiusz Słowiński- burmistrz Lubania, dziękując zebranym za chęć  działania na rzecz wypromowania Górnych Łużyc.
Spotkanie składało się z dwóch części. Pierwsza część miała charakter merytoryczny. Uczestnicy sejmiku wysłuchali referatów przygotowanych m.in. przez Łukasza Tekiela pt.” O polskiej górnołużyckiej tożsamości słów kilka”, Małgorzatę Zysnarską – „Czy archeologia może pomóc w budowaniu współczesnej tożsamości regionalnej”, Marka Karłoskiego „Polskie Górne Łużyce jako regionalna marka turystyczna”.
Druga cześć spotkania przybrała formę dyskusji, podczas której próbowano odnaleźć odpowiedź na wiele nurtujących pytań: jak uczynić polskie Górne Łużyce marką turystyczną?, jak zainicjować dobrą współpracę, która w przyszłości przyczyni się do wzrostu zainteresowania regionem Górnych Łużyc wśród potencjalnych turystów?. Dyskutowano o wyborze logo – promującego region, celach, przyszłej strategii współpracy. Obrady zakończono ustaleniami ukierunkowanymi na wykonanie konkretnych zadań, których realizacja omówiona zostanie szczegółowo podczas kolejnego wrześniowego spotkania.


<a href="http://www.youtube.com/v/6gvFVmQMkUs?version=3&amp;amp;hl=pl_PL" target="_blank">http://www.youtube.com/v/6gvFVmQMkUs?version=3&amp;amp;hl=pl_PL</a>


*  (94.52 KB, 1000x748 - powiększony/pobrany 478 razy.)
mini_I Sejmik.JPG

* mini_I Sejmik.JPG (79.18 KB, 1000x748 - powiększony/pobrany 480 razy.)
mini_Sejmik Kultury.JPG

* mini_Sejmik Kultury.JPG (76.29 KB, 1000x748 - powiększony/pobrany 475 razy.)
mini_Sejmik.JPG

* mini_Sejmik.JPG (100.11 KB, 1000x748 - powiększony/pobrany 429 razy.)
« Ostatnia zmiana: 09 Czerwiec, 2011, 11:30:27 am wysłane przez Piotrek » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Powrót na właściwe tory Męskie Sprawy Bero 0 2522 Ostatnia wiadomość 06 Kwiecień, 2008, 01:12:31 am
wysłane przez Bero
Stek bajd górnołużyckich Video Luban24 x 0 2588 Ostatnia wiadomość 26 Kwiecień, 2012, 09:09:57 am
wysłane przez x