
Hipodrom Stada Ogierów Książ takich gości jeszcze nie miał. 28 maja 2011 r. w tym miejscu zameldowały się wszystkie dolnośląskie służby mundurowe, ratownicy WOPR, GOPR oraz ludzie żyjący pasją m.in. 14. Pułk Ułanów Jazłowieckich, GRH Eule 1945. Punktualnie o 9.00 ruszyła jedna z największych imprez plenerowych na Dolnym Śląsku. Zaczęli strażacy – dzielnej rywalizacji w ramach zawodów Fire Fighting kibicowali mieszkańcy Wałbrzycha i okolic. Później na hipodromie pojawili się funkcjonariusze Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej – instruktorzy, przewodnicy psów służbowych oraz ich czworonożni podopieczni, prezentując elementy szkolenia podstawowego – posłuszeństwo ogólne, pokonywanie przeszkód. Następnie przyszedł czas na zadania specjalne, psy bezbłędnie wskazywały bagaże, w których ukryto broń. Akcja nabrała tempa, gdy na hipodromie pojawiły się grupy rekonstrukcji historycznych. Ułani z 14. Pułk Ułanów Jazłowieckich oraz „Eule 1945” przygotowali inscenizację potyczki polskiej kawalerii z oddziałami niemieckiej piechoty przenosząc tym samym uczestników imprezy w czasy II wojny światowej.
Bardzo gorąco zrobiło się popołudniu – po zamachu terrorystycznym do akcji wkroczyli najwyższej klasy specjaliści, strażacy, ratownicy GOPR, ratownicy medyczni wraz z załogą helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Terrorystów w dynamicznej i efektownej akcji zatrzymali strażnicy graniczni od zadań specjalnych Sudeckiego Oddziału SG oraz Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG. Tajemniczym ładunkiem zajęła się grupa pirotechników z Placówki SG Wrocław – Strachowice, a pościg za uciekającymi przestępcami prowadzili celnicy z Izby Celnej z Wrocławia.
Pokaz poświęcono pamięci przedwcześnie zmarłego st.chor.szt. SG Piotra Stępkowskiego „Szturmana”- funkcjonariusza Sudeckiego Oddziału SG, który był jednym z autorów scenariusza działań.
Pokaz działań wszystkich służb był nie tylko prezentacją umiejętności, ale obrazem, że w najbardziej ekstremalnych i krytycznych sytuacjach zawsze pojawią się ci, którzy potrafią ze sobą współdziałać i skutecznie nieść pomoc.
Słowa uznania i podziękowań, jako współorganizatorzy, kierujemy do pomysłodawców „Pasji, przygody, adrenaliny – XX-lecie Straży Granicznej” – Stowarzyszenia „Forum Aktywności Lokalnej” w Wałbrzychu – reprezentowanego przez panów Marcina Szewczaka i Arkadiusza Czochera.