Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Konwent burmistrzów i wójtów  (Przeczytany 2431 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Powiat
*****

Punkty: +3/-4
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 182
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« : 06 Maj, 2011, 14:58:58 »

5 maja w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie burmistrzów i wójtów z terenu Powiatu Lubańskiego.
Pierwszym tematem przedstawionym gremium była informacja nt. kolei w powiecie, którą przedstawił Artur Zych – Naczelnik Wydziału Edukacji, Spraw Społecznych i Rozwoju. Naczelnik przedstawił jakie możliwości rysują się przez powiatem w kwestii współpracy z partnerem czeskim. Nawiązał również, do kontrowersyjnej decyzji Polskich Linii Kolejowych o likwidacji linii kolejowej  - połączenie Lubań-Węgliniec. Starosta Walery Lubański potwierdził termin rozmowy w tej sprawie z dyrektorem PLK, która będzie miła miejsce w tym miesiącu.
Dyskusje wywołała rozmowa na temat budowy systemu wczesnego zabezpieczania przed zagrożeniami. Problem przybliżył Tadeusz Sumara, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego. Esemesowy system ostrzegania przed zagrożeniami to inwestycja, która jak najszybciej powinna być sfinalizowana na terenie powiatu – zaznaczył starosta.  
Następnie Jan Aleksandrowicz, Naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa omówił sprawę nie funkcjonowania spółek wodnych na terenie powiatu lubańskiego. Starostwo, wójtowie i sami rolnicy dostrzegają problem porastających i latami nie oczyszczanych rowów odprowadzających wodę z pól. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaję się odnowienie spółek wodnych. Jednak bez zaangażowania gminy nie jest to możliwe. Zaraz po sprawie związanej ze spółkami Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński przedstawił informację nt. projektów turystycznych. Podkreślił iż to właśnie w mieście na historycznej granicy między Śląskiem a Łużycami łączą się trzy polskie trasy europejskiego szlaku pątniczego i kulturowego, Drogi św. Jakuba. Ziemia lubańska łączy pątników. Łączy ich drogi. Łączy Śląsk i Łużyce. Łączy Sudety i Nizinę Śląską. Dlatego warto rozważyć propozycję budowy noclegowni dla pątników w Uniegoszczy. Będzie to istotne dla rozwoju turystyki powiatu.
Ważnym tematem był również przedstawiony przez Włodzimierza Stefańskiego Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg plan zadań remontowych. Zebrani zapoznali się z planem na rok 2011 m.in. remont mostu w na ul. Kościuszki w Leśnej, remont drogi powiatowej Kościelniki – Jałowiec – Lubań, remont drogi powiatowej ul. Kościuszki w Leśnej,  remont drogi powiatowej Olszyna – Ubocze, remont ul. Zgorzeleckiej w Lubaniu, remont drogi powiatowej Siekierczyn – Nowa Karczma, remont drogi powiatowej Olszyna – Radostów – Nawojów, remont ul. Dąbrowskiego w Lubaniu oraz remont drogi powiatowej w Henrykowie. Starosta podkreślił, że sprawy dotyczące inwestycji drogowych w dużej mierze zależy od współpracy z gminami.
Następnym punktem spotkania były wspólne działania promocyjne. Temat ten przybliżył Wicestarosta Lubański Konrad Rowiński. Za ofertę godną uwagi uznał program ,,Gdzie na weekend” realizowany przez Telewizję Polską. Przewodnik po stawiających na turystykę gminach i powiatach naszego regionu jest ciekawą formą promocji. Ze względu na duże koszty zaproponował wspólne działanie kilku gmin i starostwa, wtedy koszt jednostkowy dla poszczególnych samorządów byłby stosunkowo niewielki. W programie przedstawione zostaną zarówno znane i popularne miejsca jak i te, położone z dala od utartych turystycznych szlaków.
Na koniec rozmawiano współpracy dotyczącej ,,Święta Kultury Powiatu Lubańskiego”. Powiat  Lubański od 5 lat jest organizatorem przedsięwzięcia pn. ,,Święto Kultury Powiatu Lubańskiego”. Ma ono na celu aktywizację naszych lokalnych profesjonalnych, amatorskich twórców kultury oraz przybliżenie naszej społeczności cennych walorów tej twórczości. Stąd propozycja aby to przedsięwzięcie było pilotażowane prze co roku inną gminę przy finansowym i logistycznym wsparciu starostwa.    

<a href="http://www.youtube.com/v/pzQFny_uzcY?fs=1&amp;amp;hl=pl_PL&amp;amp;rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/pzQFny_uzcY?fs=1&amp;amp;hl=pl_PL&amp;amp;rel=0</a>

Obraz 004 (Large).jpg

* Obraz 004 (Large).jpg (109.92 KB, 1024x680 - powiększony/pobrany 578 razy.)
« Ostatnia zmiana: 07 Maj, 2011, 07:19:20 wysłane przez Piotrek » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
KONWENT BURMISTRZÓW I WÓJTÓW Powiat lubański powiat 0 3990 Ostatnia wiadomość 24 Maj, 2011, 10:14:33
wysłane przez powiat
Konwent wójtów i burmistrzów Bieżące wiadomości x 0 2988 Ostatnia wiadomość 21 Sierpień, 2011, 22:11:12
wysłane przez x
KONWENT STAROSTÓW W POWIECIE Polecane - Strona główna powiat 0 2730 Ostatnia wiadomość 13 Luty, 2012, 09:24:52
wysłane przez powiat
KONWENT WÓJTÓW I BURMISTRZÓW Powiat lubański powiat 0 3679 Ostatnia wiadomość 10 Lipiec, 2012, 15:14:58
wysłane przez powiat