Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Widmo farm wiatrowych zawisło nad Olszyną  (Przeczytany 12463 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Konto usunięte
*

Punkty: +5/-2
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 58
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« : 26 Kwiecień, 2011, 12:53:56 pm »

OLSZYNA. Mieszkańcom gminy Olszyna od wielu miesięcy sen z powiek spędza wizja umieszczenia w sąsiedztwie ich domostw farm wiatrowych. Mimo licznych protestów i racjonalnych argumentów wysuwanych przez różne środowiska, władze gminy konsekwentnie realizują swój plan. W grudniu 2010 roku przeprowadziły, notabene budzące wiele zastrzeżeń, konsultacje społeczne. Po otrzymaniu „przyzwolenia” społecznego, 400 głosów za, 250 przeciw, rozpoczęto prace nad umieszczeniem w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Olszyna” miejsc pod lokalizację przyszłych elektrowni wiatrowych. Kiedy dokument był gotowy, pozostało już tylko oczekiwanie na sesję i podjęcie przez radnych uchwały w sprawie przyjęcia naniesionych w Studium zmian. Mieszkańcy gminy z nadzieją oczekiwali na zbliżający się termin sesji Rady Miejskiej w Olszynie, łudząc się, że dokument ten nie zostanie przyjęty przez radnych i sprawa wiatraków w naszej gminie zostanie definitywnie przesądzona. Niestety stało się inaczej. 30. marca tego roku za sprawą 9 radnych, został zrobiony milowy krok w kierunku umieszczenia na naszym terenie farm wiatrowych.
Jaki będzie kolejny etap? Czyżby rozmowy z inwestorem? A może już dawno po rozmowach? Czy tak wielkie znaczenie ma dla władz naszej gminy zachęta finansowa, którą mamią inwestorzy wójtów i burmistrzów, aby Ci wyrazili zgodę na katastrofalną w skutkach decyzję? Czy rzeczywiście ten jednorazowy zastrzyk finansowy rozwiąże wszystkie problemy w gminie? Liczenie na coroczne podatki od inwestora może się jednak okazać iluzją. Przecież dopiero przy liczbie minimum 30 wiatraków rachunek ekonomiczny może być dla gminy korzystny, a do takiej ilości nasz teren nie jest dostosowany. Nie wszyscy zapewne też zdają sobie sprawę z tego, że gminom decydującym się na elektrownie wiatrowe rząd ogranicza subwencje. Tak stanowi prawo.
Jednak władze gminy są nadal przekonane o korzyściach płynących z tytułu lokalizacji farm na ich terenie. Jeżeli nawet, to jakim kosztem? Kosztem zdrowia obywateli, spadku cen nieruchomości w gminie, zachwiania równowagi w przyrodzie i bezpowrotnej utraty walorów krajobrazowych naszego, wciąż jeszcze pięknego regionu?.
Na koniec warto wspomnieć o sprawiedliwości pokoleniowej w dostępie do środowiska, na co kładzie się coraz większy nacisk przy opracowywaniu strategii rozwoju regionów oraz planów rozwoju lokalnego. Chodzi o takie kształtowanie polityk rozwoju, aby sprawiedliwie uwzględniać rozwojowe i środowiskowe potrzeby obecnych i przyszłych pokoleń oraz prawo równego dostępu do środowiska traktowanego w kategoriach międzypokoleniowej, międzyregionalnej i międzygrupowej sprawiedliwości.
Przed nami kolejne nieprzespane noce i nadzieja, że unijne zobowiązania Polski dotyczące energii odnawialnej będą realizowane na terenach zdecydowanie lepiej do tego celu przystosowanych.

tn_wiatraki olszyna.jpg

* tn_wiatraki olszyna.jpg (14.66 KB, 400x104 - powiększony/pobrany 693 razy.)
tn_wiatraki.jpg

* tn_wiatraki.jpg (12.91 KB, 330x440 - powiększony/pobrany 524 razy.)
tn_TurbinesInSpanishCountryside.jpg

* tn_TurbinesInSpanishCountryside.jpg (12.22 KB, 400x300 - powiększony/pobrany 1946 razy.)
tn_Row of turbines.jpg

* tn_Row of turbines.jpg (14.55 KB, 381x277 - powiększony/pobrany 517 razy.)
tn_olszyna.JPG

* tn_olszyna.JPG (26.71 KB, 400x300 - powiększony/pobrany 530 razy.)
« Ostatnia zmiana: 01 Maj, 2011, 12:17:42 pm wysłane przez Paweł Sokołowski » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +178/-67
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1954
Znajomi: 14
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



WWW
« Odpowiedź #1 : 26 Kwiecień, 2011, 15:07:52 pm »

Na ten temat była już  dyskusja i to dość mocna poparta różnymi dowodami  i wywodami speców, nie nakarmionych wiecznie prozaików uchwał...
Jakkolwiek sprawę nie nazwać, pokazuje ona ,że ostatnie wybory sprowadziły się do pierwotnej ,archaicznej funkcji czyli do"rozmyślania nad zagadnieniem,"  tematy zastępcze, które mają w oczach patrzących wyhodować formę widza co by się z zainteresowaniem
przyglądał aktorom "świeżej inwencji"..hehe..

Wszak wiadomo ,że na tych terenach nie odpowiedniego wiatru ,który by usiłował ruszyć skrzydło wiatraka  i ekonomicznie się zwracał...po dwa wiadomo, że /pisałem o tym rok temu/..to są ostatnie kawałki normalnej ziemi gdzie przyjeżdżają ludzie z całego świata aby pooddychać zdrowym powietrzem, po trzy  nerwowość , podstępnie wkradająca się w
w stresogenny obszar mózgu wyzwoli bunt ,który może okazać się nie do zinterpretowania...

Jednym słowem-.. takie swoje konkretyzacje społeczne. leniwe ,bez heroizmu pozbawione wszelakich zalet charakterów. uległe ślimaczenie wprowadza model defensywny a to
jest składnikiem- czteroletnich obrządków...

Budować !! co się tam będziecie?...

Zgłoś do moderatora   Zapisane

 *Link usunięty*



Punkty: +24/-3
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 316
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #2 : 26 Kwiecień, 2011, 17:13:35 pm »

Czy czasem, gdyby Japonia wybudowała odpowiednią liczbę wiatraków produkujących prąd, nie doszłoby do incydentu z reaktorem??? i następne pytanie, czy w Polsce jeśli nie wiatraki, to elektrownie atomowe będziemy budować tak jak autostrady?? czyli- stal do żyda- a reaktory z kartonów?? co jest mniej ryzykowne???, To są tylko rozważania z mojej strony, poparte przerażeniem, co może się przydarzyć u nas skoro Japonia sobie nie do końca poradziła 
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +0/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 4
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #3 : 26 Kwiecień, 2011, 21:08:30 pm »

http://www.atom.edu.pl/index.php/ekonomia/porownanie-dla-polski.html

Ponadto cytat z Wikipedii:
"Aby uzyskać 1 MW (megawat) mocy, wirnik turbiny wiatrowej powinien mieć średnicę około 50 metrów. Ponieważ duża konwencjonalna elektrownia ma moc sięgającą 1 GW (gigawata), tj. 1000 MW, to jej zastąpienie wymagałoby teoretycznie użycia ok. 1000 takich generatorów wiatrowych. W rzeczywistości elektrownie wiatrowe pracują ok. 1500 – 2000 godzin rocznie, tj. trzykrotnie krócej niż siłownie konwencjonalne i atomowe. Zatem aby wyprodukować tyle samo energii elektrycznej co jedna duża siłownia klasyczna potrzeba ok. 3000 elektrowni wiatrowych o mocy 1 MW."

Tak, czy inaczej trudno będzie się obejść bez elektrowni atomowych.

Dodam również że 6 reaktorów Fukushimy, miało łączną moc zdaj się około 4700MW(4,7 GW), a dla porównania 25 wiatraków na wybrzeżu Bałtyku ma moc łączną 50MW czyli 0,05GW.
Dane znalazłem przed chwilą, wiem trochę odszedłem od tematu, za co przepraszam.
Jeżeli coś co napisałem powyżej się nie zgadza to proszę mi dać o tym do zrozumienia.
Pozdrawiam.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Studio Eline.pl
Administrator
*****
*

Punkty: +154/-6
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1430
Znajomi: 14
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Marketing w sieci. Daj się znaleźć!


WWW
« Odpowiedź #4 : 26 Kwiecień, 2011, 21:27:43 pm »

Wszyscy wokół mają elektrownie atomowe od dziesiatek lat, a u nas się kopie węgiel

A teraz będzie węgiel i wiatraki, do tego kompletu energetycznej nieudolności brakuje tylko gazu łupkowego którego wydobycie będzie kilkukrotnie droższe niż import.

Ale co tam - stać nas

Zgłoś do moderatora   Zapisane

Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #5 : 26 Kwiecień, 2011, 21:45:20 pm »

Jeżeli coś co napisałem powyżej się nie zgadza to proszę mi dać o tym do zrozumienia.
Pozdrawiam.

Teraz 3000 wiatraków pomnóż razy 900m2 (bo tyle wyłącza z użytkowania gruntu jeden wiatrak) i masz elektrownię konwencjonalną. Czyli 27 tysięcy hektarów wyłączonych. Niemożliwe? A jednak : )

Co do EA. Wszystkie są dziurawe. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej, zwyczajnie kłamie.
http://www.drs3.ch/www/de/drs3/sendungen/info-3/2671.sh10040248.html 
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +105/-48
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1280
Znajomi: 15
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #6 : 26 Kwiecień, 2011, 21:54:09 pm »

ja bym ten temat poruszył w Koniu ..np. na Kabaretach ... Moderatorzy z L24 chyba ciała nie dadzą???
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +24/-3
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 316
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #7 : 26 Kwiecień, 2011, 22:10:37 pm »

Tam gdzie są juz elektrownie atomowe, niestety nie mogą być już zlikwidowane, ktoś kiedyś przeoczył kwestię bezpieczeństwa i powstał efekt domina, teraz oczywiście juz nie mówi się o tym, ale tak właśnie jest. Tak samo będzie z elektrycznymi samochodami, jak tylko będą łatwe do kupienia pojawi ogromny problem utylizacji ich akumulatorów. Nie trzeba być inżynierem od tych spraw by zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa, ale oczywiście póki co produkcja idzie pełna parą, bo przecież trzeba sprzedaż powiększyć. Dla mnie po prostu jest to nie do zaakceptowania. Nie znaczy to że jestem przeciwny technologii, ale technologia bezpieczna jeszcze nie powstała
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +0/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 4
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #8 : 26 Kwiecień, 2011, 22:36:50 pm »

Tam gdzie są juz elektrownie atomowe, niestety nie mogą być już zlikwidowane, ktoś kiedyś przeoczył kwestię bezpieczeństwa i powstał efekt domina, teraz oczywiście juz nie mówi się o tym, ale tak właśnie jest. Tak samo będzie z elektrycznymi samochodami, jak tylko będą łatwe do kupienia pojawi ogromny problem utylizacji ich akumulatorów. Nie trzeba być inżynierem od tych spraw by zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa, ale oczywiście póki co produkcja idzie pełna parą, bo przecież trzeba sprzedaż powiększyć. Dla mnie po prostu jest to nie do zaakceptowania. Nie znaczy to że jestem przeciwny technologii, ale technologia bezpieczna jeszcze nie powstała

Likwidacja elektrowni atomowych jest możliwa
link: http://www.time4men.pl/polecamy/jak-zdemontowac-elektrownie-atomowa.html
nie bez skutków ubocznych ale da się to zrobić.

Co do samochodów elektrycznych to myślę że akumulatory w autach to przejściowa technologia, panowie z programu TopGear zaprezentowali ciekawe auto elektryczne napędzane wodorem, i znowu odsyłam do linku(za co przepraszam, ale wszystkiego nie opiszę )
Top Gear PL - Honda Uratowała Świat - Honda FCX Clarity (HQ)
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +105/-48
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1280
Znajomi: 15
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #9 : 26 Kwiecień, 2011, 22:43:27 pm »

jeśli chodzi o samochód napędzany wodorem to w Lubaniu jest człowiek który taki "wynalazek" wykonał , jeśli nadarzy się okazja to napisze więcej ...
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +24/-3
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 316
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #10 : 27 Kwiecień, 2011, 12:39:44 pm »

Tylko należy zadac pytanie dlaczego ma być zlikwidowana?Co? jest i odpowiedź, skoro coś się likwiduje znaczy że nie zdało egzaminu, w przypadku wiatraka żaden problem, w przypadku elektrowni atomowej chyba nie. gdyż szkody przed likwidacją będą katastrofalne. Likwidacja Czarnobyla okołol miliard dol wybudowanie kosztowało 200 milionów rachunek fatalny
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +0/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 4
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #11 : 27 Kwiecień, 2011, 13:09:57 pm »

Wszystko jest napisane powyżej w odpowiedziach.Żeby zastąpić  elektrownie atomową potrzeba 3000 wiatraków (27tys hektarów wyłączonych z użytku) wysokich na 100 metrów z prądnicami wielkości autobusu, i skrzydłami długości 50 metrów.Do tego tutaj cytat:
"W przypadku niedużego wiatraka o mocy 1,5 MW waga turbiny wynosi ponad 56 ton, zestaw łopatek wirnika waży ponad 35 ton, a cała wieża waży ponad 160 ton [6]. Wg danych amerykańskich, podstawę każdej 100 metrowej wieży tworzy ośmiokąt o średnicy 13 m, który wypełnia 12 ton stali zbrojeniowej i 400 ton betonu. A pamiętajmy, że produkcja cementu jest jednym z poważnych źródeł emisji CO2".
Czy ja wiem, rozebrać elektrownię wiatrową nie jest też za łatwo.
No dobrze odcinam się z dyskusji, wszystko jest napisane w linkach które dodałem.
PS.Chętnie posłuchał bym o tym facecie od samochodu wodorowego, z Lubania.
Pozdrawiam.
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +24/-3
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 316
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #12 : 27 Kwiecień, 2011, 13:26:29 pm »

Ale w linkach nie ma mowy o skutkach po uszkodzeniach, a w rzeczy samej, to jest najistotniejsze
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Groźny wypadek pod Olszyną Kronika Kryminalna Paweł Sokołowski 0 4774 Ostatnia wiadomość 01 Październik, 2009, 13:48:46 pm
wysłane przez Paweł Sokołowski
2.5 godzinny zapis spotkania w Radostowie ws. budowy elektrowni wiatrowych Video Luban24 « 1 2 » red. 16 16733 Ostatnia wiadomość 09 Styczeń, 2012, 12:04:12 pm
wysłane przez Jola
Opieka nad chorym w domu Ogłoszenia drobne Karolka 0 3396 Ostatnia wiadomość 12 Kwiecień, 2012, 12:35:36 pm
wysłane przez Karolka
Widmo bankructwa czy talizman? Przyroda i Turystyka www.tierpark-goerlitz.de 0 4071 Ostatnia wiadomość 02 Lipiec, 2013, 11:56:18 am
wysłane przez www.tierpark-goerlitz.de
Agro-Farm wspiera siatkówkę Hydepark borisem 6 5527 Ostatnia wiadomość 01 Czerwiec, 2014, 20:55:04 pm
wysłane przez janus58144