Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 35   Do dołu
  Drukuj  
Obecna ocena: *****
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Historia Globusa  (Przeczytany 456774 razy)
0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #30 : 10 Kwiecień, 2011, 09:39:30 am »

Boriserm, dysponujesz może skanami w większej rozdzielczości? Wrzuć je może na fotosik, albo inny portal fotograficzny. Tak przyjemnie się je smakuje:)
Przyglądałem się uważnie nieodgadnionej fotce z lokiem i myślę, że popełniamy błąd. Być może niepotrzebnie zakładamy, że budynki przy przejazdzie kolejowym Torowa/Rataja nie zmieniły się na przestrzeni lat. Gdyby przyjąć, że dwa budynki u wlotu Rataja zostały wybudowane po zrobieniu fotki z lokiem mielibyśmy niemal wypisz wymaluj ulicę Rataja.

Teraz do Zuzy i Globusa : kochani jak wyglądał teren za murami? Na jakiejś starej mapce jest opsany jako promenada (chodzi o to miejsce gdzie jest teraz targ i  straż pożarna). Za Targiem są dwa mosty - czy to jeden z nich prowadził na ulice Grabarską? Czy może ten mały mostek (ostatnio zauważyłem, że go zabrało) za strażą pożarną. Ze swych lat młodzieńczych pamiętam wykafelkowane silosy w całości niemal zasypane gruzem własnie za targowiskiem. Czy ściana którą widać z targowiska  była fragmentem jakichś zabudowań? Czemu miał służyć długi most wzdłuż(!) rzeki? - obecnie zasłania go budynek i garaże Straży.

Mam nadzieję, że nie męczę Was zanadto moimi dociekaniami.

Pozdrawiam
Karolus
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +174/-715
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1232
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Pragmatyk


« Odpowiedź #31 : 10 Kwiecień, 2011, 12:13:35 pm »

tam była barwiarnia
ta ściana to pozostałości ruin biurowca można było na przełomie lat 70/80 wykopywać jeszcze monety przedwojenne
wzdłuż rzeki mosty są dwa
pod jedynym płynie rzeka
drugi zasypany
przed wprowadzeniem się straży stał dom przy rzece który był zamieszkany z dużym ogrodem przy kładce i dróżce
ten teren był dla dzieciaków frajdę do zabawy np. w wojnę
oraz małpi gaj (stacja bliska) i teren starej otaczarni (za Więckami)
przed wprowadzeniem się straży stał komin
raz rozparliśmy w nim ognisko i dorzuciliśmy kilka opon
zadyma była na pól Lubania
strażacy pasami spuścili nam niezły łomot
nie skończyło się sądami, kuratorami, itp....
« Ostatnia zmiana: 10 Kwiecień, 2011, 12:19:23 pm wysłane przez Tony » Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jeśli walczymy możemy przegrać
jeśli nie walczymy jesteśmy przegrani



Punkty: +0/-0
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #32 : 10 Kwiecień, 2011, 12:51:16 pm »

Janie ...
1 Pierwsza fotografia według wszystkich to przejazd kolejowy na ulicy torowej widok na ulice Tkacką, osobiście zastanawiałem się czy aby to nie jest przejazd na ulicy Izerskiej?
2.ulica Armii Krajowej widok od strony szpitala

1. zdjęcie przedstawia przejazd kolejowy łączący dzisiejszą ul. Rataja i nieistniejącą część  dzisiejszej ul. Mikołaja. Za przejazdem widać nieistniejące dzisiaj budynki zburzonej części ul. Mikołaja.

"tutaj zdjęcie przedstawiające ulicę Wrocławską za Kościołem w kierunku Nowogrodźca"

To jest ulica Wrocławska ale w kierunku Rynku a nie Nowogrodźca
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +119/-11
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2578
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Krystyna Sławińska


« Odpowiedź #33 : 10 Kwiecień, 2011, 16:00:33 pm »

Powiem prawdę, kiedy Henio zaczął ten wątek ucieszyłam się- on tak barwnie przywołuje przeszłość. Ale kiedy zaczęłam wygrzebywać z zakamarków pamięci obrazy sprzed wielu lat, im dłużej to trwało, tym bardziej zaczęło boleć. Nostalgia za czasem, który nie wróci, tęsknota do ludzi, którzy bezpowrotnie odeszli wywołuje z dnia na dzień coraz większy smutek. Nie chcę być smutna- wolę pędzić, póki co, z uśmiechem do tego co przede mną.
Nie da się pędzić tyłem do przodu. Zostawiam wspomnienia, tym którzy chcą wspominać i gonię dalej.

"Pielęgnuj swoje marzenia.
Trzymaj się swoich ideałów.
Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko ty słyszysz.
Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu,
a nie oglądania się do tyłu. " Paulo Coelho

PS Jak znajdę chwilkę wolnego czasu przejrzę swoje zdjęcia, myślę, że w tle za postaciami na zdjęciach jest ten stary Lubań. Zajrzyjcie w swoje archiwa.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Mahatma Gandhi)



Punkty: +220/-180
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 253
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #34 : 10 Kwiecień, 2011, 20:47:27 pm »

Działania wojenne, dopełnione głupotą powojennych władz mocno odbiły się na substancji mieszkaniowej oraz urbanistycznej naszego miasta. I, niestety, wygląda ono jak wygląda - pomimo podjętych działań rewitalizacyjnych przez władze samorządowe i inwestorów prywatnych. Panu Henrykowi dziękuję za wspomnienia z czasów jego młodości (niezwykle barwne - brawo!). Po trosze oddają one klimat powojennego Lubania. Zapewne dobrym dopełnieniem opowieści Pana Henryka byłyby zdjęcia. Z tamtych czasów. Apeluję do forumowiczów o ich  zamieszczanie. Choć wiem, że nie będzie łatwo odnaleźć fotki z wizerunkiem miasta z lat 50, 60 czy 70.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Moderator
*****
*

Punkty: +85/-7
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 610
Znajomi: 8
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #35 : 10 Kwiecień, 2011, 21:00:35 pm »

Krysiu... Powoli, zatrzymaj się choć na chwilę, może będzie jeszcze ładnie.
Nie pędź do tego, co przed nami z uśmiechem - do końca. Rozsądniej... Czas wykorzystać
na hulaszczym życiu, wykorzystując najcenniejsze momenty z jego przeszłości,by znowu
poczuć się młodym. Albo przynajmniej wspomnieniami przywołać jego ducha, który nas
porwie do nowych szaleństw.
  Celem mojego wspominania nie jest przypominanie - ile kto ma lat, tylko przedłużenie
życia, tym którzy odeszli, a żyli wśród nas. Im się to należy! Zostawiając po sobie ślad,
krzyczą o swoją tożsamość.
    Najważniejszym moim celem jest, przywrócenie dawnej przepięknej i smacznej
architektury naszego miasta. Tak jak to się stało z Tretem, ul. Bracką czy ul.Wąską.
Zawsze protestowałem, przeciwko wyburzaniu zabytkowych obiektów. Ogromną ich
ilość wyburzono w Lubaniu na odbudowę stolicy. W ich miejsca wybudowano nowe,
które tam nie pasują. Może, kiedyś będziemy bogatsi, to ktoś mądry je wyburzy i
odtworzy starą architekturę, w nowym wydaniu. Chodzi między innymi o Tkacką,
Szkolną, Ratuszową, Spółdzielczą oraz w Rynku te dwa domy. Z których jeden, ten
od strony Restauracji Ratuszowa, stoi na miejscu kilku, zdrowych budynków w których
mieszkali ludzie.
   Dlatego proszę Zuzę, borisema, Toniego, Firefoksa, Karolusa, oraz wszystkich
którzy piszą na naszym Forum, lub pisać będą, o pomoc i wsparcie w tworzeniu
historii naszego miasta. Ci którym przyjdzie tu żyć będą wam wdzięczni.

Pozdrawiam... globus
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +174/-715
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1232
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Pragmatyk


« Odpowiedź #36 : 10 Kwiecień, 2011, 22:25:27 pm »

pan Kulczycki jest tu bardzo potrzebny
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jeśli walczymy możemy przegrać
jeśli nie walczymy jesteśmy przegrani
Przyjaciel forum
*

Punkty: +119/-11
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2578
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Krystyna Sławińska


« Odpowiedź #37 : 12 Kwiecień, 2011, 22:57:08 pm »

Specjalnie dla Karolusa- ulica Wrocławska rok myślę 1970lub 1971 - zdjęcie wykonane za mostem na Siekierce w stronę Radogoszczy. Obok słupa energetycznego po lewej stronie schował się w zieleni sklep Pani Śledziowej (jakie tam były landrynki!). Z lewej za samochodem widać aleję lip, pod którymi chodnik wiódł na cmentarz. Ile tam było drzew, które zabiliśmy. TA Zuźka z pięknym rowerem to wasza ZUZA. Firefoks- wtedy chodziliśmy razem na kółko fotograficzne do MDK-u.
A niżej zagadka dla wszystkowiedzącego globusa - Heniu gdzie zostało zrobione to zdjęcie? Dla historyków zdjęcie z jesieni 1956- moja pierwsza fotka.

0001.JPG

* 0001.JPG (89.56 KB, 775x1147 - powiększony/pobrany 651 razy.)
0008.JPG

* 0008.JPG (146.31 KB, 1630x1066 - powiększony/pobrany 605 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Mahatma Gandhi)
Przyjaciel forum
*

Punkty: +174/-715
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1232
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Pragmatyk


« Odpowiedź #38 : 12 Kwiecień, 2011, 23:11:24 pm »

stacja pkp ?
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jeśli walczymy możemy przegrać
jeśli nie walczymy jesteśmy przegrani
Przyjaciel forum
*

Punkty: +119/-11
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2578
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Krystyna Sławińska


« Odpowiedź #39 : 12 Kwiecień, 2011, 23:17:41 pm »

stacja pkp ?
"zimno"
Zgłoś do moderatora   Zapisane

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Mahatma Gandhi)
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #40 : 12 Kwiecień, 2011, 23:21:41 pm »

To zdjęcie z rowerkiem przerasta moją wyobraźnię. Ono było wykonane przed ZG, chyba?
W każdym bądź razie, doskonale pamiętam późnego Gierka i śledzie, które łapałem w beczce u "Pani Śledziowej" )) Zawsze w białym fartuszku, a jaki respekt budziła wśród pracowników WPRK. Nikt jej nie podskoczył Tam była najlepsza czekolada, czekoladopodobna w tabliczkach i chałwa - podróbka na której szybciej zgubiłem mleczaki.
To były czasy !
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +119/-11
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2578
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Krystyna Sławińska


« Odpowiedź #41 : 12 Kwiecień, 2011, 23:23:25 pm »

Errata:
jest: "Obok słupa energetycznego po lewej stronie schował się w zieleni sklep Pani Śledziowej"
ma być "Obok słupa energetycznego po prawej stronie schował się w zieleni sklep Pani Śledziowej"
Zgłoś do moderatora   Zapisane

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Mahatma Gandhi)
Studio Eline.pl
Administrator
*****
*

Punkty: +154/-6
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1430
Znajomi: 14
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Marketing w sieci. Daj się znaleźć!


WWW
« Odpowiedź #42 : 12 Kwiecień, 2011, 23:30:38 pm »

To raczej rynek - okolica starej studni - tam potem była pompa i latarnia ...
errata
To nie jest rynek - jest jakiś uliczny znak na zdjęciu
To pewnie jedna z ulic, stara - losowo stawiam na Bracką

PS
wcześniej myślałem o tym miejscu:
« Ostatnia zmiana: 12 Kwiecień, 2011, 23:36:41 pm wysłane przez Paweł Sokołowski » Zgłoś do moderatora   Zapisane

Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #43 : 12 Kwiecień, 2011, 23:30:58 pm »

Zuza, to nieistotny drobiazg : ) Piszcie ile jesteście w stanie odtworzyć. Dla mnie to return to innocence. Pozdrawiam
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +119/-11
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2578
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Krystyna Sławińska


« Odpowiedź #44 : 12 Kwiecień, 2011, 23:35:13 pm »

To zdjęcie z rowerkiem przerasta moją wyobraźnię. Ono było wykonane przed ZG, chyba?
W każdym bądź razie, doskonale pamiętam późnego Gierka i śledzie, które łapałem w beczce u "Pani Śledziowej" )) Zawsze w białym fartuszku, a jaki respekt budziła wśród pracowników WPRK. Nikt jej nie podskoczył Tam była najlepsza czekolada, czekoladopodobna w tabliczkach i chałwa - podróbka na której szybciej zgubiłem mleczaki.
To były czasy !


Piotr Jeśli ZG to Zakład Gazowniczy, to nie. Reduktor gazowy wybudowano właśnie tam po lewej stronie prującego, już asfalt samochodu. Biały kolor za lipami w głębi to plac targowy- stare targowisko, dziś parking obok cmentarza.
Stoję tuż za rzeką.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Mahatma Gandhi)
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 35   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Historia Łużyc Lubań Męskie Sprawy Bero 0 8434 Ostatnia wiadomość 05 Marzec, 2008, 12:18:29 pm
wysłane przez Bero
Ciekawe miejsca w Lubaniu i jego historia Bieżące wiadomości « 1 2 3 » Paweł Sokołowski 34 82366 Ostatnia wiadomość 08 Październik, 2014, 19:48:30 pm
wysłane przez Ryhopl
Historia Google: potęga, która powstała w garażu Serwis komputerowy TK159 7 15048 Ostatnia wiadomość 22 Luty, 2010, 20:39:28 pm
wysłane przez TK159
Historia Kryzysu !!! Kultura i sztuka teotek 4 10690 Ostatnia wiadomość 20 Grudzień, 2010, 12:55:45 pm
wysłane przez firebal
Historia wciąż żywa Powiat lubański powiat 0 6990 Ostatnia wiadomość 06 Maj, 2011, 14:56:29 pm
wysłane przez powiat
Historia fabryki Ruscheweyh Bieżące wiadomości x 0 6693 Ostatnia wiadomość 18 Sierpień, 2011, 22:44:42 pm
wysłane przez x
Młynówka - historia prawdziwa Polecane - Strona główna Bero 7 12733 Ostatnia wiadomość 16 Kwiecień, 2013, 20:32:15 pm
wysłane przez Tony
Żywa historia Miasto Lubań Urząd Miasta 1 5723 Ostatnia wiadomość 03 Lipiec, 2014, 21:07:27 pm
wysłane przez janus58144
Historia przeszczepu Miasto Lubań Urząd Miasta 0 4216 Ostatnia wiadomość 19 Listopad, 2015, 08:55:48 am
wysłane przez Urząd Miasta