Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Nowa forma pełnienia czynnej służby wojskowej w trybie ochotniczym  (Przeczytany 7122 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Moderator
*****

Punkty: +121/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 638
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« : 17 Marzec, 2011, 14:08:30 pm »

NOWA FORMA PEŁNIENIA CZYNNEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ
W TRYBIE OCHOTNICZYM

Służba Przygotowawcza
droga do Narodowych Sił Rezerwowych oraz służby zawodowej

Zapraszamy do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bolesławcu w celu wypełnienia wniosku o powołanie do służby przygotowawczej.


PRZEZNACZENIE SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ

Gromadzenie wyszkolonych zasobów osobowych na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych; umożliwienie obywatelom ochotniczego spełniania obowiązku służby wojskowej;
 
MIEJSCE SZKOLENIA ŻOŁNIERZY SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ

• uczelnie wojskowe - na potrzeby szkolenia korpusu oficerów (szkolenie podchorążych), okres szkolenia do 6 miesięcy;
• szkoły podoficerskie - na potrzeby szkolenia korpusu podoficerów (szkolenie kadetów), okres szkolenia do 5 miesięcy;
• ośrodki szkolenia i jednostki wojskowe - na potrzeby szkolenia korpusu szeregowych (szkolenie elewów), okres szkolenia do 4 miesięcy.

ZAKRES OSÓB PEŁNIĄCYCH SŁUŻBĘ PRZYGOTOWAWCZĄ
 
Ochotnicy posiadający uregulowany stosunek do służby wojskowej lub inne osoby nie podlegające obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego
• nie karane sądownie za przestępstwa umyślne;
• posiadające obywatelstwo polskie;
• odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej;
• wiek co najmniej 18 lat;
•wykształcenie:
           o   co najmniej wyższe w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu oficerów;
           o     co najmniej średnie w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu podoficerów;
           o   co najmniej gimnazjalne w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu     szeregowych.
PRAWA ŻOŁNIERZY SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ

Art 133 ustawy z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. nr 241poz. 2416 z późn. zm.)
 Żołnierzom pełniącym służbę przygotowawczą oraz członkom ich rodzin przysługują szczególne uprawnienia przewidziane dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej i członków ich rodzin na zasadach określonych w art. 118-132.
 

WKU w Bolesławcu
Szef Wydziału Rekrutacji
mjr. Kazimierz Poturalski
tel. 669 941 263
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +105/-48
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1280
Znajomi: 15
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #1 : 17 Marzec, 2011, 14:17:12 pm »

Narodowe Siły Rezerwy - jak to jest naprawdę

Od pierwszego lipca br w SZ RP rusza nabór do NSZ ( Narodowych Sił Rezerwowych lub jak kto woli rezerwy ,oficjalnie -  Rezerwowe ). Prasa dość szumnie ogłaszała o możliwości zaciągu do tej formacji i również co niektóre mniej fachowe gazety ogłosiły że za tą dyspozycyjność wypłacane będą świadczenie w wysokości ok 400-500 PLN miesięcznie. Nie za bardzo chciałem wierzyć w tak wielką rozrzutność Naszego Państwa gdyż kwota 400 PLN x 20 000 osób ( bo tyle docelowo ma liczyć ta formacja ) miesięcznie dawało by w ciągu roku dość pokaźną kwotę. Zainteresowany udałem się do WKU ( Wojskowa Komenda Uzupełnień ) celem zasięgnięcia informacji jak to jest naprawdę.

Pierwsze z pytań jakie zadałem dotyczyło owej kasy za dyspozycyjność. Odpowiedź na nie brzmiała - było coś takiego w planie ale niestety nie ma żadnych pieniędzy by płacić za tak zwaną dyspozycyjność. Po tej informacji pozwoliłem miłemu panu z WKU by wprowadził mnie bliżej w temat i przybliżył wymogi jakie mam spełniać by móc pełnić służbę w NSR. I tak ( tu pozwolę sobie wkleić informację z oficjalnej strony WKU )

Kandydat do przyjęcia obowiązków w ramach NSR powinien spełniać ogólne wymagania dotyczące osób powoływanych do czynnej służby wojskowej (obywatelstwo polskie, odpowiedni wiek życia oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej). Powinna to być osoba posiadająca tytuł żołnierza rezerwy i pełniąca wcześniej czynną służbę wojskową. Konieczne do nadania przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy jest uprzednie zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach NSR. Kontrakt natomiast może być zawarty wyłącznie z żołnierzem rezerwy, który ochotniczo zgłosił się do jego zawarcia, a ponadto spełnia - oprócz wyżej wymienionych - łącznie następujące warunki:

    *
      posiada orzeczenie wojskowej pracowni psychologicznej w zakresie braku przeciwskazań do pełnienia czynnej służby wojskowej;
    *
      nie był przeznaczony do służby zastępczej;
    *
      nie był karany za przestępstwo umyślne;
    *
      posiada wykształcenie co najmniej gimnazjalne przewidziane dla stanowisk przeznaczonych dla szeregowych lub co najmniej średnie przewidziane dla stanowisk przeznaczonych dla podoficerów albo co najmniej wyższe przewidziane dla stanowisk przeznaczonych dla oficerów;
    *
      posiada przygotowanie zawodowe oraz kwalifikacje i umiejętności przydatne w służbie wojskowej;
    *
      zaliczył z oceną pozytywną sprawdzian z wychowania fizycznego zorganizowany przez dowódcę jednostki wojskowej;
    *
      pełni służbę przygotowawczą i zdał egzamin na jej zakończenie, w przypadku żołnierza rezerwy, który wcześniej nie odbywał czynnej służby wojskowej.

Zawarcie kontraktu może być również uzależnione od posiadania przez żolnierza rezerwy:

    *
      orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej o jego zdolności do pełnienia służby poza granicami państwa;
    *
      poświadczenia bezpieczeństwa.

Wymogi naprawdę spore jak na człowieka , który ma być od czasu do czasu powoływany na krótkotrwałe ćwiczenia wojskowe. Będąc oficerem rezerwy miałem nadzieję że w stosunku do osoby , która nie tak dawno pożegnała się z mundurem zastosowane zostaną jakieś uproszczone procedury. I tu niestety kolejne rozczarowanie. Otóż nie. Na banalne pytanie  - po co potrzebny jest skrócony odpis aktu urodzenia , skoro moja kompletna teczka personalna jest w tymże WKU  otrzymałem odpowiedź że taki to przepis. PARANOJA. Teraz przeanalizujmy jak to po prawdzie jest. Pokazano mi spis etatów do obsadzenia - od Świnoujścia  - po Rzeszów i od Żagania  - po Gołdap. Zgodnych z moim stopniem etatowym było nawet sporo. Jeżeli mam brać udział w ćwiczeniach to jak najbliżej domu. Znalazłem takowy etat. Był nawet pokrewny z tym czym zajmowałem się w jednostce wcześniej. Zajmijmy się jednak w tej chwili osobą , która jest byłym żołnierzem zawodowym lub funkcjonariuszem służb mundurowych , bo chyba o takich głównie ludzi w NSR chodzi. Mam na myśli stanowiska podoficerskie i oficerskie bo trudno sobie wyobrazić obsadzenie na takim etacie cywila ( z wyjątkiem lekarza, stomatologa i innych stanowisk nazwanych kiedyś w SZ RP jako szczególne ) Otóż tu kłania się kwestia emerytalno -rentowa a mianowicie orzeczenie Wojskowej Komisji Lekarskiej o zdolności do pełnienia służby ( a tu dodatkowo dochodzi jeszcze służba poza granicami kraju ) Kto bywał na misjach , dobrze wie że nie jest to tak proste - zbyt duży cholesterol, złe próby wątrobowe a nawet OB czy niewyleczone zęby przekreślają takowego kandydata. Z drugiej zaś strony , czy ktoś odchodząc na emeryturę po kilkunastu latach służby jest aż tak zdrowy że nie wyjdzie mu nadciśnienie, nerwica lub inne dolegliwości umożliwiające zdobycie tych paru % do renty ( do 15 % )  Sam niedługo będę stawał skierowany przez WBE na takową komisję i wizja służenia w NSR przy wypłacie jakiegoś świadczenia ( w moim przypadku wg zapewnień WKU ok 100 PLN za dzień ćwiczeń ) przy równoczesnej możliwości pozbycia się nawet tych kilku % świadczenia rentowego ( a finansowo odczuję to co miesiąc ) bez konieczności odbywania ćwiczeń mówi sama za siebie. Należy popatrzeć również na inny aspekt wtrącony przez pracownika WKU. Otóż .... tu bomba, za pełnienie w czasie tych ćwiczeń czynnej służby wojskowej należy mi się jako osobie nie mającej pełnej wysługi emerytalnej wzrost świadczenia emerytalnego o 2,6 % ale.... w skali roku tzn gdybym służył caluśki rok. W przypadku ćwiczeń np 1-miesięcznych należy te 2,6 podzielić przez 12 i wyjdzie ogromna procentowa kwota. Czy aby przez ten miesiąc WBE nie zawiesi mi emerytury częściowo lub całkowicie ( gdyż osiągnę powyżej 75 % wyliczanej co miesiąc kwoty bazowej ) tego nie wiem , lecz może Wy czytelnicy dacie mi odpowiedź. Kontynuując dalej dość restrykcyjny zapis dotyczący niekaralności za przestępstwo umyślne. Nie przyjmie się do NSR delikwenta , który został ukarany np grzywną a pełniąc zawodową służbę wojskową takową grzywną można być ukarany za to samo i pełnić służbę dalej (  zwalnia się żołnierzy karanych karą pozbawienia wolności, pozbawienia wolności w zawieszeniu - można zwolnić ,ale w praktyce to się stosuje ) I jedno z końcowych przemyśleń - czy aby NSR nie będzie zapleczem uzupełniania kontyngentów na misję. Jeżeli utrzymamy misję w Afganistanie do której chyba jest już coraz mniej chętnych jest to duże prawdopodobieństwo. Pokusa duża - pół roku na misji to 1,3 % do emerytury i dodatkowe 3 % za strefę działań wojennych. Jednak czy taki zlepek ludzi z różnych jednostek , szkolonych od czasu do czasu jest odpowiedni do tak poważnego zadania. czy aby nie powinno być tak jak wzorem armii USA misję rozpoczynają jednostki bojowe , a w momencie gdy jest już sytuacja unormowana i stabilna wchodzą jednostki Gwardii Narodowej ( patrz Kosovo ) Czy nie uderzyć się teraz w pierś i nie stwierdzić że może warto by było powrócić do Libanu i Syrii i w oparciu właśnie w dużej mierze o NSR ( ok 70 % ) utworzyć kontyngenty SZ RP. Misja tańsza ( bo w dużej mierze płaci ONZ ) a zachęta dla tych , którzy chcą wstąpić o wiele lepsza. Dla mnie ( to tylko moje zdanie ) system NSR nie różni się dużo od powszechnych wcześniej ćwiczeń żołnierzy rezerwy. Różnica wynikać może tylko i wyłącznie w jakości personelu jaki będzie powoływany. Jak ma wyglądać to szkolenie w kraju? Czy aby nie będzie to zwykła ściema na zasadzie posiedzieć w koszarach i do domu? I czy wymogi stawiane kandydatom do NSR nie są zbyt wysokie - szczególnie w przypadku ludzi , którzy jeszcze nie tak dawno byli żołnierzami i funkcjonariuszami w służbie czynnej.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +105/-48
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1280
Znajomi: 15
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #2 : 17 Marzec, 2011, 14:22:19 pm »

info zaczerpnięte z sortmund.pl
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
FESTYN Z OKAZJI 80-LECIA SŁUŻBY PRZEWODNIKÓW I PSÓW SŁUŻBOWYCH Kalendarz wydarzeń x 0 4358 Ostatnia wiadomość 16 Maj, 2008, 15:28:30 pm
wysłane przez x
Dobra forma Łużyc w sparingach Męskie Sprawy Bero 0 3268 Ostatnia wiadomość 06 Sierpień, 2008, 21:55:59 pm
wysłane przez Bero
Odeszli ze służby - pożegnanie kilkudziesięciu strażników granicznych Bieżące wiadomości Leo 0 3645 Ostatnia wiadomość 01 Lipiec, 2009, 08:35:18 am
wysłane przez Leo
Nowa siła w Lubaniu Męskie Sprawy Bero 1 4671 Ostatnia wiadomość 20 Wrzesień, 2009, 13:24:46 pm
wysłane przez borisem
Cenzura internetu w trybie pilnym Hydepark « 1 2 ... 5 6 » x 77 49063 Ostatnia wiadomość 17 Marzec, 2011, 10:28:47 am
wysłane przez borisem
Wyróżniono sprzedawców i pracowników służby zdrowia Bieżące wiadomości « 1 2 » x 17 16243 Ostatnia wiadomość 03 Maj, 2011, 22:57:49 pm
wysłane przez borisem
Podsumowanie pracy Burmistrza - 365 dni pełnienia urzędu przez A. Słowińskiego Polecane - Strona główna « 1 2 3 » Paweł Sokołowski 30 32611 Ostatnia wiadomość 03 Styczeń, 2012, 18:30:02 pm
wysłane przez curious
Kolejny sukces klasy wojskowej z Lubania Polecane - Strona główna Paweł Sokołowski 0 2907 Ostatnia wiadomość 27 Wrzesień, 2013, 17:03:37 pm
wysłane przez Paweł Sokołowski
Zrekrutuj się do służby Polecane - Strona główna x 0 3307 Ostatnia wiadomość 02 Wrzesień, 2014, 17:19:29 pm
wysłane przez x
70 lat służby Polsce Polecane - Strona główna Marszałek 0 2862 Ostatnia wiadomość 01 Czerwiec, 2015, 08:50:46 am
wysłane przez Marszałek