
Pogranicze śląsko-łużyckie zyskało nową aktywną grupę ludzi, którzy zawiązując stowarzyszenie chcą działać dla rozwoju swojego regionu, ale także po to, by rozbudzić w mieszkańcach potrzebę społecznego zaangażowania.
Stowarzyszenie „Pro Parva Patria - Stowarzyszenie na rzecz rozwoju regionu” jest już faktem. W utworzenie tej społecznej organizacji włączyło się szereg osób, którym na sercu leży nie tylko zaprezentowanie szerszemu gronu ludzi bogatego dziedzictwa historycznego Olszyny i okolic oraz wypracowanie wyróżniającego region święta czy produktu turystycznego, ale przede wszystkim, by stworzyć dla mieszkańców wartościową alternatywę, angażując ich w podejmowane przedsięwzięcia.
Pro Parva Patria – dla małej ojczyznyChoć nazwa stowarzyszenia „PRO PARVA PATRIA” jest po łacinie, to jednak niesie ona ze sobą określoną ideę, w której pierwsze miejsce zajmuje troska o małą ojczyznę.
- Chcemy przez to pokazać, że potrafimy połączyć historię z teraźniejszością. Stąd też w naszym logo znajdują się dwa złote skrzyżowane klucze na niebieskim tle, których motyw zapożyczony został z herbu rodu von Uechtritz, od połowy XIV do II połowy XIX wieku władającego nie tylko Olszyną, ale i znaczną częścią pogranicza śląsko-łużyckiego -
mówi Łukasz Tekiela, prezes olszyńskiego stowarzyszenia. - Nawiązanie do tych historycznych korzeni naszego miasta i gminy ma zatem za zadanie pokazać, że nie odcinamy się od przeszłości, ale korzystając z tamtych doświadczeń chcemy ponad podziałami budować lepszą przyszłość regionu.
Aby to osiągnąć członkowie stowarzyszenia będą dążyć do tego, żeby zaktywizować miejscową ludność począwszy od młodzieży a kończąc na tych, którzy są przekonani, że nikt się nimi nie zainteresuje. Chodzi przede wszystkim o to, by ludzie się ze sobą zaczęli spotykać i razem organizować konkretną ofertę kulturalną, czego dzisiaj niestety często są wciąż jeszcze pozbawieni. Ta myśl jest owocem wieloletniej obserwacji życia w olszyńskiej społeczności i troski o młodzież, która dotąd nie miała zbyt wielu okazji do godziwej rozrywki.
Rozwijanie inicjatyw Wśród celów jakie stawia sobie nowe olszyńskie stowarzyszenie jest zatem organizowanie, wspieranie i inicjowanie działań edukacyjnych i kulturalnych dzieci, młodzieży i dorosłych, propagowanie i wspieranie inicjatyw społecznych i gospodarczych mających na celu poprawę życia mieszkańców gminy, ale także rozwijanie współpracy z partnerami z kraju i zagranicy, podejmując wielokierunkowe działania na rzecz kształtowania tożsamości kulturowo-historycznej i regionalnej z Dolnym Śląskiem i Górnymi Łużycami.
- Chcemy także stworzyć kwartalnik, który będzie głosem mieszkańców, jakiego dotąd w Olszynie nie było -
zapewnia Łukasz Tekiela. - Będziemy tam poruszać tematy dotyczące historii, ale również życia codziennego i problemów współczesnych olszynian, nie pomijając przy tym lokalnego życia samorządowego.
Jednym z pierwszych działań jest nie tylko pozyskanie jak największej rzeszy członków i sympatyków, ale oznakowanie najważniejszych historycznych obiektów na terenie gminy Olszyna. Potem przyjdzie czas na przygotowanie kompleksowego przewodnika, w którym każdy znajdzie miejsca warte odwiedzenia, z których mieszkańcy Olszyny i okolicznych wsi mogą być po prostu dumni. Nie bez znaczenia będzie w tym wszystkim także współpraca z różnymi organizacjami w kraju i zagranicą, które swoim wkładem także będą mogły przyczynić się do rozwoju tego skrawka śląsko-łużyckiej ziemi, czy też korzystanie z programów unijnych. Członkowie stowarzyszenia już dziś pracują nad koncepcją historycznego święta dla Olszyny i stworzenie grupy rekonstrukcyjnej, która mogłaby np. odtworzyć znane z tutejszych legend epizody.
To tylko niektóre z inicjatyw, jakie ma zamiar podjąć stowarzyszenie „Pro Parva Patria”. Samo zaistnienie takiej organizacji jest nie tylko sygnałem, że potrzeba zmian na lepsze w obrębie lokalnej społeczności jest dość powszechna, ale przede wszystkim pokazuje, że są ludzie, którzy gotowi są wziąć odpowiedzialność za przyszłość regionu i jego mieszkańców, korzystając z bogatego dziedzictwa historii i możliwości jakie daje położenie geograficzne, walory przyrodnicze czy w końcu nasze członkostwo w Unii Europejskiej.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez aktywną, społeczną pracę i działania podejmowane przez swoich członków i sympatyków w ramach sekcji tematycznych. W jego ramach utworzone zostały stałe sekcje: ds. aktywizacji młodzieży; ds. aktywizacji dorosłych; ds. promocji i upowszechniania wiedzy o walorach turystycznych, historyczno–kulturowych Olszyny oraz regionu Dolnego Śląska i Górnych Łużyc; ds. redakcji materiałów informacyjnych o działalności stowarzyszenia. Komitet Założycielski wybrał zarząd w składzie: Łukasz Tekiela – prezes; Jolanta Stempniewicz – wiceprezes; Mariusz Tomiczek – sekretarz; Eurydyka Kukuła – skarbnik; Artur Grabowski – członek (rzecznik prasowy). Spotkania stowarzyszenia odbywać się będą w każdy pierwszy wtorek miesiąca. Miejsce i godziny spotkań będą podawane do publicznej wiadomości.