Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: [VIDEO] 25 lat turystyki na osiedlu Piastów  (Przeczytany 4309 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« : 08 Marzec, 2011, 19:31:33 »

Już  w 1984 r. grupa miłośników turystyki, głównie młodzież szkolna, rozpoczęła wspólne wędrówki górskie, początkowo w najbliższych okolicach, a potem po całej polskiej części Sudetów. Grupa ta skonsolidowała się. Od 1985 r. uczestniczyła w sposób zorganizowany w imprezach turystycznych organizowanych przez takie organizacje jak PTTK i PTSM. Organizowała również własne wycieczki krajoznawcze dla mieszkańców Osiedla Piastów, głównie młodzieży szkolnej z różnych szkół.

Po powołaniu na Osiedlu „Piastów” Samorządu Mieszkańców, tak zwanych Komitetów Osiedlowych, jego władze udzieliły grupie turystycznej wsparcia organizacyjnego, a Komitet Osiedlowy nr 5 udostępnił  swój lokal, który znajdował się przy ul. Wojska Polskiego, obecnie Kazimierza Wielkiego. Tam odbywały się pierwsze spotkania turystów przed wycieczkami oraz przygotowania do udziału w rajdach i zlotach.

Czternaście lat temu członkowie Koła PTSM z inicjatywy Tadeusza Sławińskiego nawiązali kontakty z Klubem Czeskich Turystów z Krasnej Lipy. Zaczęły się wzajemne wizyty na początku działaczy, a później całych grup wycieczkowych. W następnym roku nawiązano również współpracę z Niemieckim Towarzystwem Alpinistycznym – Sekcja Saksońska w Neustadt. Powstały trójkąt współpracujących organizacji  firmowany przez Oddział PTSM Lubań, KČT Krasna Lipa i SBB DAV Neustadt in Sachsen funkcjonuje do tej pory, czego przykładem była obecność przyjaciół z Niemiec i Czech podczas uroczystości 25-lecia turystyki zorganizowanej na osiedlu Piastów w Lubaniu.

<a href="http://www.youtube.com/v/eCbg13Il-10?fs=1&amp;amp;hl=pl_PL" target="_blank">http://www.youtube.com/v/eCbg13Il-10?fs=1&amp;amp;hl=pl_PL</a>


Rys historyczny:

    
Powołanie Koła PTTK


26 lutego 1986 r. pod namową mgr Ludwika Anioła ówczesnego Prezesa Oddziału PTTK „Pogórze Izerskie” w Lubaniu odbyło się tutaj w tej właśnie sali za zgodą Spółdzielni Mieszkaniowej zebranie założycielskie Koła. W spotkaniu tym uczestniczyła 15-osobowa grupa inicjatywna, która wypełniła deklaracje członkowskie PTTK i powołała pierwszy Zarząd Koła w składzie: Henryk Sławiński – Prezes Koła, Leokadia Becla – Zastępca Prezesa, Genowefa Tymbrowska – Sekretarz, Dorota Sindrewicz – Skarbnik, Wiesława Madejska – Członek Zarządu.

W tym dniu założono również Sekcję Turystyczną Ogniska TKKF „Osiedle” przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubaniu.

6 marca 1986 r. a więc 25 lat temu Uchwałą Zarządu Oddziału PTTK w Lubaniu powołano  Koło nadając mu kolejny 35 numer. Było to pierwsze Osiedlowe Koło PTTK i jak do tej pory jedyne takie Koło działające w Lubaniu jak i w całym regionie. Założono wtedy kronikę Koła obrazującą przebieg pracy Koła i upamiętniającą udział w wycieczkach i imprezach turystycznych, w których Koło brało udział. Od tego czasu organizowano coraz więcej wyjazdów na coraz to dłuższe wycieczki i co raz to dalej od Lubania.
Od tego czasu co roku podczas wakacji były też organizowane dwutygodniowe obozy wędrowne. Koło ciągle się rozwijało i poszerzało ofertę turystyczną  dla mieszkańców osiedla. W następnych latach rozwijano inne dyscypliny turystyki kwalifikowanej  takie jak turystyka kolarska, motorowa, imprezy na orientację oraz o bardzo ważny element jakim jest krajoznawstwo i ochrona przyrody. Zorganizowano własną wypożyczalnię sprzętu turystycznego oraz własną bibliotekę z fachową literaturą turystyczną liczącą już ponad 440 woluminów.

  
   Organizacja imprez turystycznych
     

Przez 25 lat jak do tej pory przez Koło przewinęło się łącznie dokładnie 456 członków PTTK lub PTSM oraz Sekcji Turystycznej Ogniska TKKF przy Spółdzielni Mieszkaniowej. Zorganizowano według prowadzonej ewidencji i dokumentów sprawozdawczych 342 imprez turystycznych, w których uczestniczyli turyści z naszych organizacji już 8335 razy. Większość tych imprez trwała ponad dwa dni, w tym przeprowadzono 13 obozów wędrownych trwających od 8 do 15 dni każdy. Nie ma w kraju regionu turystycznego, który nie byłby do tej pory spenetrowany przez członków naszych organizacji.
                
 
Zdobywanie odznak turystyki kwalifikowanej
           

Bardzo dobrze rozwijała się w Kole tradycja zdobywania odznak turystycznych. Zrezygnowaliśmy z ewidencjonowania ich zdobywania, bo jest to obecnie już prawie niemożliwe z powodu ich ilości. Zdobywane są głównie odznaki turystyki kwalifikowanej takie jak: GOT,  OTP,  MOT,  KOT,  InO oraz odznaki krajoznawcze ogólnopolskie i regionalne. Ostatnio również turystyczne odznaki regionalne czeskie i niemieckie oraz międzynarodowe odznaki Światowej Federacji Wędrowców IVV. Szacunkowo ponad co trzecia odznaka weryfikowana w Oddziale PTTK „Pogórze Izerskie” w Lubaniu to odznaka zdobywana przez naszego turystę.
                     
Kwalifikacje kadry programowej członków naszych organizacji
                 

Powstające w dniu 6 marca 1986 r. Koło nie posiadało ani jednego przedstawiciela kadry programowej PTTK. Sukcesywnie i równolegle zn uprawianiem turystyki prowadzono w Kole intensywne szkolenia. Dzisiaj Koło PTTK nr 35 i Międzyszkolne Koło PTSM Piast ma najliczniejszą i najbardziej wszechstronną kadrę PTTK nie tylko na terenie działania lubańskiego Oddziału, ale i w naszym regionie.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2010r. roku członkowie naszych organizacji posiadają następującą ilość uprawnień i to z ważnymi legitymacjami

Przewodnika Sudeckiego - 2 osoby
Honorowego Przodownika Turystyki Górskiej - 2 osoby
Przodownika Turystyki Górskiej - 12 osób
Przodownika Turystyki Pieszej - 8 osób
Przodownika Turystyki Motorowej - 2 osoby
Przodownika Imprez na Orientację -  4 osoby
Instruktora Krajoznawstwa Regionu - 3 osoby
Instruktora Ochrony Przyrody - 4 osoby
Społecznego Opiekuna Przyrody  PTTK - 8 osób
Organizatora Turystyki - 3 osoby
Organizatora Imprez na Orientację - 3 osoby
Społecznego  Opiekuna Zabytków PTTK - 1 osoba
Pilota Wycieczek - 1 osoba
Znakarza górskich szlaków turystycznych - 2 osoby
Znakarza nizinnych szlaków turystycznych - 1 osoba

                                                            
Wyróżnienia

W minionym okresie członkowie Koła bardzo aktywnie pracowali w strukturach organizacyjnych PTTK również poza macierzystym Kołem. Pełnili różne, często ważne funkcje w Zarządach i Komisjach Oddziału, ale też na szczeblu wyższym. Byli też za tę pracę często wyróżniani. Nasi obecni członkowie  mogą się pochwalić następującymi wyróżnieniami:

Listem Gratulacyjnym Oddziału PTTK Lubań - 18 razy
Dyplomem Oddziału PTTK Lubań - 17 razy
Brązową Honorową Odznaką Oddziału PTTK Lubań - 12 razy
Srebrną Honorową Odznaką Oddziału PTTK Lubań - 5 razy
Złotą Honorową Odznaką Oddziału PTTK Lubań - 6 razy
Odznaką PTTK „Orli Lot”  - 6 razy
Odznaką „25 lat w PTTK” - 6 raz
Dyplomem Oddziału Wojewódzkiego PTTK Jelenia Góra - 3 razy
Wpisem do Księgi Honorowej Zasłużonych Działaczy PTTK woj. jeleniogórskiego - 1 raz
Dyplomem Honorowym Zarządu Głównego PTTK Warszawa - 14 razy
Srebrną Odznaką „Zasłużony w pracy w PTTK wśród młodzieży” - 9 razy
Złotą Odznaką „Zasłużony w pracy w PTTK wśród młodzieży” - 5 razy
Srebrną Honorową Odznaką PTTK - 4 razy
Medalem i Dyplomem PTTK za Zasługi dla Turystyki Osiedlowej - 4 razy
Dyplomem Zarządu Głównego PTTK za Pomoc i Współdziałanie -  4 razy
Medalem za Zasługi dla Turystyki - 1 raz  

Podobnie jest jeśli chodzi o działanie na rzecz Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych:

Dyplomem Honorowym Oddziału Wojewódzkiego PTSM w Jeleniej Górze - 5 razy
Dyplomem Honorowym Zarządu Głównego PTSM w Warszawie - 17 razy
Brązową Honorową Odznaką PTSM  - 11 razy
Srebrną Honorową Odznaką PTSM - 6 razy
Złotą Honorową Odznaką PTSM - 2 raz

Inne wyróżnienia:
Medal za Zasługi dla Miasta Lubania - 1 raz
Odznaka Za Zasługi dla Województwa Jeleniogórskiego - 1 raz
Srebrny Krzyż Zasługi - 1 raz
Złoty Krzyż Zasługi - 1 raz

Współpraca z zagranicą  
 
                                                  
Czternaście  lat temu członkowie naszego Koła z inicjatywy Tadeusza Sławińskiego nawiązali kontakty z Klubem Czeskich Turystów z Krasnej Lipy. Zaczęły się wzajemne wizyty na początku działaczy, a później całych grup wycieczkowych. W następnym roku nawiązano również współpracę z Niemieckim Towarzystwem Alpinistycznym – Sekcja Saksońska w Neustadt. Powstały trójkąt współpracujących organizacji  firmowany przez Oddział PTSM Lubań, KČT Krasna Lipa i SBB DAV Neustadt in Sachsen funkcjonuje do tej pory, czego przykładem jest obecność naszych przyjaciół na dzisiejszym spotkaniu

Nie da się już zliczyć ile razy  turyści z Lubania, Krasnej Lipy i Neustadt wspólnie uczestniczyli w różnych imprezach turystycznych, głównie w polskich i czeskich Karkonoszach, ale też w Górach Izerskich, Czeskim Raju, Łabskich Piaskowcach, Górach Łużyckich i Szwajcarii Saksońskiej. Trzykrotnie były to organizowane przez nas wyjazdy autokarowe, a uczestniczyli w nich również uczniowie z zaproszonych przez nas lubańskich szkół. Każdego roku opracowujemy wspólne plany imprez turystycznych, w których nawzajem niezawodnie uczestniczymy. Jest to prawdopodobnie najtańsza forma turystyki wymiennej pozwalająca na uczestnictwo  dużym zorganizowanym grupom.
Byliśmy również współorganizatorem Sympozjum Organizacji Turystycznych Euroregionu „NYSA” w kwietniu 1999 r. na Zamku Czocha. Uczestniczyło w niej 65 działaczy turystycznych reprezentujących 19 różnych Klubów i Organizacji Turystycznych z Czech i Niemiec oraz z 5 Oddziałów PTTK i PTSM z Polski. W imprezie tej uczestniczył również Sekretarz Europejskiej Federacji Wędrowców w skrócie EVG z siedzibą w Zurichu / Szwajcaria. Pan Bert Mann z Monachium zaproponował nam podjęcie się organizacji dużej międzynarodowej imprezy turystycznej pod nazwą

                    
„3 – DNI – 3 KRAJE – 3 WĘDRÓWKI”

Impreza ta w roku ubiegłym obchodziła jubileusz 10-lecia i z tej przyczyny w reprezentacyjnej sali Ratusza w Zittau odbył się w maju wielki, uroczysty bal z udziałem organizatorów tej imprezy a naszych przyjaciół z Nowego Mesta pod Smrkem i Zittau.

Współudział  w organizacji imprez turystycznych
                                                         
Do 1998 r. członkowie Koła aktywnie uczestniczyli w organizacji wszystkich imprez organizowanych przez Oddział „Pogórze Izerskie” w Lubaniu. Od 1999 r. cała kadra programowa Koła zaangażowana jest przy organizacji imprez turystycznych Oddziału Miejskiego PTSM w Lubaniu. Były to takie imprezy jak:

12 Międzynarodowych Rajdów Górski Euroregionu NYSA „Karkonosze” z udziałem 5.317 turystów w tym 808 zagranicznych z takich krajów jak Czechy, Niemcy, Stany Zjednoczone, Kanady, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii a nawet Wietnamu,

10 Międzynarodowych Rajdów Pieszych „3 DNI– 3 KRAJE– 3 WĘDRÓWKI”, gdzie dzień polski tej euroregionalnej imprezy nosi nazwę „Łużyckie Wędrówki”. W tej imprezie uczestniczyło do tej pory niewiarogodna ilość turystów bo aż 13.147 w tym 1.823 turystów z zagranicy z  18 krajów nie tylko Europy, ale nawet z Ameryki Środkowej i Północnej, a nawet  z Azji.

Inna działalność
                                                                             
Wiceprezes Koła jest członkiem Grupy Roboczej „Turystyka” Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu NYSA w Jeleniej Górze. Kilku naszych działaczy pełni różne odpowiedzialne funkcje  we władzach  Polskiej Federacji Popularyzacji Turystyki z siedzibą w Szczecinie. Posiadamy delegatów do Dolnośląskiego Okręgu PTSM z siedzibą w Jeleniej Górze a Prezes Oddziału PTSM już drugą kadencję jest członkiem Zarządu Głównego  PTSM z siedzibą w Warszawie.

Powołanie i działalność Koła PTSM „PIAST”  i Łużyckiego Oddziału PTSM
                                                                                   
Dnia 14 września 1989 roku członkowie Koła PTTK, wówczas w zdecydowanej większości młodzież szkolna, postanowili powołać przy Samorządzie Mieszkańców nr 5 w Lubaniu Osiedlowe Koło PTSM „Piast”. Tak więc 22 lat temu, 9 października 1989 roku Uchwałą Zarządu Wojewódzkiego PTSM w Jeleniej Górze, zostało ono oficjalnie powołane. W 1993 roku Koło zostało przemianowane z osiedlowego na międzyszkolne. Wówczas 92 % członków Koła było uczniami lubańskich szkół i zamieszkiwało na terenie całego miasta. Drużyna Międzyszkolnego Koła PTSM „Piast” dziewięciokrotnie, pod rząd, zwyciężała w rajdach imieniem J.H. Laskowskiego. Kilkakrotnie uczestniczyła w eliminacjach do Ogólnopolskiego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego Młodzieży Szkolnej na szczeblu wojewódzkim. Członkowie Koła wytrwale zdobywali odznakę Przyjaciel Schronisk Młodzieżowych. Wielu posiada już odznakę w stopniu złotym, a nawet dużą z laurem. Wielokrotnie pomagaliśmy Szkole Podstawowej nr 3 w Lubaniu przy organizacji sezonowego schroniska młodzieżowego. Nasze Koło PTSM było inicjatorem powołania w dniu 6 maja 1998 roku Oddziału Miejskiego w Lubaniu, a siedziba znajdowała się w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Armii Krajowej. W skład pierwszego Zarząd Oddziału PTSM w Lubaniu weszli:

Prezes Henryk Sławiński, Wiceprezesi Ludwik Anioł i Michał Turkiewicz, Sekretarz Stanisław Rutkowski  Skarbniki Krystyna Sławińska, oraz Członkowie Arkadiusz Słowiński i Andrzej Mykała

Plany turystyczne Kół PTTK , PTSM  i TKKF
                                                                                         

W dniu 15 kwietnia cała kadra programowa naszych Kół zaangażowana będzie w organizację międzynarodowej imprezy turystycznej 3 Dni – 3 Kraje – 3 Wędrówki  przeprowadzanej po raz 11 na terenie miasta Lubania jako Rajd „Łużyckie Wędrówki”. W dniach 16 i 17 kwietnia udamy się do Novego Mesta pod Smrkem i Olbersdorfu koło Zittau  już jako uczestnicy dnia czeskiego i niemieckiego tej imprezy. Mamy nadzieję, że dobra organizacja rajdu z pomocą władz lokalnych pozwoli nam  kontynuować tę imprezę, bo stała się ona już wizytówką Lubania, jako produkt turystyczny regionu. Spodziewamy się przybycia w tych dniach do Lubania około tysiąca turystów z kraju i Europy Zachodniej, którzy będą wędrowali na trasach różnej długości pomiędzy Gryfowem Śląskim – Leśną - Olszyną – Zarębą i Lubaniem. W maju  planujemy  wyjazd  autokarami na dwa dni do naszych przyjaciół z Krasnej Lipy i Neustadt na XXIII Rajd Pieszy pod nazwą „Severni Stoupu”, a w sierpniu na XXX Rajd Pieszy „ Między Granitem a Piaskowcem”. W czerwcu i lipcu weźmiemy udział w kilku imprezach  Federacji IVV w Polsce i Czechach. W sierpniu już po raz drugi będziemy organizatorem II Ekstremalnego Marszu na Orientację. Zawody te są zaliczane do Pucharu Polski   Pucharu Polski w Pieszych i Rowerowych Maratonach na Orientację. We wrześniu jesteśmy gospodarzem dużych zawodów głównie dla młodzieży szkolnej, która walczy o Puchar Dolnego Śląska w Marszach na Orientację. Miesiąc później będziemy organizatorem już po raz trzynasty wielodniowego Międzynarodowego Rajdu Górskiego Euroregionu NYSA „KARKONOSZE 2011”. W rajdzie tym uczestniczą miłośnicy gór i przyrody przeciętnie od 350 do 500 turystów z całego kraju oraz Czech i Niemiec

Na zakończenie sezonu zorganizujemy dla dzieci z Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie po raz  XX dwudniową autokarową wycieczkę pod nazwą „Poszukiwanie Mikołaja”

Podziękowania  
                                                         

W imieniu władz i członków Osiedlowego Koła PTTK nr 35, Międzyszkolnego Koła PTSM „Piast” oraz Sekcji Turystycznej przy Ognisku TKKF w Lubaniu składamy podziękowania Zarządowi i Radzie Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubaniu za wieloletnią pomoc organizacyjną  i materialną. Dziękujemy władzom miasta za okazywaną nam przychylność,
a władzom powiatu za okazywane zainteresowanie naszą działalnością.
Dziękujemy wszystkim miejscowym firmom i osobom prawnym, czyli sponsorom za wsparcie finansowe lub medialne. Bez nich i bez dotacji organów samorządowych, takich jak: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Urząd Miasta Lubań, Starostwo Powiatowe, Związek Gmin Kwisa, Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa tak bogata działalność była by niemożliwa. Serdecznie dziękujemy kolejnym Zarządom Oddziałów PTSM i  PTTK w Lubaniu  za wspieranie działań i zauważanie naszych osiągnięć. Naszym członkom, wolontariuszom dziękujemy za bezinteresowne zaangażowanie w pracę społeczną,  która trwa już dwadzieścia pięć lat.

Pozostajemy w nadziei, że dotychczasowy nasz dorobek, przy pomocy finansowej i wsparciu organizacyjnym władz samorządowych, pozwoli nam na dalsze rozwijanie turystycznych zamiłowań mieszkańców Lubania i okolic, a także trwającą już przez prawie 15 lat  współpracę międzynarodową z klubami turystycznymi Czech i Niemiec.

Dziękujemy naszym przyjaciołom z KČT Krasna Lipa i SBB DAV Neustadt za zainteresowanie swoich władz lokalnych naszą międzynarodową współpracą  i  stwarzanie dobrego klimatu do współpracy oraz fantastycznej atmosfery przy każdym ze wspólnych spotkań. Zarządowi Okręgu Dolnośląskiego PTSM z siedzibą w Jeleniej Górze dziękujemy za wiele  lat dobrej współpracy i koordynację kalendarzy imprez turystycznych dla dzieci i młodzieży w naszym regionie.


opr. na podstawie referatu prezesa PTSM - Henryka Sławińskiego

25 lat PTSM.jpg

* 25 lat PTSM.jpg (132.68 KB, 1280x720 - powiększony/pobrany 2497 razy.)
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec, 2011, 13:33:35 wysłane przez Paweł Sokołowski » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +119/-11
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2578
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Krystyna Sławińska


« Odpowiedź #1 : 12 Marzec, 2011, 21:42:50 »

Turyści nie byliby sobą gdyby nie wędrowali. Po uroczystym wieczorze z bombą kaloryczną w postaci pięknego i smacznego tortu trzeba było spalić co nieco.
W niedzielę 22 osobowa międzynarodowa grupa wybrała się na spacer po Zgorzelcu. Nawet lubanianie odkryli na tej wycieczce nowe miejsca, tym bardziej, że po Zgorzelcu oprowadzała nas dyplomowana przewodniczka sudecka Kinga Gordon.
Niżej fotorelacja z wyprawy.

(fot. K.Sławińska, B.Stempkowski)

Cmentarz wojskowy.JPG

* Cmentarz wojskowy.JPG (66.86 KB, 1000x750 - powiększony/pobrany 313 razy.)
Czesi złożyli pod pomnikiem wiązankę kwiatów.JPG

* Czesi złożyli pod pomnikiem wiązankę kwiatów.JPG (82.69 KB, 1000x750 - powiększony/pobrany 321 razy.)
Zwiedzamy Dom Kołodzieja.JPG

* Zwiedzamy Dom Kołodzieja.JPG (89.19 KB, 1000x750 - powiększony/pobrany 335 razy.)
W Domu Kołodzieja wyjątkowy klimat.JPG

* W Domu Kołodzieja wyjątkowy klimat.JPG (70.4 KB, 1000x750 - powiększony/pobrany 304 razy.)
Pogoda dopisała.JPG

* Pogoda dopisała.JPG (84.48 KB, 1000x750 - powiększony/pobrany 321 razy.)
Spacer Bulwarem Greckim.JPG

* Spacer Bulwarem Greckim.JPG (74.67 KB, 1000x750 - powiększony/pobrany 337 razy.)
Przed Domem Jakuba Boehme.JPG

* Przed Domem Jakuba Boehme.JPG (110.08 KB, 1000x750 - powiększony/pobrany 311 razy.)
W Domu Jakuba Boehme oczarował nas przewodnik.JPG

* W Domu Jakuba Boehme oczarował nas przewodnik.JPG (59.91 KB, 1000x750 - powiększony/pobrany 323 razy.)
Jeszcze zwiedzimy Dom Kultury.JPG

* Jeszcze zwiedzimy Dom Kultury.JPG (116.03 KB, 1000x750 - powiększony/pobrany 332 razy.)
Pamiątkowe zdjęcie i trzeba się żegnać..JPG

* Pamiątkowe zdjęcie i trzeba się żegnać..JPG (63.22 KB, 562x750 - powiększony/pobrany 321 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Mahatma Gandhi)
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Bieg Piastów bez śniegu? Męskie Sprawy Iza 0 2765 Ostatnia wiadomość 27 Luty, 2008, 22:40:41
wysłane przez Iza
luban24(zbiór mat. video) Bieżące wiadomości x 0 3176 Ostatnia wiadomość 10 Wrzesień, 2008, 18:21:12
wysłane przez x
XXXIII Bieg Piastów i III Mistrzostwa SG w biegach narciarskich Bieżące wiadomości Leo 0 2800 Ostatnia wiadomość 09 Marzec, 2009, 19:35:13
wysłane przez Leo
BEZDOMNY PIES NA OSIEDLU PIAST. Hydepark han90 3 4452 Ostatnia wiadomość 21 Maj, 2009, 20:44:28
wysłane przez han90
Osiedle Piastów- nowe drogi Bieżące wiadomości Leo 1 3362 Ostatnia wiadomość 11 Czerwiec, 2009, 14:31:24
wysłane przez x
Nowi radni [video] Bieżące wiadomości x 0 3587 Ostatnia wiadomość 26 Styczeń, 2011, 22:17:04
wysłane przez x
Znaleziono psa HUSKY - 4 stycznia 2012roku w Lubaniu na osiedlu Piast Zwierzęta jowka1983 2 3954 Ostatnia wiadomość 04 Luty, 2012, 17:25:36
wysłane przez MooseDlb
Kongres Turystyki Związku Miast Polskich Miasto Lubań Urząd Miasta 1 2972 Ostatnia wiadomość 21 Marzec, 2013, 00:13:06
wysłane przez edward osman
kontenery na plastik na osiedlu Piast Hydepark « 1 2 » julia 17 9851 Ostatnia wiadomość 28 Lipiec, 2013, 11:45:17
wysłane przez julia
38 Bieg Piastów.Trzymamy kciuki za lubanian. Miasto Lubań Urząd Miasta 0 1885 Ostatnia wiadomość 21 Luty, 2014, 16:48:17
wysłane przez Urząd Miasta