Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Góra Liściasta zniknie z powierzchni Ziemi  (Przeczytany 21491 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« : 08 Marzec, 2011, 13:57:00 pm »

Trzy najważniejsze powody. ZYSK! ZYSK! I jeszcze raz ZYSK! - Tymi słowami rozpoczyna swój apel Agnieszka Wierzbicka... Apel o zachowanie rozsądku w podejmowaniu nieodwracalnych decyzji. O tym, że oprócz pieniędzy istnieje jeszcze coś więcej.

"Jak bumerang powraca sprawa „Góry Liściastej” – wzgórza powulkanicznego położonego w Lubańskim Wielkim Lesie. Otrzymujemy z różnych źródeł informacje, że czyniony od lat zamach na to wzgórze ponownie nabiera intensywności. „Góra Liściasta” to bardzo cenny obiekt przyrodniczy i krajobrazowy oraz jedyna licząca się formacja bukowa (z pojedynczymi osobnikami w wieku ok. 250 lat) oraz naturalnymi odnowieniami rosnąca na skałach bazaltoidowych. Jako relikt śladów wulkanizmu (w wieku ok. 24-28 milionów lat) na naszym terenie posiada istotną wartość leśną, przyrodniczą i naukową, ponieważ:

Jest to prawdopodobnie centrum wielkiego stratowulkanu, o czym m.in. świadczy bardzo regularny układ kolumn, odsłoniętych w kilku niewielkich wcięciach w górze pozostałych po prymitywnym kamieniołomie eksploatowanym za czasów niemieckich gospodarzy tego terenu.

To w tej chwili również jedyna enklawa jeszcze nie przebudowanego całkowicie gospodarczo lasu. Swoją nazwę zawdzięcza starodrzewowi ocalałej buczyny sudeckiej na formacjach bazaltoidowych. Buki na „Górze Liściastej” liczą sobie średnio od 60 do 180 lat.

Na „Górze Liściastej”  znajduje się powierzchnia badawczo-doświadczalna - Wyłączony Drzewostan Nasienny świerka pospolitego oraz gospodarczy drzewostan nasienny bukowy.

Drzewostan „Góry Liściastej” pełni funkcje glebo i wodochronne.

Lubański Wielki Las to jedyny istotny kompleks leśny w okolicy Lubania; najcenniejszy obszar leśny gminy Platerówka i gminy Leśna (2 km od wsi Szyszkowa). Lubański Wielki Las jest niewielki zajmuje, bowiem obszar 647 ha. Uruchomienie kolejnego kamieniołomu i rozkopanie „Góry Liściastej” to uszczuplenie tego lasu o 24,13 ha. Wprawdzie włodarze gminy Leśna i Platerówka w 2010 roku uznali, że to, raptem 1,5 % całej powierzchni Lubańskiego Wielkiego Lasu, ale przy niewielkim obszarze to znaczna wyrwa. Dla gmin to potencjalny zysk opłaty od każdej wydobytej tony. Dla mieszkańców wsi, przez które będzie musiał iść transport urobku już niekoniecznie. Kto mieszka przy takich drogach ten najlepiej wie.

     Lubańska Pokrywa Wulkaniczna to największa w Polsce formacja bazaltoidowa. Odsłonięta jest w kilku kamieniołomach położonych w Lubańskim Wielkim Lesie, z których aktualnie eksploatowany jest tylko jeden na „Bukowej Górze” jako „Księginki II”. Jest to złoże o największych zasobach bazaltoidu w powiecie lubańskim, gdyż zasoby przemysłowe szacowane są na ok. 98 mln ton. Właśnie takie bogactwo sprawiło, że już w latach 1930-34 rozpoczęto pierwsze roboty górnicze, a w 1960 roku podjęto przemysłową eksploatację kamienia. „Bukowa Góra”, jak sama nazwa wskazuje znana była niegdyś z pięknej naturalnej buczyny górskiej rosnącej na podłożu bazaltoidowym o wieku około 130 lat. W 1959 roku utworzono tutaj około 25 hektarowy rezerwat, który zlikwidowano tuż po podjęciu wydobycia kamienia. Jak do tej pory był to jedyny rezerwat na Ziemi Lubańskiej. Względy gospodarcze przeważyły w tym przypadku nad potrzebą ochrony przyrody. W Lubańskim Wielkim Lesie miejscami występują jeszcze niewielkie płaty buczyn. I właśnie około 1 km od „Bukowej Góry”, w Lubańskim Wielkim Lesie znajduje się „Góra Liściasta”.

  To prawda, że „Góra Liściasta” jest perspektywicznym złożem bazaltoidu o szacunkowych zasobach około 19 mln ton. Powinna być jednak traktowana, jako złoże zapasowe, gdy zostaną wyczerpane złoża już eksploatowane. Jeżeli przyjmiemy, że zdolność produkcyjna w kamieniołomie wyniesie ca 1,5 mln ton rocznie, to raptem starczy tego wzgórza na 13 lat. A co dalej? To, co naprawdę najcenniejsze zostanie całkowicie zniszczone. Metodą na bezrobocie nie są obietnice o likwidacji bezrobocia i podawanie mitycznych informacji o liczbie zatrudnionych miejscowych pracowników, bo na nowoczesnych odkrywkach pracują głównie maszyny i przede wszystkim wykwalifikowani specjaliści. Tylko nieliczni miejscowi bez odpowiednich kwalifikacji zawodowych zostaną zatrudnieni.

Po 13 latach zostanie nam:

- kolejna dziura,

- zdegradowana gleba,

- zniszczony krajobraz,

- zlikwidowany las,

- zniszczone siedliska chronionych roślin i zwierząt.

- brak nowych osiedleńców, bo kto zechce się w takiej sytuacji osiedlić?

     Aktualnie eksploatowane przez Łużycką Kopalnię Bazaltu „Księginki”  SA w Lubaniu fragmenty Lubańskiej Pokrywy Wulkanicznej o zasobności ok. 126 mln ton, przy założeniu wskazanego wyżej wydobycia, gwarantują pracę przez jeszcze, co najmniej 80 lat. Na Ziemi Lubańskiej wydobywanie bazaltoidów trwa od średniowiecza. Jest zrozumiałe, że skała ta jest potrzebna, ale z pewnością nie za wszelką cenę. Już jeden najcenniejszy obiekt został zniszczony. Czy stać nas na niszczenie drugiego? Na Pogórzu Izerskim w najbliższej odległości funkcjonują trzy kamieniołomy w miejscowościach: Rębiszów, Kwieciszowice (gmina Mirsk), Grabiszyce (gmina Leśna). Sięganie w tym samym czasie po kolejne złoża może tylko świadczyć o braku polityki wydobywczej. Czy za 50-100-150 lat nie będą remontowane i budowane drogi, lotniska, linie kolejowe? Co wówczas zostanie rozkopane? Logiczne jest pozyskiwanie skał bazaltoidowych tam, gdzie zasoby złóż już są eksploatowane, aż do ich wyczerpania i dopiero sięganie po następne i to takie, które będą wyrządzać najmniej szkód, choć w przypadku uruchamiania kamieniołomu jest to praktycznie niemożliwe.

     Apeluję do władz obu gmin o inwestowanie w rozwój turystyki, bo z tego będzie więcej pożytku w perspektywie lat, niż z kopalni pracującej na zasadach przypominających bardziej „dzikie wydobycie” niż przynoszących wielkie korzyści środowisku lokalnemu przyrodniczemu i społecznemu".


                            
A to wszystko w Międzynarodowym Roku Lasów.

                                                                                                                                         Agnieszka Wierzbicka    
« Ostatnia zmiana: 08 Marzec, 2011, 16:51:36 pm wysłane przez Piotrek » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +475/-99
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2611
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


http://trickymind.pl/wp-content/uploads/2013/12/wo


« Odpowiedź #1 : 08 Marzec, 2011, 16:52:30 pm »

Nie znam się niestety na zasadach wydobywania złóż itp ale wiem jedno, jeśli nie szanujemy przyrody, środowiska, to tak jakbyśmy igrali z ogniem. Takie postępowanie, prędzej czy później zemści się na nas.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jolanta Dobrzyńska - podobno baba z jajem 

(...) czasem pomimo pozorów religijności czyjś stan umysłu może być bardzo negatywny. Prawdziwa duchowość powinna owocować łagodnym usposobieniem, poczuciem szczęścia i spokoju. - Dalajlama XIV
MooseDlb
Gość
« Odpowiedź #2 : 08 Marzec, 2011, 17:17:10 pm »

to już jest przegięcie.... nie powiem czego....
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +17/-26
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 567
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


jesien


WWW
« Odpowiedź #3 : 08 Marzec, 2011, 20:40:46 pm »

przy takich 'inwestycjach' malo mowi sie o rekultywacji terenu.
dobrym przykladem sa chocby okolice Boxbergu, czy tzw. "Berzdorfer see"
ktore przez propagande sa zwykle naglasniane jako przyklady
wzorowej 'rekultywacji' i przeksztalcenia wyrobisk w 'kopalnie zlota' zdzierajace z turystow ostatnie grosze.
jak to wyglada w rzeczywistosci? polecam sie przejechac i zobaczyc na wlasne oczy, bo sa to tereny nam bliskie.
 polecam rowniez uwaznie przyjrzec sie jakie kwoty sa asygnowane na rekultywacje terenow i z jak mizernym i krotkotrwalym skutkiem.

roznica miedzy takimi przedsiewzieciami za zachodnia granica a u nas jest taka, ze tam badz co badz , chocby 'na pokaz' - ale jednak - mysli sie dlugofalowo. nie ma mozliwosci by - tak jak u nas - powstawaly spoleczki, ktore 'bankrutuja' i zostawiaja problem rekultywacji terenow mieszkancom.
jak rekultywacja wyglada u nas? rowniez warto to obejrzec na wlasne oczy.

moim zdaniem przy takiej 'jakosci' wykonania to nie ma sensu, lepiej po prostu pozostawic stary las - nawet nie te najstarsze - drzewa na Bukowej Gorze robia wrazenie.
Z doswiadczenia wiem tez ze turysci zamiast ganiac po lasach , odwiedzaja wlasnie wzgorza, najwyzej polozone punkty , wiec niszczenie Góry Liściastej to chyba najglupszy mozliwy pomysl.

Zamiast kolejnej odkrywki - mysle ze lepiej byloby gdyby odbudowac wieze widokowa,
zwlaszcza ze jeszcze stoja jej fundamenty. rowniez warto byloby zadbac o 'zabtyki' techniki takie jak 'kolejka linowa' do wywozu urobku...

Zgłoś do moderatora   Zapisane

--



Punkty: +4/-3
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 61
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #4 : 08 Marzec, 2011, 21:51:47 pm »

Jak się poczyta i popatrzy, że przed II w. św. było to miejsce odpoczynku dla całego miasta, to żal, że nie wracamy do tradycji

luban.jpg


luban.jpg

* luban.jpg (81.87 KB, 900x547 - powiększony/pobrany 2208 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #5 : 08 Marzec, 2011, 22:01:32 pm »

Marsjaninie, nie strasz ludzi, nie o tę górę chodzi : ) Przynajmniej na razie.

Link do Góry Liściastej. Kopalnia będzie ok 2.5 km od miejscowości Szyszkowa.


Zdjęcia wieży i innych punktów w okolicy, zostały już z googola usunięte. Prewencja?

 
Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +4/-3
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 61
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #6 : 09 Marzec, 2011, 07:25:52 am »

masz racje Piotrze... trochę poniosło mnie... jednak jak się trochę przejaskrawi problem to większość ludzi zacznie się tym tematem interesować... bo w końcu przy takiej polityce las lubański skurczy się do "takiego skansenu" jak nasz górka za jakieś 100 lat
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +17/-26
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 567
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


jesien


WWW
« Odpowiedź #7 : 09 Marzec, 2011, 12:13:46 pm »

w sumie pod kamienna tez jest calkiem pokazne zloze, i mniej pozwolen bedzie trzeba ot pare starych ruder, amfiteatr z ktorego nikt nie korzysta i duzo mlodszy park...

no i o wiele lepszy dojazd i bliskosc stacji kolejowej...

a fotki wiezy (a raczej tego co z niej zostalo) sa :
http://www.panoramio.com/photo/22698112

+ troche innych smieci jak np. niszczejaca kolejka :
http://www.panoramio.com/photo/22698097

i krajobrazy "marsjanskie", czyli to co 'pozostanie' po tych 13 lat wydobycia :
http://www.panoramio.com/photo/22698048
http://www.panoramio.com/photo/22698019
http://www.panoramio.com/photo/22697997
http://www.panoramio.com/photo/22697993
http://www.panoramio.com/photo/22697916
http://www.panoramio.com/photo/22697880

oraz 'dla porownania' - jaki obecnie jest widok z gorki tuz obok :
http://www.panoramio.com/photo/22697858


22697916_lofi.jpg

* 22697916_lofi.jpg (252.61 KB, 2048x1536 - powiększony/pobrany 664 razy.)
« Ostatnia zmiana: 09 Marzec, 2011, 12:30:13 pm wysłane przez curious » Zgłoś do moderatora   Zapisane

--
Instytucja
*

Punkty: +0/-0
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 4
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #8 : 09 Marzec, 2011, 14:43:45 pm »

Lubański Wielki las jest na mapie satelitarnej oznaczony jako „oxygen factory”, czyli „fabryka tlenu”

Proponuję nieco prostej matematyki, a przekonacie się, że to prawdziwa i jedyna taka fabryka tlenu w powiecie!
- 1 ha lasu produkuje tlen dla 45 osób
najwięcej buk pospolity i klon – 1,1 kg tlenu w okresie wegetacyjnym
dorodny buk o wysokości  -25m produkuje 1,7 kg tlenu w okresie wegetacyjnym

Przyjmijmy bardzo ostrożne szacunki dla Lubańskiego Wielkiego Lasu (LWL):
1 drzewo produkuje tylko 1kg tlenu;
średnio na 1 ha rośnie 600 dorosłych drzew;
to ogółem 388200 drzew, które produkują  – 388200 kg tlenu w okresie wegetacyjnym (1 rok)
to tlen dla 29115 osób (647 ha x 45 osób) (szacowane zajęcie powierzchni na kopalnię podane zostało jako 24,13 ha, czyli w przeliczeniu O2 dla 1086 osób mniej wyprodukowanego tlenu);
Lubań ma trochę ponad 22 000 tysiące mieszkańców;
gmina Leśna – 10 500;
gmina Platerówka – 1700; 

Obecnie lasów w Polsce jest – 28,7 %
w roku 2050 ma być 33 %, ale trzeba wyłączyć 24,13 ha Liściastej Góry.

Czy kogoś to obchodzi? Z pewnością nie osobę, która robi wszystko aby zlikwidować Liściastą i zrobić z niej odkrywkę, bo tu nie mieszka, stąd nie pochodzi, bo to nie jest jej las.

Znaczenie lasu w środowisku
1. Las globalny produkuje około 26,6 mld l tlenu - ponad połowę rocznego zapasu na ziemi.
2. 1ha lasu produkuje 3-10 razy więcej tlenu niż taka sama powierzchnia użytków rolnych.
3. Jedna 60 letnia sosna produkuje w ciągu doby tyle tlenu ile wynosi średnio dobowe zapotrzebowanie trzech osób (1350-1800 litrów).
4.  Jeden ha boru sosnowego dysponuje 70-150 tys. powierzchni asymilacyjnej i pochłania od 150-200 ton CO2 produkując około 13 ton masy organicznej rocznie.
5. Las liściasty o powierzchni 10000 ha zatrzymuje i następnie oddaje do środowiska 500000 m3 wody - chroni przed erozją i powodzią. Jest naturalnym zbiornikiem retencyjnym filtrem i magazynem czystej i zdrowej wody.
6. W 1m3 powietrza leśnego jest 46 - 70 razy mniej organizmów chorobotwórczych niż w powietrzu na terenie miejskim.
7. Drzewa wydzielają do atmosfery substancje bakteriobójcze - fitoncydy.
8. Sosna, brzoza i jałowiec wytwarza wokół siebie strefę do 3-5 m wolną od bakterii. Fitoncydy sosny leczą gruźlicę. Substancje wydzielane przez dęby zabijają bakterie dyzenterii. Igły jodły leczą dyfteryt.
9. Lasy oczyszczają powietrze w ciągu sezonu wegetacyjnego - 1 ha boru świerkowego zatrzymuje około 30 ton pyłu, a 1ha lasu bukowego zatrzymuje 65 ton pyłu.
10. Las obniża poziom hałasu - 150 m lasu obniża hałas do poziomu 18-25 decybeli.

A.W.

Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +17/-26
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 567
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


jesien


WWW
« Odpowiedź #9 : 09 Marzec, 2011, 19:45:31 pm »

do tych wyliczen warto dodac ze produkcja tlenu odbywa sie za pomoca energii slonecznej, ale tylko 3% tej energii jest wykorzystywane przez drzewo. spora czesc jest odbijana, natomiast co ciekawe , 60% energii slonecznej padajacej na drzewo jest zuzywane do... pompowania wody.

wycinka 'tylko' lasu spowoduje wiec zlikwidowanie rowniez 'fabryki chmur' ,
posilkujac sie obliczeniami przedmowcy :
388200 drzew , o powierzchni lisci 10m kw kazde  (bardzo ostroznie liczac),
daje 3 882 000 m^2 powierchni. dla naszego klimatu, na 1m kw przypada 1KW energii slonecznej. zakladajac ze drzewa wykorzystuja zaledwie 60% na pompowanie wody ,
jest to rownowartosc  2 329 200 KW energii potrzebnej do odparowywania wody,
liczac wiec lekko - ponad 2 GW energii - jet to wiecej niz moze wyprodukowac elektrownia turow. oczywiscie drzewa 'pracuja' tylko gdy swieci slonce (w naszym klimacie to srednio zaledwie 1 godzina dziennie , przez ~200 dni w roku), ale jest to i tak liczba dajaca do myslenia (~465 840 000 KW/h rocznie) .

Ile wody mozna odparowac przy pomocy takiej mocy? ciezko powiedziec, bo to zalezy od temperatury, wilgotnosci ... ale z pewnoscia gdyby nasz Las tego nie robil mielibysmy spory problem...

Jesliby zalozyc ze elementem 'rekultywacji' terenu po wycieciu lasu byloby zbudowanie stacji odparowywania wody, to potrzeba byloby 'pociagnac' osobna linie wysokiego napiecia tylko w tym celu, oraz rocznie gmina wydawalaby na ten cel ponad 465 MILIONOW zlotych (liczac w uproszczeniu koszt 1KW/h energii po 1pln - dzieki temu pomijam takie 'szczegoly' jak koszta budowy takiej stacji, koszty jej personelu itd.). naturalnie 'efektywnosc' takiej stacji bylaby niczym w porownaniu do 'oryginalu' - woda nie podlegalaby chocby filtracji.

« Ostatnia zmiana: 09 Marzec, 2011, 19:59:53 pm wysłane przez curious » Zgłoś do moderatora   Zapisane

--
MooseDlb
Gość
« Odpowiedź #10 : 10 Marzec, 2011, 08:09:31 am »

Szanowne RCEE ...
co z działaniem mającym ochronić ten las...?? czy coś zostało, bądź zostanie podjęte...Co?
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Firma
*

Punkty: +118/-90
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 15
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #11 : 10 Marzec, 2011, 19:38:06 pm »

DZIWI MNIE,ŻE DLA 13MLN TON OPŁACA SIE ROBIĆ TAKI BAJZEL.KOPALNIA KTÓRA TAM STANIE NA PEWNO NIE BĘDZIE MIAŁA TAKIEGO PRZEROBU JAK NAPISANO W ARTYKULE,ALE O WIELE MNIEJSZY.SYF BĘDZIE HAŁAS I SPALINY.POSTAWIĄ TAM KILKA MOBILNYCH KRUSZAREK T TYLE A LUDZIE DOSTANĄ TAM 1200ZŁ ZA 8H PRACY.
     MOJE KONDOLENCJE DLA WÓJTA PLATERÓWKI I BURMISTRZA LEŚNEJ ZA WASZ DEBILIZM.NIE WIECIE CO TO KOPALNIA,PAJACE!
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +105/-48
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1280
Znajomi: 15
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #12 : 11 Marzec, 2011, 22:13:31 pm »

Szanowne RCEE ...
co z działaniem mającym ochronić ten las...?? czy coś zostało, bądź zostanie podjęte...Co?

A nic nie zostanie zrobione.
Zarządcy lasów Państwowych dostali dyspozycje z Ministerstw o jak największej sprzedaży drewna i zasobów leśnych, a żeby było śmiesznie to z Naszych lasów sprzedawane jest drzewo w najlepszym gatunku za kwotę 300zł za Kubik do takich krajów jak Niemcy Austria.
Dziurę budżetową trzeba czymś załatać nie ...
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #13 : 11 Marzec, 2011, 22:19:51 pm »

Jutro kolejne ciekawe informacje na temat tej góry oraz przybliżenie fauny i flory.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
MooseDlb
Gość
« Odpowiedź #14 : 12 Marzec, 2011, 08:19:17 am »

A nic nie zostanie zrobione.
Zarządcy lasów Państwowych dostali dyspozycje z Ministerstw o jak największej sprzedaży drewna i zasobów leśnych, a żeby było śmiesznie to z Naszych lasów sprzedawane jest drzewo w najlepszym gatunku za kwotę 300zł za Kubik do takich krajów jak Niemcy Austria.
Dziurę budżetową trzeba czymś załatać nie ...

to sam człowiek zrobi...Spoko

Jutro kolejne ciekawe informacje na temat tej góry oraz przybliżenie fauny i flory.

zbieraj zbieraj.... niedługo wykorzystamy to na lekcjach biologii i historii jako przypomnienie czegoś pięknego co było w naszym rejonie a co zostało porządnie spaprane przez bezmózgie yeti... na stołku...
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Ostatni taki las w powiecie 
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
JUWENALIA 2008 Jelenia Góra Kalendarz wydarzeń Iza 0 3542 Ostatnia wiadomość 12 Maj, 2008, 11:05:00 am
wysłane przez Iza
WYNAJME LOKAL O POWIERZCHNI 120m2 W LUBANIU Ogłoszenia drobne grzesiu6816 1 3682 Ostatnia wiadomość 26 Sierpień, 2008, 20:18:03 pm
wysłane przez x
Dam prace izolerom powierzchni płaskich Ogłoszenia drobne scalare 0 2807 Ostatnia wiadomość 30 Sierpień, 2008, 16:24:14 pm
wysłane przez scalare
USUWANIE GRAFFITI & ZABEZPIECZANIE POWIERZCHNI Ogłoszenia drobne DeROG 0 3164 Ostatnia wiadomość 07 Lipiec, 2009, 13:12:37 pm
wysłane przez DeROG
Pożar hurtowni fajerwerków Jelenia Góra Bieżące wiadomości Paweł Sokołowski 0 3628 Ostatnia wiadomość 29 Grudzień, 2010, 23:41:34 pm
wysłane przez Paweł Sokołowski
KORA i MAANAM Jelenia Góra 14.04.2011 g.20:00 Kultura i sztuka Andzia 3 5705 Ostatnia wiadomość 10 Kwiecień, 2011, 10:08:23 am
wysłane przez MooseDlb
Pociągiem na trasie Zgorzelec-Lubań Śląski-Jelenia Góra. Informacje i Komunikaty Instytucji Paweł Sokołowski 1 5785 Ostatnia wiadomość 09 Czerwiec, 2011, 18:22:57 pm
wysłane przez kujon50
Nowa redaktor naczelna Ziemi Lubańskiej Polecane - Strona główna x 13 13180 Ostatnia wiadomość 12 Wrzesień, 2013, 11:57:51 am
wysłane przez olka
Bezludna góra kamienna? Polecam - Niepolecam zlubania 13 13346 Ostatnia wiadomość 19 Marzec, 2015, 17:11:05 pm
wysłane przez Arkadiusz Słowiński
Dziura zniknie Polecane - Strona główna Marszałek 1 4907 Ostatnia wiadomość 13 Luty, 2016, 19:51:53 pm
wysłane przez edward osman