Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Wycinka drzew  (Przeczytany 16379 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
GModerator

*****
*

Punkty: +11/-1
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 381
Znajomi: 4
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« : 01 Maj, 2008, 11:10:06 am »

Na Dolnym Śląsku od maja są zaplanowane prace przy wycinaniu drzew. Drzew, które rosną przy naszych drogach,blisko krawędzi jezdni i zagrażają bezpieczeństwu kierowców.
Niestety nie wszyscy są jednomyślni co do zaplanowanych prac. Ekolodzy uważają to za ekologiczną zbrodnię ( do wycięcia jest kilkadziesiąt tyś. drzew) i zapowiadają protesty.

Policjanci uważają, że to dobry pomysł, na podstawie danych statystycznych wynika,że 20 procent wypadków stanowią uderzenia w przydrożne drzewa.

Natomiast drogowcy obiecali, że za każde wycięte drzewo posadzą nowe w innym miejscu.

I kto ma rację?
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +119/-11
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2578
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Krystyna Sławińska


« Odpowiedź #1 : 01 Maj, 2008, 17:20:53 pm »

Moja odpowiedź na ten idiotyczny pomysł :

Pamięć 
 
wspomnienie cienia
podskórny krzyk korzeni
parzący asfalt



Na drodze
 
widziałam z bliska śmierć
z zachłannością nałogowca
zlizywała z asfaltu
ciepłą krew
pachnącą alkoholem
Zgłoś do moderatora   Zapisane

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Mahatma Gandhi)
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #2 : 12 Maj, 2008, 15:40:38 pm »

Nie zgodzę się z Zuzą i jej poetyką. Drogi krajowe i wojewódzkie nie moga być traktowane jako szlaki turystyczne pełnie szpalerów drzew, ani tym bardziej jako elementy natychmiastowego wykonywania kary śmierci na użytkownikach dróg.

Czy nigdy nie zdarzyło sie użytkownikowi ZUZA uciekac na podocze bo ktoś wyprzedzał na trzeciego? Nigdy nie jechała zmęczona, w nocy czy na oblodzonej drodze? Czy jest w stanie zaręczyć że nigdy nie wpadnie w poślizg z powodu przebicia opony? Czy będzie potrafiła bezpiecznie dla siebie i innych kierujacych, a także pieszych ominąć zwalony przez burzę konar drzewa?

Oczywiście nie życzę ZUZIE ani nikomu innemu takich niespodzianek na drogach, jednak lepiej będzie dla nas jeżeli niebezpieczna sytuacja zakończy się na poboczu bądź w polu, a nie na drzewie.

Żeby była jasność - nie chciałbym aby wycięto wszystkie drzewa bez wyjątku jakie rosną przy drogach. Niech ozdabiają wyjazd z Lubania na Kamienną Górę i dalej do Przylasku, niech rosną przy szlakach turystycznych, lub też w małej formie (jak obecnie przy obwodnicy). Ale drogi krajowe, czy wojewódzkie powinny być wolne od tych olbrzymów.

Szerokości życzę, a drogowcom mnóstwa zdrowego rozsadku przy realizacji wycinki i dotrzymania słów z sadzeniem nowych drzewek.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +119/-11
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2578
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Krystyna Sławińska


« Odpowiedź #3 : 25 Maj, 2008, 00:37:49 am »

To nie drzewa są winne wypadkom, tylko ludzie. Drogowcy zamiast poprawić stan dróg utopią pieniądze w bezsensownej wycince drzew. Takie jest moje zdanie.

Na dowód bezmyślności zalączam kilka zdjęć - tak wygląda "pielęgnacja" drzew w naszym mieście. Te drzewa nie zagrażały- ludziom, samochodom, rosły sobie na trawniczkach. Już nie zaszumią...

100_1798_337x449.jpg

* 100_1798_337x449.jpg (25.06 KB, 337x449 - powiększony/pobrany 585 razy.)
100_1800_337x449.jpg

* 100_1800_337x449.jpg (34.61 KB, 337x449 - powiększony/pobrany 571 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Mahatma Gandhi)
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #4 : 27 Maj, 2008, 22:54:39 pm »

Re: Zuza.
W pierwszym wypadku jak widać na zdjęciu, pracownik przyszedł do roboty, a w drugim do pracy  Chichot. Taki Kraj i jeszcze długo tak pozostanie,- więc szkoda nerwów.

Co do drzew przy drogach wojewódzkich- jestem jak najbardziej za.
Będąc świadkiem zdarzeń drogowych z udziałem drzew, wiem, że samochód w zetknięciu z pniem drzewa nie ma szans, a co za tym idzie i kierowca. Bywali i tacy, którzy sięgali korony drzew swoim bolidem(rekord 4m w Biedrzychowicach). Oczywiście, że należy je wyciąć, a powód podaje jeden,- życie ludzkie.

Alejki lipowe, dąbrowy przydrożne mają swój urok. Sadzano je zazwyczaj w czasach, kiedy po drogach jeździły bryczki konne. Drzewo blisko jezdni jest ogromnym zagrożeniem, zwyczajnie nie przystosowane do obecnych realiów. 
« Ostatnia zmiana: 28 Maj, 2008, 00:32:08 am wysłane przez Piotr Cichanowicz » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +119/-11
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2578
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Krystyna Sławińska


« Odpowiedź #5 : 10 Czerwiec, 2008, 21:43:23 pm »

"
Re: Zuza.
W pierwszym wypadku jak widać na zdjęciu, pracownik przyszedł do roboty, a w drugim do pracy  Chichot. Taki Kraj i jeszcze długo tak pozostanie,- więc szkoda nerwów.
"

Moim zdaniem w obu przypadkach człowiek, który podniósł piłę na drzewo nie wiedział co czyni. W Lubaniu jest jedna (!) osoba, po jakimś kursie przycinania drzew, a dendrologa wzywa się wtedy, kiedy jak w przypadku tych drzew doniosę do urzędników o zniszczeniu drzewa. Tu dendrolog nic nie pomoże, ale gdyby tak przed pocięciem drzew skonsultować się z dendrologiem drzewa byłyby piękne i "bezpieczne".
Poniżej daję przykłady jak odnoszą się do drzew nasi sąsiedzi. Pierwsze zdjęcie to przykład prawidłowego formowania drzew(tu lip), widziałam je z liśćmi- też piękne.
Drugie zdjęcie- drzewo zabezpieczone podczas remontu(pień) i wkomponowane w tymczasowy budynek nad budową.Oba zdjęcia z Drezna.
Piotrze- nie można pisać - szkoda nerwów, bo zostaniemy na bezdrzewnej pustyni w maseczkach tlenowych, ja to może jakoś dożyję te kilka lat, ale co zrobią twoje dzieci?
Drzewo nie trawa - rośnie wiele lat. A tych przy drogach mi żal. Kiedy ich nie będzie kierowcy jeszcze przyspieszą na dziurawych drogach , bez poboczy i wypadków wcale mniej nie będzie.

dresno 036_599x449.jpg

* dresno 036_599x449.jpg (75.95 KB, 599x449 - powiększony/pobrany 532 razy.)
dresno 090_337x449.jpg

* dresno 090_337x449.jpg (27.54 KB, 337x449 - powiększony/pobrany 602 razy.)
« Ostatnia zmiana: 10 Czerwiec, 2008, 21:51:41 pm wysłane przez ZUZA » Zgłoś do moderatora   Zapisane

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Mahatma Gandhi)
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #6 : 10 Czerwiec, 2008, 22:32:34 pm »

Jasne że szkoda nerwów. Poruszamy się po płaszczyźnie abstrakcji. Ten jeden pracownik(jak wspomniałaś) przeszkolony przez Co? do przycinania pomników przyrody jest(na wagę) droższy od złota. Koszt szkolenia takiego specjalisty to kwota 100 tyś zł!!!

I właśnie te! 100 tyś zł, moim zdaniem, powoduje, że prawidłowe przycinanie drzew jest na szeroką skalę obecnie nierealne.

zapomniałem dodać, iż wykonywanie takiej pracy(przycinanie koron drzew)  nie zwalnia z obowiązku korzystania z pomocy własnego mózgu, nawet jeśli wytyczne brygadzisty czy kierownika mówią inaczej
« Ostatnia zmiana: 23 Listopad, 2008, 23:20:07 pm wysłane przez Piotr Cichanowicz » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +119/-11
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2578
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Krystyna Sławińska


« Odpowiedź #7 : 23 Listopad, 2008, 22:22:56 pm »


No i zaczyna się!
Właśnie od drogi Lubań- Przylasek. Padnie 167 drzew przy tej drodze powiatowej. Wyczytałam to w ostatniej Ziemi Lubańskiej. 167 drzew przy strategicznej, newralgicznej, ruchliwej trasie przez Wielki Lubański Las. Zapewne poprawi to znakomicie bezpieczeństwo na tak bardzo uczęszczanej trasie. !67 drzew padnie pewnie tylko dlatego, by ciężarówki wywożące drewno z Wielkiego Lubańskiego Lasu miały wygodniejszą drogę przez ten las.
I co wy na to?
Zgłoś do moderatora   Zapisane

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Mahatma Gandhi)
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #8 : 25 Listopad, 2008, 17:28:12 pm »

Wiesz Zuza(myśli) ja tam drzewa lubię. Ale (on zawsze ma jakieś ale) tam jest taki syf przy drodze(można sprawdzić na spacerze), że wolałbym ażeby je wycięto w pień! Przynajmniej utrudni to (nadzieja) kiprowanie z ulicy wersalek i foteli -  będzie widoczny z daleka.

Pójdę dalej: Park na "Kamiennej Górze" przypomina mi popegeerowski opuszczony majątek dworski - niby tam same pomniki przyrody - prawda? a jednak wplątane krzaki i pnący się asfalt ku koronom drzew nie dają szansy zadarcia głowy do góry i podziwiania. O ile od zachodniej strony jest jak "cie mogę" to gdy zajrzymy głębiej - "śmieszno i straszno"
Pewna Pani opowiedziała mi jak w latach '80 przybył do Lubania przedwojenny parkowy i zapragnął ujrzeć swój ukochany Mr. Steinberg(zwykli tak to nazywać)
- podobno rozryczał się jak dziecko.
Jasne jest, że nie da się tego przywrócić do dawnej świetności. Ale też nie możemy dopuścić do sytuacji w której będzie tam dżungla Smutny
« Ostatnia zmiana: 25 Listopad, 2008, 17:45:09 pm wysłane przez Piotr Cichanowicz » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +119/-11
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2578
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Krystyna Sławińska


« Odpowiedź #9 : 29 Listopad, 2008, 19:22:25 pm »

Wiesz Zuza(myśli) ja tam drzewa lubię. Ale (on zawsze ma jakieś ale) tam jest taki syf przy drodze(można sprawdzić na spacerze), że wolałbym ażeby je wycięto w pień! Przynajmniej utrudni to (nadzieja) kiprowanie z ulicy wersalek i foteli -  będzie widoczny z daleka.


Wiesz Piotrze-a ja, to mówię w ich(drzew)  imieniu: ten syf to nie one zrobiły, a po ich wycięciu to ów syf będzie bardziej widoczny. Przeczytaj pierwszą wiadomość w tym wątku- ponoć pomysł wycinania szpalerów drzew pojawił się z myślą o poprawieniu bezpieczeństwa użytkowników dróg. Ja pytam czy droga Lubań-Przylasek jest tak ruchliwa i niebezpieczna, że warto wyciąć aż 167 drzew? Czyj to pomysł? Gazeta milczy na ten temat.

Temat parku na Kamiennej Górze proponuję przenieść do wątku- ciekawe miejsca w Lubaniu.
« Ostatnia zmiana: 29 Listopad, 2008, 19:24:47 pm wysłane przez ZUZA » Zgłoś do moderatora   Zapisane

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Mahatma Gandhi)
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #10 : 29 Listopad, 2008, 23:22:24 pm »

 Na tej drodze nie ma żadnej widoczności. Ostatnio mieliśmy tam spotkanie "jesienny plener" i drogę do Przylesia trzeba było jadąc namacywać.

Dla rozluźnienia Spoko
Hyym, a może chodzi tutaj o ten Dąb co go führer w 36 posadził? i postanowili wyrżnąć całość
No, ale ja wiem gdzie on rośnie i niech sobie rośnie dalej bo to bardzo ładny dąb i niczemu nie zawinił
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #11 : 03 Luty, 2009, 22:22:08 pm »

Pilarze "idą czołgiem" w kierunku Lubania od strony Pisarzowic. Leci wszystko, jednak Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej zapewna, że w obrębie granic miasta wycinka była konsultowana z kierownikiem RCEE - Agnieszką Wierzbicką jak i Kazimierzem Wojciechowskim, który opiniuje do wycięcia drzewa, a jest skrupulatny, więc można spać spokojnie w obrębie miasta   

Pisarzowice

wycinka 1.jpg


niebawem

wycinka.jpg


wycinka 1.jpg

* wycinka 1.jpg (119.71 KB, 720x576 - powiększony/pobrany 2190 razy.)
wycinka.jpg

* wycinka.jpg (169.92 KB, 720x576 - powiększony/pobrany 2968 razy.)
« Ostatnia zmiana: 04 Luty, 2009, 09:38:13 am wysłane przez Piotr Cichanowicz » Zgłoś do moderatora   Zapisane
MooseDlb
Gość
« Odpowiedź #12 : 05 Luty, 2009, 14:57:03 pm »

z drzewkami porządek trzeba zrobić, z syfem miedzy nimi tez...nie da się zrobić tego w ramach prac interwencyjnych dla lumpów stojących kolo Chromexu?albo z zakładu karnego?to myślę ze jest kwestia dogadania się...
z Piotrem się zgadzam bo jak tam jakieś foty robić, dojechać tam to jest masakra...drzewka można wyciąć ale z głową...porządek musi być...
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +119/-11
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2578
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Krystyna Sławińska


« Odpowiedź #13 : 15 Kwiecień, 2009, 23:47:27 pm »

Kolejne drzewa trafiły pod topory.
W mieście narasta szum wokół dębów wyciętych w okolicach byłej strzelnicy. Miasto wytyczyło 4 działki budowlane i sprzedało je wraz z rosnącymi na nich dorodnymi dębami (ciekawe czy do wartości działek doliczono wartość drzew). Teraz, kiedy działki nie należą do gminy, lecz do prywatnych właścicieli nic już nie stoi na przeszkodzie, by właścicielom działek gmina łaskawie wydała pozwolenia na wycięcie drzew. Kiedy ziemia należała do gminy na wycięcie drzew w ramach przygotowania działek pod budowę pozwolenie musiałby wydać powiat. A tak, gmina sprzedała, gmina wydała pozwolenia na wycinkę, domy staną piękne jak pałace, a dęby już nie zaszumią.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Mahatma Gandhi)
Przyjaciel forum
*

Punkty: +5/-0
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 203
Znajomi: 17
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Muzyka moim życiem...


« Odpowiedź #14 : 16 Kwiecień, 2009, 09:54:21 am »

Ja jestem jak najbardziej za... Niestety sama miałam raz okazje wylądować autem na drzewie i to wcale nie z mojej winy. Tir jadacy po wąskiej ulicy po prostu mnie na nie zepchnąl wjeżdzajac na moj pas. Lekarze stwierdzili ze to cud ze przezylam bo auto bylo niczym harmonijka. Gdyby tego drzewa tam nie było, zatrzymałabym się w polu z w miare sprawnym autem i sprawną sobą Także warto tu pomyślec o ludziach, a nie drzewach. Nowe drzewo można zasadzić, ale nowego człowieka niestety nie... Takie moje zdanie...
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Muerde como una perra, es tan buena como una oveja, es cercana como una hermana y aún así tan lejana...
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
W związku z wycinką drzew i krzewów ZGIUK Lubań posiada do rozdania ... Hydepark borisem 3 8821 Ostatnia wiadomość 02 Kwiecień, 2011, 10:44:45 am
wysłane przez x