Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Polskie rocznice - Wypadki na Wybrzeżu 1970 i Stan Wojenny 1981  (Przeczytany 14139 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Konto usunięte
*

Punkty: +0/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 752
Znajomi: 2
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« : 12 Grudzień, 2010, 22:44:59 pm »

Obchodzimy kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Który był ostatnią, tak ogromną rozgrywką siłową ówczesnej władzy przeciw narodowi. Jednak, dokładnie 11 lat wcześniej w Grudniu 1970 roku na Wybrzeżu doszło do masakry robotników, którzy wystąpili przeciwko decyzji ówczesnego rządu skutkującej drastycznymi podwyżkami cen.
Do Gdańska ,Gdyni i Szczecina wiceminister obrony narodowej gen. Grzegorz Korczyński na rozkaz Gomułki wysłał 25 tyś. żołnierzy w setkach czołgów, transporterów opancerzonych i innych wozów bojowych, których wspierało 10 tysięcy milicjantów , funkcjonariuszy SB i Służby Więziennej. Od ran postrzałowych oficjalnie zginęło 39 osób a tysiące zostało rannych. Nieoficjalnie mówi się o ok 120 ofiarach masakry.
Najbardziej obrazowa akcja sił bezpieczeństwa została przeprowadzona na przystanku kolejowym w Gdyni 16 grudnia , gdzie milicja i wojsko seriami z karabinów maszynowych  zastrzeliło kilkunastu robotników udających się do pracy na 1 zmianę, a dziesiątki zostało rannych.
Ostatecznie Biuro Polityczne wycofało się z podwyżek, strajki się zakończyły i przyszła era Gierka.
 11 lat później gen.Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny. 13 grudnia 1981 wszystkie formacje  zbrojne w Polsce wyruszyły na wojnę przeciw własnemu narodowi. Zaczęły się aresztowania , internowania i szereg innych represji przeciwko działaczom opozycji. W kopalni Wujek zginęło 9 górników,      później był strzały w Lubinie . Stan wojenny był największą operacją wojskowo - policyjną po 1945 roku w Polsce. Co ciekawe, ma tyle samo zwolenników co przeciwników, mniej mięcej po 45 %. Niestety ostatnio CIA opublikowała raporty szpiegowskie płk. Kuklińskiego z których jasno wynika że interwencja zewnętrzna Polsce nie groziła, ponieważ Rosjanie nie brali pod uwagę wyłamania się naszego kraju ze wspólnoty socjalistycznej, nawet gdyby władzę przejęła opozycja.Wynika więc z tego że stan został wprowadzony po to, aby partia władzy jaką była PZPR mogła jeszcze trochę porządzić i  ewentualnie przygotować się do zmiany systemu, który już i tak był w rozsypce. Decydenci partyjni już  o tym wiedzieli a społeczeństwo jeszcze nie. Po drodze była jeszcze sprawa Popiełuszki , Przemyka i kilku innych niepokornych, walczących o wolność Polaków. Jednak po niespełna 8 latach system się całkowicie rozpadł i mieliśmy, w czerwcu 1989 roku, wolne wybory.

                                                                                     Sławomir Piguła

Czolgi.jpg


Czołgi na ulicach miast Wybrzeża

Stan Wojenny.jpg


Generał Jaruzelski ogłasza Stan Wojenny


Stan Wojenny.jpg

* Stan Wojenny.jpg (63.88 KB, 410x600 - powiększony/pobrany 1377 razy.)
Czolgi.jpg

* Czolgi.jpg (40.83 KB, 401x614 - powiększony/pobrany 1425 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +50/-16
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 590
Znajomi: 9
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #1 : 12 Grudzień, 2010, 22:55:42 pm »

Cytuj
w Grudniu 1970 roku na Wybrzeżu doszło do masakry robotników, którzy wystąpili przeciwko decyzji ówczesnego rządu skutkującej drastycznymi podwyżkami cen.

może to złe słowo ale cieszę się że nie było mnie wtedy na świecie
a kolejnej daty

Cytuj
13 grudnia 1981

również nie pamiętam (miałam 5 lat)
znam tylko z lekcji historii i programów dokumentalnych
i mam jedynie nadzieje że będziemy pamięć o tamtych wydażeniach
i ofiarach tamtych dni
« Ostatnia zmiana: 13 Grudzień, 2010, 20:39:43 pm wysłane przez luna3 » Zgłoś do moderatora   Zapisane

Wczoraj do Ciebie nie należy.
Jutro niepewne...Tylko dziś jest Twoje.

Jan Paweł II
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #2 : 12 Grudzień, 2010, 23:02:34 pm »

A ja już byłem, i kiedy widzę jak prezydent zaprasza do RBN byłego dyktatora, to nie wiem, czy się śmiać czy płakać.
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +50/-16
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 590
Znajomi: 9
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #3 : 12 Grudzień, 2010, 23:05:40 pm »

wybaczać
i nie powielać błędów
to wszystko
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Wczoraj do Ciebie nie należy.
Jutro niepewne...Tylko dziś jest Twoje.

Jan Paweł II
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #4 : 13 Grudzień, 2010, 01:13:50 am »

PO tak długiej przerwie w nadawaniu, nie spodziewałem aż takiej niespodzianki jaką zrobił mi, jeszcze świeżutki, komunikat MP

W Polsce ZGODY i demokracji 

<a href="http://www.youtube.com/v/EoAK4ANk5YI?fs=1&amp;amp;hl=pl_PL" target="_blank">http://www.youtube.com/v/EoAK4ANk5YI?fs=1&amp;amp;hl=pl_PL</a>

Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +6/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 36
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #5 : 13 Grudzień, 2010, 10:51:54 am »

Tu nie chodzi o wybaczenie i wymazanie z pamięci, tu chodzi o dokonanie oceny i osądu ludzi ciemnej ery stanu wojennego. Nikt nie ma zamiaru zamykać dziadków w więzieniach jedynie czego oczekuje historia to jasnego sygnału aby nigdy już w Polsce nie zdarzył się 13 grudnia.
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +179/-98
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 1883
Znajomi: 12
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #6 : 13 Grudzień, 2010, 20:13:40 pm »

Rozkaz do żołnierza polskiego

 

Żołnierzu! Partia Cię wzywa!

Socjalizm, Polska.

Nadeszła dziejowa chwila

Wypełnić rozkaz.

 

Za długo stałeś na spocznij,

Czas puścić maszynę w ruch.

Pracownikom portów i stoczni

- Bagnetem w brzuch!

 

Głupiemu robolowi,

Co poszedł na KOR-u lep

Poślij pięć gram ołowiu

Prosto w łeb!

 

Tylko słaby się załamuje,

Ty twardy bądź jak stal.

Górnikom z kopalni „Wujek”

Pal! pal!

 

Cierpliwości wykazałeś sporo,

Miękkości za dużo aż.

Naukowcom i profesorom

Pięścią w twarz!

 

Niech wiedzą na całym świecie,

Że polski żołnierz nie kiep.

Studentom na uniwersytecie

- Pała w łeb!

 

Skręcają się wokół z wściekłości

Roje fałszywych żmij.

Ekstremistom z „Solidarności”

- Kolbą w ryj!

 

Przeciw Tobie dzisiaj cały świat,

Więc wysiłek żołnierzu podwójny.

Może ojciec twój w spisku, może brat

- Bądź czujny!

 

Musisz zwracać uwagę baczną,

Depcząc ziemię, która Cię karmi.

Wszędzie wróg! Podpisano: Baczność!

/-/ Wojciech Jaruzelski - generał armii.


Przedruk- wiersz stanu wojennego
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +475/-99
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2611
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


http://trickymind.pl/wp-content/uploads/2013/12/wo


« Odpowiedź #7 : 13 Grudzień, 2010, 21:54:04 pm »

Zawsze powtarzam swoim dzieciom, że błędy popełniać jest rzeczą ludzką ale różnica między mądrym człowiekiem a idiotą jet taka, że mądry człowiek uczy się na własnych błędach i stara się nie popełniać ich po raz kolejny a idiota nie wyciąga żadnych wnioskowy z tego co uczynił  i powtarza te same błędy przez całe życie. Jeśli chodzi o moich kochanych rodaków, to przecież życie tak nas doświadczyło:powodzie, nie jedno razowe ale takie powtarzające się rokrocznie a nawet częściej, ten straszny wypadek a raczej katastrofa Tupolewa w Smoleńsku, wypadek busa, w którym zginęło z tego co pamiętam to chyba 18 osób, no i ten straszny wypadek autobusu, który wpadł w poślizg i rozbił się o filar wiaduktu. Nie wspominam o dalszej przeszłości czyli o stanie wojennym, o zaborach, o wojnie i tych wieli innych przykrych doświadczeniach. Nieszczęścia powinny zbliżać ludzi a ja mam wrażenie, że na Polaków to działa jakoś tak odwrotnie. Skaczą sobie do gardła, wciąż się kłócą, spierają. Nie ważne kto tak naprawdę ma rację, tylko czyje będzie na górze. Ludzie nie szanują się nawzajem, w zakładach produkcyjnych szeregowi pracownicy często są poniżani i poniewierani przez tzw brygadzistów, kierowników itp. Ludzie często donoszą na siebie, aby tylko utrzymać pracę i przypodobać się szefowi. Wciąż słyszę od znajomych takie historie a czasem sama spotykam się z takim sposobem postępowania. To nie są historyjki wyssane z palca. a gdzie w tym wszystkim miejsce na własną godność i szacunek  wobec bliźniego? Wiem może trochę generalizuję ów problem ale powyższy wątek skłonił mnie do pewnych przemyśleń i jak zaczęłam rozmyślać o tym wszystkim, to jakoś tak ciężko na duszy się zrobiło. Powinniśmy się nawzajem bardziej szanować, cenić nie tylko własną ale i cudzą własność. Być dla siebie lepsi, milsi nie tylko w czasie świąt ale również po nich, bo przecież rok jest dość długi, ma 365.
Życzę wszystkim Wesołych i Zdrowych Świąt
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jolanta Dobrzyńska - podobno baba z jajem 

(...) czasem pomimo pozorów religijności czyjś stan umysłu może być bardzo negatywny. Prawdziwa duchowość powinna owocować łagodnym usposobieniem, poczuciem szczęścia i spokoju. - Dalajlama XIV


*

Punkty: +179/-98
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 1883
Znajomi: 12
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #8 : 13 Grudzień, 2010, 21:59:45 pm »

Modlitwa Polaka z dnia świra jest naszą etykietą...wyścig szczurów trwa nadal- niestety droga koleżanko!
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +50/-16
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 590
Znajomi: 9
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #9 : 13 Grudzień, 2010, 22:20:43 pm »

ten wyścig trwa
ale tylko dlatego że
widzimy źdźbło w oku sąsiada
a belki w swoim nie dostrzegamy
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Wczoraj do Ciebie nie należy.
Jutro niepewne...Tylko dziś jest Twoje.

Jan Paweł II
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +475/-99
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2611
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


http://trickymind.pl/wp-content/uploads/2013/12/wo


« Odpowiedź #10 : 13 Grudzień, 2010, 22:22:16 pm »

Ale przecież mamy wolną wolę a przynajmniej większość  z nas ja ma i dlatego, to głównie od nas zależy jaki będzie świat wokół nas. Ja lubię ludzi i mimo wszystko jestem optymistką.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jolanta Dobrzyńska - podobno baba z jajem 

(...) czasem pomimo pozorów religijności czyjś stan umysłu może być bardzo negatywny. Prawdziwa duchowość powinna owocować łagodnym usposobieniem, poczuciem szczęścia i spokoju. - Dalajlama XIV
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +475/-99
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2611
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


http://trickymind.pl/wp-content/uploads/2013/12/wo


« Odpowiedź #11 : 13 Grudzień, 2010, 22:28:26 pm »

ten wyścig trwa
ale tylko dlatego że
widzimy źdźbło w oku sąsiada
a belki w swoim nie dostrzegamy


A ja myślę, że problem w tym, że w dzisiejszej dobie mamona- nieszczęsny i ślepy pęd za pieniądzem stał się dla wielu z pośród nas celem życia uświęcającym wszystkie środki. A chyba, to nie pieniądz jest sednem naszego istnienia Co? 
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jolanta Dobrzyńska - podobno baba z jajem 

(...) czasem pomimo pozorów religijności czyjś stan umysłu może być bardzo negatywny. Prawdziwa duchowość powinna owocować łagodnym usposobieniem, poczuciem szczęścia i spokoju. - Dalajlama XIV
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +475/-99
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2611
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


http://trickymind.pl/wp-content/uploads/2013/12/wo


« Odpowiedź #12 : 13 Grudzień, 2010, 22:41:42 pm »

Oczywiście wiem, że pisze się spośród ale się spieszyłam i strzeliłam byka. Dlatego wolałam zrobić malutką korektę, zanim mnie ktoś poprawi. Spoko
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jolanta Dobrzyńska - podobno baba z jajem 

(...) czasem pomimo pozorów religijności czyjś stan umysłu może być bardzo negatywny. Prawdziwa duchowość powinna owocować łagodnym usposobieniem, poczuciem szczęścia i spokoju. - Dalajlama XIV


*

Punkty: +50/-16
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 590
Znajomi: 9
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #13 : 13 Grudzień, 2010, 23:36:19 pm »

większość ludzi goni za pieniądzem
szkoda że tylko niektórzy poza mamoną widzą po drodze innych ludzi
mam jednak tę satysfakcję:
ja do nich należę
wydaje mi się że dzieje się tak dlatego iż
nie zapominam o fakcie
że pieniądze szczęścia nie dają
choć nie zaprzeczam
do życia są potrzebne
« Ostatnia zmiana: 14 Grudzień, 2010, 00:05:53 am wysłane przez luna3 » Zgłoś do moderatora   Zapisane

Wczoraj do Ciebie nie należy.
Jutro niepewne...Tylko dziś jest Twoje.

Jan Paweł II
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +475/-99
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2611
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


http://trickymind.pl/wp-content/uploads/2013/12/wo


« Odpowiedź #14 : 14 Grudzień, 2010, 00:01:49 am »

większość ludzi goni za pieniądzem
szkoda że tylko niektórzy poza mamoną widzą po drodze innych ludzi
mam jednak tę satysfakcję:
ja do nich nie należę
wydaje mi się że dzieje się tak dlatego iż
nie zapominam o fakcie
że pieniądze szczęścia nie dają
choć nie zaprzeczam
do życia są potrzebne

Wiadomo, że pieniądze są nieodzowne do życie, do zaspakajania podstawowych potrzeb a osobie żyjącej w biedzie lub nędzy trudno jest mówić o pełni szczęścia ale z drugiej strony wielkie majątki i bogactwa absolutnie nie gwarantują szczęścia. Gdyby tak było, to ci wszyscy bogaci i sławni nie zaliczali by odwyków, nie ćpaliby, nie upijali się regularnie i nie łykali prozaków i innych psychotropów. Przecież człowiek szczęśliwy nie musi poprawiać sobie nastroju żadnymi wzmacniaczami ani prochami.
To, czy będziemy szczęśliwi zależy przede wszystkim od nas samych, od tego czy potrafimy cieszyć się z codziennych małych przyjemności, doceniać, to co życie nam ofiarowuje każdego dnia, myśleć pozytywnie, czy mamy odwagę realizować swoje najskrytsze marzenia i pragnienia. Czy w ogóle potrafimy marzyć, czy umiemy dawać coś z siebie a nie jedynie nastawiać się na nieostająca konsumpcję.
Po prostu klucz do drzwi, za którymi jest szczęście, znajduje się w naszej głowie. Cały problem w tym, żeby umieć po niego sięgnąć. 
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Jolanta Dobrzyńska - podobno baba z jajem 

(...) czasem pomimo pozorów religijności czyjś stan umysłu może być bardzo negatywny. Prawdziwa duchowość powinna owocować łagodnym usposobieniem, poczuciem szczęścia i spokoju. - Dalajlama XIV
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Polskie feministki. Świat Kobiet Iza 0 2928 Ostatnia wiadomość 04 Marzec, 2008, 22:12:44 pm
wysłane przez Iza
[Lubań 01.04.08] TVN, TVP 3,Gazeta W.,PR Wrocław,Słowo Polskie, itp. Bieżące wiadomości x 0 4724 Ostatnia wiadomość 03 Kwiecień, 2008, 15:05:23 pm
wysłane przez x
28 lat temu..... - Stan Wojenny w Lubaniu Bieżące wiadomości Leo 0 3901 Ostatnia wiadomość 13 Grudzień, 2009, 09:03:45 am
wysłane przez Leo
Polskie (lokalne) Drogi Bieżące wiadomości Leo 0 2718 Ostatnia wiadomość 11 Lipiec, 2010, 10:49:43 am
wysłane przez Leo
stan dróg!!!!! Hydepark julia 5 6328 Ostatnia wiadomość 12 Kwiecień, 2011, 00:30:27 am
wysłane przez curious
Odszkodowania za słupy energetyczne i inne urządzenia przesyłowe, wypadki, Komercyjnie - Biznes, firmy, etc kaandrzej 0 3191 Ostatnia wiadomość 22 Styczeń, 2012, 12:53:17 pm
wysłane przez kaandrzej
sofa stan idealny Komercyjnie - Biznes, firmy, etc czarna mamba 1 2696 Ostatnia wiadomość 30 Sierpień, 2014, 11:14:40 am
wysłane przez czarna mamba