Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Nobliście na urodziny zagrali lubańscy uczniowie.  (Przeczytany 5967 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Przyjaciel forum
*

Punkty: +119/-11
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2578
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Krystyna Sławińska


« : 15 Listopad, 2010, 22:30:02 pm »

"Sto czterdzieści osiem lat temu przyszedł na świat pisarz, który w 1912 roku otrzymał literackiego Nobla. Dziś – w nietypowym prezencie na urodziny literata – odbyły się okolicznościowe imprezy, w których uczestniczyła wnuczka Gerharta Hauptmanna – pani Hariette. Przy okazji uczniowie z Lubania "odkurzyli" komedię hauptmannowego pióra "Futro bobrowe".
...
O godz. 15 obchody urodzin autora „Czarnej maski” przeniosły się do Osiedlowego Domu Kultury na Zabobrzu, gdzie uczniowie z koła teatralnego działającego przy Zespole Szkół Ponagminazjalnych w Lubaniu, pokazali rzadko grywaną komedię Hauptmanna zatytułowaną „Futro bobrowe”. W 1970 roku Teatr Telewizji pokazał zapomnianą już dziś inscenizację tej społecznej satyry, z której można się uśmiać po 117 latach od jej powstania. Hauptmann napisał komedię tuż po zniesieniu ustawy antysocjalistycznej Bismarcka, uderzającej w wyznawców idei XIX wiecznego socjalizmu.

Sam autor nazwał tę sztukę komedią złodziejską, bo tyczy plagi kradzieży, która ogarnia pewną niemiecką wieś. Dzieło mocno osadzone w kolorach cesarsko-królewskich czasów jest jednocześnie satyrą na ówczesną obyczajowość i odkłamaniem mitu o wzorcowym społeczeństwie i władzy. W „Bobrowym futrze” wdzięcznie zagranym przez uczniów relacje społeczne zostały ukazane w bardzo krzywym zwierciadle. Sztukę wyreżyserowała Grażyna Glodek w ramach programu “Einstein - każdy ma w sobie ukryty potencjał”. Wśród publiczności była wnuczka noblisty pani Hariette Hauptmann oraz Jowita Izabela Zaprucka, dyrektorka Muzeum Domu G. Hauptmanna.

Było to drugie w tym roku po „Czarnej masce” Teatru im. Norwida (reż. Bogdan Koca) odkurzenie twórczości nieco zapomnianego Noblisty, po którą – jak się okazuje – można z powodzeniem sięgać. "

Źródło i zdjęcia ze spektaklu: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,30795
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad, 2010, 10:19:35 am wysłane przez LEO » Zgłoś do moderatora   Zapisane

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Mahatma Gandhi)
Studio Eline.pl
Administrator
*****
*

Punkty: +154/-6
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1430
Znajomi: 14
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Marketing w sieci. Daj się znaleźć!


WWW
« Odpowiedź #1 : 15 Listopad, 2010, 22:37:43 pm »

Zuza dzięki za newsa, szkoda że nie wiedziałem o bobrowym futrze
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #2 : 16 Listopad, 2010, 00:03:23 am »

Ja miałem zaproszenie od Janusza Skowrońskiego na to spotkanie, ale nie mogłem się wyrwać i żałuję, bo wiem co potrafią KZLowcy !

PO wyborach postaram się wrzucić ich występ z czerwca na nasz  jutiube's Channel. Zasługują na to
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad, 2010, 00:06:58 am wysłane przez Portier » Zgłoś do moderatora   Zapisane



Punkty: +0/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #3 : 16 Listopad, 2010, 00:23:43 am »

Brawo lubańska młodzież! Brawo Pani Grażyna!

Jak obiecałem - tak zrobiłem. Byłem na tym spektaklu, zdążyłem przed debatą z kandydatami na burmistrza Lubania. Gerhart Hauptmann jest od kilku lat w kręgu moich dziennikarskich zainteresowań, popełniłem kilka artykułów na jego temat (szczegóły są tu, gdyby kogoś interesowało: http://tempelb.de/media/docs/gh2010-1.pdf ) oraz dwie książki. Zaliczyłem też roczny pobyt w Berlinie na FU  w sprawie badań nad Hautpmannem - dla niedowiarków http://www.polsoz.fu-berlin.de/kommwiss/institut/journalistenkolleg/ejf/fellows/fellows_09_10/index.html).
Młodzież wypadła świetnie, praczka Wolffowa - rewelka! Umówiłem się w środę na spotkanie w szkole z nimi (zero polityki! - tylko Hauptmann). Ciekawostką jest to, że wszystkie sportretowane postacie w "Futrze" to osoby autentyczne, mieszkańcy Erkner pod Berlinem, gdzie pisarz mieszkał, zanim trafił z bratem do Szklarskiej Poręby. Wielu z nich nie mogło mu nigdy wybaczyć takiego "obrazu" swej osoby jak w sztuce. Marie Heinze, praczka z Erkner zwłaszcza.
Inną ciekawostką - "Futro bobrowe" było pierwszą sztuką GH zagraną w Polsce po wojnie (1953) - w Teatrze Narodowym w Warszawie. Słynne "Tkacze" zagrano w Polsce dopiero rok później (1954) i to przez Teatr Robotniczy w Bielawie. Choć zachowana polska korespondencja z Polakami, którzy pomagali pisarzowi po II wojnie dowodzi, że sam Hauptmann chciał pojawić się w Warszawie na pocz. 1946, gdyby zagrano tu "Tkaczy". Decydenci od kultury uznali ten pomysł za przewdczesny a sam pisarz niedługo potem zmarł (6.6.46).
Raz jeszcze duże brawa dla tego, co się w KZL-u na Kopernika robi!!! Naprawdę warto promować lubańską młodzież zainteresowaną teatrem.
A swoją drogą - czy ktoś z obsady "Futra" po maturze wybiera się do szkoły teatralnej?
Pozdrawiam - Janusz Skowroński
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
urodziny Andzi Hydepark Andzia 1 4286 Ostatnia wiadomość 02 Maj, 2008, 22:32:52 pm
wysłane przez x
Urodziny? Gdzie? Hydepark Shakin 3 6696 Ostatnia wiadomość 10 Luty, 2010, 22:24:17 pm
wysłane przez Sara Kmieć
WiFi obchodzi swoje 25 urodziny Serwis komputerowy Black 0 3189 Ostatnia wiadomość 25 Maj, 2010, 20:43:59 pm
wysłane przez Black
Pierwsze urodziny Windows 7 Serwis komputerowy Black 0 4116 Ostatnia wiadomość 22 Październik, 2010, 07:45:42 am
wysłane przez Black
Kolejni uczniowie gimnazjalistami Polecane - Strona główna red. 0 3056 Ostatnia wiadomość 18 Listopad, 2011, 20:29:13 pm
wysłane przez red.
Uczniowie Gimnazjum nr 3 w Lubaniu adoptowali klasę rówieśników na Madagaskarze Video Luban24 red. 2 5082 Ostatnia wiadomość 02 Grudzień, 2011, 13:43:26 pm
wysłane przez Hala
URODZINY BURMISTRZA Ogłoszenia drobne « 1 2 » olka 17 17292 Ostatnia wiadomość 07 Luty, 2012, 07:16:18 am
wysłane przez widelec
Uczniowie zasiedli przy okrągłym stole Miasto Lubań Urząd Miasta 0 3448 Ostatnia wiadomość 09 Maj, 2012, 15:09:58 pm
wysłane przez Urząd Miasta
Niezapomniane urodziny Twojego dziecka! Komercyjnie - Biznes, firmy, etc prostaff 1 4535 Ostatnia wiadomość 22 Wrzesień, 2012, 19:49:36 pm
wysłane przez izabela1
Zagrali fair play Miasto Lubań Urząd Miasta 1 3000 Ostatnia wiadomość 20 Listopad, 2012, 20:19:35 pm
wysłane przez edward osman