Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Arno Schmidt ,,Człowiek i poeta” - konferencja w Braunschweigu  (Przeczytany 3033 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Konto usunięte
*

Punkty: +0/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 752
Znajomi: 2
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« : 11 Listopad, 2010, 11:28:54 »

W dniach 1- 3 października br. w Braunschweigu, w Niemczech  odbyło Walne Zgromadzenie  Stowarzyszenia Arno Schmidta, którego Lubań  jest członkiem od 12 lat. Na zjeździe miasto reprezentowała z-ca Naczelnika Wydziału Rozwoju Miasta Anna Przytulska. Podczas wystąpienia zaprezentowała proces rozwoju Lubania,oraz multimedialnie przedstawiła  rewitalizację  górnołużyckiego miasta.

                                                            Historia
Wizyta Wolfa -Dietera  Kruegera w Lubaniu w roku 1996 dała początki współpracy ze Stowarzyszeniem Arno Schmidta. Natomiast 30 marca  1998 miasto Lubań przystąpiło do Stowarzyszenia Czytelników Arno Schmidta z siedzibą we Frankfurcie n/Menem.
W tym samym roku w ramach obchodów 650-lecia Związku Sześciu Miast, podczas sympozjum literackiego miasto Lubań prezentowano w  literaturze  Arno Schmidta i Feliksa Netza. Referaty wygłosili wówczas  Rudolf Schweikert, Wolf-Dieter Krueger oraz  Feliks Netz . Ich odczyty znalazły miejsce w wydanej książce „ Pisarze i literatura Związku Sześciu Miast Łużyckich ”. Wydział Rozwoju Miasta UM Lubań  wydał również wówczas ulotki w języku polskim i niemieckim pt. „Szlakiem Arno Schmidta”, a władze otworzyły Izbę Pamięci Arno Schmidta w Trecie. Podczas inauguracji odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci pisarza, Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaniu otrzymała w darze kopię rękopisu jednej z powieści Schmidta  oraz kilkunastotomową kolekcję dzieł Goethego.
Do dzisiaj biblioteka  gromadzi zbiory zarówno literatury poety, jak również literatury niemieckiej. Darczyńcami są stowarzyszenia oraz osoby prywatne. Zbiory są  znaczne i cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników.
Oficjalnie, siedemnaście krótkich opowiadań  Arno Schmidta przełożyła na język polski  Maria Bagrij – Szopińska we współpracy z Samorządem Miasta Lubań.
Twórczość Arno Schmidta prezentowała także Dyrektor MBP  Małgorzata Piotrowska na ogólnopolskiej konferencji zorganizowanej przez Bibliotekę Narodową w Warszawie w roku 2004, a w roku 2009 przeprowadziła projekt z zaangażowaniem środków unijnych
pt.” Bibliografia w formie elektronicznej zbiorów Arno Schmidta i o Arno Schmidcie, znajdujących się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaniu.”
Projekt został umieszczony na stronie internetowej biblioteki www.mbp-luban.pl.
 
                                              Arno Schmidt  ,,Człowiek i  poeta”

Arno Schmidt to niemiecki poeta, pisarz i publicysta, który od listopada 1928 roku do lutego 1938 roku mieszkał w Lubaniu. Mimo, że jego pobyt w mieście był tak krótki, wywarł na jego twórczości ogromne piętno. Te ziemie, te krajobrazy, pierwsza prawdziwa miłość jaką tu przeżył pojawiają się wielokrotnie w dalszej pracy pisarskiej Schmidta. Jest uważany za jednego najznakomitszych twórców literatury  współczesnej Europy..
Urodził się w 1914 roku w Hamburgu. .Arno już jako trzyletni chłopiec uczy się ze swoją starszą siostrą czytać i  w tym czasie ogromnie interesują go książki. Mając 14 lat zostaje tylko z matką po śmierci  jego ojca. Krótko potem matka zabrała dwoje dzieci i powróciła do jej miasta rodzinnego - Lubania na Śląsku, które potem stało się również miastem rodzinnym Arno. Tutaj pisarz przeżył swoje najważniejsze lata.
Uczęszczał do Gimnazjum Goerlitz. Podróże kolejowe z Lubania do tego właśnie miasta odcisnęły swoje ogromne piętno na jego twórczości i znalazły odzwierciedlenie w książkach.  Był samotnikiem, odludkiem. W owym czasie pochłaniała go literatura, szczególnie XVIII i XIX stulecia. Swoje kieszonkowe oddawał dla Biblioteki Dzieł Starych Pisarzy.
W czasie, kiedy nie był zajęty czytaniem, spędzał czas jeżdżąc na rowerze, zwiedzając  miasto i jego okolice. Po złożeniu matury w 1933 roku uczęszczał do Szkoły Handlowej w Goerlitz, a od 1934 roku do terminował w Gryfowie,  fabryce , gdzie szyto ubrania robocze  i mundury. Później tam pracował i jednocześnie studiował na Uniwersytecie Wrocławskim.
W 1937 roku żeni się z koleżanką z pracy Alicją Murawski z Gryfowa. Małżeństwo było bezdzietne. W czasie wojny Arno Schmidt służył w jednostkach Wehrmahtu w Norwegii w stopniu podoficerskim. Następnie od marca 1945 r walczy  w północnych Niemczech, a w maju tego samego roku dostaje się do brytyjskiej niewoli.
Ponieważ język angielski znał bardzo dobrze,  został obozowym tłumaczem.
Po wojnie pracował  jako tłumacz w szkole policyjnej w Benefeld.
Od roku 1955 roku mieszka w Darmstadt. Tu poznaje malarza i grafika Eberharda Schlottera, z którym połączyła go prawdziwa przyjaźń. Poza tym prowadził typowe życie obywatela, mając wielu znajomych. Krytykuje rządy kanclerza Adenauera, przez co nie jest dobrze postrzegany w środowisku.
W 1959 roku spełniło się marzenie Schmidta. Kupił dom  w Bargfeld, na wschód od Celle.
Tam żył i pracował Schmidt do swojej śmierci. Zmarł w 1979 roku w Celle w wyniku udaru mózgu.
Arno Schmidt był człowiekiem biednym. Jak bohaterowie w jego książkach żył tylko z żoną w swoim małym świecie. Podróżował mało, a jeśli już to krótko, zbierając materiały i wrażenia do swoich prac. W  życiu tylko  trzy razy był na urlopie.
Poświęcił całe życie literaturze. Jego twórczość została właściwie doceniona dopiero w latach dziewięćdziesiątych.

                                                                          Autor: Sławomir Piguła

* arno_schmidt.jpg (6.2 KB, 90x107 - powiększony/pobrany 284 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Człowiek Roku Powiatu Lubańskiego Bieżące wiadomości x 0 3899 Ostatnia wiadomość 03 Marzec, 2008, 12:02:45
wysłane przez x
„Człowiek Roku 2007 Powiatu Lubańskiego” Informacje i Komunikaty Instytucji x 2 5853 Ostatnia wiadomość 27 Maj, 2008, 22:59:02
wysłane przez Joker
SS , Arno Schmidt i dr. Frankel Bieżące wiadomości Leo 1 2932 Ostatnia wiadomość 06 Grudzień, 2008, 13:11:55
wysłane przez x
Wacław Buryła Ksiądz-Poeta w Lubaniu i Sulikowie Kultura i sztuka ZUZA 2 5009 Ostatnia wiadomość 07 Marzec, 2009, 23:11:18
wysłane przez ZUZA
Polsko-Czeska konferencja mediów regionalnych „Zielone Karkonosze” Bieżące wiadomości Leo 0 2623 Ostatnia wiadomość 19 Grudzień, 2009, 12:41:51
wysłane przez Leo
Człowiek Roku 2009 Powiatu Lubańskiego - konkurs rozpoczęty Bieżące wiadomości Leo 0 2071 Ostatnia wiadomość 06 Luty, 2010, 11:39:07
wysłane przez Leo
Człowiek z wirusem komputerowym Serwis komputerowy Black 0 1546 Ostatnia wiadomość 27 Maj, 2010, 17:56:46
wysłane przez Black
Człowiek Roku Powiatu Lubańskiego Bieżące wiadomości Iza 0 2060 Ostatnia wiadomość 01 Czerwiec, 2010, 11:59:12
wysłane przez Iza
Młody Poeta Dolnego Śląska Hydepark ZUZA 2 5850 Ostatnia wiadomość 14 Kwiecień, 2014, 00:16:51
wysłane przez Hubert
Odszedł Poeta. Poeci ZUZA 3 3036 Ostatnia wiadomość 17 Marzec, 2017, 19:56:00
wysłane przez Andzia