Strony: [1] 2 3 4   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Lubański punkt krwiodawstwa idzie do likwidacji  (Przeczytany 49948 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Konto usunięte
*

Punkty: +0/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 752
Znajomi: 2
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« : 02 Październik, 2010, 19:30:48 »

Tą decyzję trudno nazwać zrozumiałą. W czasach gdy krew staje się w Polsce lekarstwem wręcz bezcennym właśnie rozpoczęto reorganizację, a faktycznie likwidację, lubańskiego punktu krwiodawstwa z siedzibą w Łużyckim Centrum Medycznym! Taką decyzję podjęło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Na czym ma polegać przywołana reorganizacja wg władz Centrum? Ano na likwidacji punktu stacjonarnego i zastąpieniu go tzw. punktem mobilnym. A to w praktyce oznacza, że dotychczasowi lub potencjalni krwiodawcy nie będą mogli – jak obecnie – sami decydować kiedy zamierzają zdać krew lecz będą zmuszeni dostosować się do daty przyjazdu stacji mobilnej. Będą też, w ramach alternatywy, mogli udać się do pobliskiego Gorlitz, gdzie w zamian za oddany „dar życia” otrzymuje się 15 euro w żywej gotówce. Absurd w działaniu RCKiK? Oczywiście! Tłumaczony jednak dobrem dawców.
Sprawa ma jednak i swoje drugie dno. Otóż opisana powyżej reorganizacja miała także „dotknąć” punktów krwiodawstwa ościennych powiatów. Piszę miała, ponieważ tak w Zgorzelcu jak i we Lwówku Śląskim oraz Bolesławcu miejscowi dyrektorzy szpitali wespół z powiatowymi decydentami dogadali się z RCKiK w Wałbrzychu i swoje placówki utrzymali w dotychczasowej formie organizacyjnej! A zatem można. Jeżeli tylko starcza woli…
Oby tej woli i determinacji starczyło także naszym lokalnym władzom. Oby wspomniani zdążyli z właściwą reakcją i argumentacją przed 1 stycznia 2011 r. Wtedy bowiem wygasają dotychczasowe warunki działania punktu krwiodawstwa przy NZOZ ŁCM w Lubaniu.
                                                                      Autor: Arkadiusz Słowiński
Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +8/-1
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 251
Znajomi: 8
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #1 : 02 Październik, 2010, 19:33:58 »

W Goerlitz to można raczej oddać jedynie osocze i to nie za 15 a za 5 Euro z tego co wiem... Pozatym statystyki RCKiK mówią, że liczba krwiodawców niewiele, ale jednak, zwiększyła się po likwidacji puntków stacjonarnych. Sama oddaje krew w ramach różnych akcji, gdzie termin jest narzucony i jest to dla mnie wygodniejsze, bo bardziej mnie mobilizuje do oddania krwi,a  tak odwlekam to. Więc wg mnie likwidacja tego punktu ma swoje dobre strony...
Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +0/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 51
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #2 : 04 Październik, 2010, 13:26:11 »

Jezeli mobilne stacje będą co miesiąc w Lubaniu to ok...

Jeżeli nie to to nie bardzo ma sens
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +179/-98
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 1883
Znajomi: 12
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #3 : 09 Październik, 2010, 14:32:12 »

W związku z objęciem na prośbę mieszkańców patronatem protestu dotyczącego likwidacji stałego punktu krwiodawstwa w Lubaniu zwróciłam się z prośbą do Poseł RP Pani Marzeny Machałek która obiecała złożyć interpelację pod adresem Ministra Zdrowia.

 Bardzo proszę Panią Marzenę Machałek- poseł RP o złożenie interpelacji poselskiej w sprawie, która niepokoi i bulwersuje mieszkańców Powiatu Lubańskiego.
Z uszanowaniem-Ewa Gutek

W sprawie likwidacji jedynego punktu krwiodawstwa przy NZOZ Łużyckie Centrum Medyczne w Lubaniu.

W związku z rozpoczętym procesem likwidacji jedynego punktu krwiodawstwa na terenie Powiatu Lubańskiego wnoszę o pilne rozmowy  z decydentami w tej sprawie w celu zmiany decyzji i pozostawieniu  punktu na terenie szpitala.
W okresie od 4 stycznia 2010 roku do 23 września 2010 w punkcie krwiodawstwa w Lubaniu krew oddało 1355 dawców. Łącznie dało to 630 litrów krwi, czyli przeciętnie 2,5 litra w ciągu dnia. W tym okresie pozyskano 175 nowych dawców , czyli średnio 1,5 osoby dziennie, która zdecydowała się w ten szlachetny sposób ratować zdrowie i życie ludzkie. Wśród krwiodawców jest około 200 osób o wyjątkowo poszukiwanej grupie krwi tj 0 Rh(-) ujemnej, czyli takiej, którą ramach ratowania życia przetacza się bez próby krzyżowej, czyli natychmiast kiedy jest taka potrzeba.
Likwidacja punktu nie jest tylko jego zamknięciem, ale jest przede wszystkim usunięciem z rynku medycznego ludzi, którzy oddają krew w tym punkcie. Należy przyjąć, że ceną skutków takich decyzji będzie znaczne zubożenie w krew, która w chwili obecnej jest w deficycie.  Żadna z tych osób (wszyscy są mieszkańcami naszego powiatu) nie będzie dojeżdżać do ościennych powiatów, po pierwsze z powodów ekonomicznych, a  po drugie z poczucia krzywdy za zlikwidowanie ich punktu. Do każdego planowanego zabiegu wiążącego się z ryzykiem dużej utraty krwi rezerwowane są odpowiednie jej ilości. Już dziś z tego powodu często zmieniane są terminy operacji, a zlikwidowanie punktu, który pobiera tak dużą ilość krwi spowoduje, że czas oczekiwania na operację nie będzie wynikiem limitów, a skutkiem braku rezerwy krwi. W Polsce krwiodawstwo jest honorowe, a już nap. W Gorlitz Polacy mają za jej oddanie płacone. To, że w naszych punktach tak duża ilość krwi jest zdawana powinno być wspierane, a nie likwidowane. Jednorazowe akcje wyjazdowe w mojej ocenie są dobre na „ krótką metę”, ponieważ nie raz przekonaliśmy się, że jesteśmy dobrzy w zrywach, a następnie systematycznie przyzwyczajając się do czegoś z tego po prostu rezygnujemy. Stajemy się obojętni. Środowisko krwiodawców w stałym punkcie tworzy scaloną, stałą więź, która skutkuje współpracą, wzajemnym wsparciem i zachęcaniem następnych. W Zgorzelcu, we Lwówku, czyli w ościennych powiatach takie punkty są.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu w czasie kiedy rozpoczęło proces likwidacji kolejnych punktów pobrań prowadzi akcję pod szyldem piosenkarza Nergala mającą na celu zwerbowanie nowych dawców krwi i szpiku. Przykładem może być dramatyczny apel w Muzycznym Radiu z 6 października 2010 roku. Dzień wcześniej w TVP np. w Faktach Wrocław dyrektor centrum stwierdził, że punkty są nieekonomiczne, bo za mało ludzi zdaje krew-ludzi, których za chwilę w ślad za decyzja stracimy z rynku medycznego!!!

krew p Dlatego wnoszę o pilną interwencję w opisywanej sprawie i utrzymanie punktu w  powiecie lubańskim, który jest położony blisko autostrady i ma  szpital z licznymi  oddziałami zabiegowymi (chirurgia, ortopedia, laryngologia i ginekologia).

Ewa Gutek
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +179/-98
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 1883
Znajomi: 12
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #4 : 09 Październik, 2010, 14:37:02 »

Jednocześnie informuję, ze zbierane są podpisy w ramach protestu dotyczącego likwidacji punktu. Listy dostępne są bezpośrednio u mnie, w punkcie krwiodawstwa oraz u samych krwiodawców. Pozdrawiam serdecznie.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +87/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 438
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #5 : 09 Październik, 2010, 15:09:48 »

To zaskakujące Tyle się mówi  i zachęca do oddawania krwi, a likwiduje się jednocześnie punkty jej pozyskiwania Niezdecydowany
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +179/-98
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 1883
Znajomi: 12
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #6 : 09 Październik, 2010, 19:54:28 »

Dostałam to przed chwilą.

 

                           Warszawa, 08.10.2010r.

Marzena Machałek
Poseł na Sejm                                                                                         
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Długa 4 m. 5
58-500 Jelenia Góra


Pan
Grzegorz Schetyna
Marszałek Sejmu RP
        Na podstawie art. 195 regulaminu Sejmu RP składam zapytanie do Minister Zdrowia Pani Ewy Kopacz dotyczące likwidacji punktu krwiodawstwa przy NZOZ Łużyckie Centrum Medyczne w Lubaniu.
z poważaniem 


                           Warszawa, 08.10.2010r.

Marzena Machałek
Poseł na Sejm                                                                                         
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Długa 4 m. 5
58-500 Jelenia Góra

Pani
Ewa Kopacz
Minister Zdrowia
                              

Szanowna Pani Minister!
Samorządowcy z powiatu lubańskiego (województwo dolnośląskie) zwrócili się do mnie z prośbą o interwencję w sprawie likwidacji jedynego Punktu Krwiodawstwa w Luba-niu. Taką decyzję podjęło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wał-brzychu.
Likwidacja punktu nie oznacza tylko jego zamknięcia, ale jest przede wszystkim usu-nięciem z rynku medycznego ludzi, którzy oddają krew w tym punkcie. Można założyć, że dawcy nie będą oddawać krwi w powiatach ościennych, przede wszystkim ze względów eko-nomicznych.  Jest pewne, że konsekwencją likwidacji punktu będzie zubożenie w krew, której jak wiadomo, wciąż brakuje. Dlatego niezrozumiałe jest zamykanie Punktu Krwiodawstwa w miejscu, gdzie średnio pozyskiwane jest 2,5 litra krwi dziennie, a przykładowo w okresie od 4 stycznia 2010 roku do 23 września 2010 pozyskano 175 nowych dawców.    
Likwidacja punktu wiążę się również z wydłużeniem czasu oczekiwania na zabiegi i operacje, również takie ratujące życie. Spowodowane będzie to nie jak dotychczas limitami, lecz całkowitym brakiem rezerw krwi.

W związku z powyższym zwracam się do Pani Minister z zapytaniem poselskim i prośbą o odpowiedź na następujące pytania:
- Czy ministerstwo zamierza podjąć działania mające na celu wstrzymanie likwidacji punktu krwiodawstwa w Lubaniu, ze względu na położenie miasta przy autostradzie oraz obecności szpitala z licznymi oddziałami zabiegowymi, a także czy wzięło pod uwagę to, że rozpadowi ulegnie całe scalone środowisko krwiodawców?
- Czy decyzję o likwidacji Punktu Krwiodawstwa w Lubaniu dyrektor Centrum Krwiodaw-stwa w Wałbrzychu podjął zgodnie z prezentowaną przez Panią polityką zdrowotną?
Politycznie zrobiłam co mogłam.Reszta należy do Nas mieszkańców naszego powiatu. Pozdrawiam i czekam na podpisy.
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +17/-26
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 567
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


jesien


WWW
« Odpowiedź #7 : 10 Październik, 2010, 22:02:31 »

Na czym ma polegać przywołana reorganizacja wg władz Centrum? Ano na likwidacji punktu stacjonarnego i zastąpieniu go tzw. punktem mobilnym. A to w praktyce oznacza, że dotychczasowi lub potencjalni krwiodawcy nie będą mogli – jak obecnie – sami decydować kiedy zamierzają zdać krew lecz będą zmuszeni dostosować się do daty przyjazdu stacji mobilnej. Będą też, w ramach

Mozna prosic o wiecej szczegolow n/t. funkcjonowania tego punktu mobilnego?
Gdzie on bedzie ustawiany, jak bedzie sie odbywac rekrutacja krwiodawcow , w jakich godzinach bedzie on czynny?

Osobiscie troche te decyzje rozumiem - mobilny punkt to tzw. 'woz drzymaly' biznesu - w czasach gdy ceny wynajmu lokali rosna coraz wiecej firm decyduje sie na taki wlasnie styl prowadzenia dzialalnosci. Latwiej tez przekierowywac 'zasoby' w razie potrzeb rynku - nie potrzeba wypowiadac umow lub nawiazywac nowych, wystarczy znalezc miejsce parkingowe Uśmiech

Zgłoś do moderatora   Zapisane

--
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #8 : 10 Październik, 2010, 23:21:10 »

Problem z mobilną stacją polega na tym, że nie każdy krwiodawca może oddać krew na zawołanie. Większość z nich idzie, kiedy może, a nie kiedy ktoś mówi, że ma iść. To proste
Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +0/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 51
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #9 : 11 Październik, 2010, 18:35:28 »

Portier masz rację.

Ale jeżeli o akcji wiadomo ok. tydzień wcześniej to każdy może jako tako zaplanować czy pójdzie czy nie.

Z drugiej strony takie akcje są takim "kopniakiem w tyłek".

Ile razy było tak, ze do szpitala ktoś się  wybiera jak sroka za morze, ale za to na zorganizowaną akcję pójdą.

Mobilne punkty musiałby się pokazywać w Lubaniu regularnie. Najlepiej nawet tego dnia każdego miesiąca. Wtedy z góry ktoś by wiedział "aha, ok, 15go jest ambulans, ide oddać krew"

Mrugnięcie
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +179/-98
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 1883
Znajomi: 12
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #10 : 11 Październik, 2010, 21:55:54 »

Krwiodawca nie pobiegnie zimą do busa to raz! Dwa, że krew jest ważna 42 dni i jej zapasy powinny być sukcesywnie uzupełniane, a nie w zrywach raz na tydzień. Trzy to zdawanie krwi nie odbywa się raz w życiu, tylko jest często kontynuowana przez lata. Mięliśmy w regionie 14 stacji, a teraz ma zostać 4 i od chwili ich likwidacji dramatyczna sytuacja w deficycie krwi stale się pogarsza. Proszę wejść na strony Regionalnego Centrum w Wałbrzychu, gdzie mnożą się apele o oddanie krwi. Ludzie, którzy do tej pory byli jej dawcami utracili wszelkie z tego tytułu przywileje. Nie mamy prawa zapędzać ich wtedy kiedy jest akcja do busa, bo chcemy z nich coś utoczyć. Oni powinni być bezpieczni i mieć odpowiednie do tego szczytnego celu warunki! Zlikwidować jest łatwo, ale ponownie coś otworzyć jest niemal nierealne. Mam nadzieję, że uda Nam się Nasz punkt i Naszych krwiodawców w nim utrzymać, bo wiem jakim ratunkiem jest to co Nam dają- w Bloku Operacyjnym przepracowałam ponad 10 lat. Pozdrawiam serdecznie!
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +463/-184
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 439
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #11 : 11 Październik, 2010, 21:59:25 »

W załączeniu przesyłam stanowisko LKO w tej sprawie. Jednocześnie informuję, że na ostatniej sesji Rady Miasta Lubań (we wrześniu) apelowałem do Burmistrza Miasta Lubań o interwencję tzw. "powagą urzędu".

Lubański Klub Obywatelski wyraża swój stanowczy sprzeciw i protestuje przeciwko realizowanej reorganizacji, a w praktyce likwidacji, jedynego stałego punktu krwiodawstwa na terenie Powiatu Lubańskiego. Wnosimy do stosownych organów decyzyjnych o ponowne przeanalizowanie podjętej decyzji w tej ważkiej społecznie sprawie celem pozostawienia punktu na terenie naszego powiatu z siedzibą w ŁCM.
Naszym zdaniem realizowana reorganizacja jest działaniem na szkodę rzeszy dawców z terenu miasta i okolic, którzy przecież bezinteresownie oddają ten najcenniejszy „dar życia” jakim jest własna krew! Dalsze trwanie przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu przy wdrażanej przez siebie reorganizacji doprowadzi do osłabienia środowiska lubańskich krwiodawców i zapewne spowoduje znaczny spadek ilości oddawanej krwi w naszym regionie. Brak stałego punktu krwiodawstwa może również spowodować efekt uboczny jakim będzie emigracja zarobkowa dotychczasowych lub potencjalnych krwiodawców do pobliskiego Gorlitz w Niemczech. Nie możemy do tego dopuścić!
Postulujemy zatem, aby Prezes ŁCM, Starosta Lubański, Burmistrz Miasta Lubań oraz przedstawiciele RCKiK w Wałbrzychu razem usiedli do rozmów i wzorem powiatów ościennych wypracowali konsensus, który umożliwi dalsze funkcjonowanie likwidowanego punktu krwiodawstwa na terenie lubańskiego Szpitala.
Apelujemy o to dla dobra nas wszystkich. Zdrowie mieszkańców Powiatu Lubańskiego jest bowiem warte podjęcia KAŻDYCH starań. Jest dobrem najważniejszym i bezcennym!
Jan Hałakuć, Przewodniczący LKO
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +179/-98
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 1883
Znajomi: 12
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #12 : 11 Październik, 2010, 22:21:53 »

Dziękuję za pomoc, zrozumienie i konkretne stanowisko- Serdecznie pozdrawiam.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +178/-67
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1954
Znajomi: 14
Dodaj do Dodaj do listy ZnajomychWWW
« Odpowiedź #13 : 12 Październik, 2010, 07:35:48 »

Cytuj
Brak stałego punktu krwiodawstwa może również spowodować efekt uboczny jakim będzie emigracja zarobkowa dotychczasowych lub potencjalnych krwiodawców do pobliskiego Gorlitz w Niemczech.

niemcy nie płacą wprost za krew!!płacą za dojazd i"fatygę"...osocze ..krew.. i inne organy nie mają nigdzie rządowych cen, ustabilizowanych finansowo zachęt..bo takich być nie może..niemcy w swej zamożności
w czasach pokoju, kupiwszy już niemal wszystko ,od pracy rąk do mózgów , wiedząc,iż ludziom w Polsce brakuje prawie na wszystko promują swoją przyjaźń brzęczącym euro, wyciągając z nas resztki honoru...

Tak czy owak ,czas skończyć z idealizmem- skoro padł system /bardziej ludzki?/.a przybył kapitalizm to
za wszystko trzeba płacić..zamiast czekolady .talon na samochód albo opłacić przedszkole..
Honorowe krwiodawstwo ma tyle wspólnego z honorem ,jak ja jestem wujkiem Benedykta...
Zgłoś do moderatora   Zapisane

 *Link usunięty*


*

Punkty: +179/-98
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 1883
Znajomi: 12
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #14 : 12 Październik, 2010, 09:26:15 »

Tu nie chodzi o pieniądze, talony, czy dopłaty do przedszkola. Tylko o utrzymanie tych ludzi, którzy chcą w tym  uczestniczyć. Od stycznia przybyło w Lubaniu 175 nowych dawców krwi- ludzi młodych i chętnych. Robią to wzamian za 8 tabliczek czekolady i za to nalezy ich szanować, bo nie wiadomo kiedy i komu ten bezcenny "płyn" będzie potrzebny. Robią to bez żadnych przywilejów które kiedyś ich poprzednicy posiadali. Bez zniżek na leki, bez wejścia do specjalisty poza kolejnością. To nie oni się likwidują, ale czyjeś chore myślenie, że w ten sposób na czymś się zaoszczędzi. Tak na ludzkim istnieniu!
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1] 2 3 4   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Punkt Przyjmowania Osób w Göerlitz Bieżące wiadomości Leo 0 3547 Ostatnia wiadomość 05 Kwiecień, 2009, 09:17:52
wysłane przez Leo
Likwidacja punktu krwiodawstwa - ekonomia wzięła górę nad życiem Bieżące wiadomości Leo 1 5819 Ostatnia wiadomość 02 Styczeń, 2011, 16:33:27
wysłane przez ZUZA
Idzie wielka odwilż - w najbliższy weekend nawet +10 stopni Bieżące wiadomości Leo 1 4157 Ostatnia wiadomość 06 Styczeń, 2011, 19:49:12
wysłane przez zubertuse
NIE DLA LIKWIDACJI TRAS KOLEJOWYCH Powiat lubański powiat 7 11054 Ostatnia wiadomość 26 Luty, 2011, 16:52:16
wysłane przez Hubert
BGK zatwierdził wniosek o wsparcie w likwidacji długu po byłym SP ZOZ-ie Bieżące wiadomości x 0 3886 Ostatnia wiadomość 27 Kwiecień, 2011, 15:38:13
wysłane przez x
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia Hydepark « 1 2 ... 11 12 » Tony 173 113284 Ostatnia wiadomość 12 Grudzień, 2013, 05:55:30
wysłane przez Tony
Nauka idzie w las? Hydepark Bero 2 3462 Ostatnia wiadomość 01 Kwiecień, 2014, 00:48:24
wysłane przez Jola
Lubański Las Polecane - Strona główna Tomasz Bernacki 5 12014 Ostatnia wiadomość 24 Kwiecień, 2014, 21:45:57
wysłane przez Tomasz Bernacki
oto lubański obrazek szyty na miarę... żenada!!!!!!!!!!! Hydepark « 1 2 3 » MMM 34 24359 Ostatnia wiadomość 09 Listopad, 2014, 12:41:50
wysłane przez klea
lubański szpital masakra Hydepark « 1 2 » julia 22 21862 Ostatnia wiadomość 22 Listopad, 2014, 12:34:09
wysłane przez Lider