Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Wywiad z Eriką Steibach, szefową Związku Wypędzonych  (Przeczytany 2420 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Konto usunięte
*

Punkty: +0/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 752
Znajomi: 2
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« : 14 Czerwiec, 2010, 20:09:06 »

Połączy nas wiara katolicka
W.G: Czy zaplanowane i realizowane przez niemieckie państwo-III Rzeszę gospodarcze, kulturowe i fizyczne mordowanie Polaków Pani zdaniem nie jest plamą na honorze tych Niemców, którzy z Centrum Wypędzonych czynią swój program polityczny? Czy pytanie o „plamy na honorze” to właściwe pytanie do polityka?
  Erika Steinbach: Tragiczny los narodu polskiego tkwi w świadomości zarówno niemieckich polityków, jak i niemieckich obywateli wypędzonych z ojczyzny. Codziennie dochodzi do kontaktów między wypędzonymi Niemcami, oraz wypędzonymi Polakami. Wzrasta zrozumienie dla siebie na wzajem. Nie ma to nic wspólnego z hołdem, szacunkiem, lecz z odpowiedzialnością i wzajemnym współczuciem. Z tego powodu mój Związek Wypędzonych zorganizował uroczystość upamiętniającą 60-tą rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego. Celem było uświadomienie Niemcom tego, co się wówczas wydarzyło. Przy tym przedsięwzięciu współpracował z nami przewodniczący „Niemieckiej Konferencji Biskupów”, kardynał Lehmann.

  W.G: Wspomniany przez Panią biskup Lehmann stwierdził niedawno, że duch nowego prawa imigracyjnego, obowiązującego od stycznia 2005 przekształcił się w odwrotność zamysłu, który przyświecał jego tworzeniu. Biskup J.Voss uważa, że zamiast zaoferowania obcokrajowcom, którzy żyją w Niemczech, jakiejś perspektywy, zaostrza się po cichu praktykę wydalania. Czy rzeczywiście Niemcy znajdują się w zatrważającym "porażeniu strachem", powodującym odruch obronny w stosunku do obcokrajowców jak to określili niemieccy biskupi?
  AS. To pytanie nie ma nic wspólnego z działalnością Pani Steinbach jako szefowej Związku Wypędzonych, dlatego też nie odpowie na to pytanie – informacja taką otrzymaliśmy od asystenta Eriki Steinbach.

  W.G: Niektórzy Polscy politycy i publicyści powtarzają tezę, jakoby w rządzącej CDU i ogólnie rzecz ujmując - w Niemczech  była Pani marginalnym politykiem. Istnieje także opinia, że została Pani wylansowana przez antyniemieckie fobie Polaków. Czy zgadza się Pani z takimi opiniami?
  E.S: Nie potrafię tego ocenić. Jako długoletni członek Związku Wypędzonych jestem od wielu lat w kierownictwie Partii CDU w Niemczech.

W.G: Szefowa Powiernictwa Polskiego pani senator Dorota Arciszewska – Mielewczyk (PiS) stwierdziła: „ Będę Niemców prosiła do upadłości – przestańcie wykorzystywać historię do doraźnych celów politycznych. Pamiętajcie, ten, kto sieje wiatr zbiera burzę.”  Czy nie można w tej sytuacji wzorować się na Polsce i jej obywatelach, którzy nie roszczą sobie prawa do mienia pozostawionego na dawnych ziemiach wschodnich II RP utraconych m.in. przez zdradziecki Pakt Mołotow – Ribbentrop?
  E.S: Uważam (tak wobec Powiernictwa Pruskiego jak i Powiernictwa Polskiego), że myślenie w tych kategoriach nie doprowadzi do niczego.

  W.G: W jednym z wywiadów dla niemieckiej prasy stwierdziła Pani: „W Warszawie od lat panuje atmosfera wzburzenia i niechęci do wypędzonych. Współpraca z wieloma polskimi burmistrzami i starostami układa się jednak znakomicie” Czy może Pani podać przykładowo 2-3 miasta, w których Burmistrzowie dobrze współpracują z Panią i Pani organizacją?
  E.S: Zespoły krajowe ze Związku Wypędzonych, jak np. z Prus Wschodnich, Zachodnich, lub ze Śląska mają żywy kontakt ze swoimi ojczyznami, rozwinęły się partnerstwa oraz współpraca, często nawet przyjaźnie. Na terenie Wschodnich Prus jest więcej niż 30 związków partnerskich między polskimi miastami a Zespołem Krajowym.

  W.G: Czy powraca Pani czasami do swoich pasji muzycznych sprzed lat i jaki utwór muzyczny zadedykowałaby Pani Polakom?
  E.S: Niestety z powodu mojej pracy w polityce nie mam w ogóle czasu, aby grać na skrzypcach i bardzo ubolewam z tego powodu. Jeśli jednak miałabym polecić Polakom jakieś muzyczne dzieło, z pewnością byłaby to wspaniała, „katolicka” symfonia Antona Brucknera. Chrześcijański region i wiara katolicka pomogły Polakom przetrwać rozbiory i okres nacjonalizmu, oraz przyczyniły się do jedności narodu.

  W.G: Czy budowa Centrum Przeciwko Wypędzeniom w Berlinie nie postawi narodu niemieckiego w roli pokrzywdzonego i nie zamaże ogromu krzywd, jakie wyrządziło państwo Niemieckie narodom Europy w czasie II wojny światowej, wojny, którą przecież to państwo wywołało?
  E.S: Związek Wypędzonych ukaże współczucie ludziom, którzy niewinnie stali się ofiarami. Obok losu niemieckich wygnańców, zostanie także pokazany los polskich wygnańców. Wiek 20-ty był wiekiem wypędzeń, dlatego ci, których ten los spotkał, zasługują na współczucie tych, którzy zostali ocaleni.

Erika Steinbach z domu Hermann urodziła się 25 lipca 1943 w Rumi. Jest niemiecką parlamentarzystką Bundestagu od 1990, wybraną we Frankfurcie nad Menem, członekinią CDU. Przewodnicząca Związku Wypędzonych w Niemczech, inicjatorka budowy Centrum przeciwko Wypędzeniom w Berlinie.

Opracowanie wywiadu:Sławomir Piguła

Wywiad ukazał się na łamach Gazety PowiatowejSteibach.jpg

* Steibach.jpg (23.9 KB, 480x640 - powiększony/pobrany 345 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Wywiad z K. Konopką - Prezesem ŁCM Lubań okiem luzyce.info Iza 0 2296 Ostatnia wiadomość 10 Grudzień, 2008, 09:33:25
wysłane przez Iza
XVII Igrzyska Związku Gmin Kwisa Informacje i Komunikaty Instytucji Leo 0 3692 Ostatnia wiadomość 18 Maj, 2009, 09:34:58
wysłane przez Leo
Eksmisji nie będzie - wywiad z wiceburmistrzem Lubania Henrykiem Rogackim Bieżące wiadomości Leo 0 2522 Ostatnia wiadomość 02 Lipiec, 2009, 19:05:56
wysłane przez Leo
Zbigniew Maroń z lubańskiego OPZZ w radzie wojewódzkiej związku Bieżące wiadomości Leo 0 3212 Ostatnia wiadomość 24 Styczeń, 2010, 15:17:15
wysłane przez Leo
XVIII Igrzyska Samorządowe Związku Gmin ,,Kwisa” Bieżące wiadomości Leo 0 3591 Ostatnia wiadomość 14 Czerwiec, 2010, 19:01:30
wysłane przez Leo
W związku z wycinką drzew i krzewów ZGIUK Lubań posiada do rozdania ... Hydepark borisem 3 7826 Ostatnia wiadomość 02 Kwiecień, 2011, 10:44:45
wysłane przez x
Burmistrz na obradach Związku Miast Polskich w Karpaczu Miasto Lubań Urząd Miasta 5 6615 Ostatnia wiadomość 14 Marzec, 2012, 20:55:18
wysłane przez borisem
Kongres Turystyki Związku Miast Polskich Miasto Lubań Urząd Miasta 1 3107 Ostatnia wiadomość 21 Marzec, 2013, 00:13:06
wysłane przez edward osman
Wywiad z Edytą Jasińską - zdobywczynią medali w kolarstwie torowym Miasto Lubań Urząd Miasta 1 3258 Ostatnia wiadomość 15 Kwiecień, 2014, 17:06:47
wysłane przez janus58144
Wywiad z burmistrzem na początek kadencji Miasto Lubań Urząd Miasta 1 3994 Ostatnia wiadomość 26 Grudzień, 2014, 00:36:34
wysłane przez janus58144